Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

Black-star

Zajímavé a ponuré vyprávění o upírech a jejich dlouhém životě. Prostě jedna z dalších upířinek! Avšak této nepomohlo ani hvězdné obsazení Cruise, Pitt, Dunst či Banderas. A pro mě trošku chabý a úsměvný konec. Nic sem nečekala a ničím mě to nepřekvapilo. ()

RajAthen

Tento film mě jedné noci dostal zcela nepřipraveného. Čekal jsem nějakou stokrát omletou povídačku o upírech a ono ne. Tento film má duši (nebo ji přinejhorším dovedně popisuje) a dle mého se jedná bezkonkurenčně o nejlepší pojetí "moderních" upírů. Oba hlavní protagonisté, zvláště Pitt, hrají dobře a celkový koncept je skvělý. Nejvíce mě na filmu zarazilo, co všechno nechali tehdy ještě malou Kirsten Dunst točit, jelikož mi, asi trochu paradoxně u upírského filmu, přišlo, že nechat malou holčičku docela surově podřezávat krk, je docela nevýchovná záležitost :). Zapomeňte tedy na všechny ty latexové, cool upíry pro náctileté a podívejte se, že i moderní upír lze podat celkem věrohodně. ()

Monroe1991

Mám rád filmy s upírovskou tématikou. A tento patří k těm absolutně nejlepším. Louis, muž pro kterého je život jen trápení a který touží jen po smrti, se stává upírem. První okamžiky, kdy je fascinován krásou noci a všímá si všech detailů se mění v postupně rostoucí utrpení. Jenoznačně nejlepší film o upírech co jsem viděl. Skvělé herecké výkony ( hlavně Brad Pitt) a skvělá hudba. Doufám, že se mi někdy dostane do rukou kniha. ()

Nocturno culto

vůbec první film s upírskou tématikou co jsem viděl..sešla se zde velice zajímavá skupina fantastických herců Pitt, Banderas, Slater atd..pecka ()

Joski

Američanom určite nevonia európská atmosféra, ktorá svojho tvorcu nezaprie. Prekvapujúce hviezdne obsadenie je skvele herecky vyvážene a v priebehu deja s upírov robí živé bytosti a nie hollywoodsky populárne monštrá. Za to dávam režisérovi i samotným hercom poslednú hviezdu. Vizuálne je film postavený na živom obraze a efekty využíva len v krajnom prípade... Kľudne možno tento už prachom zapadnutý klenot zaradiť medzi klasiku historického-hororu. 90% Odporúčam aj Jordanovu staršiu "hororvú rozprávku" Spoločenstvo vlkov, kde nájdete úžasnú atmosféru na pozadí Červenej čiapočky... http://www.csfd.cz/film/4877-spolecenstvi-vlku/ ()

Lasombra

Filmů o úpírech je spousta, je to fénomén. Ale pokud mám najít klasiku, když nemám na mysli expresionistické němé snímky, je to právě tento film. Tom Cruise podal snad už jen lepší výkon v Magnolii, jako úpír vypadal naprosto přesvědčivě. Úctyhodný výkon na svůj věk podala i Kirsten Dunst. A samozřejmě příběh podle knihy Anne Rice je sám o sobě upíří kronikou s skvostem. Dle mého názoru jeden z nejlepších upířích životopisů ve filmové podobě. ()

Colour

Mocná ponurá atmosféra, kvapka čierneho humoru, pútavé prostredie, úžasné kostýmy, výborní herci. S dejom je to o čosi horšie. Mnoho vecí bolo slabo vysvetlených, niektoré priam nedávali zmysel. Čo sa týka postáv, boli úžasne vykreslené. Celý film vlastne stojí na nich. Ak to mám nejako zhrnúť, forma oveľa lepšia ako obsah, ale sila atmosféry a hercov vtiahne do deja každého. 75% ()

Zahartof

Než jsem viděl tohle, byl jsem přesvědčen, že Tom Cruise neumí moc hrát. Omyl, Lestata si střihnul se zřetelnou chutí a je to vidět. Nemrtvý film s formou, ze které mravenčí na páteři a obsahem, po kterém vám zůstane dlouho hořká pachuť v ústech. A nesmím zapomenout na tu malou "teasing" pointu v úplném závěru :) A pak že je upírská tématika opršelé klišé. Bravo, kurva, bravo. ()

Kroup4

Jeden z mých nejoblíbenějších upírských filmů. Brad Pitt je naprosto výborný, dokonce i mnohdy toporný Cruise je ve své roli na správném místě a i když hraje zápornou roli, moc se mi líbil a bylo mi ho líto. Antonio Banderas je charismatický až k prasknutí, ale nejvíce si své slávy užila a mou pozornost zasloužila Kirsten Dunst. Její dětský upír mi dlouho nedal spát. Skvělá hudba a kamera podtrhují tuto monumentální, epickou upíří lovestory. 90% Viděno minimálně 20 x, ale stále baví a lahodí jak očím, tak uchu. ()

danny_21

Kdepak, tahle natahovaná melodramatická romance neměla moc k nabídnutí. Celý příběh a rozpor Bradíka jen bez šťávy, koření ho až mladá Karsten a výborný Cruise, jinak mě to nijak zvlášť nenadchlo tenkrát ani minulý týden - 55 %. ()

Mitisko odpad!

Tento skost mi konečne vysvetlil čo sú to malotrapné melodrábne dialogy aj monológy. Najprv som chcel napísať rozsiahlu negatívnu recenziu, ale toto nestojí ani za to... Najviac ma nadchli tie nabotoxované pery Pitta a na začiatku to zasmiatie sa tej malej dievčiny upírky nad výrokom "demokratické jazyky" Už som videl kde čo ale toto je to najnudnejšie najdebilnejsie čo som kedy videl.. ! ()

Wyrdas

Tento film dlouho unikal mým zrakům a já si stále říkal, že o něco přicházím. Respektive mi to bylo řečeno z vícero úst a já tomu věřil. Nenásilnou formou jsem počkal, až bude Interview s upírem vysíláno v TV a to se stalo právě včera. No nevím, něco mi tam stále chybělo. Celé mi to přišlo nemastné, neslané. Ale proč? Ani hvězdné obsazení Toma Cruise nebo Brada Pitta pro mě film nevyzdvihl do očekávaných výšin. Snad jen záblesky vycházející hvězdy, zde ještě mladičké Kirsten Dunst, coby dětské upírky pookřívají mé srdce a zvyšují tak hodnocení o hvězdičku směrem nahoru. K hodnocení filmu jako takovému je pro mě těžké přistoupit objektivně, čekal jsem totiž daleko více. Snad jen napíšu, že atmosféra byla sice ponurá, ale ne tak nějak vampírsky. Příběh s dějem byl moc rovný, ničím mě nepřekvapil ani neohromil. Od hudby bych také čekal možná trošku víc... tři hvězdy s odřenýma ušima. ()

Kingjiri

Díky slušnýmu rozpočtu může snímek každýho zaujmout hereckym obsazenim, filmařinou, výpravou a s tim spojenou atmosférou. Bonus navíc bude, když váš zaujme i příběh, kterej v mym případě nijak nezabodoval. První polovina s Cruisem je ještě docela zajímavá, i když se spíš kecá a filozofuje. Druhá půlka po příchodu Banderase a mladý Dunst mě už přestávala bavit, ačkoliv je víc akční. Chybí víc napětí a (nebo) strašení. Dramatickej žánr mi prostě k upírům nesedí. Jedna projekce bohatě stačí. ()

Kotsour

Režijně i herecky velmi dobře zvládnutý snímek (knihu jsem nečetl), kterému ale shání něco, co nedokážu pořádně pojmenovat. Poměrně dost scén je až příliš nejasných, ovšem v tom slova smyslu, že to nefunguje jako dráždidlo k touze dopídit se smyslu, ale působí spíše odbytě, každopádně nedokončeně. Některé dějové zvraty jsou až příliš radikální, zatímco se divákovi nedostane vlastně žádného vysvětlení, proč se tomu tak stalo. Ony přiteplené scény mi vyloženě vadily a malá Kirsten Dunst ve své roli přijala velmi těžký úkol, které se sice zhostila dobře, ale i tak v tom prostě ta afektovanost cítit byla. Tom Cruise super, Brad Pitt zdatně sekunduje a Banderas nám spíš ukáže svůj charismatický, leč kamenný ksicht, než že by nějak hrál. Vypisuji tu jen negativa, ale není tomu tak, že bych film odsuzoval. Jen to jsou prostě důvody, proč snímek nemohu hodnotit lépe... Z tématu šlo prostě vytřískat víc a je-li ve filmu mezera, pravděpodobně by ji šlo nalézt v knize. ()

Primavera

Po rokoch som si film pozrela druhýkrát, lebo medzitým valcovali kiná Twilighty a zodpovedne môžem prehlásiť, že čo sa týka upírov, tak staré filmy majú noblesu a myšlienku na rozdiel od twilightových sračiek. V tejto starine dokonca riešia ľudský chtíč po večnej mladosti, morálku a niekedy aj celkom vtipne piť alebo nepiť.... Byť alebo nebyť (vrahom ľudí). ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)