Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

evulienka3

Doteraz som o Michaelovi Collinsovi nevedela takmer nič, nanajvýš len to, že bol súčasťou histórie vzniku slobodného Írska. Vďaka tomuto filmu som sa o ňom a jeho boji dozvedela podstatne viac a okrem holých historických faktov oceňujem aj pekne spracovanú osobnú rovinu jeho príbehu. Na jednej strane tvrdý bojovník a na druhej strane vnímavý vodca a človek. Film síce nie je typickým štýlom Neila Jordana, napriek tomu však nesklamal... práve naopak! ()

*CARNIFEX*

Snímok kvalitatívne (údajne) na úrovni veľkofilmu "Statočné srdce". Ale no .. tu nám niekto čosik popil a myšlienkovo "uletel" :) .. nebláznime sa zas. Mne osobne sa pozdávajú počiny, ktoré sa opierajú o námety, v ktorých niekto bojuje za svoje práva, aby sa odtrhol od svojich kolonistov. Tento, samozrejme nie je výnimkou, pričom v jeho prospech hrá taktiež fakt, že je umocnený príbehom podľa skutočnosti. Kým však iné, boli tak nejak extrémne pútavo podané takmer od prvého okamihu, pričom divák nedokázal odtrhnúť zrak od obrazovky (ako napr. od toho "Statočného srdca", ktorý keď bude 1000 krát v TV, tak 1000 krát mu dám prednosť pred hocičím), tomuto sa tak nejak v mojom prípade nedarilo plnohodnotne ma vtiahnuť do deja. Ja neviem čím to bolo. Fakt neviem. No "jedno" je za mňa viac než isté, a to fakt, že: Liam Neeson nebude rovnako nikdy Mel Gibson, ako Michael Collins - William Wallace, pričom historickej dráme z obdobia 13 storočia, ktorá bola tak extrémne zručne spracovaná, nemôže takáto politická "fajtovačka" živote konkurovať. Dobrý film, no nie zas tak dobrý, aby sme ju mohli porovnávať so snímkom, ako je "Statočné srdce". To je len také slepé lákadlo na diváka. Ako červík na rybičky. ()

majo25

Námet si žiadal charizmetického herca, ktorým Neeson nesporne je. Leeson je aj najväčším ťahúňom filmu, aj keď nie jediným, preto to celé dokopy funguje tak, ako by malo. Režijne rovnako bravúrne zvládnuté...meno Neil Jordan si musím zapamätať. Dej má väčšinou svižné tempo a dramatický spád, a aj keď sa jedná - z dnešného pohľadu by sme túto bandu mohli označiť ako - separatistov, ktorí neváhajú zabíjať za príslušnosť k tej či onej vlajke, divák si k nim dokáže vytvoriť vzťah. ()

DEXTER099

Irové jsou drsný národ a tento příběh je zachycuje v období po první světové válce kde jejich vůdce či spíš nejaktivnější z aktivních Michael Collins usiluje o samostatnou republiku Irsko,ale když už se mu podaří po cestě plné krvi vyjednat s Británii dohodu,kde Irové musí přísahat věrnost koruně tak se mu stane osudné to co sám nepředpokládal a to vlastní lid,který chtěl víc než jen kompromis.Dobrý herecký výkon Liam Neesona (jak už je jeho zvykem) a menší role ,ale do významná docela velká pro Julii Roberts.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

classic

» Britská ríša si vždy koledovala o poriadny výprask, bodaj by aj nie, keď všade pchá tie svoje prehnité, prekliate prsty ! « 『 Jeden rodený Ír menom Michael Collins sa chcel spod týchto pazúrov už navždy vymaniť 』Na začiatok založí IRU - írska republikánska armáda, keď bude spolu so svojimi stúpencami robiť doma v Írsku veľký prievan... _Režíruje Jordan, v hlavnej úlohe Neeson, d.p. má na starosti výborný Menges, hudbu skladá Goldenthal, alebo okolo filmového Michaela Collinsa sa zoskupuje množstvo hercov, ktorí mi neboli neznámi. Námatkovo : Roberts, Rickman, Gleeson, či režisérov obľúbenec - Rea. Trochu mi prekážal Lawsonov strih, a to je pre mňa najväčší kameň úrazu, i keď možno “hlavný hrdina” až očividne tlačí na pílu, i tak je maximálne strhujúci, a tak si občas myslím, že v „Oscarovi Schindlerovi” sa skrýva oveľa väčší potenciál, ako som si pôvodne myslel. Čiže práve kvôli nemu to môžte vyskúšať, ale dopredu vás musím varovať, že zázraky od toho ale nečakajte. Jeho odvážna iniciatíva, t.j. IRA, mi v prvej polovici sledovania filmu najviac lahodila všetkým mojím filmovým zmyslom, to znamená, že táto časť je úplne najpôsobivejšia, ktorej by som z fleku nadelil plných 100 %, ale akonáhle táto „teroristická organizácia” povolí, moja pozornosť voči snímku sa začala postupne vytrácať, čo vyznieva, ako hotový paradox ! ()

• Vo filme je to Michael Collins (Liam Neeson), ktorý vedie írsku delegáciu vyslanú do Londýna rokovať o írsko-britskej zmluve. V skutočnosti viedol delegáciu Arthur Griffith (Owen Roe) a Collins bol iba členom írskeho tímu. (Arsenal83)
  • V dvoch scénach možno vidieť vlaky DART, vnútromestskú železničnú rýchlodráhu v Dubline. Film sa odohráva v rokoch 1916 až 1922, no DART bol spustený až v roku 1984. (Arsenal83)