Reklama

Reklama

Kursk

  • Francie Kursk (více)
Trailer 1

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (304)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Dalo se to přežít, ale začátek mě fakt nebavil. Vypadalo to sociálně a při tý hudbě, co hrála když Kursk vyplouval jsem měl chuť podřezat si žíly. Postupem času si mě film ale celkem získal a třeba potápění se pro kyslík bylo opravdu napínavé. Matthias Schoenaerts zahrál dobře. Zato při pohledu na Léu Sedoux, jsem měl nutkání ostříhat jí tu děsnou ofinu. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Přirozeně mě těší, že se zfilmování neujali rusáci. Na pohádky totiž nemám náladu každý den. Takže se sice musíme popasovat s tím, že herci hovoří anglicky, ale to se dá odpustit, neboť se nám dostává vcelku realistického pohledu na tragédii, která se udála v zemi, kde: "nas mnogo" a život lidský nemá žádnou cenu. Teorií o havárii je celá řada, však to, že ti chlapi třicet hodin žili, tloukli kladivem o pomoc a pomoci se jim nedostalo, jelikož "světová velmoc" neměla na záchranu vybavení, prostředky a vlastně ani baterie do záchranné miniponorky (jo, vidíš dobře), a povolit záchrannou akci zemím, které pomoci mohly- hrdost nepustí, to je na všem nejtragičtější. Důstojný film, který sice pozůstalí těžko někdy uvidí, však tvůrci se projektu zhostili se ctí. Líbila se mi jak linie podmořská, tak linie dramat, která se odehrávala v rodinách, na suchu. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Působí jako suchopárný hraný dokument. 1) Ovšem tvůrci přistoupili k faktům dost tvořivě: některé skutečnosti respektovali, další pozměnili podle potřeb scénáře. O některých okolnostech katastrofy se dodnes vedou spory a není moc jasné, jak to vlastně bylo. Kdo chce, informace si najde._____ 2) Tento nikoli dobrý, i když nelze říci, že vyloženě špatný film, je především dost nudný a šablonovitý._____ 3) Angličtina herců mi nevadila, protože jsem film sledoval s českým dabingem. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Toto je tak silná udalosť, že mala byť natočená so silnými emóciami, podobne ako Titanic. Tu sa to vôbec nepodarilo, je to chladné, zo zbytočnej smrti námorníkov nemá nikto husiu kožu, pretože tá smrť je natočená naozaj sucho, hoci s hektolitrami vody. Hlavne je to fikcia, my nevieme, čo sa reálne vo vnútri ponorky dialo, a tak sme tu fakt mohli viac pritlačiť na diváka. ()

ARI50 

všechny recenze uživatele

S ponorkami je to vždycky u mě složité ale tady asi největší roli hraje příběh, délka akorát herci v pohodě ale přesto takový dramatický trochu akční napínavý moment jsem postrádal hodně. Čekal jsem celkem hodně a dlouho jsem čekal na tu jiskru ale nic, přesto hodně slušně dobře natočeno a nezamrzí a celkem potěší ale jednou stačilo. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (20)

  • Film ukazuje admirála Petrenka (Max von Sydow) ako šéfa verejného informačného panelu: v skutočnosti ho viedol ruský prezident Vladimir Putin. (Arsenal83)
  • Natáčelo se ve skutečné ponorce Le Redoutable, která se nachází v námořním muzeu v Cherbourg-Octeville ve Francii. [Zdroj: iDnes.cz] (Duoscop)
  • Ruská jaderná ponorka K-141 Kursk byla pojmenována po ruském městě Kursk, které se stalo dějištěm největší tankové bitvy v průběhu 2. světové války. Mise začala v sobotu ráno 12. srpna 2000. Jako součást cvičení vypálil Kursk dvě slepá torpéda proti Pjotru Velikému, raketovému křižníku třídy Kirov. V 11:28 místního času (08:28 UTC) vysoce koncentrovaný peroxid vodíku, sloužící pro pohon torpéda, prosákl rzí v torpédovém pouzdře. Peroxid reagoval s mědí a mosazí v torpédometu, a tak způsobil řetězovou chemickou reakci vedoucí k explozi. Výbuch o mohutnosti rovnající se explozi 100 až 250 kg TNT byl registrován seismometry jako otřes o síle stupně 1,5 až 2,2 Richterovy stupnice. K další explozi došlo o 135 sekund později. Tato byla registrována jako otřes o síle 3,5 až 4,4 Richterovy stupnice, zaznamenaný seismickými stanicemi v celé severní Evropě. To odpovídá explozi 3 až 7 tun TNT.  Na palubě bylo 118 námořníků. (MATADOR)

Reklama

Reklama