Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rok 1948. Kapitán Jacques Cousteau si díky vynálezu akvalungu může pořídit vysněnou vilu u Středozemního moře. Své syny Philippa a Jeana-Michela zasvěcuje do tajů potápění a zázračného světa ticha. Zdánlivé idylické rodinné soužití naruší Jacquesova touha po dobrodružství a dobývání nesmírného prostoru pod vodní hladinou. Pro ni je ochoten obětovat vše. I vztah s citlivým Philippem. Roky poté spojuje oba muže láska k oceánům. Otec je však touží dobývat, syn chránit. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (46)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Citlivě snímané civilní záběry se prolínají s nadpřirozenými scénami „letu“ v mořských hlubinách. Rytmus zlomků těchto dvou světů a světel vrhaných ze stříbrného plátna nebo z monitoru do jinak oslněných tváří v předlouhé expozici rozeznívá symfonii heroismu, kterou již v nich samých cosi rozkládá. Je to „já“, které způsobuje rozčarování všech milujících. Bohorovnost, která za sebou zanechává zrazené. Hluk, který neporozuměl tichu, jakkoliv je zakoušel s takovou vášní a odevzdaností jako málokdo jiný z „tohoto světa“. A přesto není vše ztraceno. Je-li duše pokorná a odpustí-li, může se i zkalený pramen pročistit a lze z něj pít. Biografický film o Jacquesovi Cousteauovi a jeho synu Phillipovi mě nadchl celou to výše popsanou cestou. Charismatický stárnoucí „velitel“ s nákladem slabostí dobývá cosi nesrozumitelné, zatímco vnímavý syn již v ony temné chvíle vidí dál a vychází vstříc vlastním obzorům. Když se však obnoví jejich společná cesta, otevře se ten neznámý svět stvoření i dalším chodcům, plavcům a letcům, tedy všem obyvatelům, kteří se za něj budou prát tak, že se právě toho zatěžujícího „já“ vzdají. Záslužný počinek Edisonline zpřístupnit tento podnětlivý film českým divákům. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Zbožňujem Život pod vodou. Je inšpirovaný skutočnými udalosťami (a postavami) z Odysey. Žiaľ, samotná Odysea je paradoxne stonásobne slabšia oproti výprave Billa Murraya. Ani (inak zaujímavý) vzťah otca a syna nie je spracovaný extra dobre. Najviac zaujmú podmorské scény, scény so zvieratami a niekoľko poetických momentov. Až ku koncu to chytí drajv (počúvanie klasickej hudby). Ale to už je neskoro. Skoro ma prekotilo, keď som sa po dopozeraní z netu dozvedel, že hrdinovu ženu hrala Amélia z Montmartru, vôbec som ju nespoznal. Pekné, ale neoslovilo ma to. Preto volím prísne hodnotenie 2*. ()

Reklama

annasosanna 

všechny recenze uživatele

Ráda jsem to viděla a ráda v kině, ale nadšení nepřišlo. Rodinný drama a v pozadí dobrodružství Cousteaua. Dvě hodiny jsou přemrštěná stopáž a ke konci filmu přibývá počet patetickejch momentů, což blbě snáším - může za to divně ucamraný tempo, dialogová mělkost a podle mě špatně zvolená příliš dramatická/nebo naopak rozvolněná hudba (což se teda týká celýho filmu). Formálně standart/lehkej nadstandart, výrazný to není, není to ani ničím originální. Kamera čistá, škoda jen toho všudypřítomnýho 3déčka pod vodou (to je největší mínus celýho filmu). Vzhledem k tomu, že je to rodinný drama inspirovaný pravdivejma událostma, tak jde inovativnost formy stranou a primární místo zastává narace. To působí vůči samotný osobnosti Cousteaua a jeho přístupu k životu buď pokorně (příběh je důležitější) nebo paradoxně a nepochopeně (absence inovace). Na to si asi každej odpoví podle gusta. Je dobrý, že se takovejhle film dostane mezi širokou veřejnost a obeznámí jí s postavou Cousteaua, to bude i příčinou toho, proč je to pouze rodinné drama. Zároveň je to škoda, myslim, že Cousteau by si zasloužil něco hlubšího, film, kterej bude primárně řešit jeho práci, ne rodinný vztahy - třeba se toho od někoho dočkáme. Samozřejmě tohle byl režisérův záměr, ale mě nějaký velký nadšení minulo, líbivost atrakce a komorních dramat na pozadí velkoleposti nepreferuju. Rozhodně + za aktuální eko poselství, ale prostě 3* jsou akorát. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Neviem si pomôcť, ale počas sledovania snímku som mával neustále rozpačité dojmy. Uvažoval som nad tromi, či štyrmi hviezdičkami, ktoré následne, po skončení udelím... Toto je taká kostrbatá b-i-o-g-r-a-f-i-a slávneho Francúza Jacquesa - Yvesa Cousteaua, ktorého nadšené potápanie sa pod morskou hladinou, je už dávno klasikou, alebo legendárna loď C-A-L-Y-P-S-O, či aj súčasť nakrúcania televíznych a filmových dokumentov o mimoriadnom skúmaní podmorského sveta - života, z rôznych kútov sveta, je už dávno zakorenené v najväčších knižných, i filmových kronikách, za ktoré zozbieral prestížne ocenenia ! Bol ctižiadostivou osobnosťou, ktorého zachytávajú z každého rožku - trošku, chce toho režisér veľa stihnúť, a ja mám potom z toho, taký, nemastný, neslaný guláš, ktorý mi extra nechutí. Vzťah s mladším synom Philippeom Pierreom, trochu rušil zážitok z dobrého pozerania, áno, na mysli to mám z hľadiska filmovej optiky, t. j. od bravúrnej kamery Matiasa Boucarda, ktorá sa vynímala v niekoľkých excelentných uhloch, cez slušnú výpravu, s ktorou sa presúvam na jednotlivé podmorské expedície, až po obsadenie, ktoré lahodilo môjmu zelenému oku, už kvôli krásnej Audrey, ktorá má Améliu už dávno v paži ! Čím je staršou, tým je krásnejšou. Predstaviteľ Cousteaua, čiže Lambert Wilson, je pozoruhodný, ale nestotožnil som sa s ním na 100 %. Inak zahral si v pokračovaniach kultového science - fiction MATRIX. Najviac som si vychutnával podmorské zábery, tak tie sú absolútne majstrovské a fantastické. I filmová hudba - najväčšieho borca, ktorý spolupracoval na snímku O-D-Y-S-E-A, A. Desplata, stojí za povšimnutie, ľúbila sa mi. Film, ako celok, u mňa neobstojí, tak ako by mal. Asi len tá perfektná práca kameramana / ov, najviac očarí, a tú by som ohodnotil za päť hviezdičiek + „proces starnutia” Audrey Tautou ! A na rad sa hlási opätovné klišé, ktorého sa filmoví tvorcovia často dopúšťajú. Robia to úmyselné, alebo spontánne ? ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Takhle to dopadne, když filmaři neví, jestli mýty boří, nebo staví. Svým (jemným) poukazováním na (některé) Cousteauovy nedostatky a zároveň vytěsňováním (všech) jejich důsledků je to skoro fascinující. Jako by si to říkalo o studii potlačovaných emocí a vypravěčské manipulace. Odysea ukazuje jak jde negativní emoce a kontroverzi přelepit krásnými obrazy a umělými příběhovými kličkami. Je to kusem odpudivé, kusem zábavné a kusem zajímavé. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo po celom svete, predovšetkým však vo Francúzsku, Chorvátsku, Juhoafrickej republike, Brazílii, Argentíne, na Antarktíde či Bahamských ostrovoch. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama