O romském prostředí a mentalitě nevzniklo u nás mnoho filmů. Některé se zabývaly převýchovou (Můj přítel Fabián), jiné zdůrazňovaly romantickou stránku v zobrazení tohoto etnika. Radikální řez si je zvolil jako barvitou kulisu pro kriminální příběh. Odehrává se v cikánské čtvrti jednoho okresního města, kde byl nalezen zavražděný syn tamního architekta, o němž bylo známo, že prosazoval zbourání nevyhovujících, zdevastovaných domů právě v oné oblasti. Vyšetřovatel se seznámí s půvabnou romskou dívkou a jejím prostřednictvím proniká do tajů této uzavřené a ne vždy pochopitelné komunity. Přiblížení odlišné mentality i zvyklostí však příliš připomíná turistické okouzlení exotickými mravy. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Velice odvážný detektivní film s cikánského prostředí, který na danou věc nahlíží velmi realisticky, což by dnes byl rozhodně obrovský problém. Ono jisté věci zde prezentované se stále nijak nezměnili. Svá doba filmového postupu je znát. Poklidná a odpočinková atmosféra. Přesto je scénář velice zajímavý a s ohledem na svou dobu i vcelku dobře natočený. V ničem se tu vehementně netlačí na pilu a je to velice dobře. Realitu se podařilo zachytit a onen příběh je tak jednoduchý, jak jen být mohl. Místy značně pomalé, ale kdo ví, třeba v tom byl záměr. Cikánský vyšetřovatel je sice do dnes značně přes čáru, ale chování jeho etnika k němu samotnému je zcela uvěřitelné. Zrovna tak jako celý příběh. Lepší průměr a to jen za to, že dějství přeci jen mohlo být alespoň krapet propracovanější. ()

kkarx

Jedna z mála zapamatovatelných československých detektivek 80. let a díky cikánskému prostředí i jedinečný úkaz v české kinematografii. Takhle to v Kladně a určitě i jinde skutečně fungovalo. Cikánský baron vyslal slovo a cikáni ho pečlivě dbali. I když šlo víc o to ukázat, jak to v cikánské čtvrti vypadá a chodí, tak příběh vraždy pod tím není úplně pohřbený. Zajímavá podívaná. Nenudil jsem se. P.S. Viděno v 90. letech. Nějak pochybuji, že to s ohledem na to jak otevřeně se ve filmu mluví, kdy ještě uvidíme v televizi. ()

Mik_e

Průměrná dobová detektivka, odehrávající se v netradičním prostředí cikánského ghetta. Nic víc. ()

karlee

Škoda, že se tvůrci nespokojili s detektivním žánrem, snaha o sociologickou sondu do života svérázné menšiny působí dost trapně. K tomu je třeba připočíst hodně toporné dialogy. Ale jinak zápletka celkem ujde, pěkných pár matoucích stop a slepých uliček. ()

vox_populi

film, patriaci do kategórie "pozri a zabudni"...upútal iba Labuda v jednej zo svojich cigánskych rolí, imaginárny cigánsky policajt s kamenným výrazom a komicky predabovaný Paulovič...a samozrejme potešili zásady socialistickej pracovnej morálky, ktoré (sic!) nútili vtedajších cigáňov pracovať :-) ()

krokodlak

Film je sice z hlediska detektivního žánru spíše průměrný, avšak je skvělým dokumentem asanace centra Kladna, která není podávána ideologickou poetikou lepších zítřků, ale spíše jako cynická manipulace s lidskými osudy ztělesněná architektem v mistrovském podání Ilji Racka. Pěkně zobrazený je i romský folklór, přičemž Marian Labuda zde pěkně splývá s romskými neherci. Největšími slabinami snímku jsou občasná komická zakotvenost v dobové estetice (Kanyzova kapela v hotelu) a podivné obsazení role jednoho z detektivů Lubomírem Paulovičem s hlasem Michala Pavlaty. Sám Pavlata by roli určitě zahrál lépe. ()

Pitryx

Normální detektivka, zamotaná a trochu přihlouplá. Zajímavé je snad jen prostředí, kde se to celé odehrává, jinak je to dost nudný film. 201309078200/8335 ()

Neklan006

Socialistická filmařská sonda do romské problematiky s detektivní zápletkou. Teda ten Klein byl ale novátor a nonkomforní rejža :-)) ()

Frog.cz

Teď na to čučím,nejvice se mi líbilo dyž cikáni stávkovali a přijel Labuda coby jejich baron nebo král a všichni šli.A tak to funguje dodnes. ()

j.sorensen

Detektivka bídná, nudná a z prostředí těch, o kterých se dnes pořád jen mluví, ale nikdo je neřeší. A pravdu už tehdy věděli nejen soudruzi "dali sme jim práci,vzdělání,svobodu - ale oni to odmítají, na ně je každé zřízení krátké" , ale už dávno před nimi i ti, o kterých se už ani nesmí psát. A jednou na to všichni dojedem... ()

Nerajohn

Filmy s kriminální tématikou vznikající v 80. letech v Československu měly nepříliš vysokou kvalitu, a tak snímek Radikální řez z nich trochu vybočuje. Pouští se do tématu, které by dnes stejným způsobem natočit nešlo. Tvrzení jako: Na cikány je každý režim krátký, jsou sice pravdivá, ale v dnešní době obav z nařčení z rasismu už neřeknutelná. Kromě slušných hereckých výkonů bych zmínil i velmi donbrou tu necikánskou hudbu Zdeňka Marata. ()

rigby

Další z Kleinových filmů s cikánskými motivy. Tentokrát se jich opravdu měl držet, protože jako detektivka to nestojí za moc, spíše hodně hodně podprůměrné dílko, na které nemá smysl se dívat znovu a možná ani poprvé. ()

fooggyy7

Co mi nejde do hlavy, že cituji: O romském prostředí a mentalitě nevzniklo u nás mnoho filmů. a Vyšetřovatel se seznámí s půvabnou romskou dívkou. Ale ve filmu se mluví pouze o cikánech. To ta Havlova cenzura dostala rychlý spád ()

sha.piro

V mnoha směrech do první půlky filmu zajímavě rozestavěná, nicméně nakonec né zrovna příliš dobře sestavená, kriminálka. Co mohu pochválit, byla cikánská atmosféra, spolu s postavami i hudbou. ()

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018