Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (226)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Hmm, tak jo. Coby sci-fi obsahuje Spáč dobře rozvinutou zápletku, řadu povedených vychytávek v rámci vize budoucnosti i moc pěknou výtvarní stránku. Coby komedie pak nepostrádá nadhled, občas i přímo chytrý vtip a Diane Keatonovou. Ve výsledku mi to na 3 hvězdičky sice postačí, občas jsem se i trochu pobavil, oceňuji, že to rozvíjí ve vedlejších s nadhledem osobitá témata (klonování, roboty, uctívání vůdce a pod.), ale jinak jsem se s Woodym Allenem zase jednou příliš nesešel. Spojení futuristického sci-fi s groteskní komedií mi zde totiž vůbec nesedlo, Woodyho šaškovská kreace mě často spíše otravovala, než bavila, a humor zdejších groteskních scén mi občas připadal vhodný spíše do animované pohádky pro děti. Rozumím divákům, kteří jsou z tohoto filmu nadšeni, ale osobně mě jako celek moc nesedl. 55% ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Woody Allen a sci-fi? Absurdní, že? Přesto se mu podařilo do své parodie zařadit všechna základní témata: cestování v čase, klonování, roboty, orwellovský totalitní systém... A konečně taky našel dosud nepřekonanou partnerku a vlastní odraz v zrcadle: Diane Keatonovou. Poctivou komičku, které se dá svěřit hezká role a ne jen nahrávací part ozdobné krásky, jako to bylo dosud. Všimněte si, že třeba sekvence, v níž se neohrabaně pokoušejí realizovat plán na svržení diktátora, má svou jasnou variaci i v dalších společných komediích (od atentátu na Napoleona v Lásce a smrti po magnetofonovou léčku v Tajemné vraždě na Manhattanu). je mi moc líto, že toho nenatočili víc, protože roztomilejší komediální pár se na plátně neobjevil od dob Oldřicha Nového a Nataši Gollové. 80% ()

Reklama

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Protože jde možná o jediný film, kde vědci v budoucnosti zjistí, že kouření prospívá zdraví, má u mě Spáč mezi všemi SF snímky automaticky zajištěno určité výsadní postavení. Za zmínku stojí také přístroj zvaný Orgasmatron, který ovšem nevynalezl Woody (ba dokonce ani Lemmy, pějící s Motorovou hlavou song s tímto názvem), ale údajně už někdy v 60. letech zlý doktor Duran Duran z comicsové Barbarelly. ()

kareen 

všechny recenze uživatele

Scéna, kdy majitel nachytá Milese, jak mu krade obří ovoce, chvíli se spolu klouzají po veliké banánové slupce a pak ho náš hrdina praští do hlavy se zděšeným " já jsem ubil člověka jahodou ", je charakteristická pro celou komedii. Akční sekvence, které připomínají staré grotesky se tu střídají s allenovskými údernými popkulturními hláškami a je to občas velmi vtipné, protože pokoušet se začlenit newyorského neurotického intelektuála do spokojené futuristické společnosti se zdá být přímo nadlidským úkolem. Zvlášt', když dívka, kterou potkal se zrovna přidala na stranu povstalců... ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

That´s it, Woody! alebo ako Allen točil kedysi a už netočí. Gagoidný mystifikovaný nášup futuristického ostrovtipu, imperialistického humoru a (nutno podotknúť, že manipulované) myšlienkové pochody budúcich pozemšťanov so silným sexuálnym podtónom. Celé tony odkazov, citácií (biopotraviny, blondýny, autoerotika, Marx...), aforizmov a úchylných vtipov, v ktorých Woody nezaprel svoju esenciálnu komediantskú podstatu. Klasická sedemdesiatková kultovka. "My brain? It's my second favorite organ!" ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • Poslední posprodukční změny, které zkomprimovaly 35 hodin filmového záběru do 90 minutového filmu, byly dokončeny pouze dva dny před premiérou snímku. (jezurka42)
  • Film je volně založený na klasickém sci-fi románu "When The Sleeper Wakes" (Až spáč procitne) od H. G. Wellse. (formelin)
  • Woody Allen původně zamýšlel, že bude film tříhodinový a ve dvou částech. První část se měla zaměřovat na život hlavního hrdiny před operací a druhá část měla být již jen futuristická. Studio United Artists však tento koncept zamítlo. (jezurka42)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama