Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Roman.Ticka

Je to další z filmů, které postihl nemile zub času, vidět to před 30 lety, je můj dojem mnohem silnější. Začalo to nádherně nasnímanou scenérií, kamera byla dobrá pořád, ale děj a některé scény se strašně táhly, nudilo to, skřípalo, napětí působilo komicky. Výběr herců byl tak prvoplánový, že o osudu ženské oběti nebylo pochyb na první pohled. Nicholsonovi podle mě víc sluší ten jeho kub(r)ický škleb v milostných eskapádách, tady nebyl špatný, ale filmový syn zvládal výrazy běsu o něco lépe. Celkově jsem se prostě nemohla ztotožnit s jistě dobrým nápadem jak invenčně zobrazit snovou iracionalitu, bohužel, i kdyby mi Jeník momentálně hrozil sekerou, ne a ne. ()

Ivoshek

Původní Kingova knížka je hodně dobrá a trochu jiná, čímž film nijak nesnižuju. Hlavně skvělá práce s kamerou a hudbou dělá z tohohle filmu jeden z nejlepších hororů vůbec. ()

Pítrs85

Jack Nicholson for President! K filmům, jako je Osvícení, není víceméně co dodat, navíc tu jeden může sypat jenom a jenom samé superlativy, od drásající hudby počínaje až po mrazivou atmosféru izolovaného hotelu konče. Zkrátka rovnice King-Kubrick-Nicholson je natolik ďábelská, že ani nic jiného, než jeden z nejlepších hororů všech dob, vzniknout nemohlo. K tomu si připočtěte dnes už ikonické záběry na valící se hektolitry krve anebo na vysmátou tvář Nicholsona v rozsekaných dveří. Dvě a půl hodiny čistého šílenství, zkrátka filmový zážitek, na který se jen tak nezapomene. ()

Thomick

Jak kdyby Kubrickovi onu hustou atmosféru předvařil sám Stephen King. Právě mrazivé dusno mám na jeho příbězích nejradši, takže jsem si tenhle film zkrátka musel užít. Dosyta. Nicholson se mění v příkladného šílence, hudba je místy opravdu děsivá a o střihu lze říct to samé. Jediné, co mi zrovna nevonělo, bylo obsazení role Jackovy manželky. ()

SOLOM.

Jeden z mála případů, kdy nemohu srovnávat s knižní předlohou, protože jsem Kingovu knihu nikdy nečetl a nejspíš ani číst nebudu. Což je bohužel dáno tím, že jsem tímto příběhem nebyl zas až tolik okouzlený, jako mnoho jiných diváků. Osvícení mnozí považují za naprostý kult a legendu, ale já se po jeho zhlédnutí s tímto názorem příliš neztotožňuju. Není to špatný film, ale přece jenom jsem po všech těch chvalozpěvech, kladných recenzích a spokojených komentářích očekával opravdovou bombu a místo toho jsem se dočkal místy dost nevyváženého scénáře (děje), který mě až se to bojím říct, v některých pasážích uspával. Psychologické peklo si představuju trochu jinak, ale to je jen můj problém. Izolovaný horský hotel vypadal velice pěkně (až jsem se divil, že právě v zimě ho personál i hosté opouštějí) a to jak z venku – ono bludiště bylo pěkné, stejně jako záběr silnice táhnoucí se po úpatí hor. No a vevnitř byl rovněž velice luxusně vybavený. Dokázal bych si tam představit strávit hezký víkend. Jenomže příběh se měl točit hlavně okolo ponuré historii tohoto místa a změně v chování hlavního hrdiny. S tím prvním jsme obeznámeni již na začátku slovně – poté i díky duchům zemřelých (taková scéna v koupelně byla opravdu super), jenže to druhé proběhlo tak rychle až jsem si žádného „postupného“ nevšiml. Jack Nicholson byl magor už po deseti minutách a vše bylo „odbyto“ vloženým titulkem (po měsíci). Hercův výkon byl dobrý, to mu neupírám, ale nějak výrazně gradující atmosféru jsem tu nezaznamenal. Krev valící se z výtahu tu byla ukázána hned několikrát, duchové dvojčat jakbysmet, agresivita vůči manželce (mimochodem z té se postupem času stala pěkně odporná kreatura – tím myslím vzhledově a ani to přesvědčivé hraní Shelley Duvall zrovna moc nešlo – a hlavně kvůli ní tu čtvrtou hvězdu nedám…), no a malý synek – ten mě sral již od první scény, ale postupem času si mé sympatie přece jenom získal – zvláště pak ke konci filmu. Zlobte se na mě, jak chcete, ale tohle vidím tak na 60-65%. ()

ARI50

Nevím co na tom je teda tak skvostné a dokonalé ale já jsem v tom viděl pouze super hotel na super místě trocha mírné temnoty snahu o zajímavý příběh a zbytek jsem nenašel nevím proč ale je to tak. ()

d-corso

Jeden z mála filmů převyšujících, a to o několik tříd, svou literární předlohu. Kubrick vypustil Kingovic příliš okaté a jednoznačné hororové prvky a nechal především na divákovi, zda přistoupí na hru na duchařinu, nebo na to, že Jacku Torranceovi zkrátka a jednoduše luplo v bedně. Obojí totiž funguje naprosto dokonale-Osvícení má atmosféru tak hustou, že by se dala krájet a rozepisovat se o perfekcionismu s jakým je natočeno a o hereckých výkonech Jacka Nicholsona a jemu zdatně sekundujících Shelley Duvall a Dannyho Lloyda (jakožto věčně vyděšené manželky Wendy a "redrum" syna Dannyho), by bylo nošením dříví do lesa. Jen Stephenu Kingovi se Kubrickovo zpracování jeho románu nelíbilo. Ale myslím, že všem spokojeně vyděšeným divákům je po tom čerta starýho. ()

JASON_X

Knihu Stephena Kinga jsem sice kdysi četl, ale výrazných dojmů ve mně nezanechala (Kingův dobrý standard), zatímco film je jednou z mých oblíbených srdcovek a stálic. Jack Nicholson ve své životní roli v mém Kubrickově nejoblíbenějším filmu. Jedno malé mínus - Nicholson občas zbytečně přehrává (film se tak místy zvrhává do černé grotesky nebo komedie) a rád bych jeho roli viděl i s nějakým "obyčejnějším" hercem s "normálnějším" hereckým projevem, abych mohl porovnat. Ale zase třeba takový moment, když strčí tu svou rozcuchanou palici s šíleným úsměvem do rozštípaných dveří a pronese památná slova "Wendy? I'm home..." si neumím s jiným hercem představit. Jeho filmová žena Shelley Duvall je tak hrozná herečka (nejspíš záměrně), že je ve své roli vlastně naprosto skvělá, a zapamatováníhodný výkon podá i jejich synek Danny. Vynikající je i "nigger cook" a v neposlední řadě i barman Lloyd. Kromě fantastických hotelových interiérů potěší oko divákovo i krásné exteriéry, třeba hned na začátku jízda automobilu překrásnou krajinou (za doprovodu překrásně zlověstné hudby), impozantní budova hotelu Overlook (Timberline Lodge v Oregonu), a nebo zelený labyrint (ve skutečnosti bohužel neexistující a vytvořený ve studiu), ve kterém se také odehraje závěrečná vynikající scéna. Skvostný film. ()

luka4615

Ta nejlepší symbiotická kombinace literární klasiky, filmového režiséra a hlavního herce, jejichž nesporný talent tuto kultovní záležitost převedl na filmová plátna a učinil z ní další základní nosný pilíř světové kinematografie. Smekám! „Heeere's Johnny!“ ()

mm13

Po 25 rokoch od prvej projekcie a po minimálne 5 pozretiach dávam plný počet. Pretože som včera konečne videl režisérsky zostrih. Viac nabudúce, zatiaľ len toľko, že áno, teraz už súhlasím s tým, že sa Kubrickovi podarilo naplniť jeho ambíciu natočiť definitívny horor. The Shining je spolu s The Exorcist neprekonateľná dvojka. (ten druhý menovaný - určite nie druhý v poradí - samozrejme naopak v pôvodnom zostrihu) ()

veru_needy

Tak to je film se skvělou napínavou atmosférou. Ponurá doba, dlouhé záběry na téměř nekončící chodby plné různých barev, působily až děsivě. A námět, ten je více než zajímavý. Chlápek od rodiny se má stát přes zimní období správcem na opuštěném hotelu. Na tento rozsáhlý komplex umísrěný kdesi v horách přijíždí i se svojí rodinou. Netrvá dlouho a na jednotlivé členy rodiny začne působit ponorková nemoc a v dalším stádiu vrcholí v šílenství. Je to prostě klasika. Pecka od Stephena Kinga, kterou si vzal do parády Kubrick. Je to neokoukané. Nejlepší byl samozřejmě Jack Nicholson. V téhle roli si těžko představím někoho jiného. Šílence zahrál špičkově, on to prostě umí; stačilo mi když se jen zamračil. ()

Bauer

Jack Nickolson je opravdu skvělý herec.Docela jsem se u tohoto filmu bál.Výborná atmosféra a výkon Jacka Nickolsonoa je nezapomenutelný.Tohle se prostě musí vidět. ()

becki_tu

Hororový kult, který herecky táhne nezapomenutelný Jack Nicholson a neskutečně psychadelická hudba, a který naopak trochu brzdí až příliš histericky zahraná postava Jackovy manželky. První setkání s Kubrickem tak nedopadlo vůbec zle. 85% ()

Beastmaster4

Celkem slušný horor, určitě takový učitel dnešních kousků. Vynikající Jack Nicholson, nejlepší výkon, jaký jsem od něj viděl. Jen, kdo proboha vybral do role jeho ženy Shelley Duvall. Ona sama by vydala za jeden hororový počin. ()

Lucasion

Kult tohodle filmu já asi nikdy nepochopím. Teď když jsem to zkusil po dlouhé době znovu, tak opět jsem měl pocit, že nesleduji něco zázračného nebo geniálního. No a ve výsledku ani děsivého nebo mrazivého. Úvodní melodie je dost možná nejděsivější věc na celém filmu. Vzpomněl jsem si na Věc (1982), kde taky úvodní melodie hrála prim. Ovšem zatímco Thing za takřka geniální horor považuji, tak Osvícení skutečně ne. Jack Nicholson je dobře odporný. Nebo odporně dobrý? Možná je to po téhle roli, co jsem ho přestal vyhledávat. On skutečně působí jako blázen od začátku, takže může těžko někoho překvapit konec filmu. I když se přiznám, že napoprvé byla scéna u psacího stroje tehdy perfektním zvratem ve filmu. Teď když nad tím přemýšlím, tak co je kromě hudby a jednoho zvratu na filmu děsivé? Nahá žena ve vaně? Vždyť tenhle hotel má perfektní potenciál stát se proklatě děsivým místem. Od duchů, přes cákance krve i temné výjevy z minulosti. Místo zaobíráním všech možných scén, by filmu slušelo strašit obyvatelé po celý film. A ne pouze finálních pár minut, kdy manželka s nožem zběsile běhá po chodbách. Kdyby bylo více scén, kde by bylo vidět, že hotel je prokletý, tak by to všechno mělo nějaký smysl. Takhle se vše točí jen kolem Jacka/Johnyho, který svým zvraceným pohledem Vás hypnotizuje po celý film. [Extended] (55 %) ()

Sprite

Spíš bych dal 4 hvězdy, ale když vezmu v potaz rok natočení tak je to každopádně film na 5*. Už od začátku mě uchvátila skvělá kamera a houževnatá atmosféra. Něco to ve mě zanechalo. ()

NIRO

Otec byl toho večera poněkud neklidný, že. Nemůžu si pomoct, ale ten obdiv, kterým hororoví fajnšmekři film už desítky let zasypávají, úplně nesdílím. Spíš než strach nebo hutnou atmosféru jsem cítil spíš lehce intošské nutkání rozebírat jak je to všechno pěkně natočené a promyšlené a jak herci hrají všemi barvami... ale celé to probíhalo tak nějak "emocionálně zpovzdálí". ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)