Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

tempus

Já říkám, "proč ne", že tento pomník válečnému náletu na přístav v Perlové zátoce na Hawai, začíná jako romantický příběh o dvou přátelích, kteří se zamilují do jedné ženy na pozadí války jako vyjádření toho, že dějiny jsou souhrnem činů jednotlivých lidí. Ale říkám "NE", když se romantická linka vrací a dělá z Pearl Harbor až červenou knihovnu, za kterou by byla jistě hrdá Rosamunde Pilcher. A navíc to nekončí za vrcholem, ale pokračuje a zbytečně ředí zážitek. Nejlepší jsou tady nepochibně natočené válečné scény, které dělají z díla Baye nejlepší katastrofický flim, jaký jsem kdy viděl (lepší než doknce Titanic). Důvod, proč jsem si to vlastně pustil, je ten, že dějepisný odstavec o souostroví za II. sv. války inspiroval nejen tento film ale i seriál Battlestar Galactika ((útok na lodě zakotvené v loděncích Štíru)někde jsem to četl a celkem to sedí). ()

sedm.1

Titanic na nebi. Skutečně mě nenapadá pro Pearl Harbor lepší příměr, než právě k megaslavnému bijáku Jamese Camerona, neboť tyto dva velkofilmy toho mají skutečně až příliš společného na to, než aby mě to nenapadlo. Oba dva mají podobnou dějovou linii, tedy rozmáchlé romantické drama, vrcholící efektním a strhujícím gejzírem akce, respektive velkolepým, destrukčním představením, posunující práci trikařů dané doby zas o pořádný kus dále. Oba dva filmy dále disponují obrovskou dávkou kýčovitosti a patosu, ikdyž v tomto ohledu jde právě Pearl Harbor o dost dál, a to až chvílemi za hranici únosnosti a samozřejmě u obou snímků hrají velice důležitou roli i emoce, které fungují zhruba podobně a jsou i podobně silné, jen opět u Pearl Harbor tvůrci i v tomto ohledu tlačili až zbytečně příliš na pilu a ve výsledku nevyzní až tak přesvědčivě. Castingy obou snímku jsou pak podobně napěchované hvězdami první velikosti, já ovšem jednoznačně preferuji pár z Titanicu, kdy Leo s Kate jsou přeci jen absolutní herecké špičky a i ta chemie mezi nimi působila o dost více věrohodněji a upřímněji. Když bych ale měl konkrétněji už jen k Pearl Harboru, zápletka je nenudící, nenáročná pohádka, kdy zmiňovaná kombinace romantiky a akce funguje a působí jak má, ústřední trojice Affleck, Hartnett a Beckinsale je sympatická, líbivá a neotravná, samotný útok na Pearl Harbor v druhé polovině filmu je pak fantastický, dokonale zpracovaný, dech beroucí, úžasně nasnímaný, tohle Michael Bay umí prostě jedinečně, atmosféru a styl se jinak tvůrcům také podařilo navodit skvěle, a tak jediné, co zde mohu vytýkat, je přestřelená stopáž, a to vinou hromady naprosto zbytečných scén, postav a dialogů, které tu jednoduše prostě vůbec nemuseli být. Každopádně, ikdyž je na tom Titanic kvalitativně o dost lépe, ani toto válečné, romantické drama není vůbec špatné, jde zkrátka o ukázkový komerční popcornový produkt, který se ovšem fakt povedl. ()

Circumscriptor

Výpravné historické filmy s rozpočtom z ktorého by nejedného trafil šľak sa väčšinou nesú v duchu romantickej drámy, rovnako ako v prípade Pearl Harboru. Niečím podobným si prešiel aj Cameronov Titanic, ale pri tomto filme je výsledný dojem takmer opačný. Michael Bay je tak klišéovitý režisér, ako len režisér môže byť a je to tu pomerne dosť poznať kvôli naozaj iracionálnemu scenáru ("muž A" má so "ženou A" pomer, "žena A" má seriózne podozrenie na smrť "muža A" a tak jeho miesto prevezme "muž B"). A takúto zápletku by som čakal od filmu z 30. rokov, alebo od ugandského režiséra chodievajúceho pravidelne pásť kozy k Viktóriinemu jazeru. Hrozne ma ale mrzí, že film na tom historicky nie je ani tak zle a scény japonských náletov a deštrukcií lodí sú natočené a zostrihané perfektne a kebyže sa film uberá takýmto smerom, tak by jeho výpovedná hodnota bola ďaleko väčšia. Musím zmieniť, že vždy keď sa spomenie film Pearl Harbor, tak ma napadne len jediné - potopenie Arizony. Neviem či to bol zámer, ale tu je potopenie "Arizony" zobrazené ako udalosť, pri ktorej bomba zhodená z lietadla takmer roztrhla loď a v ďalšom zábere je trup lode takmer neporušený a celé plavidlo sa veselo ženie na ľavobok, kde sa nakoniec prevráti. Takto sa však potápala úplne iná loď - USS Pennsylvania, ktorú neskôr prevrátili na správnu stranu. Arizonu bomba z lietadla takmer roztrhla, ako bolo zobrazené aj tu, avšak na palube lodi vypukol požiar a rovnomerne klesala ku dnu. To by sa dalo klasifikovať ako sabotáž strihača, avšak v ďalšej scéne dajaký chlapík sebavedome vraví: "Uvnitř Arizony jsou stále ještě lidé..." a vzápätí je vo filme prestrih na prevrátený trup údajnej Pennsylvanie, kde námorníctvo z jej trupu vyrezáva mŕtvych a živých stroskotancov. To sa dá vysvetliť len tak, že Michael Bay pravdepodobne s tzv. nudným spôsobom potopenia tejto lode nebol spokojný. Whatever ()

Eraserhead

Super podívaná, ale to je tak všechno. Milostný příběh je až odporně předvídatelný. Víc se mi líbil v Titaniku. Druhá polovina je sice efektnější, ale naprosto bez emocí, které ve mě dokázal probudit Cameron. ()

PALINO

Tvorcovia sa nepochybne snažili vytvoriť druhý Titanic, ale bohužiaľ nevyšlo im to ani po finančnej, ani po kvalitatívnej stránke. PEARL HARBOR ale určite stojí za pozretie už len kvôli tomu, ako je pekne natočený (práca s kamerou je vynikajúca). Réžia MICHAELA BAYA vyznieva dvojako. NA JEDNEJ STRANE je tu romantický príbeh, ktorý pôsobí pomerne rozpačito a tí, ktorí kvôli nemu nevedeli prísť Titanicu na chuť, nech si radšej ani PEARL HARBOR nepozrú. NA DRUHEJ STRANE je tu samotný útok a v akčných scénach sa BAY naštastie nemýli, ťakže máme možnosť sledovať zábery, na ktoré sa len tak nezabúda. Hudba HANSA ZIMMERA sa počúva veľmi dobre, vytvoril niekoľko pekných motívov a akciu tradične sprevádza jeho povestná dynamika. ()

darwin

Příšerná hollywoodská slátanina plná historických nesmyslů, nasáklá přesládlým pachem pseudoromanitky a patriotismu. Herci tu hrají jen pro peníze, je na nich vidět, že do filmu nedali ani kousek svého srdce. Pochválit mohu jen dvě věci: skvělé zpracování bojových scén a také snad poprvé v historii zařazení příběhu Afro-Američana Dorise Millera. Nebýt tradičně špatného filmového režiséra Michaela Baye, který by měl zůstat u videoklipů a reklam, mohl to být hodně lepší film. Tak je to pouze předražená, pompézní, komerční blbost. Historie i lidé, kteří válku zažili si takový výsměch nezaslouží. ()

klúčik

Ja som vyrástol na TORA,TORA, TORA. Tento film je o niečom inom. Netvrdím, že je zlý, to ani náhodou, alebo že sú tu slabé akčné zábery , ale je to akási zmes všetkého.... 65%. ()

chmíří

Přesně takhle by neměl vypadat historický film! Speciální efekty + kamera jedou na maximum, ale to je vše. Je to dlouhý a občas až nudný film který mě moc nezaujal a jestli jsou všichni američani takový vlastenci jako Bay tak to musí být vážně hodně otravný národ... ()

wikus

Osobne Bena Afflecka veľmi nemusím a názor nemením ani po tomto diele. Romantika vsadená do obdobia druhej svetovej vojny a statočnosť dvoch vojakov..nie je to trošku presladené? Akčné scény na jednotku, ale ani tie nezachránili tú nenaplnenú veľkoleposť. Slabé. ()

joora1

I přesto jak je tento film špatný se mi nechce mu dávat i špatné hodnocení.Bayův rukopis nese ale náramně.Bohužel tady je to na škodu.Pár dobrých scén je na takto dlouhý film málo, o romatické linii škoda mluvit, tu bych asi vynechal úplně, protože to už hraničí malinko s brakem.Co dodat na závěr-dobré téma, ale velmi špatně zrealizované.A to je opravdu škoda. ()

Cracker

Až na tú jednu bojovú scénu celkom sklamanie, teda aspoň po viacerých zhliadnutiach film začne nudiť a rozťahanosťou v najhorších prípadoch asi aj uspávať... ()

see_sawandrew odpad!

Michael Bay je režisérem pohádek, a válka je cokoli, jen ne pohádka. Proto nikdo, kdo bude takto nabubřele zobrazovat válku jako romantickou a vizuálně atraktivní zábavu, u mě NIKDY nebude mít šanci. 0% ()

xaver

Z jedné z nejtragičtějších událostí v dejinách USA udělal režisér romantický blábol. Když srovnám pojetí stejné události ve filmu Tora Tora Tora, tak co do provedení, kamery, efektů a pod jsou filmy srovnatelné, popř. je snímek Pearl Harbor v tomto ohledu lepší. Což je s ohledem na pokrok v technice pochopitelné. Nicméně v snímku Pearl Harbor je příliš mnoho romantiky, co tento jinak kvalitní snímek dost degraduje. ()

Mistickzz

Keby mal Pearl Harbor lepších hercov, menej patosu, patriotizmu a amerického hrdinstva, tak by z toho mohol byť fakt skvelý historický biják. Bay vie točiť akčné scény, ostatné mu uniká. 60% ()

Torako.chan odpad!

pche...to si snad děláte pr*** >.> Povrchní snímek. Co má milostný trojúhelník Bena Afflecka společného s válečnými událostmi? Jděte se vycpat. ()

iXtr3m3

Legenda podobne ako Ryan. Jasné, nebolo to realistické ako Ryan, bolo to na efekt a patriotizmus z toho sršal neustále, ale... Ale no a čo, keď to bolo fantasticky natočené, dramatické, plné emócii, s neskutočným technickým spracovaním, ktoré udivuje aj v dnešnej dobe. Scéna útoku na Pearl Harbor bude navždy legendárna. Affleck s Hartnetom boli super dvojka, vedľajší herci jeden lepší ako druhý. Toto je film, na ktorý sa nezabúda a jeho povrchnosť a umelosť mi absolútne nevadí, dokonca to mám rád. ()

Zagros

Vzpomínám si na první setkání s filmem, kdy jsem jej jen slyšel, když se na něj dívala sestra. Pár rozhovorů a pak nastaly výbuchy a ty trvaly až do konce filmu... hodně zjednodušený popis, nicméně mě to odradilo na dost dlouho se na Pearl Harbor podívat. Po několika letech jsem povolil a podíval se. A byl jsem zklamán podruhé, vůbec mi nesedla kombinace válečného filmu s romantickým příběhem, který byl navíc od začátku jasně předvídatelný. K tomu je Michael Bay nenapravitelný patriot a na jeho snímcích je to vidět. Postrádá to pak hloubku, jakoukoli možnost zajímavější myšlenky či kontroverze a jen tak klouže po hladkém povrchu ideálního a zjednodušeného amerického světa. Kam se to hrabe třeba na náš Tmavomodrý svět, dvě hvězdy jsou tak akorát. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)