svik

Snobské prostředí, které se střetávalo s prostředím ulice byl dobrý nápad. Námět filmu se velice podobal Higinsově a Pickeringově sázce v muzikálu My Fair Lady (1964). Eddie Murphy se nám ukázal v druhé polovině filmu takřka jako normální chlap, ještě jsem neviděl film ve kterém by nehrál komedianta nebo zarmouceného chlápka až v tomto filmu, a docela se to k němu hodilo. Aykroyda sem vlastně také pořádně neviděl jen v Krotitelých duchů, a tak se mi nemůžete divit, že dávám 4*, když sem na to nebyl připravenej, a tak sem překvapenej. ()

spikey1

Záměna patří mezi jedny z nejlepších komedií své doby, síly spojili dva ohromní tahouni Aykroyd a Murphy a vykouzlili skoro to nejlepší v daném žánru. Pod vedením Johna Landise, který se v osmdesátých letech pral o titul krále komedie s Haroldem Ramisem je jasné že dojde k vynikajícímu výsledku. Jedna z nejlepších komedií vůbec. ()

kaylin

Asi jsem měl tuhle komedii vidět dřív, ale nějak mi v televizi kdysi unikla. Dostal jsem se k ní až nyní a musím říct, že jsem se prostě moc nebavil. Pravda, ona stačí ke štěstí i Jamie Lee Curtis sama o sobě, ale přece jen, na dvouhodinový film je to docela málo, hlavně proto, že je zde příliš mnoho hluchých míst. ()

nash.

Nenápadná perla mezi komediemi. Plná zábavných figurek, gagů a situací, z nichž je vystaven originální příběh o jedné podivné sázce, jednom neobvyklém podrazu a jedné pokusné záměně míst. Aykroyd typově bez chyby, Murphy v nejlepší formě, Elliot naprosto dokonalý a Jamie Lee okouzlující. Jeden z filmů, ke kterým se rád a pravidelně vracím. ()

honajz2

Začátek vtipný a skvělý rozehraný, vše v něm skvělé fungovalo i přes to, že je to jen další variace na Pygmalion (a zároveň je to ukázka toho, že je ten námět stále vděčný a nevyčerpatelný), ale pak to jaksi rozbředlo v příběhu i humoru a zpátky se to vrátí až ke konci, jenže tomu zase ubližuje fakt, že spousta vtipů a situací se nedotáhne do konce. Jako on to pořád je mírný nadprůměr a zase bylo fajn vidět Eddieho Murphyho v době, kdy opravdu bavil a nelezl do každé chujoviny, ale nejlepší Landisův film? To ani náhodou. Hlavně ta nedotaženost a urychlenost tam bije do očí, jelikož tu nikdo nedojde k žádnému prozření a nebýt neuvěřitelných náhod, žádný happy end by nebyl. Sice je to komedie, takže od toho samozřejmě nechci propracovaný scénář jak u psychogického dramatu, ale u Landise vím, že natočil nejednu chytrou komedii a tahle chytrá rozhodně není. Má na to náběh, ale ten zůstane nenaplněn. A čtvrtou hvězdu nedám ani kvůli sympatickému Murphymu, tak ani kvůli krásné Jamie Lee Curtis. Silné 3* ()

• Frank Oz hraje postavu, která je téměř identická s tou, kterou zvárnil ve filmu The Blues Brothers (1980), které také režíroval John Landis. (don corleone)
  • Randolph Duke má na své straně pracovny obraz Ronalda Reagana, zatímco Mortimer obraz Richarda Nixona. (Kulmon)