Hotel Mumbai

• Austrálie Hotel Mumbai (více)

Hotel Mumbai, poutavý příběh o lidskosti a hrdinství, živě líčí události v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal v indické Bombaji, na který v roce 2008 zaútočila skupina pákistánských teroristů. Mezi oddanými zaměstnanci hotelu jsou proslulý šéfkuchař Hemant Oberoi (Anupam Kher) a číšník (Dev Patel, "Milionář z chatrče"), kteří se v zájmu ochrany hostů rozhodnou nasadit své životy. Před zraky celého světa je zoufalá dvojice (Armie Hammer, "Dej mi své jméno" a Nazanin Boniadiová, "Ve jménu vlasti") nucena učinit nepředstavitelné oběti, aby zachránila své novorozené dítě. (Cinemax)

Anderton

Nedá sa nič robiť, tento film musím ohodnotiť najmä podľa toho, čoho rekonštrukciou v skutočnosti je. Hotel Mumbai sa doslova s ničím a nikým neserie. Vraždí sa od začiatku do konca, kamera neuhýba, vidíme množstvo mŕtvych ľudí, vrátane mladých krásnych žien a tak ďalej. A to doslova, opakujem, od začiatku do konca. Celé je to napriek tomu nakrútené príliš konvenčne, stále som mal pocit, že som vo fikcii, ale s vedomím, že sa toto nejako podobne skutočne odohralo. Film nemal dostatočnú reklamu ani ohlas, a to aj napriek hviezdnemu obsadeniu a téme. Popravde to bude zrejme práve tou konvenčnosťou a po celý čas som premýšľal, ako autenticky a takmer dokumentárne mohla táto hraná rekonštrukcia dopadnúť, ak by ju nakrútil Greengrass a možno by padali Oscary. Každopádne tu máme film od Anthonyho Marasa, ktorý šľape po celý čas, ponúka nesmierne dôležité svedectvo, ale umenie to bohužiaľ stále nie je. Vysoké hodnotenie si ale za tú snahu zaslúži. ()

Arsenal83

Milionár z chatrče nám trochu vyrástol a zarástol. Film je skutočným príbehom teroristického útoku v Bombaji z roku 2008, o ktorom sa v našich končinách nedozviete, pretože nás nezaujíma ani čo sa deje na Ukrajine, nie to ešte pravidelný terorizmus v Ázii. Na film sa nepozerá dobre, najmä keď tam teroristickí psychopati (napodiv zase moslimovia) chodia s automatickými zbraňami a klátia všetko hlava nehlava, horšie než nacisti kedysi v lesoch. Zvuk streľby za plaču malého dieťaťa, nemilosrdné popravy ľudí, s ohľadom na skutočnosť udalostí to vzbudzuje nepríjemne pocity. Zomrelo skoro 200 ľudí, čo síce Indii určite nespôsobí populačný kolaps, ale je treba si ich uctiť. Na môj vkus sa vo filme ale strieľalo až príliš. Ja chápem, že to je asi podstata útoku, ale polovicu času počúvať len hrozný rachot, to na kvalite diela nepridalo. ()

dopitak

Film natočený tak, abyste si celou dobu frustrovaně mumlali, že v třináctimilionovém megaměstě nemají policajty ani armádu. Předpokládám, že ve skutečnosti to bylo trochu složitější. Filmu to ale pomohlo, je napínavý a škodí mu snad jen to, že tvůrci nehledali žádného hrdinu. Američance mumlající Korán fandit nebudete, jejímu starýmu už vůbec ne, Rusákovi jakbysmet. Ostatní jsou no name. ()

verbal

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete (nevěřící) …“ – Súra 2., verš 2:191 - Mohamed & Gabriel, Archanděl: KORÁN. 1. Vydání. Mekka, Spolek vymatlaných fanatiků 651 n.l.. 1568 dílků popsaného hajzlpapíru. ISBN 666-00-0000-000-0. Ta guerilka převzdělaných intelektuálů v podstatě nedělala nic jiného, než bez váhání plnila zcela striktní a jasnou doktrínu toho jejich tolik mírumilovného náboženství, jež jim bylo od mala jedinou učebnicí, kterou kdy v životě jedli. Pokud vaše edukace probíhá od útlého věku následovně – Mateřská škola v Islamabádu: hry Na odřezávanou, Na Ali babu či Bezvěrče, podrob se!, Základní škola v Teheránu: Slabikář typu I-MÁM MÁ KO-RÁN, AH-MED ME-LE DŽAU-RA, poté Mohamedkova cesta, Fatima Dlouhá burka a Lovci bezvěrců, Střední škola v Kábulu: Zkrocení zlé ženy, Granáty z jedné a druhé kapsy, Smrt hnusných džaurů a Kdo chytá v mešitě, no a konečně jako třešnička na dortu progresivního salafistického školství Právnická fuckulta v Damašku s jediným možným povinně volitelným oborem, a sice Aplikovaná šaría – nemůžete se po postgraduálu uplatnit lépe než jako promovaný džihádista. Prostě islám je děsně kulantní berlička slaboduchých, a vědomí, že každý správný muslim žije podle Koránu plného tolerance, altruismu a snášenlivosti, mě naplňuje vírou ve šťastnou budoucnost ve sluníčkovém Eurochalifátu po boku kulturních, adaptabilních a vysoce vzdělaných Mudžáhidů a jejich pytli obalených žen. Je moc dobře, že to, co se nepovedlo za tisíc let úmorného teroru a násilných invazí do Evropy, zmákl Sóroš, Andělka a Eman mocenskou manipulací za necelých 6 let a já už si na internetách objednal ateistický konvertor, kobereček, chránič čela proti obití a tupý nožík na halal podřezávání obědů. Ať žije politická korektnost a multikulturalismus, s nimiž sice nadpoloviční většina evropského prostoru nesouhlasí, ale nikdo se jí na nic neptá! *** Pokud ani tato vizualizace ještě pořád není dostatečným mementem, chce to urychleně ještě Hotel Berlín, Hotel Paříž a Hotel Brusel (tady nejlépe jen Brusel a pěkně z gruntu), aby se už konečně zvedla globální vlna nevole zuby zatínající většiny a tu minoritní bandu oligarchistických kurev, hrajících z pečlivě zabezpečených bílých čtvrtí šachy o nový světopořádek, někdo odeslal na permanentní dovolenou do Jemenu, a já tu pak budu moci s nadšením pětkovat, jak jim na Tytrubku řežou hlavy. Skvělá nehtohryzná a žlučovarná dramatizace skutečných událostí, výborně porežírovaná i zahraná, nad níž budou pojebaní sluníčkáři dštít síru a fanaticky vyřvávat své obvyklé bonbonmoty o jednopytlování a o tom, že přece ne každý muslim je terorista. A mají samo sebou obvyklou korektní vytrhkontextovou demagogickou pravdu! Dokud jim nepřihodíme na druhou misku vah nesporný statistický fakt, že ale většina novodobých teroristů jsou muslimové. Takže chceme to riskovat se spolubydlícími, nakaženými epidemickou parazitickou vírou a netolerantní tmářskou kulturou á la 13. století a cíleně programovanými bez váhání je šířit i násilím, když dojde na lámání pity? () (méně) (více)

italka63

Zírala jsem na film a v hlavě se mi honily myšlenky nepěkné a ještě horší o tom, jak člověk člověku vlkem, odpad zabalený do Koránu, byť nelze vyloučit jinde ani odpad zabalený do Bible, jak lidstvo degeneruje a přitom by si mohlo slušně žít, jak v tom zase jedou chlapi s vymytými mozky a tak vůbec, jak se nám tohle množí kolem nás a určitá města s fabrikami nabírají tmavý nádech, jak se už někde lidé i bojí chodit nakupovat do velkých center, protože tam chytnete černý kašel - osobně znám případ - či otevřenou TBC, žloutenka je ještě fajn, a naproti tomu se staví ty nádherné a upřímné oči poctivého Deva Patela, který to staví všechno vzhůru nohama. Takže, o tomhle útoku jsem věděla jen pár strohých vět, kterým jsem mnoho pozornosti nevěnovala, neboť dálka veliká a ať se pobijou, když jsou fanatici. Bylo to blbě, blíží se to. No. Film byl velmi dobře koukatelný, děj odsýpal a úplně jsem zírala, jak jeden Allahovec se samopalem měl vizáž o dvacet let mladšího Elona Muska s tmavšími předky. Nejsem odborník, abych poskytovala odborné recenze, jsem člověk, který na závěr brečel. ()

• Premiéra filmu byla naplánovaná na konec listopadu 2018, aby se shodovala s 10. výročí teroristických útoků Taj Palace Hotel z listopadu 2018. Premiéra se nakonec posunula. (ČSFD)
  • Když v hotelu teroristé střílí po lidech, postřelená žena se schová na záchodě v jednom z pokojů. Sklopí prkénko od záchodu a sedne si na něj. Když ji teroristé najdou, prkénko je opět nahoře.
    (Seffi)
  • V čase 20:00, při útoku na Lilopal Café, stojí obsluhující čísník čelem k oknu a je zasažen střelou do pravého spánku a padá mrtvý na stůl, směrem k oknu. V dalším záběru je vidět, že vedle něj žádný střelec není. Teroristé přicházejí zvenku a střílejí dovnitř, museli by tedy číšníka zasáhnout do obličeje a on by padl na záda směrem do místnosti. (heavy66)