Reklama

Reklama

Hurikán

  • Velká Británie Hurricane (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Hurricane: Squadron 303 je příběh skupiny odvážných Poláků, kteří v druhé světové válce bojovali v oblacích nad Anglií, a to nejen aby udrželi Velkou Británii svobodnou od nacistů, ale také aby udrželi při životě svoji představu o vlastní svobodné zemi, která existovala ve své moderní podobě již téměř dvacet let, než byla rozdrcena čelistmi Německa a Sovětského svazu. Vyzbrojeni stíhačkou Hurricane a pod bedlivým dozorem z počátku neochotného velení  RAF svádí svůj boj za svobodu... (KIT.HL)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (58)

misterz 

všechny recenze uživatele

Dejová linka ma moc neoslovila. Škoda hlavne toho slabého dôrazu na osudy jednotlivých pilotov, pocitová stránka z filmu tak mohla byť lepšia. Vlastne okrem hlavnej mužskej a ženskej postavy mi všetky tie ostatné splývali do jednej masy. Na druhú stranu akcia bola celkom slušná, vzdušné súboje miestami napínavé a dobre sa na to pozeralo. Preto lepší priemer. 65/100 ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Dopozeral som film Hurricane: Squadrom 303 a som na rozpakoch. Irituje ma, že som pozeral na film kde nebola predvedená ani jedna vzdušná reálna akcia na reálnych lietadlách (lietadla generované počítačom). Ďalším záporom je, že bitka o Britániu pozostávala buď zo samotného boja, v čakaní na poplach a v neustálom sedení v krčme, respektíve s vodkou na izbe. Beriem to, ako taký malý podvod na divákovi. Druhou marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý už spomínaný Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). A keďže predpokladám, že už nemôže byť technický horšie prevedený, takže bude lepším filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel, pravdepodobne 13 a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Film je o děvětačtyřicet let mladší než snímek Bitva o Británii, takže mu ani náhodou nemůžu odpustit velmi špatné provedení vzdušných bojů. CGI týmu asi nikdo nevysvětlil, že byly německé letouny vybaveny pancéřováním, takže by jimi projektily ráže .303 těžko prolétaly jako polystyrénem, povaha Josefa Františka byla vykreslena správně, ale nechápu, proč bylo jeho "zakopnutí" o živý plot nahrazeno útesy u Doveru. Že by hra na efekt? No různých "kopanců" jsem tu našel víc, ale potěšil mě alespoň závěr, který ukázal naše věrné spojence v pravém světle, Poláci měli tu výhodu, že je podrazili jen jednou, nás darovali nejdříve Hitlerovi a později i Stalinovi. Dnes už nám nic nehrozí, protože jsme v NATO, kde za naši svobodu ručí i Němci, Italové, Francouzi a Britové a já jim samozřejmě bezvýhradně věřím... ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Před premíérou Masters of the Air jsem si udělal přehled válečných filmů z leteckého prostředí za WWII a musím prohlásit, že tohle je ten největší shit, který jsem ze všech těch filmů viděl. Že tu jsou všechny postavy nesympatický bych ještě tak nějak přežil ( no Hádek tomu fakt kraluje ), ale ty letecké souboje, tvl rok 2018 a ty letadla se tu pohybujou jak v nějaký zalagovaný hře a snad i ti herci jsou všude digitálně dosazeni. Že tohle má být pocta polským stíhačům v Británii ? Tohle je spíš jejich výsměch. Ubohý a trapný, jeden z nejhorších, celkově válečných snímků, který se mi dostal do ruky. Tohle vynechte a raději koukněte na Dywizjon 303, daleko kvalitnější podívaná. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Společné prvky s Tmavomodrým světem se jistě najdou, ale je to spíš proto, že osudy českých i polských pilotů byly podobné, než že se filmaři snažili něco okopírovat. A mě se to líbilo. Jasně, pokud člověk hledá mouchy, tak je najde, ale tady nejsou zase až tak viditelné. Na leteckých soubojích je sice vidět chybějící finance, ale i tak si s nimi tvůrci poradili celkem solidně. Co se týče příběhové linky, tak ta tu prakticky chybí, ale jednotlivé epizody ze života příslušníků 303. perutě jsou vykreslené dostatečně zábavně a to platí i pro pozadí vzniku samotné letky. Výhrady nemám ani k hercům a je fajn, že je tu vedle angličtiny hodně slyšet polština, přičemž dojde i na nějaká česká slovíčka. K tomu mám ale asi jedinou větší výhradu. Vykreslení Josefa Františka je v naprostém rozporu s tím, co o něm říkali současníci. Tady mi občas připadal téměř jako záporák. Ale dalo se to nakonec přežít. Hurricane rozhodně nebude atakovat přední příčky žebříčku válečných filmů, ale z mého pohledu se pořád jedná o slušnou zábavu. 75% ()

Galerie (22)

Zajímavosti (12)

  • Josef František (Kryštof Hádek) byl opravdu postrachem pro obranyschopnost letky, protože z formace svévolně odlétal bojovat s Němci na vlastní pěst. Polská peruť ho proto posléze brala s sebou jako „hostujícího“ pilota. S polskou perutí létal už ve Francii, protože mu Poláci zachránili život při setřelu během polsko-německé války a ve Francii měl konflikt s nadřízeným československým důstojníkem. (swinevenca)
  • Stejně jako v Tmavomodrém světě (2001), i zde zazní narážka na milenku nacistického diktátora Evu Braunovou. Opět platí, že o existenci Braunové polští piloti mohli sotva něco vědět. O Braunové se svět mimo okruh diktátorových blízkých dozvěděl až po válce. (Foxhound#1)
  • Symboly havrana s deštníkem, známé jako „Gott Strafe England“, namalované na bocích německých stíhacích letounů Messerschmitt Bf 109E, jsou znakem II. Gruppe / Jagdgeschwader 51. Tedy jednotky, která se ve skutečnosti opravdu zúčastnila Bitvy o Británii. (p3tris)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno