Baahubali 2: The Conclusion

• Indie బాహుబలి 2 - ది కంక్లుసిఒన్ (více)

Baahubali (Prabhas) a Bhallaldev (Rana Daggubati) jsou bratři z mocného království Mahishmati, kteří se zamilují do krásné princezny Devaseny (Anushka Shetty) z malého království Kunt. Devasena se zamiluje do Baahubaliho, čímž naruší záměry královny Matky (Ramya Krishnan) a způsobí rozkol v královském paláci. Ctižádostivý Bhallaldev se obává popularity svého bratra, a přikáže proto otroku Kattappovi (Satyaraj) zabít Baahubaliho. (griph)

Trustme

(Tato recenze je kompatibilní a platná pro oba dva díly: Baahubali I: The Beginning & Baahubali 2: The Conclusion) |||  Tak jde se na to! Baahubali je fenomén a nejvelkolepější epický epos jaký se dá natočit. Stačilo si vzít inspirace z Pána prstenů, Lvího krále, Hry o trůny, 300: Bitva u Thermopyl přidat tomu více toho indického koření tak, aby konzumentovi vypadly bulvy, spadla brada a došlo k maximalizaci WOW&WTF efektu. Baahubali je žánrový mix - fantasy, akční, drama, dobrodružný film, pohádka, romance, historický film, muzikál, taneční film, válečný film, videoklip, komiks a zjednodušeně řečeno takový Disney spektákl na steroidech, koksu a LSD. Baahubali je držitel desítek ocenění, rekordů a prvenství. A že tento film nikdo moc nezná? Inu, ne každý si na něho troufne nebo nemá čas (první díl má jen 160min, druhý 170min) a nebo je Evropan. Je třeba podotknout, že je to film made in India - Bollywood/Tollywood a budou tu nějaké ty písně, romantika, přepálená akce a vizualita. Ale ono se to tu všechno perfektně hodí a sedí a dopomáhá k okouzlení scén. Baahubali je takový indický Bivoj, silák, hrdina. Klasicky postaven a tvořen sošným hercem a scénářem, tak aby jeho hrdinské charisma prýštilo na stovky kilometrů. Baahubali je megagigantická epická fantasy podívaná, která ve dvojdílném celku usedá na trůn vizuálních fantasy blockbusterů a to díky režii ďábelského velkorežiséra Rajamouliho. Sledovat jeho styl, rukopis a snahu udělat totální hrdinské scény a přitom být originální, dech beroucí i urvaný z řetězu je prostě zážitek. Příběh je klasicky o mocenských intrikách, rodech a následnících trůnů, ale to je jen vedlejší aktivita. Tím hlavním je zde AKCE. A ta je přepálená, indická, over the top, z jiné dimenze. On ten Bollywood je v tom akčním žánru hodně jinde, takže tady se muselo ještě o kus levelů nasadit, aby indický divák čuměl. Vrcholem obou dílů jsou hlavní bitvy, jenž skoro vždy vévodí na youtube, pokud zadáte: "The most INSANE epic war scene I've ever seen". Nápaditostí, rozsahem a šíleností tomuhle asi fakt nic nemůže konkurovat. Absolutní výprava, masky, arzenál, zbroj a božské ultra-epické zhmotnění hrdinských činů, jak jinak než po indicku v ikonických zpomalovaných záběrech, kdy jako fanoušek pláčete štěstím, že existuje někdo jako S. S. Rajamouli, co dokáže tvořit v tom současném filmovém vyčpělém západním světě ještě nádherný starosvětský hrdinský epos. ()

kenkaku

WTF? Film začíná pokračováním flashbacku z #1? Jako proč? Hodinu se sleduje zbytečná love story podle vzoru Ba-ja-ja. Pak slabý odvárek bitvy z minula a zase je třeba si zatančit. Trvalo ještě další hodinu (!?) než flashback ukončil a děj pokračoval kde (cca v polovině) minulého filmu končil. Prostě scenáristický majstrštyk. Pak konečně došlo na bitku Ba-huba-lí vs ten o něco méně super. Za mě rozhodně horší než první film a rozhodně debilně nastřihané. ()

DavidS.

Nejmenší výsadkovou jednotkou je tzv. štítokoule...Barevné, epické, směšné, nesoudné, ohromující, úmorné...A mezi tím vším Bollywoodem probleskne i vizuální perla nebo choreografický nápad aneb "tohle Evropan bez opiátů nevymyslí"...Geroj über epos 2... ()

Milan25

Oproti prvnímu dílu se zde podstatně více tančí a zpívá, což tempu filmu nepřidává. Každopádně Baahubali je asi největší borec, který se kdy na filmovém plátně objevil, a občas je dobrý až tak moc, že si musíte klepat na čelo. Bollywood jak prase, muselo to stát balík peněz, ale v závěru asi trochu došly peníze na CGI. ()

Magika82

Pro evropské diváky může být mírně matoucí skutečnost u Indických, Thajských, atd. snímků, na kterou by je měla připravit již poměrně známá z Asijských snímků: Mnoho situací nepotřebuje dialogy ústní, neboť jsou vedeny očima a výrazem tváře... Druhé pokračování, jenž je de facto časově prvním, ohromí ještě větší okázalostí a vizuálními efekty... Herecké výkony Anushky Shetty, co by Devaseny i "Královny matky", převyšují i výkony Prabhase i Rany Daggubatiho... Shrnuto ve zkratce: Bollywood do značné míry tímto snímkem hodil rukavici Hollywoodu, pokud jde o poměření snímků vycházejících z legend i čiré fantazie... 80% a tedy 4 hvězdy. ()

Klajnik

Dvojka je v tradičním smyslu lepším filmem, než jednička (svědčí o tom i zdejší hodnocení). I já přiznávám, že je to dějově lépe vystavěnej, sevřenější i díky kvalitnějšímu CGI lépe vypadající film. Narozdíl od jedničky zde ale zápaďák nezažije kulturní šok (odkazuji na výstup po vodopádech a hudební číslo k tomu se vážící). To je ale současně největším mínusem druhého dílu - není zkrátka natolik absurdní, natolik směšný - tudíž ani natolik hodný mé pozornosti. Ona tragédie, která zaujímá první dvě hodiny příběhu, je stále dost naivní, předvídatelná a nezajímavá na to, aby ve mně byla schopna vzbudit stejně silné (ač jiné) pocity, jako ve mně vzbudily nejbizarnější scény prvního dílu (zdejšímu bizáru vévodí scéna, kdy zlý král Bhallaldev unese Baahubaliho matku a Baahubalimu se nepodaří ho úspěšně pronásledovat. Je mu řečeno, že jeho matka netrpěla 25 let, aby ho nyní viděla zemřít a že by měl začít myslet jako jeho otec. Baahubali tak učíní a nechá sebe i své jednotky vystřelit ohlou palmou jako z katapultu za hradby království.). Jako celek je dvojka tedy koukatelnější, ale zase jí více chybí ty 'bizarní vrcholy', jaké měla jednička. --->Náhled průměrného diváka však bývá jiný než můj: U mnou vnímaných 'vrcholů' jedničky si řekne "Co je to za pateticky přepálenou píčovinu?!" a dvojka ho navzdory své dějové průměrnosti strhne více než mě, který by potřeboval podstatně kvalitnější scénář a hlouběji prokreslené postavy, abych to tomu filmu věřil, byl v napětí a mělo to na mě celé nějaký emocionální dopad. Ta rozepře v královské rodinně, z níž vzejde zrada, je zkrátka nevěrohodná, páč je (podle očekávání) vyumělkovaná. Já vím, že Baahubali je pohádka, v jejímž rámci se předpokládá jistá nesmyslnost a nevěrohodnost. Proto si nestěžuji na scénu s létající lodí. Vadí mi však jistá nesoudržnost, která netkví v ději, nýbrž v postavách: Pokud je to pohádka, chtěl bych, aby postavy byly natolik karikaturní, aby se s nimi divák neměl šanci citově zžívat, ale mohl být zaujat a baven jejich výraznou polohou. Stejně to není dost dobře napsané na to, abych bylo možné s nimi soucítit a nejsou ani dost zajímavé ve své poloze na to, abych jimi byl baven. Ty náznaky tu přitom jsou (Baahubali je nepřemožitelný válečník a zosobněná čest, která je současně jeho největší vadou, na níž i doplatí. Bhallaldev je mocichtivý, pyšný a surový. Jeho otec je zohyzdněný, zapšklý zbabělec, který svému synu našeptává ke zradě.) To všechno zde je, ale postavy přesto nedosahují potenciálu své polohy. Nejsou těmi pohádkovými karikaturami - jsou roztříštěné ve snaze učinit je lidštější, aby s nimi divák mohl sympatizovat. Pokud ale tvůrci od diváků chtějí sympatie k jejich postavám, tak jim postavám vtisknout lidskost (specifické kvality i neřesti), čímž bude docíleno uvěřitelnosti, která je předpokladem toho, aby s nimi bylo možno se zžít. Baahubali je však prakticky bez povahových vad a když chybuje (v boji), tak na to nijak nedoplácí, protože mu tvůrci dávají tolik síly, jak se to zrovna v danné scéně hodí a nakonec stejně musí zvítězit, páč je tím největším a nejlepším. Výsledné usednutí na trůn tedy nepůsobí zaslouženě. Dále mi je nesympatické tohle opěvování krále, který je tak zářným příkladem dobroty, cti a moudrosti, že všechny své neschopné poddané vykupuje z jejich zmaru. Tohle přehnané opěvování koruny vedlo k tomu, že v příběhu královna uzmula trůn lepšímu synovi a dala ho jeho proradnému bratru, který pak vydal rozkaz lepšího bratra zavraždit a poddaný to ve své úctě ke koruně učinil. Ve skutečné historii byly důsledky "neomylnosti" králů a vůdců ještě horší. Tvůrci však nic z toho nereflektují. Narozdíl od trilogie Pána Prstenů to nemá žádný přesah. Celé to stojí jen na demonstraci Prabhasovi výjimečnosti, na (pateticky trapných) hudebních číslech, na přehrocené akci a barevném vizuálu. Je to pokleslá produkce. () (méně) (více)

nonick1

Spektakulární bollywoodský pohádkový epos, ve kterém se místy až příliš tlačí na pilu, občas je to patetické, občas přestřelené, místy nechtěně úsměvné a místy neúměrně natahované, avšak ty tři hodiny (audio)vizuálních orgií stojí za to, aby nad tím člověk přihmouřil oko. ()

Bozvav

Druhá část je jiná než první. Do jisté míry je to tím, že se v ní jen válčí, dialogy nic moc. Chybí vášeň a smyslnost. Na stranu druhou má dech beroucí vizuál, byť celý digitalizovaný. Bojové scény jsou spíše jako z nějaké hry, zcela nereálné. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o ztvárnění legendy o hrdinovi, tak to nevadí. Nelze nepochválit nádhernou hudbu. Za mne 65%. ()

martinpk

Kam sa hrabú všetci superhrdinovia. Baahubalovi nesiahajú ani po členky. Ani v najdivokejnejších snoch by ma nenapadlo, čo vytvorili tvorcovia filmu (bojové scény, hra s farbami, muzikálové vsuvky... ). Divočina, ale parádna :). ()

Myslivir

Že bizarnější než první díl to být nemůže? Omyl. Závěr tohoto neuvěřitelného příběhu o lásce, zradě a pomstě je po všech směrech o chloupek dál než díl první. Romance a postavy jsou zábavnější, akce a soubojové choreografie (byť úsměvnější) důmyslnější a působivější. A ano, přehnanost všeho je přítomna také - hořící voly, vznášející se loď či letící vojáci vystřelení ohnutou palmou už ale nemohou nikoho překvapit, ba naopak. Bollywood se občas svojí akcí oddaluje běžné americké akci a připomíná místy spíše anime, což milovníci tohoto japonského umění nemohou jinak než ocenit. Co na tom, že na CGI se místy nedá dívat a že příběh lehce postrádá hlavu a patu. Místo v mé osobní síni slávy má Baahubali zaslouženě. ()

Ikedar

Pokračovanie Baahubaliho sa mi páčilo oveľa viac ako prvý diel, najmä z toho dôvodu, že sa tu dostávame do stredu skutočne dramatických konfliktov medzi postavami, a to až na Shakespearovskej úrovni. Už z prvého dielu bolo patrné, že Baahubali sa silno opiera o klasické mýtické príbehy a dokáže rôzne podobenstvá sfilmovať bez toho, aby vyzerali až príliš pateticky. Epické finále bolo výborné. ()

tartan

Dvojdielny indický veľkofilm Baahubali je niečo, z čoho vám spadne sánka buď od úžasu alebo od smiechu. Závisí od naladenia a schopnosti akceptovať trochu iný štýl filmárčiny, než na aký sme my západniari bežne zvyknutí. V každom prípade to je niečo, čo rozhodne stojí za pozornosť, pretože niečo tak monumentálne epické, nádherne farebné, úchvatne rozospievané a roztancované, s totálne prepálenými, ale famóznymi bitevnými scénami i hereckými výkonmi zrejme nikde inde neuvidíte. A čo je na tom fascinujúce, všetko dohromady to aj funguje, neporovnateľne viac než podobné nové čínske historické filmy, ktoré sú síce takisto vizuálne úchvatné, ale ťažko propagandistické a príbehovo tupé. Teda, niežeby aj tu bol nejaký originálny príbeh. Máme tu strateného a znovunájdeného princa, krutého kráľa, krásnu princeznú a klasický príbeh o láske a zrade a neľútostnú hru o tróny. Netradičné je iba to podanie, ale dá sa na to rýchle zvyknúť a odmenou môže byť úchvacujúci filmový zážitok. ()

Mordecai

Veľkolepé, majestátne, ohromujúce, omamujúce, maximálne po piči či skátka SKVELÉ! Dvojka prekonala jednotu a to už bola epochálna nálož. Zdeno Molnár z Lúčenca alias Prabhas to dal na pána, málokomu človek uverí také činy, možno ešte tak Arnie by to dal, možno a to je čo povedať, dal predsa dole Predátora. Myslím že po tomto už Morgan Freeman nikdy nebude hrať Boha, proste nie. ()

Overclocker8

Baahubali podivným způsobem balancuje mezi epickou fantasy pohádkou a prvoúčelovou parodií typu Kung Fury. Pokud Indové seženou peníze na natočení takového blockbusteru, vznikne něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí ze západu. Prostě se utrhnou ze řetězu a často i logiku nebo fyzikální zákony berou jako něco, co je přeceňované a není třeba to nutně dodržovat. Když se ale nad to (a nad celkovou pětihodinovou stopáž) povznesete, na tenhle epos se dobře kouká a na konci máte příjemný pocit z naplnění osudovosti. Navíc musím pochválit výběr herců a skvělý monumentální soundtrack. ()

MartinTerran

O něco slabší jak jednička, jelikož nevydrží tempo a části v první půlky by se daly vystříhat. Politikaření a zrady v pořádku to k tomu vždy patří a ke konci už je to klasika. Bitky opět fajn a zde ještě absurdnější než v díle předchozím a nechápu kde na to scénáristi chodí či co berou. Napojení na začátek jedničky úplně nějak nevychytali jelikož utíkala před vojáky a zde si všichni myslí, že je mrtvá. Jinak super zábava a důkaz že všude se dá natočit dobrý film. Hodnocení: 81/100. ()

iz67 odpad!

Tak u 1, se člověk mohl bavit. Tady se to nedá vydržet za žádnou cenu. Indické heroicke věci? Ok. Indické vtipy. K nevydržení ()

pafka

Na jednicku jsem si zvyknul po chvili, tenhle kousek uz jsem zvladal daleko obtizneji. Zkratka uz to bylo sci-fi, kteremu se mnohdy verit nedalo a tak se divak spatne sziva s dejem. Krome toho, ze zde casto neplati fyzikalni zakony, je tu kupa nepochopitelneho kyce, kde to uz je skutecne prehnane. Tezko byste hledali zaber hlavniho hrdiny, aby mu podbizive nevlaly vlasy. Jsou to narcisticke orgie, ktere jsou samoucelne a zbytecne vas rusi. Na zacatku filmu se dozvite, ze veskera zvirata jsou digi. Ne, nemuseli to psat, vetsinou to bohuzelo docela dobre poznate. Myslim, ze tvurci se dostali tam, kde to uz uplne nezvladli. ()

Kytarka

Pestrobarevná, realitě více či méně vzdálená, zpívající, tancující pohádka o osvaleném chasníkovi schopném skály lámat a hory přenášet sice oproti prvnímu dílu trpí na podobně béčkové CGI, ale dějově doznala rozhodně důstojného zakončení. Začínám si říkat, že ty epické bitevní scény na konci každého filmu, co jsem od S S Rajamouliho zatím viděla, mě navzdory svojí totální nerealističnosti začínají slušně bavit. A taky, tak nějak, koneckonců, ehm, se v té indické kinematografii objevuje jistá laskavost, která mi chybí u aktuálních, rozpočtově do vrtule vyšroubovaných hollywoodských bijáků. Ale... když se tak zasním.... to takhle Rajamouli s hollywoodským rozpočtem.... to by byla jízda.... :) ()

doriana.g

Nevím, jak chlapi zvládají ty romantické linie a popěvky, ale zdá se, že se to dá prodýchat. Ovšem nikdy bych neřekla, že i mně se ty bojůvky budou líbit víc. Panejo, to teda BYLY akce!!! Nádhera! Velkolepé, nápadité, spektakulární!! A to, jak je to celé přepálené, je vlastně nakonec strašně roztomilé. Jediná výtka - ta Matka to s tím poulením očí už vážně přeháněla. Ale to je mucha... Jo, a ještě jedna věc. Indové zjevně posilují paže, ramena a záda. Je mimořádně osvěžující dívat se na pěkně stavěného chlapa bez koz. A na holky bez pekáče buchet, ale zato s kozama. A ještě jedna - pomsta je člověku přirozená. Tady, když po tobě nekdo kamenem, chleba nenajdeš. Spíš začnou hlavy pukat jak vajíčka, případně se i odkotoulí. Jo!! ()