Nepříčetná

• USA Unsane (více)

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v psychiatrické léčebně. Jen chvíli po nástupu do přísně střeženého ústavu zachytí pohled místního zaměstnance, o kterém je přesvědčená, že patří muži, jenž ji pronásledoval. Ale byla to skutečnost, nebo pouhá iluze? (Bontonfilm)

radektejkal

Pátý film, který jsem od Soderbergha viděl a první čtyřka. A to předeevším proto, že jsem byl skutečně zneopokojen. Jako by se mi pojem (problém) příčetnosti začal s přibývajícím věkem jevit významným. Nejenže jsem okamžitě našlápl na parketu paní Sawyer Valentini, ale jsem ochoten hájit její zájmy (představy, záměry, cíle...). Kontext ovšem vidím daleko širší. Nejde tu ovšem pouze o pojistné podvody léčebných ústavů, ale o individuum bojující za svojí integitu v rámci jakékoli organizovaném systému, případně jejich jakémukoli uskupení. Nepříčetné jednání je tu pouze otázkou času. Ten nastává tehdy, když člověk už není s to zkrotit své emoce a se stane nápadným. Na tomto pozadí je příběh psychopatického vraha a znepříčetněné dívky celkem bezvýznamný... Osobně tu však radějí prohlašuji, že jsem na nikoho u pultu nekřičel, s nikým se v otevřeném prostoru nebil, ani nijak na svoji přítomnost neupozorňoval. Pozn.: Jakou technologií byl film natočen je mi ovšem srdečně jedno. ()

verbal

Taky jsem se už jednou chystal točit film na mobil. Jelikož však nejsem marketingově zmanipulovaný snobský pičus a péro prodlužovat nepotřebuju, jakož i táhnout s marnivými kokoty za jeden davově psychotický provaz a živit zlodějské parazitické konglomeráty, co vám prodají nikam nepřipojitelnou a paměťově nerozšiřitelnou zpomalenou I-sračku s hostilním operákem za cenu dvou mnohem výkonnějších a uživatelsky přátelských mobilů, mám Nokii 6230. Aby to bylo fuckt qalitní, pozval jsem na natáčení čtyři kurvy. Přišly ale jen dvě, taxem si řekl, že 2K video bude nakonec úplně stačit. Samozřejmě jsem si k tomu napsal nesmírně sofistikovaný scénář s hlubokým filosofickým přesahem plný zvratů, zvratků, zrady, nenávisti, skvrn od jogurtu, drobných hlodavců, patriotismu a rodinných hodnot. V podstatě to byl květnatý, ukrutně dramatický a akční příběh o děsně sympatickém chlápkovi v krizi středního věku, kterému pomalu slízají vlasy, sem tam ho píchne u srdce, a tak opravuje hospodyňkám pračky a doufá, že se z toho ještě nějak vylíže. Pak mu však náhle nějaká školačka zlomí péro, on se děsně trápí, je smutný, pláče za zvuků molových houslí, pročež se raději dobrovolně přizná k pedofilii, a nemilosrdný establišment ho zavře do ústavu, kde jej před chemickou kastrací brutálně zneužívá neukojitelná multiotvorová dozorkyně, co vypadá jak Monika Belůči. Nebojte se, vše skončí šťastně! Závěrem našeho hrdinu fuckt vykastrují a on radostně odchází vstříc zapadajícímu slunci s hřejivým pocitem, že už nikdy nebude muset trpět za nebo pod nějakou nenasytnou barakundou a konečně se bude moci naplno věnovat víře a Bohu. Paráda, ne, co říkáte? Následně jsem ale zjistil, že to prostě neuprstím. Všude totiž doporučovali točit videjka s třiceti snímky za vteřinu a já, když jsem měl zrovna chvíli volné ruce, jsem ten čudl od foťáku stihnul zmáčknout tak maximálně třikrát. Snažil jsem se sice trochu uvolnit kloub na ukazováčku kombinačkama a injektoval jsem si do něj wédéčtyřicítku, jenže následek byl pouze ten, že dodnes musím držet cigáro mezi prostředníkem a prsteníkem. Vypadá to sice děsně kůl, ale už jsem si párkrát tím ochrnutým ukazovákem málem vypíchl pravé oko. Ale abych to zkrátil. Po dvou hodinách rozcvičování prstu to obě kurvy přestalo bavit, otráveně odešly a mně se na 0K točit nechtělo, tudíž jsem se na to vysral. To tadyhle Štefan je jinačí kabrňák, ten to i s mnohem horším přístrojem dotáhl do konce! Jak všichni víme, I-Svinstva mají napiču optiku a ještě horší kompresní algoritmus, takže to celé vypadá hůř než z mojí Nokie, a navíc jakoby všichni čuměli do lžíce. Což ale v tomto případě rozhodně není až tak na škodu, poněvadž to z už tak peklotyčně odporné Klér Fuj udělalo cosi, co i otrlý divák nevydrží kontinuálně delší dobu sledovat, aniž by mu nemrzla záda, nezmítal jím celotělový třas, nezalézaly mu koule do břicha a hrůzou neodvracel zrak. A tak Džobsovo perpetum mobile na ždímání hloupých povrchních snobů udělalo z minimalisticky výborně napsaného, skvěle zdramatizovaného a výtečně civilně zahraného psychonapínače navíc i horor s monstrem, a to je třeba ocenit. Galakska, Pédesítka nebo Ikspérie by to určitě kvůli kvalitním čočkám a vytuněné kompresi až takhle děsivě nezmákly. Čili musím chca nechca připustit historicky první pro pro předraženého I-Zajícevpytli. Vypláchlý pičus, nevypláchlý pičus, chystáte-li se natáčet hrozná videa, je to prostě to pravé! () (méně) (více)

BoredSeal

Solidní žánrovka opět soderberghovsky netradičně okořeněná. Jediné rozpaky při rozhodování o hodnocení jsou z toho, jak film vypadá mdle a nezáživně (protože je to experiment natočený celý na iPhone 7+), a z absence hudby, která by ten film pozvedla. Rozhodně by bylo naprosto zbytečné jít na to do kina, ale jako thriller o cvokárně na doma je to oukej. ()

Morholt

Když jsem si přečetl, jakým způsobem Soderbergh točil, vůbec se mi do filmu nechtělo, protože jsem se obával další FF veteše. Ale to bylo zbytečné. Ne že by byl vizuál nějak ohromující, ale už jsem viděl mraky filmů s normální kamerou, které na tom byly hůř. Z hlediska příběhového jde o šablonu, která nenadchne, ale ani neurazí, ačkoliv musím uznat, že se mi charakteristika ústavu docela líbila a trochu mě mrzelo, že film neměl šanci rozehrát právnickou a novinářskou linku. Nicméně jazýčky na vahách vychyluje Claire Foy a to dost výrazně. Sice nejsem jejím oddaným fanouškem, ale tady klobouk dolů. Potěší i solidní tempo vyprávění, které nepřipouští nudu. Slušná práce. 75% ()

Fiftis

Psychothriller Unsane je brilantne vybrúseným dielom vo všetkých smeroch. Nepríjemný pocit paranoje, ktorým trpí hlavná postava sa aj vďaka zvolenému spôsobu natáčania na mobilný telefón, ktorý výsledný obraz skresľuje podobne ako rybie oko, len viac zhmotňuje a prenáša na diváka. To, čo sa deje hlavnej hrdinke, sa tak veľmi sugestívne prenáša aj na diváka. Jej pocity, keď sa nedobrovoľne stane pacientkou, potom, čo ju jej konzultantka dostatočne neupozorní na to, že čo podpisuje, nie sú len formality, ale súhlas s nastúpením dobrovoľnej liečby, sa viac ako presvedčivo prenáša aj na diváka. A aj keď je nepríčetný príbehom neoriginálny, spôsobom spracovania je mimoriadne pôsobivý. Soderbergh vyťažil z minimálnych nákladov maximálny efekt. A ako je vidieť, poloha psychothrilleru mu sedí zo všetkých asi najlepšie. Nepríčetná je tak vo výsledku perfektný "malý" film, ktorým Soderbergh dokázal, že na vynikajúcu film stačí celkom málo, ale musí sa to vedieť. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 21. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (ČSFD)
  • Steven Soderbergh natočil celý film za 10 dní na svůj iPhone 7 Plus, a to v rozlišení 4K. Stal se tak prvním známým režisérem, který se k podobnému kroku odhodlal. (boni)

Soderbergh se vrací do akce

Soderbergh se vrací do akce

05.02.2018

Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil?… (více)