Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (468)

boshke 

všechny recenze uživatele

Jsem tak strašně rád, že se mi Most přes řeku Kwai líbil. Působí to absurdně, ale už jsem začínal mít pocit, že je se mnou něco špatně, neb staré válečné filmy (Apokalypsa, Četa, Olověná vesta,...) mne dosud nechávaly až trestuhodně chladnými. Ano, Most přes řeku Kwai není až tolik válečný, ale to na faktu nic nemění. Perfektní "souboj" Saita a Nicholsona, úžasná snaha Nicholsona udržet morálku mužstva tvrdou prací pro Japonce a jedno z nejnapínavějších finále, jaké jsem kdy viděl. Perfektní, rád si dám někdy znovu... 100% ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Parádní válečný film. Nějak těm filmům z 50. let začínám přicházet na chuť. Je zajímavé sledovat souboj dvou opozičních velitelů. Nakonec si jeden z nich prosadí své a dotáhne to k dokonalosti. Jejich psychologická hra je super. Pak už jen můžeme sledovat výstavbu mostu a snahy Britů o jeho zničení. Ocenil bych ale kratší stopáž... "Zab ho!" ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Na pomerne jednoduchom príbehu solídne vyskladaná, vojnová zábava, ktorá sa občas nesie vo vážnom duchu, inokedy zas na odľahčenej vlne, pričom samotný záver je len akousi kombináciou týchto dvoch dejových nádychov. Človek vlastne ani nevie, či to mal brať úplne vážne pri tých občasných, teatrálnych situáciách, ktoré tak nejak (zrejme úmyselne) vyčarili úsmev na tvári. No a na prekvapenie musím skonštatovať, že sa to tomuto snímku z rebríčka 200 najlepších, najobľúbenejších filmov, celkom hodilo A to obzvlášť teda v úplnom závere. Zostáva 6 počinov. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Lehce naivní, hodně dlouhé, ale pořád i po letech velmi dobré. Hlavně nepříteli neukázat žádnou slabost. Jde tady o představy o hrdinství, o vražedný termín, do kterého má vzniknout úsek železnice propojující Bangkok s Rangúnem, a o několik pravd a úkolů, se kterými zajatci i pyrotechnické komando bojují. Není to nicméně klasická hra na vojáky, mnoho akce nás nečeká, když už přijde, má své opodstatnění. Britský gentleman David Lean se prostě vytáhl. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Keď budete chcieť, naučím vás po thajsky.“ – „Netreba. Reči to vždy len pokazia.“ Krásny, silný a veľkolepý film. Troška patetický, nechcene smiešny (akčné scény skrátka neboli režisérovou silnou stránkou) a chýba mu určitá dávka autentickosti (v džungli som nikdy nebol, ale povedal by som, že človek by sa v nej mal potiť a zašpiniť), no fantastický Alec Guinness („staré“ HVIEZDNE VOJNY, CROMWELL) to zručne maskuje. Okrem „jeho“ línie sledujeme i vedľajšiu so záchrannou akciou v čele s až prehnane mužným, 110%-ne americkým Williamom Holdenom. Táto línia, ani William Holden, ma už na prvý raz príliš nebavili, na druhý to bolo o čosi lepšie, ale stále nič, o čom by ste písali domov. Spolu však obe línie fungujú a navzájom si pomáhajú. Treba samozrejme spomenúť tiež kultový hvízdajúci motív, humor („A môžem si vziať aspoň padák?“), vážnosť, džungľu a skvelého Sessue Hayakawa. ()

Galerie (115)

Zajímavosti (46)

  • Řeka se v průběhu války jmenovala Klong, jméno Kwai získala až po natočení úspěšného filmu. (Paity)
  • Natáčení probíhalo na Cejlonu (dnešní Srí Lanka) u vesnice Kitulgala na řece Kelanii. (oje)
  • William Holden se díky tomuto filmu stal prvním hercem v historii, jehož honorář za roli činil 1 milion dolarů. (Edgerton)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama