Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (456)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě ten největší snímek, který kdy vznikl. A hledisko formální nádhery, dokonalosti a vynikajícího filmařského umu je tu pouze druhořadým. Peter O'Toole jako Lawrence totiž neuvěřitelně ztvárnil člověka jako bytost usilující, bytost bojující, bytost, která nakonec chtíc nechtíc narazí na strop svých možností. Nevím, jestli byl snímek takto zamýšlen, ale pro mě se jedná o spirituální zážitek nejvyššího stupně. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velkolepé, obrovské, nádherné, ale příliš ploché a neobjektivní. Lawrence z Arábie jak v jednom dokumentu bylo řečeno je člověkem, kterého vytvořil tisk. On byl stvořen, aby něco změnil a pomohl Anglii v jejich velkém tažení za poražení Turků. On obětoval vše, aby splnil svůj úkol a dokonce se i obětoval. Film vypráví jeho příběh neskutečně obsáhle a je opravdu rozvleklý. Až moc, ale pochází z doby, kdy obrovská stopáž nebyla až takový problém. Ona bájná velkolepost a určitě i cena za natočení museli být někde vidět a kde víc by to diváky okouzlilo než na délce a obrovském časovém prostoru, který film pokrývá? Už jen kvůli Peteru O´Toolovi rozhodně stojí za shlédnutí a poznáte aspoň jednoho muže, o kterém se nevypráví v dějepise a který by bez šikovného novináře nikdy nebyl slavný. ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Tento komentář, který píši k "Lawrencovi z Arábie" je záměrně jiný než ostatní. Není pochyb o tom, že Lawrence je vrcholné dílo, to už tady za mě napsali ostatní - viz kamera, režie, scénář, herecké výkony, hudba, výprava etc. To z něj činí kvalitní velkofilm, kterých se ale dá najít mnoho. Čím je však oním zázrakem, o kterém mluví Spielberg ? Pro mě tím, že se v něm pojí perfektní zábavný velkofilm s mnohovrstevnatým a hlubokým příběhem. Úplně přesně souhlasím s komentářem BELLDANDY, která výstižně popsala jedno ze stěžejních témat snímku. A takových filmů je, jaká škoda, příliš málo. Ale naštěstí je tu Lawrence, kterého snad ani nemůže stačit vidět jednou. Tenhle film, respektive klenot, mě vždy znova a znova dokáže ohromit. Pane Leane, díky za dechberoucí zážitek z Vašeho veledíla. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

Když jsem ten film viděla poprvé věděla jsem, že se mi libí, ale teprve po mnoha dalších shlédnutích se těžce začala rýsovat představa, o čem vlastně je? - O čem? Lawrence sám v Sedmi pilířích moudrosti napsal, že je snadné jednu víru ztratit, ale skoro nemožné jinou získat. Přestože se Lawrence při své snaze přiblížit životu beduinů, vzdá své identity angličana, arabem se stát nedokáže. Dosáhne jen toho, že se stane cizincem mezi oběma světy. Chvíli se zdá, že po té co se vzdal příslušnosti k lidskému rodu, mohl by být alespoň Bohem (nebo jeho prorokem). Ve scéně Lawrencova pochodu po střeše vlaku cítíme jeho setkání s božským. To je jeho vrchol. Následuje už jen pád. Čím větší nároky na sebe Lawrence klade, tím více se musí sám v sobě zklamat. A jak říká Ali: Já se ho bojím a to ho mám rád. Jak on se musí asi bát sám sebe, když se nenávidí? ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit? ()

Galerie (226)

Zajímavosti (68)

  • V roce 2007 označil Americký filmový institut tento film jako sedmý nejlepší všech dob. (Kulmon)
  • Natáčení probíhalo 14 měsíců, a to v Jordánsku, Velké Británii a Maroku. Scéna útoku na Akabu a železnici pak byla natáčena poblíž španělského města Almería. Lokace byly převážně na skutečných místech děje, čímž film zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. (HellFire)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama