Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (456)

Rimsy 

všechny recenze uživatele

„Nic není psáno,“ burcuje hrdinný Angličan Lawrence své arabské spolubojovníky poté, co opět jen těsně unikne ze spárů smrti, a vzápětí se i v nehostinném pouštním prostředí nezapomene hladce oholit. Etalon dlouhých a vizuálně vytříbených velkofilmů definoval celou etapu filmových dějin a nejen díky dechberoucím písečným horizontům ovlivnil spoustu svých následovníků. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Jsem rád, že jsem měl možnost Lawrence Z Arábie vidět. Jedna z největších výprav v historii kinematografie z toho dělá opravdový epos kolosálních rozměrů. Nádherné scenérie hor a pouště, skvělá intrumentální hudba a fascinující Peter O'Toole, který se doslova ztělesnil s hlavní postavou. David Lean byl opravdový umělec, ale jeho libování v dlouhých minutážích není úplně to pravé ořechové, i když je Lawrence dokonalým zážitkem, místy to bylo hodně vláčné a posledních 20 minut úplně zbytečných. Lawrence of Arabia je velkofilm všech velkofilmů! ()

Reklama

Kothy 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem se dostal k tomuto historickému eposu. Natáčení muselo být neskutečně nákladné a náročné. Dnes si to nedokážu představit. Film vypráví o muži, který se rozhhodl během 1. světové války vzít věci na arabském subkontinentu do vlastních rukou. Sjednotil arabské kmeny v boji proti Turkům s vidinou vlastní země. Samozřejmě se to neobešlo bez obětí a kompromisů. Bitvy jsou vážně úchvatné. Možná jen stopáž mohla být třeba o hodinu kratší. "Mohu vám potřást rukou?" ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Film popírající moji teorii o tom, že filmy jsou buď dlouhé, nebo dobré. Necelé čtyři hodiny s Lawrencem utečou jako voda, protože neustále se něco děje. Navíc Lawrence prochází několika zajímavými přerody a divák se zmítá spolu s jeho arabskými přáteli mezi tím, kdo mu fandí, kdo se ho trochu bojí, kdo se bojí o něj a kdo jím začíná opovrhovat. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Pustit si tento film, to je jako večeřet s nádhernou ženou - nevšední událost plná krásy, očekávání a magického vzrušení. Monumentální dílo co do velikosti produkce i šíře záběru. Lawrence z Arábie, je skutečně megalomanský epos, při jehož sledování nemůžete odtrhnout oči od obrazovky a pouze se necháte unášet dech beroucími obrazy rozpálené, sluncem vyprahlé pouště, kde se drtivá většina snímku odehrává. Výprava, kamera, hudba a dokonalá režie, to jsou nosné pilíře Leanova opusu. Peter O´Toole v hlavní roli a Omar Sharif, Anthony Quinn či Alec Guinness v úlohách vedlejších - jsou pak jen třešničkou na dortu. Není sporu o tom, že tento film patří k největším klenotům kinematografie a jeho velikosti a významu se může rovnat jen opravdu málo dodnes natočených snímků. Takhle má vypadat skutečný velkofilm a jediným Lawrencovým mínusem je, že tahle bezchybná filmařina netrvá ještě o něco déle... ()

Galerie (226)

Zajímavosti (68)

  • V roce 2007 označil Americký filmový institut tento film jako sedmý nejlepší všech dob. (Kulmon)
  • Přestože má film 228 minut, neuslyšíme v něm promluvit žádnou ženu. (Kulmon)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama