Yellowstone

USA, (2018–2024), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, Danny Huston (více)

Původní dramatický seriál zachycuje rodinu Duttonových v čele s Johnem Duttonem (Kevin Costner), která ovládá největší dobytčí ranč ve Spojených státech. Uprostřed měnících se aliancí, nevyřešených vražd, starých ran a těžce získávaného respektu je ranč v neustálém konfliktu se svými sousedy – rozrůstajícím se městem, indiánskou rezervací a prvním americkým národním parkem. (Paramount Network)

HonzysKISS

Pecka!! Pokud hledáte seriál pro opravdové chlapy, tak je to tento. Protože je to western dnešní doby. Kdo si myslel, že kovbojové už nejsou in, tak ať se kouknou na Yellowstone. Hlavními směry jsou přenádherná příroda, úžasné ranče, několik druhů skutečných zvířat a moc příjemná muzika. Prostě velký klid, žádné velkoměsto. Já nejsem nějak extra milovník těchto předností, ale sakra díky seriálu bych si takový život chtěl vyzkoušet na vlastní pěst. Kevin Costner je stopro zaslouženým tahounem. Je to přesně ten tvrdý tatík, který se snaží bojovat o ranč a chránit ho před indiány, novináři, turisty, odbory nebo jinými státními byrokraty. Slova jsou absolutně na místě, protože politika hraje velkou roli. Sledování tohoto neustálého boje je vážně zajímavé. Především když se jedná o staré indiány, kteří jsou neustále naštvaní, že před stovkami let přišli o území. Právní spory jsou tu pěkně napjaté. Tvůrce Taylor Sheridan to má dobře promyšlené, protože jeden ze synů hlavní postavy je skvělým právníkem. Ale pozor, občas přijde i na krev. Ačkoli hlavní příběh o „dobývání území“ je tu spíš vedlejší. Většina tvůrčích záměrů je o tom, aby diváci sledovali, jaký může být život na ranči. Naštěstí je to opravdu paráda a snad všechny postavy jsou tu správně charakteristické. Třeba drsňák Rip, který je pravá ruka šéfa a jde z něj opravdu strach. (Tedy, dokud si nesundá klobouk a brýle, potom se začne culit a jde vidět, že je to taky člověk.) Nebo když jsem psal, že je to seriál pro chlapy, tak si tu stopro najdou místo i ženský. Protože je tu taková nebezpečná mrcha Beth, ze které si musí vzít respekt každý. Její herečka to hraje tak skvěle, že bych ji snad ani nechtěl potkat v reálu. Akorát by mě pěkně setřela nějakou svojí hláškou. Ovšem všechno je takto geniální díky tvůrci Sheridanovi. Nevím, jak to říct, ale jako bych měl opravdu pocit, že v backstage opravdu je a celé to sleduje. Jako že jasně, že je, ale tady je to fakticky cítit. Co se týče ranče, můžeme tu narazit snad opravdu na vše. Starání se o zvířata, jak připoutat koni sedlo, chytání krav, ochočování, různé soutěže jako třeba rodeo, uklízení hoven atd. Co jsem si všiml, tak v každém díle zazní i mnoho motivačních mouder. Někdy je to možná otrava, ale dává to smysl. Normálně mi to v seriálech vážně vadí, ale tady ani ne. Co má tento skvost za velký mínus je to, že se po delší době může stát repetitivním. Je to takový typ seriálu, kde se v každé sérii objeví noví protivník a musí se najít způsob, jak ho zastavit. Naštěstí platí to, co jsem psal, a hlavní příběh je tu spíš vedlejším. Potom mi tu vadí některé chování postav. Klasika, někdo se stále bezvýznamně hádá, tamten se zase nemůže rozhodnout na jakou stranu se přidat nebo vztah nějakého páru začne být idiotský. A abych se přiznal, trochu mi začalo být i divný, že v pozdějších sérií už to přestávalo být reálné. Myslím tím až moc nezákonných potyček a všem to prochází. Zajímavější mi přijde ten formálnější boj. Co musím zmínit, tak je skvělé, že existuje prequel, který je fantasticky propojen. 88/100 () (méně) (více)

T2

Na dobytkárov Duttonovcov si teda neradno vyskakovať.  Taylor Sheridan je až dosť krute neohrabaný tvorca a scenárista, čo ho samozrejme predáva. Vytvoril obrovské impérium okolo rodiny Dutton, je neskutočné rozsiahle až priam kultového rozmeru. A ani v jednej etape ich rodokmeňu nestráca nič na sile. Dokáže stále niečim prekvapiť, doslova na drzovku pohlcuje pozornosť.  Máme tu hneď niekoľko výborných postáv, ktoré dokážu príbeh niečim poriadne okoreniť, prevažne štipľavo. Môžeme ich obdivovať ale aj nenávidieť za ich postoje, skutky, za ich oddanosť rodine a skalopevného chránenia "ich" Yellowstonu.  /90%/ ()

Toochman

Scénerie z Montany jsou úchvatné. Dokud se děj odehrává na ranči, je to pěkné na koukání. První dvě série nabídly dobře vystavěný děj, smysluplné zápletky a dostatek napětí. Toť pozitiva. Důvod, proč na ranči dělají cowboys bez bab, je jasný. Je nepochopitelné, proč by mezi sebe najednou tato chlapácká komunita přijala nějaké "kolegyně". S nástupem ženských postav do třetí série, se příjemná podívaná mění na nelogickou změť zbytečných dialogů a afektovaných blábolů. V dalším průběhu seriálu nám neustále přibývá takřka stejných postav. Na ranč se podíváme na 5 minut za epizodu, to ostatní už není ani ke koukání. Nebýt Costnera, vzdal bych to během 3. série. Jen kvůli jeho charismatu to se zaťatými zuby a přetáčením zbytečných scén dokoukám, ()

hrona

Yellowstone je pro mojí osobu neskutečné zjevení. Viděl jsem mnoho výborných seriálů, které vychválím vždy a každému, ale jednu nevýhodu tyto seriály pro mojí personu mají a tou je, že si je již nikdy znovu nepustím. (myšleno seriály příběhové, ne sitcom)  Yellowstone si troufám říct, že jsem schopen zařadit mezi pár seriálů, ke kterým e budu vracet a to víckrát. Tady je zkrátka úplně vše. Perfektně napsaný scénář, neskutečně nádherné prostředí, ukázka práce se zvířaty, extrémně nadupaný soundtrack a hlavně herecké osazenstvo, počínaje Kevinem, který už pro mě bude vždy jen Duttonem, Kelly Reilly do které jsem se zamiloval na první dobrou je pravda, že ve své roli je  neskutečně sexy a zároveň extrémně dramaticky silná, samozřejmě Wes Bentley u kterého nevím, jestli ho milovat nebo nesnášet, nekompromisní kovboj se srdcem na pravém místě Cole Hauser, mimochodem tahle figura by si zasloužila vlastní seriál, Luke Grimes, který mi přijde jako takový John Snow celého seriálu a v neposlední řadě celá baráková banda, která umí být nekompromisní. ale dodržující pravidla a oddanost své práci a svému šéfovi. Seriál staví na silné americké hrdosti, přes to žádné nucené bití se v prsa, jak to amíci umí.  Seroš ukazuje, že i do těchto krásných kovbojských končin a širých plání se dá velice slušně zanést korupce, nekalost a praktiky za které by se nestyděli ani slavní gangsteři.  Takže shrnuto podtrženo :  v seriálu se intrikuje, vraždí, háže miliony, sexuje, ale i rodeuje, ukazuje jak se chová domácí zvěř, romantí  a jezdí v sakra nadupaných jeepech. Ze mě jednoznačně palec nahoru. A komu to bude málo, rodina Duttonových od stejných tvůrců se představuje i v seriálu 1883, kde ukazuje jak to začalo a následně pokračovalo v seriálu 1923. ()

Kaka

Game of Thrones divokého západu, mixnutá tím nejlepším z Dallasu. Neo-western, který má vlastně téměř všechno. Skvělé rodinné drama, politické pletichaření, vtip, šarm a samozřejmě důraz na životní styl cowboyů, který vyobrazuje tak akorát zábavnou a zároveň informativně bohatou formou, kdy divák nahlédne pod pokličku tomuto složitému mikrosvětu se svými vlastními pravidly a zároveň okusí idylickou chuť nespoutané přírody. Peak je na hraně dvojky a trojky, kdy se celek rozjede jako splašený vlak, ale i když poslední epizody výrazně zvolní a namísto bohaté zápletky je to spíše jak reklama na Marlboro, pořád je to s přehledem nejsympatičtější "westernovský" svět za hodně dlouhou dobu. Costnera a Hausera si dovolím považovat za absolutní božany, na kterých to stojí a padá bez ohledu na to, jak to ve finále dopadne s pětkou. ()

• V epizodě si zahrál roli obchodníka s koňmi samotný tvůrce, scenárista a režisér Taylor Sheridan. (Punisher)

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Před tím, než se stal králem televize díky seriálům Yellowstone či 1883, získával si scenárista a režisér Taylor Sheridan obdiv na filmové frontě díky snímkům jako Sicario nebo Wind River. A právě… (více)