Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Moje třetí srážka s Woody Allenem a asi i poslední. Mám rád nekorektní, černý, nebo naopak chytrý a laskavý humor. Woody Allen produkuje opak nekorektního humoru, ale současně se mi nezdá být dost chytrý, nebo laskavý. Navíc mi ten člověk není zrovna sympatický. Chápu, že se mnoha lidem jeho filmy líbí...já k nim nepatřím, takže nemá smysl vypisovat, co je podle mě špatně. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Seber prachy a zmiz není daleko od dokonalosti, přesto Woody natočil i lepší bláznivé komedie. Ovšem kdykoli si pustím bankovní scénu s "pislolí", hromadný útěk v řetězech a Virgilovi začátky s kulečníkem, vždycky se směju. Woody pracoval podobným stylem jako jeho vzory z němých grotesek a bratři Marxové. Totiž měl připraveno na jedno místo několik gagů a až natáčením se poznalo, který je ten pravý. V závěru chtěl nechat Virgila Starkwella opravdu zastřelit, ale nakonec sám uznal, že by se to do filmu nehodilo. Seber prachy a zmiz je totiž vlastně svým způsobem průměrná komedie své doby, které se dostalo uznání až díky pozdějším filmům svého tvůrce. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti." ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Hodně neopracovaná a divoká směsice humorných skečů, které po pythonovsku zvoní přehnanou absurditou a pitomě nadneseným hlasem vypravěče. Výsledkem je sled historek, kterou jsou z většiny výborně vymyšlené i realizované a chatrná příběhová kostra, ze které až příliš prosvítá, že je jen věšákem na Allenův tu sociální, tu filmově parodický humor. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Film žije z té obrovské záplavy vtipů a gagů, ale na Allena je to přeci jen trochu bez přesahu a bez hlubšího sémantického podtextu. Jako kontinuální film tento snímek, téměř bez dějové složky, nefunguje a ke konci filmu se trochu bortí i ten slepenec gagů. Woody Allen má podařenější filmy, ale v porovnání s ostatní filmovou produkcí je to i tak nadprůměrný film... ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Přes 100 vězňů San Quentina si ve filmu zahrálo jako kompars. Herci byli označeni razítkem, které bylo viditelné pod speciální lampou, aby bylo možné na konci natáčecího dne odlišit, kdo je herec a kdo vězeň. (don corleone)
  • Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno