Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

Joe321 

všechny recenze uživatele

Výborná komedie, která odstartovala moje důkladnější zkoumání Allenovi tvorby. Woodyho smysl pro humor velmi blízký a mám na něm hlavně rád onen tragický tón a tady mi ještě hodně připomíná Pythony. Natočit tenhle příběh jako dokument byl skvělý nápad a nejlepší je na něm komentář vypravěče. K plnému hodnocení ale něco chybí. -"Food on a chain gang is scarce and not very nourishing. The men get one hot meal a day: a bowl of steam." ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti." ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Debut fenomenálního herce, ale hlavně režiséra, který si svoje filmy napíše sám, zfilmuje sám a zahraje si většinou hlavní roli obklopenou řadou pěkných hereček. Jeho jméno je Woody Allen. Legenda o tomto režisérovi, který si většinou hlavní role psal na míru začíná právě s tímto filmem v roce 1969. Na začátek velice slušná satira na gangsterky, které se v té době neobvykle množily. K tomu sympatická délka filmu, která po celou dobu sledování překvapivě potěší, jelikož delší délka by byla už i na mě moc. Připravil jsem se a nakonec se to vyplatilo, na Allenův vytříbený a inteligentní humor a nechal se unášet při sledování nemožné, ale přesto inteligentní postavy, ze které nervozita čišela do okolí a přitom to bylo všechno jenom herectví. --- Zasáhne jej však tragická rána osudu...Trefí ho míček v chybném odpalu. Utrpí úraz na hlavě. Začne věřit, že je císař Vilém. ()

selviskhed 

všechny recenze uživatele

(Psychiatr k Virgilově psychickém stavu:) -"Všeobecně se má za to, že cello je falický symbol. Myslím hmatník. A ty partie v nižší části nástroje mají tvary vyloženě mateřské. A pokud přidáte ještě smyčec jde podle mě o sublimaci laskání těla. To domnělé svírání falu a laskání těla u něj vyvolalo podle mne značný konflikt už v šesti letech." Film trpí stejným nešvarem jako filmy, které podle Allenova scénáře točili jiní autoři. Má dost hluchých míst. Až v Banánech podle mě Woody Allen zjistil, které scény vynechat a jak do filmu nacpat pouze to nejlepší. Virgil je jedna z mála postav z Allenovy herecké filmografie, které jsem moc nefandil. Možná na můj vkus nebyl dostatečně převzdělaný. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Woody se zatím ještě učil, jak udělat komedii, tady mu to vychází tak napůl, na pár dobrých vtipů je tam plno vaty, jako celek je to dosti slabé. Ale jeho umění šlo pak strmě vzhůru, s každým dalším filmem byl lepší a lepší. Už Bánani jako celek fungoval o dost líp, pak Spáč a Láska a smrt, tam už to doved k dokonalosti. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)
  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)

Reklama

Reklama