Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Moje třetí srážka s Woody Allenem a asi i poslední. Mám rád nekorektní, černý, nebo naopak chytrý a laskavý humor. Woody Allen produkuje opak nekorektního humoru, ale současně se mi nezdá být dost chytrý, nebo laskavý. Navíc mi ten člověk není zrovna sympatický. Chápu, že se mnoha lidem jeho filmy líbí...já k nim nepatřím, takže nemá smysl vypisovat, co je podle mě špatně. ()

PogoJoe 

všechny recenze uživatele

Dobrá komedie, kterou bohužel kazí spousta nepovedených nápadů. Film obsahuje velké množství gagů a vtípků, některé jsou opravdu geniální, dost jich je zdařilých a člověk se u nich alespoň pousměje, dost jich je ale naneštěstí přehnaných a trapných. Není to ještě ten Allen, kterého mám rád, je to divoké, nevyvážené a nezralé. Podobně jako Banáni. Nevím, jestli zvolený "dokumentární" styl filmu prospěl. Ale některé scény jsou fakt dokonalé a už jen díky nim stojí za to se na film kouknout. ()

Reklama

bloom 

všechny recenze uživatele

Seber prachy a zmiz není daleko od dokonalosti, přesto Woody natočil i lepší bláznivé komedie. Ovšem kdykoli si pustím bankovní scénu s "pislolí", hromadný útěk v řetězech a Virgilovi začátky s kulečníkem, vždycky se směju. Woody pracoval podobným stylem jako jeho vzory z němých grotesek a bratři Marxové. Totiž měl připraveno na jedno místo několik gagů a až natáčením se poznalo, který je ten pravý. V závěru chtěl nechat Virgila Starkwella opravdu zastřelit, ale nakonec sám uznal, že by se to do filmu nehodilo. Seber prachy a zmiz je totiž vlastně svým způsobem průměrná komedie své doby, které se dostalo uznání až díky pozdějším filmům svého tvůrce. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Komedie Seber prachy a zmiz mi zprostředkovala první setkání s Woody Allenem jako takovým a musím přiznat, že jsem si ho ihned oblíbil. Režisér a scenárista je prostě vynikající, jako herec už je mi trošku méně sympatický, ale na druhou stranu, jen těžko si dokážu v jeho roli představit někoho jiného. Mile mě překvapila svěží atmosféra, jistá nadčasovost a hlavně inteligentní humor, což se u 40 let starých filmů jen tak nevidí. 8/10 ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Postava Virgila Starkwella se narodila 1. prosince roku 1935, Woody Allen mu tedy přiřkl svoje datum narození. (Dreadd)
  • Micil Murphy se vrátil do vězení po několika letech. Než se stal hercem, byl zavřený v San Quentin 5 let za ozbrojenou loupež. (don corleone)

Reklama

Reklama