Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie Il buono, il brutto, il cattivo (více)

Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. Podvodník, desperát a ošklivec Tuco (Eli Wallach) je hledaný ve čtrnácti okresech a na jeho hlavu je vypsaná odměna dvou tisíc dolarů. Má ale parťáka, hezouna Joea, zvaného Blonďák (Clint Eastwood), který vždy včas přestřelí provaz, na němž se ho chystá šerif pověsit a při společném útěku si rozdělí odměnu. Ovšem jen do dne, kdy jejich habaďůra přestane Blonďáka bavit a nechá Tuca uprostřed rozpálené pouště sedmdesát mil od nejbližšího města. Vzájemná pomsta je společným jmenovatelem jejich vztahu, ať jsou od sebe bývalí partneři jakkoliv daleko. Cesty osudu je však nakonec zase svedou dohromady v podobě nečekané zprávy o zakopaném pokladu. Každý z nich však zná jen polovinu tajemství, a tak chtě nechtě musí cestovat spolu. Stejnou stopu však sleduje i třetí muž, zlý Setenza, zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), jemuž se té zajímavé informace dostalo také a on ji rozhodně hodlá prověřit. (Česká televize)

Diskuze

Fleaa

Fleaa (hodnocení, recenze)

prepáč nepočítam si filmy podľa žánrov... môj názor - slabý scenár, zlý strih, nudný dej jediné pozitívum filmu sú herci

Rocky62

Rocky62 (hodnocení, recenze)

Fleaa: 3 hodiny nudy? kolik ti je? kolik jsi viděl westernů? pokud chceš kritizovat jeden z nejlepších westernů, tak se vyjádří plnohodnotněji a svuj názor trochu rozviň ,,3 hodiny nudy'' to by nenapsal ani 5 letej zaostalec

Aqualung

Aqualung (hodnocení, recenze)

Pan Leone dal jasně najevo osobitý náhled na točení westernů.Je to daleko od takových filmů jako např. V pravé poledne nebo Sedum statečných.A díky Bohu, a také samozřejmě jemu za tenhle film.Tohle bezmála tříhodinové dílo nenudí ani na moment.Původní zápletka s kusými informacemi pro každého z protagonistů umožňuje rozehrát všechny charakterové vlastnosti postav, a vlastně lidí obecně.Inu žvanec, ať už má jakoukoliv podobu, dokáže z lidí dostat neuvěřitelné bizarnosti.A to jak v myšlení, tak v jednání.Parádní film, ale vlastně jen jakési nadechnutí před Once Upon a Time in the West.

P_Soar

P_Soar (hodnocení, recenze)

Tak jo, uznávám: nechal jsem se unést. Není tam laciná a taškařice je v uvozovkách. Asi jsem se chtěl za každou cenu v diskuzi něčeho zachytit a navázat, tak jsem si to vyložil po svém a špatně. Přece jen v nuancích mezi americkým a evropským westernem se moc nevyznám:-)

Davson (hodnocení, recenze)

omg, napadne mě zrovna jedno blbé slovo, vím, že to není přesné, tak to dám do uvozovek, aby každý blbec pochopil, co chci říct,... a... asi neumím psát blbuvzdorné příspěvky.

D.Moore (hodnocení, recenze)

Nežertuje. Tohle je jediné, co mi na dabingu vadilo. Taky jsem se těšil na "zkurvysyna" z originálu, v půlce slova useknutého Morriconnem.

woody

woody (hodnocení, recenze)

"Největší lump, co znám." ty žertuješ? už vidím vraždícího rabiáta, jak tohle křičí na celou poušť... Ještě, že jsem se na to nedíval.

D.Moore (hodnocení, recenze)

Přesně tak - na Kapsy plné dynamitu nezapomínat. Je to rovnocenný kolega všech ostaních Leoneovek a to, co v něm předvádí Rod Steiger je skvělá práce(ostatně jeho postava se v lecčems podobá právě "ošklivému" Tucovi). Film s hromně silnými momenty. Jediná chyba - DVD nevyšlo. Tedy alespoň u nás. A nebýt ČT, neměl bych ho ani nahraný.

podfuk

podfuk (hodnocení, recenze)

tak humoru je ve filmu dost, ale taskarice to neni ani omylem! vaznych momentu je ve filmu hodne viz. vyvrazdeni farmarovi rodiny, klaster/lazaret, zajatecky tabor, most, umirajici vojak... podobne jako v Hlavu dolu/Kapsy Plne dynamitu, coz je hodne vazny film, ale humor v nem rozhodne nechybi, je jenom skoda, ze kdyz je rec o Leoneho filmech, tak se temer pravidelne na Kapsy plne dynamitu zapomina, netvrdim, ze je to nejlepsi Leoneho film, ale osobne ho mam asi nejradsi, nebo minimalne stejne rad jako HZaO, TvA a TnZ, jeho jedinou slabinu, podobne jako u Tenkrat v Americe, vidim v trochu slabsim konci, ale to jenom diky srovnani s Hodny, zly a osklivy a Tenkrat na Zapade, ktere maji zakonceni brilantni

P_Soar

P_Soar (hodnocení, recenze)

Ohradil bych se proti tvrzení, že film je nějakou lacinou taškařicí. Taškařicí místy možná je, ale určitě ne lacinou. Jsou tam i vážné momenty, které v kontrastu s komikou, často vyznívají velmi působivě a naléhavě: boj o most, hádka bratrů v klášteře apod. Hlavní postavy k tomu nejsou barvotiskové, jak by napovídaly jejich přezdívky. Nejsilnější stránkou filmu je promyšlená psychologie postav - hlavně mezi Hodným a Ošklivým je neustálé napětí, z kterého vychází většina gagů, a pak závěr, kde vše graduje. Co se týká diskuze k překladu: nevšiml jsem si změny oproti staršímu překladu, až na poslední větu, kterou "pronese" Ošklivý. "Blonďáku! Víš co seš? Největší lump co znám." V původní verzi, na kterou jsem se těšil:-), je největší lump nahrazený zvučnějším zkurvysynem.

Tyler

Tyler (hodnocení, recenze)

Davson to říká trefně... Navíc je pravda, že Američani TnZ stejně nikdy příliš dobře nepřijali. A nechci slyšet laciné výkřiky, že jen díky tomu, že nepřekousli, že nejlepší western všech dob natočil Ital :).
TnZ je někde na pomezí mezi evropským a americkým pojetím, spojuje oboje - přesto je ze všeho nejvíc svébytným dílem mistra Leoneho, emotivním dramatem antických rozměrů. Btw jasným důkazem, že v USA se TnZ vážně netěší popularitě, budiž obsáhlý dokument o životě a kariéře Henryho Fondy, v němž o TnZ nepadne ani slovo!

Mariin

Mariin (hodnocení, recenze)

To je vše pěkné, nicméně trvám na tom, že je to eurowestern. Americký western je opravdu něco jiného.

Davson (hodnocení, recenze)

Mariin: TnZ je mnohem vážnější a realističtější než obvykle výrazně nadsazené spaghetti-westerny (američtí producenti byli zděšeni, když zjistili, že se jedná o vážný film a ne o "taškařici" ve styly HZO), má jasněji definované dobro a zlo, víc pracuje s americkými reáliemi (výrazný motiv železnice - symbol dobývání Západu), hlavní hrdina není typický desperát/lovec lidí (i když zpočátku to tak vypadá) apod. Tvůrci už od začátku chtěli být víc američtí než italští, ostatně je to začátek "americké trilogie". Samozřejmě, ve srovnání s takovým Fordem je to něco jiného, Leone si žánr mění po svém, stále je to velká řezničina, ale konec konců, v osmašedesátém byl klasický americký western v kómatu, Ford už pomalu jednou nohou v hrobě a co nevidět měl na scénu přijít jiný řezník, tentokrát už Američan, a to Peckinpah.

Mariin

Mariin (hodnocení, recenze)

Davsonovi: Mužeš mi říci, jak jsi přišel na to, že TnaZ se blíží klasickým americkým westernům? Podle mého názoru v žádném případě nikoliv!

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

Materiálu bylo natočeno mnohem více, to ostatně potvrdil i štáb, otázka je kolik se toho dochovalo a v jaké kvalitě (to samé co s H, Z a O kdy vystřižené scény kolikrát byly naodpis a u scény s Tucem v jeskyni se nedochoval ani zvuk, takže Wallach musel po nějakých 40 letech dodabovávat sebe sama, prý je ve skutečnosti ještě pár scén, které jsou už však v nepoužitelném stavu). Ta verze TvA co je na DVDčkách by skutečně měla být takřka stejná (snad i tožná, teďka nevím) s tou kterou představil Leone, předtím než mu ji sestříhali a chronologicky seřadili do té ani ne dvou hodinové určené pro americká kina. Mě by spíše zajímalo jak je to s tím jeho konceptem ke Stalingradu, který teď točí Tornatore - je legenda, že se to komplet dochovalo nebo ne? Nemuselo by to být tak daleko od pravdy, přeci jen jak známo Leone měl všechny své filmy v hlavě okénko po okénku dávno před začátkem natáčení.

D.Moore (hodnocení, recenze)

Legendy já měl vždycky radši než pravdu - jsou mnohem zajímavější:) Nicméně se vsadím, že Leone natočil materiálu minimálně na šestihodinovou verzi...

Davson (hodnocení, recenze)

Žádná 5-hodinová verze Tenkrát v Americe neexistuje ani nebyla natočena. Je to legenda.

D.Moore (hodnocení, recenze)

Mr. Creosote: Jestli existuje, nevím, ale stoprocentně ji Leone vytvořil. Film pak prý, tedy podle toho, co jsem četl, sám režisér zkrátil na 239 minut. To ale bylo pro producenty pořád příliš, takže mu TvA sestříhali o rovných 100 minut. Dlouhá verze se promítala jen v Evropě (ta zrekonstruovaná, kterou dávali na ČT2 vcelku a na Primě rozdělenou do dvou částí, a která je i na DVD, by s ní měla být téměř totožná).

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009