Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

J.Crusader 

všechny recenze uživatele

Asi nebudu první kdo zde použije již klasickou hlášku: "Červený nebo modrý?" - Jenže tam, kde v ostatních filmech je to už jen klišé, zde jde o praotce těchto hlášek - tj. opravdu základ všech pyrotechnických bombyzneškodňovacích scén. I přes své stáří si film drží slušnou dynamiku, občas proloží děj nějakou tou komickou vložkou kdy vzápětí většinou následuje nějaká tragická scéna (tzn. výbuch a smrt některé z vedlejších postav). Film by si zasloužil téměř pět hvězd, nebýt několik opravdu velkých a neomluvitelných logických lapsů, které mě iritovaly už jako dítě - jak si sakra Fallon mohl dovolit přestřihnout drát opačné barvy (tj. stříhal červený) než mu radil Buckland BEZ TOHO, ABY DAL OSTATNÍM PYROTECHNIKŮM PŘEDEM VĚDĚT JAKÝ DRÁT STŘÍHÁ? Sakra, celý film ukazuje logický postup, že něco řekne, než to udělá, aby v případě jeho chyby mohli zbývající pyrotechnici učinit něco jiného! Protože pokud by přestřihl modrý (dle "rady") - vybuchnul by a ostatní by pak stejně stříhali červený. Takže by to byla jen 1 vybuchlá nálož. Z pohledu Bucklanda je neodpustitelnou logickou chybou, že mu poradil modrý drát - viz výše - zabil by pouze Fallona. Protože kdyby mu řekl červený a Fallon udělal tu stejnou pitchovinu (tudíž střihl modrý aniž by ostatním cokoliv řekl) ostatní pyrotechnici by si mysleli, že přestřihl červený a tak by přestřihli modrý - tj. zřejmě by vybuchly všechny bomby a loď by šla ke dnu. Asi poslední výtkou k logice je, že za celou tu dlouhou dobu, kterou měla vláda a námořnictvo k dispozici od zjištění situace do plánované doby výbuchu by v okolí Brtannicu byly desítky dalších lodí čekajících a připravených vyzvednout trosečníky. 75% ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele

,,You’re clever man, Juggernaut.“ O tomto filmu jsem nevěděl vůbec nic, ale po zhlédnutí musím uznat, že se jedná o parádní sedmdesátkový dobrodružný film, žánrovou lahůdku. Velmi se mi líbilo, kolik prostoru dostalo technické provedení celé operace na záchranu lodi. V hlavních rolích je to herecky zcela přesné, nejsou tu žádné emocionální výbuchy a výlevy. Až z toho má člověk pocit, že sleduje dokument. Jen malé děti mi přišly trochu moc afektované a bez nich a jejich matky by se film určitě obešel. Pochválit musím také asynchronní zvuk a obraz. Například, když nějaká postava vysvětluje plán, co se bude dělat, vidí již divák, jak daná situace probíhá. Vytváří to dojem systematičnosti, zároveň to urychluje děj, aniž by tím došlo ke zkratkovitému vykreslení celé situace. Juggernaut je prostě důkaz, že výborný film lze vystavět jen na uvěřitelném napětí, nikoliv akci. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Klasika dobrodružného žánru, kde producent vsadil na silné herecké obsazení, kde se i ve vedlejších rolích objevují prvotřídní herecká esa. Harris tehdy ještě neupadl do svého béčkového období a míval v ruce i něco jiného než flašku a Omar Sharif oplýval dráždivě exotickým šarmem. Scénář dokázal využít potenciálu lodi uprostřed oceánu s výbušninou na palubě, nicméně právě scénáristický zkrat v závěru mi zabránil dát čtyřhvězdičkové hodnocení. Ve vypjaté chvíli, kdy se hlavní hrdina rozhoduje, zda poslechne teroristův pokyn, nesdělí dopředu ostatním pyrotechnikům u zbylých náloží, který drátek stříhá, což by v případě neúspěchu spolehlivě vedlo k potopení lodi. Tehle zdánlivě drobný zádrhel je ve skutečnosti zásadní. Nicméně je nutno přiznat, že podobné filmy nikdy nestavěly na myšlenkových pochodech diváků, ale na emocích. Celkový dojem: 65 %. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Když přemalujete srp a kladivo na sovětské lodi německé výroby, máte Britannic. Na něm šerif Omar Sharif, sedm bomb, fotograf ze Zvětšeniny a i přes pár explozí vcelku klidná posádka i pasažéři. Z břehu to jistí vykořisťovatel Bilbo a doktor Lecter na správné straně zákona. Možná si říkáte, že jsem zapomněl na Richarda Harrise, ale já si tu hvězdu s profilem Redforda nechal na konec. Hláškující, decentně nabubřelý pyrotechnik, jemuž by slušelo triko s nápisem: „Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“, nicméně jeho sebevědomí vznik dané situace víceméně vylučuje. Zde velmi často zmiňované stříhání drátku je pak nádherné filmové klišé, co si u podobně laděných snímků vždycky najde v rámci gradace své opodstatnění (výborně si s ním poradil třeba Cameron v Propasti). Já osobně bych však raději viděl nějakého polidštěného pyrotechnika, co si místo deaktivace láme hlavu nad tím, kde nechal položené štípačky.. Místy napínavé, pravda, ale jinak nemá Lesterova loď tu optimální čáru ponoru.. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Nový Čarodějův učeň? Máte možnost si vydobýt slávu. In memoriam." Majestátní Britannic jsem s neomylným pyrotechnikem Fallonem zachraňoval mnohokrát. Nikdy mě to nepřestalo bavit a napětí jsem poprvé zaručeně cítil. Vzhledem k mý zapomnětlivosti jsem byl napnutej i podruhé a asi i potřetí. Také jsem přitom pokaždé dostal chuť zahrát si ping pong na rozbouřeným moři. Mě prostě bavil ten společenskej život, kterej nějaký výbuchy nemohly zastavit. Vždyť přijel šampion Fallon a ten se skoro nikdy nevzdává. A s myšlením tajemnýho Juggernauta si to rozdal opravdu působivě. Ale jsem nostalgik, takže mám podezření, že nový generaci už Fallon nebude připadat tak jedinečnej. Vždyť on se na tu fyzickou likvidaci bomb tak soustředí, že přitom ani nepoužívá aplikaci k deaktivaci bomb, nepořádá videokonferenci pyrotechniků a ani nesouloží s nějakou druhou důstojnicí. Mně to ale ke spokojenosti stačilo. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Ve scéně, kdy se na palubě Britannicu pořádá karneval, tak kapela hraje skladbu „Škoda lásky“ („Beer Barrel Polka“ od českého skladatele Jaromíra Vejvody. (majky19)
  • Jméno Britannic se objevilo na několika britských lodích, nejslavnější ale určitě byl Britannic, postavený jako sesterská loď slavného Titanicu a Olympicu. Patřil rejdařství White Star Line a byl dokončen v době, kdy vypukla I. světová válka. Byl změněn na lazaretní parník a potopil se při své páté plavbě roku 1916 najela na německou minu. Spekulovalo se ale i o jiné verzi, podle níž byl natočen televizní film Britannic. (Robbi)
  • Na začátku snímku zní známá skladba „Auld Lang Syne“ („Valčík na rozloučenou“). (majky19)

Reklama

Reklama