Zabijáci rozkvetlého měsíce

• USA Killers of the Flower Moon (více)
USA, 2023, 206 min

Indiánský kmen Osedžů patřil ve dvacátých letech minulého století k celosvětově nejbohatším komunitám. Měli to štěstí, že na jejich půdě byla objevena ropa a že se jim podařilo zajistit profit z každého vytěženého barelu. Osedžové vlastnili obrovské domy, krásná auta a bělošské sloužící. Měli však zároveň obrovskou smůlu, protože je, víc než kteroukoliv jinou populaci, pronásledovala záhadná a „nešťastná“ úmrtí. I když byli pohádkově bohatí, pořád to byli „jen“ indiáni, takže jejich podezřelé konce nikdo nevyšetřoval a práva na zisky z těžby ropy se tiše přesouvaly do cizích rukou. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se i tehdy čerstvě ustavená FBI probere. Hrdinka příběhu, Mollie Burkartová (Lily Gladstone), patří k těm šťastným majitelkám indiánské půdy nasycené ropou. Díky vrozené vysoké inteligenci se ji daří vyhýbat okolnostem a situacím, které by ji připravily o život a udělaly z ní „statistiku“. Pak však potká Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio), válečného veterána, jehož strýc (Robert De Niro) patří k nejváženějším mužům celého kraje. Mezi Ernestem a Mollie přeskočí jiskra. Je upřímná, nebo ji rozdmýchala Ernestova touha po pohádkovém bohatství? Jak dlouho dokáže Mollie přežít? (Cinemart)

agassi68

Nekonečne dlhá sága odrbávania indiánov o majetok bezškrupulóznymi bledými tvárami na čele s opäť skvelým najodrbávačom Robertom. Aká to paralela so súčasnou vládnucou partičkou.. ()

kondor77

Možná jsem nevědomky udělal chybu, když jsem dříve než viděl film četl předlohu. Kniha je totiž skvělá a subjektivně se mi zdálo, že jsem při jejím čtení strávil méně času než při sledování filmu. Ten film je prostě příliš dlouhý a bolí to o to více, že všichni na place do toho dali co mohli. ()

montongery

Klasický Scorsese, do toho zachycená zajímavá doba a místo a skvělé téma, kterým se dá říct hodně. Herci samozřejmě také bezchybní. Jsou tu dvě celkem velká ALE, co mi ten film narušovalo. Za prvé ta šílené délka, která se mi to u tohoto filmu zdá zbytečná, protože se klasicky omezuje pouze na chladné a distancované vyprávění, kdy není čas na žádné dlouhé či emotivní záběry. Takže třeba narozdíl od Tarantinové Once Upon a Time in Hollywood (kde se toho tolik neděje, ale dal bych si s klidem další hoďku), se zde zase tolik není čím kochat a prostě by to mohlo být kratší bez nějaké újmy. A za druhé právě to typické Scorsesehi distancované a odosobněné vyprávění, které normálně mám rád, ale tady k tomuto tématu mi prostě nějak nesedlo. ()

brumbrum

Fajn, silny film. Natolko odporni protagonisti, ze im clovek tu zlobu veri. V podstate sa nic nezmenilo: jak ide o prachy, ludia sa menia na svine. Amerika, krajina slobody. Niekdajsej. Kym neprisli europski dobrodruhovia, neukradli co sa dalo, znicili im krajinu, domorodcov pozabijali a zvysok pozatvarali do rezervacii. Niet divu, ze Indiani dodnes preklinaju pseudo-Americanov, oznacujuc ich za Europanov a kolonialistov. Hrozne je, ze to bolo len teraz, par desatroci nazad. Nic sa nezmenilo. Na krvi a utlaku sa sloboda stavat neda, iba ak tu sochu, no zem presiaknuta krvou a nasilim vola po spravodlivosti. 4* ()

strikeman

Pěkná výprava, kvalitní herecký ansámbl, po většinu svého života špičkový režisér (s výjimkou "Mlčení"), silný námět a solidní zápletka - a přece tomu k dokonalosti něco chybělo, nebo spíš nadbývalo - cca 80 minut úmorné stopáže nad limit stravitelnosti. Prostě to celé bylo neskutečně roztahané, bez tahu na branku. Škoda... 3,5*/70% ()

Hartigan

Dobrý film po všech stránkách. Objektivně však v tvorbě Kapr/Scorsese nebyla kultovní Skrytá identita ani tentokrát překonána. ()

Urukhaj98

Scorseseho pomyslný návrat na vrchol jeho tvůrčí kariéry. Do doby, kdy točil klasiky jako Mafiáni nebo Casino, neboť právě těm jsou stylem vyprávění a rozmáchlostí příběhu Zabijáci rozkvetlého měsíce zdaleka nejpodobnější. Jen se mnohem víc táhnou, což nemusí být každému po chuti. Někomu to může místy přijít dokonce až úmorné. Ty tři a půl hodiny jsou vážně znát a podle mě by více stráveného času ve střižně filmu jen prospělo. Marty si to však evidentně nemyslel a kdo jsem já, abych se s ním hádal. Zrovna on si ve svém věku a s tolika peckami na kontě už vážně může dělat, co se mu jen zachce. Já jen doufám, že už se bude příště víc krotit a nebude mě nutit strávit v kině těch hodin třeba pět. 8/10 ()

joker30

Tak a je to tu. Pravdepodobne film roku 2023. Ak sa teda nic prekvapive nestane. Novy filmovy skvost od osvecenych filmovych legiend. Naozaj dlhy filmovy epos, ktory aj mna prinutil si v kine odbehnut na malu :) Film dokonale vystihuje potencial upadku ludskej spolocnosti. Silny, obcas az absurdne a zarazajuco skutocny pribeh, velmi pekna kamera a zaradom iduce mnohopocetne vyborne sceny. Strhujuci herecky duet DiCaprio De niro doplna vyborna Lily Gladstone a zopar dalsich vkusnych mensich postav.  Rozhodne si ho pozriem znova a odporucam kino kazdemu. 93% ()

hrumsrt

Žijeme v opravdu výjimečné době a to nejen z hlediska porovnání dnešní kvality života vůči zobrazeným dvacátým letům minulého století, ale současně máme každý rok tak pestrou a kvalitou oplývající filmovou nabídku. A i když souhlasím, že se v minulosti k filmům přistupovalo jinak, a že dnešní mainstreamová tvorba či válcování filmů seriály tomu neprospívá, tak stejně tohle je pro diváka překrásná doba.. Martin Scorsese je můj nejoblíbenější režisér a zkrátka v jeho podání filmy vypadají úplně jinak. Jde o nejlepšího vypravěče, kterému bych s klidem dovolil převyprávět i svůj vlastní život. A já jsem o to radši, že v osmdesátce dokáže pořád solit tak parádní kousky, kdy navíc jde o jeho velkolepý návrat po kratší pauze a především po dvou jeho slabších snímcích opět udeřil do správného... Tentokrát se nejedná o žádnou další Scorseseovskou gangsterku, nýbrž o velkolepou exkurzi do "velké Ameriky" na začátku 20. století, kde tématem je kriminální příběh napříč střetu dvou kultur zahrnující původní obyvatele Ameriky... A my se jako diváci díváme na historii jednoho indiánského kmene - Osedžů, který se díky objevení ropy stal ku poměru na svůj počet příslušníků kmene nejbohatším národem na světě. Ale bohatství s sebou přináší řadu strastí a především na sebe poutá pozornost okolí a těch, kteří ve vás vidí více než peníze, tolik nebude.. Tenhle hutný více než tříhodinový příběh by se dal rozdělit do tří kompozičních částí, z nichž by mohla třeba vzniknout i jedna z nejlepších minisérií všech dob. Nejprve Scorsese představuje mnou milovanou expozici, což je pro mě část filmového vyprávění, kterou tenhle velikán umí ze všech nejlépe a bohužel jsem měl z většiny jeho kousků v současném století dojem, že zrovna expozici pokaždé nejvíce osekal, aby dostal do kin divácky přívětivější podívanou. Po delší době návrat k masivní expozici přišel až v nenáviděném (ale taky nedoceněném) Irčanovi a tady se na ni naštěstí taky nezapomíná.. Proto nám film v úvodu představuje hlavní postavy a snaží se diváka naladit na vlnu, se kterou bude příběh vyprávěn. A snad i poprvé (nebo aspoň vzácně) pod Scorseseho taktovkou je v úvodu věnován prostor nastolení milostné linky, kde se nám představuje Ernest (coby válkou ošlehaný Leonardo DiCaprio) a Molie (fantastická Lily Gladstone, která mě ze všech bavila nejvíce), tedy základní dvojice filmu. On je válečný veterán a ona dědička bohatých indiánů. I možná proto, že nejde zkraje přesně říct, zda jde o upřímnou lásku přeměněnou v manželství nebo zkrátka jen manželství pro peníze, sledujete je o to pozorněji. Ovšem postupně napříč filmem jsem právě jejich vzájemným projevům náklonnosti uvěřil a kdykoli na ně zase došlo přišli mi krásně milé.. Sledujeme představení původního indiánského kmene Osedžů, kterými se prostřednictvím postavy Ernesta stáváme jako diváci součástí, což nám ukazuje jejich tradice, oslavy a specifikum jejich bohatého života. Takové indiány jste na plátně ještě neviděli.. Zase jsem se vrátil do časů, kdy jsem nakoukával Scorseseho nejslavnější kousky a byl opět úplně polapen do způsobu, jakým on představuje a vypráví tyhle každodenní všednosti... Po tom, co už známe motivace postav a jsme seznámeni s jejich světem, kde jako divák opět nabývám pocitu, že všechny postavy něco dělají, i když nejsou na plátně, přejde příběh do své prostřední části, v níž se snaží představit, o čem “Zabijáci“ skutečně budou.. A jak bývá zvykem, tak právě tady Scorsese přechází do kriminálního žánru svého filmu a postupně zalévá svůj svět tmou a krví.. Pod taktovkou vlivných tahačů za nitky v čele se strýčkem hlavního hrdiny, kterého neztvárňuje nikdo jiný než Robert De Niro, který tak uvádí již svou jubilejní desátou spolupráci s tímhle newyorkským režisérským velikánem, se představuje plán, kde jmění nejbohatšího národa na světě přejde do rukou Ernesta a následně až k němu samotnému.. Poznáváme tak skutečnou podstatu vztahu Ernesta a Molie, kde už je na každém, zda jejich lásce pořád věří. Třeba mě to možná trošku naivně stačí a já jim ji v očích viděl.. Plánem je udělat z Molie dědičku veškerého Osedžského jmění a uvést ho v Ernestovo disponování.. Jenže tohohle se bez zvráceného zabíjení svých bližních nedá dostát. Na tuhle prácičku musíte mít pořádnou absenci charakteru a být tím správným sviňákem, který bude vrážet ostří do zad těm, kteří ho vzali mezi sebe… Všechno vraždění si Scorsese tradičně explicitně neužívá, každou další smrt schovává a používá ji jen jako prostředek v rámci příběhu. Ale tohle přece nemůže projít a křesťanstvím spjatý režisér si dostane svojí odplaty i v tomhle případě, a tak si můžeme být jistí, že biblická zásada „boží mlýny melou..“ zařídí své.. V příběhově nejzásadnější prostřední části, kde film představuje svůj směr, ale taky nastává největší problém samotného vyprávění a ambiciózního Scorseseho začne dohánět ego a rozhodnutí roztáhnout divácký zážitek do více než tříhodinové podívané, která délkou poráží i klasickou kino verzi Návratu krále, způsobuje mírně vleklou podívanou, kde sice pořád je všechno obhajitelné, ale spíše jsem tady jako divák nejvíce sváděl boj s pozorností.. No a jedeme do finále, které sice ve Scorseseho podání zase znamená skoro hodinovou záležitost, ale po pro mě roztáhnutém prostředku, jde o naprosto odlišné tempo, které navíc střídá jednu zajímavější a zadostiučiňující dialogovou přestřelku za druhou.. Změnou v příběhu a začátkem posledního aktu je příjezd Toma Whitea, agenta FBI, který přichází vyřešit indiánské vraždy a potrestat viníky. A opět musíme chápat, že nejde o normální indiány, nýbrž o nejbohatší lidi z města, kteří prakticky rozhodují o všech oficialitách.. Do role agenta si Scorsese obsadil Jesse Plemonse, kterého si naťuknul už v menší roli v předchozím Irčanovi. Na Plemonsovi vidíte, jaký má na filmy vkus, a že mu záleží na spolupráci s předními jmény a když mu občas zařídí nějakou tu nominace, taky se neurazí.. Stahující se smyčka vyšetřování FBI okolo provinilého Ernesta, kterého by přece díky jeho úzkému spojení s kmenem Osedžů nikdo nepodezíral, tak dokázala opět nakopnout příběh úplně odlišným způsobem. A i když bych třeba samotné zapojení FBI čekal větší s propracovanějším soustředěním na vyšetřování, navíc když si vezmeme, že má Scorsese za sebou třeba Prokletý ostrov, který se skoro po celou dobu motá okolo rutinního vyšetřování, tak na tohle se Killers už ani nemají čas soustředit.. Trošku to vykupuje samotnými výslechy ústředních postav, ale jakoby se uzavření příběhu už nikdo tolik věnovat nechtěl, anebo považoval za nevhodné tam diváky držet ještě o půlhodiny déle.. Přesto jsou ale všechny tyhle poslední konverzačky mezi ústředními postavami natolik vyhrocené tíživostí situace, které musí diváka v názoru na vztah Ernesta s Molie neustále znervózňovat, zda třeba neodsoudil Ernesta jako osobu příliš brzo nebo naopak moc pozdě.. Samotný soudní proces je nabitý emocemi a řadou velkých hereckých osob v drobných rolí, jen aby se navždy staly součástí Scorseseho práce. Nakonec musí zvítězit spravedlnost a stejně jako divák si to bude muset i Ernest na dost dlouho odsedět. P.S. Osobně moc děkuji za uzavření některých linek skrze závěrečný titulkový epilog... Bylo by jednoduché tuhle Scorseseho novinku pro svoji stopáž a možná až moc proamerický příběh odsoudit, ale i ve svém 26. případě přichází s celovečerní (doslova!) podívanou, která nemá v dnešní době obdoby. Už není prostor na to si na jeho styl zvykat a dávat mu šance, tohle není takové, že vám nesedlo nic předtím a teď to bude náhodou jiné. Jenže když se podíváte, co každý rok vychází za filmy, tak tyhle masivní příběhové epopeje točí už opravdu jen on. A já mu za to taky vysoce děkuji.. Užíval jsem si tu geniálně vyspělou práci s kamerou, která staticky nestojí uprostřed domu či ulice, kde postavy něco řeší, ale doprovází je dle potřeby a kdykoli přejde do venkovního prostředí vdechuje barvitě pestré krajině vůni. Mám chtít, aby to bylo kratší, když to co by ostatní nejspíše krátili tedy vztahově seznamovací úvod mě vyloženě hladí po duši. A i když si myslím, že dojde na místa, kde se tempo vleče a příběh přešlapuje, tak si nejsem tolik jistý jestli nejde spíše o projev únavy, který by se dal eliminovat kratší pauzou, jakou si ale v kině nedáte.. Nešel bych na to v očekávání revolučního a už vůbec, že tentokrát si třeba k režisérovi najdu cestu. Jde o další ukázku výjimečnosti a talentu pro mě nejlepšího režiséra a vypravěče, kde si rozhodně nemůžete stěžovat na povrchnost charakterů postav.. Žijeme v překrásné době, v níž se můžete na půlden zavřít do kina a sledovat režisérovu představu historie, které by v jiných rukách mohlo působit jako vypočítaný tah odnést si zlatou sošku, protože na podobná témata Akademie slyší a bohužel často bez skutečného kvalitativního obsahu, ale Scorsese ještě zastihl Oskary, když udělování dávalo větší divácký smysl a nešlo o kritické docenění a rozhodnutí, nad kterými pro diváka ani nemá cenu přemýšlet.. Bez ohledu na divácké přijetí, při němž nutno podotknout, že každý, kdo po celou stopáž filmu udrží pozornost, si zaslouží zvláštní uznání. Skutečně bych nepřál vidět mou maličkost v první a třetí hodině sledování, kde ve vás svými úsměvy asi budu vyloženě probouzet agresi.. Ale tohle je ultimátní vypravěčská onanie, v níž se Scorsese nekompromisně vysmívá dnešní zrychlené době a rozhodně to nehodlá usnadnit ani divákům.. Jenže kdo si jako já umí najít cestu a třeba bude nadšen, navíc přiznávám, že ve mně každým dnem příběh zraje.. Není to nejlepší Scorseseho biják, ale tenhle dědoušek pořád zatraceně umí! A já mu za to nesmírně děkuji.. /viděno v kině/ 90% () (méně) (více)

asphyxia

Velmi bohatá podívaná, třebaže žádný statista není zbytečný, žádný prvek mizanscény rozežraností. Jdu po chvilce pro panáka a zjišťuju, že už jsou dvě hodiny za námi. V momentu, kdy hoří pozemek W. K Halea a pozorujeme skrze plameny siluety v úsilí oheň uhasit, vzpomínám na Apocalypse Now a tyhle "kontemplativní" záběry, kdy se splašený děj na chvíli uklidní a dopřeje prožívání postav, mi ve filmu maličko chybí. Jak by vyniklo prodloužení scény u Burkhartových doma, když se kolem stavení rozčiluje bouřka a s postavami v tichosti sedíme u stolu za zvuku deště. Vím, Lav Diaz to není. Jinak nedokážu si představit, kam dál mohou syslí pytlíky vně koutků úst Leonarda DiCapria klesat, ale myslím, že už dosáhly úrovně čajových sáčků Marlona Branda v Kmotrovi. ()

bubblebobble

Prvá a posledná hodina boli super. Všetko medzi tým ma štvalo. Zbytočné dialógy, zbytočné postavy. Prvý krát som skoro odišiel z kina. Aspoň ten koniec to zachránil. Uznávam, že niektoré veci tam boli až geniálne spracované ale zvyšok ma iritoval. ()

HenryIvan

Rutinérsky Scorsese v nekonečnom opuse o utrpení kmeňa striekujúcej ropy a nenažranosti bledých tvári. Je to fajn film a herci ako vždy super, no prvýkrát som v kine prosil ktovie aké deity, aby už bol koniec. ()

mrHoracio

Marty to opet dokazal! This is cinema! Velka lovestory, outsider, ktery se niceho nestiti a opet DiCaprio a DeNiro v zivotnich rolich. Tomu filmu se neda co vytknout, snad jenom skoda, ze se vice nevenovali zrodu FBI a detektivni lince, ktera je v originalni knizce vice popsana. Kazdopadne indiani, vrazdy, cerne zlato a vsudepritomna paranoia jasne a striktne miri pro cele stado Oscaru! ()

geek.ondra

Esence vyspělé filmařiny. Vypravěčsky naprosto nekompromisní,  scénáristicky poutavé a herecky vyšperkované. Není potřeba psát že Scorsese i po tolika letech stále hraje první ligu. Co je ale potřeba napsat je fakt že Zabijáci rozkvětlého měsíce jsou náročnou podívanou pro fajnšmekry a zapřísáhlé milovníky filmového média jelikož při tak pomalém a pečlivém vyprávění je vzhledem ke stopáži fakt těžký se chytnout do spravné nálady a do absolutní pozornosti kterou si tenhle opus zaslouží. 8,5/10 ()

mardun

Tento film jsem dlouho rozmýšlel, protože je toho opravdu hodně k zpracování. Je to obrovský film, bohatý na témata, a přestože trvá 206 minut, rád bych si ho znovu vychutnal na obrazovce IMAX. Nechci ho prezentovat jako vzdělávací film, ale myslím, že je skutečně DŮLEŽITÉ, aby si ho lidé šli prohlédnout do kina. Je vzácné, když velké studio věnuje 200 milionů dolarů, podle mého názoru, nejlepšímu žijícímu režisérovi na film, který nám opravdu něco říká o tom, kým jsme jako společnost a jak jsme se dostali tam, kde jsme nyní. Je málo filmařů, kteří dokážou to, co Scorsese; vzít si film s tak temným tématem a zároveň ho udržet neustále poutavým. Robbie Robertsonův (bohužel poslední) skóre je pro úspěch filmu klíčové, jak film postupuje, zdá se, že skóre mapuje Scorseseho hudební historii; od kamenů inspirovaných kriminálními příběhy až po orchestrální pojednání o historických hříších Severní Ameriky. Kameraman Rodrigo Prieto předvádí úchvatnou práci; nikdy není okázalý, ale vždy dobře promyšlený a téměř malířský. Prieto je pro mě lineárním nástupcem Michaela Ballhause jako jednoho z velkých Scorseseho kameramanů. Musím samozřejmě zmínit, že Thelma Schoonmaker je pravděpodobně nejlepší žijící filmová editorka, a její práce na tomto filmu je ohromující. Ona je ta, která tento téměř čtyřhodinový epos cítí tak dobře načasovaný. Scorsese tímto filmem přiznává, že prožíváme poslední kapitolu jeho kariéry, a já bych raději měl téměř 4 hodiny 80letého umělce, který se opravdu snaží a stále zkouší nové věci... než nic. Po dostatečném čase, který jsem tomuto filmu dal, jsem přesvědčen, že to je další mistrovské dílo od velkého mistra kina. Jděte se na to podívat do kina! ()

rublik05

Martin Scorsese se po nějakém čase opět rozjel a již tradičně si pro diváky připravil komplexně pojatý a v jádru velice silný příběh, jenž diváky naplno ponoří do amerického venkova první poloviny dvacátého století, kde není nouze o lásku, intriky, zradu i násilí. Snímek má opravdu nádherné kulisy a lokace, dobová atmosféra je nesmírně strhující, herecky je to jeden velký koncert, každá postava je naprosto skvostně zahraná. Tempo je i vzhledem k délce stopáže velice pomalé, najde se i pár uspávacích momentů, nicméně drtivá většina scén zde má své místo a svůj důvod, paradoxně mi ale přišlo, že k úplnému dovysvětlení všech detailů a událostí filmu ještě nějaký ten čas chyběl. Trochu mi také vadily až příliš časté časové skoky, kdy ne vždy bylo úplně jednoduché se hned zorientovat. Jinak jsem ale byl z filmu nadšený. Martin Scorsese jen potvrdil, že právem patří mezi nejlepší režiséry současnosti a byl bych moc rád, kdyby Zabijáci rozkvetlého měsíce nebyli jeho posledním filmem. Viděno v kině 21.10.2023. 8/10. ()

John80

Leonardo DiCaprio ako vojenský veterán príde za svojím strýkom, ktorý mu poradí ,aby si zobral za ženu indianku a tak mal nárok po hej smrti na jej peniaze z ropy. Medzitým zomrie zopár ľudí aj jej sestry , či matka a začne sa vyšetrovanie úmrtí, film je zaujímavým pribehom ale zároveň zbytočne má dlhú stopáž, aj keď herečka , ktorá stvárňuje manželku Leonarda DiCapria nieje príliš sympatická dávam filmu 4* ()

moviechecker

Scorsese sice říká, že marvelovky nejsou pořádná kinematografie, ale co máme z 206 min. filmu, pokud se vleče jako sopl z nosu? Rovněž nic, pokazí to dojem z celého filmu i hereckých výkonů. Téma zajímavá, zpracování zajímavé, to že De Niro umí hrát stejně jako Di Caprio to už víme, ale ta délka filmu to zabila stejně jako u Irishmana. A jen proto, že je to Scorsese 4 nebu 5 hvězdiček dávat nebudu. Takže klasický průměr. ()

KUFI

Rozdelil jsem si to na 4 seance, protoze dyl jak hodinu jsem u toho sedet nevydrzel. Ohromne nudny a jediny proc jsem to nesmazal po prvnich 30 minutach jsou DeKapr a DeNora. Za kazdyho dam jednu hvezdu. Je to vlastne jako Hoffa pres kopirak - skvelej herec (Nicholson) v totalne nezazivnym filmu. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD