Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

fannah 

všechny recenze uživatele

"This is nothing, this is nothing...Have you ever making movie in Italy?" Podobně jako Banditi, zařadili kritici a diváci film Vrtěti psem mezi běžné americké komedie, které se hodí na nedělní odpolední zábavu. Pro mě je to nejpůsobivější a nejskandálnější popis fungování masmédií, jaký se kdy kdo odvážil pustit na světlo. Dvojice Hoffman - De Niro musí sedět každému, a pointa filmu, obalená desítkami hlášek, vtipů, úžasných dialogů a režijních i scénaristických nápadů, je víc než ohromně promyšlená a poté i zpracovaná. Tenhle film člověk MUSÍ VIDĚT a hlavně ho MUSÍ VIDĚT v angličtině s titulky, protože hlášky dostanou další rozměr, a nejlepší na Barry Levinsonových filmech je, že člověk může buď koukat na film, nebo na ten stejný film koukat a řezat se smíchy od začátku do konce, protože u tohoto filmu je vskutku čemu. Dávám jasných 100% a zařazuji do své desítky, protože Vrtěti psem je jedinečné dílko :-) "What did I say? An Old Shoe.. Old Shoe? Just an instinct..." ()

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Vytříbené obsazení. Největší hvězdou byl pro mě Dustin Hoffman, který zahrál opravdu výtečně. Jde o skvělý satirický výřez o omezenosti naší společnosti, která se dá lehce obalamutit, když dostane ty správné podklady. Film, který by měl u mě šanci i na lepší hodnocení, jenže jsem se u něj chvílema ocital ve stavu nezájmu a znovu jsem musel zaostřit na dění, což se mi stává jen u těch opravdu zlých kousků. Nevím, čím to bylo, ale asi je na mě film trošku víc ukecanej, než je zdrávo. Jinak dobrý, zábavný film k zamyšlení. ()

Reklama

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Rafinovaná satira, která s časem zraje jak víno a neztrácí na aktuálnosti. Film vyšel o více než dekádu dřív, než náš svět začalo ovlivňovat působení sociálních sítí, které toto téma vyšponovaly na úplně jinou úroveň. Z tohoto pohledu se dá Wag the Dog považovat za jakýsi prekurzor enormního nárůstu ovlivňování běžné populace pomocí fake news. Film ve velkém stylu servíruje plejádu bizarních momentů, které vás dozajista pobaví, ale zároveň i zamrazí, když si uvědomíte, že to vše – ať už je to jakkoliv přitažené za vlasy – je založené na realitě. Výborných a chytrých satirických filmů zas tolik není – Wag the Dog mezi ně ale rozhodně patří. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Slabý film, nedůstojný dvojice Hoffman De Niro. Komediální nadsázka, beroucí si na paškál manipulovatelnost politického veřejného mínění, zde vyznívá příliš suše. Vše se tváří až příliš vážně. Na jednu stranu je to příliš málo absurdní, na druhou stranu příliš málo realistický než aby šlo o skutečnost. Vtip se ztrácí a dialogy jsou o ničem. Přitom téma jako hrom. Asi si každý pamatuje na imaginární jaderné, chemické a další balistické střely, které Američané sledovali ve hlavním zpravodajství, než Bush vlítnul do Iráku, aby zastavil zlého teroristu Saddáma Husajna, jenž jeho předchůdci tak neprozíravě vyzbrojili. 41% ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Tak takhle vypadá nadčasový film. Brzy oslaví třicítku, ale jeho obsah je stále aktuální, protože Američané vrtí psem poměrně často. Jen atomová hrozba byla už příliš ohraná, takže teď jsou američtí hrdinové nuceni zachraňovat svět napadáním států, které disponují chemickými zbraněmi (údajně) a velmi slabým letectvem (stoprocentně). Taky mi přijde hodně zajímavé, že morální kvalita amerických prezidentů zůstává dlouhodobě na podobné úrovni, každý z nich má vždycky nějaký úlet, kterým se zapíše do historie takovým způsobem, že většina jeho dalších činů zůstává v pozadí zájmu. Musím ale přiznat, že dva z nich se přece jen vymykali průměru. George W. Bush a Donald Trump byli podle mě zralí na uzavřené psychiatrické oddělení. Ale zpátky k filmu. Obsazení bylo hvězdné, scénář mě potěšil a opět se mi potvrdilo mé dlouholeté přesvědčení v tom, že Leni Riefenstahl rozuměla svému řemeslu; pokud jde o propagandu , stále má své následovníky. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Pracovným označením filmu bol názov Bite the Bullet. (MikaelSVK)
  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama