Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Sophie Ward, to byla taková moje první filmová láska :)) Film, který má vše, co má podobný dobrodružný napínavý film mít - atmosféru a napětí, velmi sympatické herce, vynikající hudbu a nějaký ten humor a romantiku. Navzdory ne moc promyšlené a trochu nedomyšlené zápletce (a především odhalování stop) je to srdeční záležitost mého dětství a příklad, že pro děti a mládež se dá točit bez pitvoření a na úrovni. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Jsem moc rád, že ani po letech to neztratilo nic ze svého kouzla. A protože jsem mezitím přečetl všechny Doylovy příběhy se Sherlockem Holmesem, bavilo mě, jak tvůrci do filmu kladou jednotlivé odkazy na příští, dospělé atributy Sherlocka i Watsona, a mrzelo mě, že nejspíš, aby se dostálo tomu, proč Sherlock neměl rád ženy, dojde k tomu, k čemu nakonec došlo. Potěšil mne i dodatek po závěrečných titulcích, tomuhle říkám správná "konspirace", ne jako nedávno mnou viděný ten ubohý pokus o konspiraci se smrtí Pattona (Brass Target). Ty halucinační scény jsou stále dokonalé, ty jsem si pamatoval nejvíc, pyramida mne oproti vzpomínkám trošičku zklamala, ale nijak významně. Mimochodem, Anthony Higgins mi chvílemi připomínal Hugh Jackmana, ale ten měl v roce vzniku filmu nějakých 16-17 let. Trochu jsem se zpočátku ošíval u těch ateliérových ulic s umělým sněhem, ale příběh mne opět dokázal vtáhnout a napnout tak, že mi to přišlo jedno. Škoda, že podobných dobrodružných a podobně promakaných filmů moc není. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Ještě než se v titulcích objeví jméno producenta Stevena Spielberga, je navozena napínavá atmosféra, kterou v první části občas uvolní vtípky ze školního prostředí. Výborná práce s kamerou navozuje pravou atmosféru Anglie 19. století. Parádní jsou efekty při halucinacích. Důmyslná zápletka je výborně podaná. ()

helljahve 

všechny recenze uživatele

Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama