Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Popravdě řečeno, tenhle mladý Sherlock Holmes nemá s klasickým Sherlockem Holmesem, tak jak ho známe z knih Sira Arthura Conana Doylea, tedy se Sherlockem v nejlepších letech, téměř nic společného... A možná to tkví v tvůrcích - film produkoval Steven Spielberg, scénář napsal Chris Columbus, který o mnoho let později režíroval první dva z příběhů Harryho Pottera, jenž má také s mladým Sherlockem Holmesem společného více, než by se na první pohled mohlo zdát - mimo věku (a směřování ke stejnému cílovému divákovi) také atmosféru viktoriánské Anglie 19. století, přesahy do mysteriózna a fantasy, spíše dětské (respektive chlapecké) pojetí dobrodružného prožitku (různé ty létající stroje, atraktivní celoškolní hry, navíc svět pyramid a orientu a tajných bratrstev...), usazení do klasického anglického internátního ústavu nebo hlavní záporná postava a její napojení do struktury příběhu. Úsměvné (a Spielbergovsky typické) jsou drobné detaily ze Sherlockovské ikonografie a jejich postupné a zdánlivě nahodilé zjevování se v chronologii snímku (které je samozřejmě završené v závěru scénou, kdy Sherlock byl již ,,zrozen" seskupením všech jeho nezbytných propriet). Každopádně tenhle film velezkušeného amerického režiséra Barryho Levinsona ocení spíše mladší a dětský divák, pro dospělého je zápletka lehce odhadnutelná a celý příběh příliš průhledný... Podobné filmy: Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a tajemná komnata ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Skutečně tenhle film - asi hlavně díky Chrisi Columbusovi - tak trochu vypadá jako Harry Potter a Kámen mudrců. Buď jako buď, jako milovník apokryfů (a nevinných "mystifikací") jsem si Pyramidu hrůzy opravdu užil, a kdoví, třeba byl Sherlock Holmes vpravdě tím přítelem, kterého si Dr. (tehdy zdaleka ani ne aspirant) Watson udělal po cestě za vlastní sebedůvěrou (spoilerodně přeloženo: zmařením plánu zlověstné egyptské sektě). 75 % ()

Reklama

Vitason 

všechny recenze uživatele

Sherlock Holmes na tisíc způsobů. Jednoho z nejznámějších detektivů (promiň Batmane) jsme mohli vidět již v různých variacích. Jednou jako geniálního detektiva tak, jak ho vylíčil ve svých knihách Sir Arthur Conan Doyle, dále jako akčního hrdinu s šarmem Roberta Downeyho Jr. a mimo to i jako ambiciózního mladíka, který se teprve hledá. Mladý Sherlock Holmes má velikou výhodu v podobě trojice kmotrů, kteří tomuto snímku pomohli na svět. Ať už se jedná o Spielberga na postu producenta, šikovného režiséra Barryho Levinsona nebo scénáristu Chrise Columbuse, který už nejednou ukázal, že mu scénáře k dětským filmům jdou (The Goonies). Tito tvůrci se hned na začátku distancovali od knih Sira Doyla, což je celkem logické, protože Pyramida hrůzy nemůže i vzhledem ke svému zaměření na dětského diváka nabídnout extra rafinované rozuzlení (vrah se dá lehce odhalit a to především díky tomu, že příběh stojí jen na pár postavách), ale přesto autoři filmu po celou dobu roztomile pomrkávají po Doylových čtenářích tím, jak se snaží ukázat Holmesovo etablování se do pozice geniální detektiva, při čemž mladý vyšetřovatel získává své typické propriety (čapka, dýmka, plášť). Ovšem to, co příběhu chybí v komplikovanosti, je vynahrazeno skvělými nápady a svižným tempem. Navíc má Pyramida hrůzy výbornou atmosféru, sněhem ozdobeného, viktoriánského Londýna. To vše je podpořeno krásnou výpravou, na svou dobu excelentními triky a líbivou hudbou. Celé to atmosférou připomíná první díly Harryho Pottera, které nesou právě Columbusův podpis. On samotný Watson vypadá jako obrýlený čaroděj. Opravdu silné 4* P.S. Možná přijde i Moriarty :-) ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Odkiaľ beriete všetky tie hlúposti, Holmes?“ – „Z tamtých nápisov na stene oproti, pán policajný kapitán.“ Ako priznávajú tvorcovia v úvodných titulkoch, nejedná sa o adaptáciou žiadneho z Doyleových románov (už preto, že spisovateľ Holmesa a Watsona prvý raz spojil až keď boli dospelí). Režisér Barry Levinson a producenti Steven Spielberg, Kathleen Kennedy a Frank Marshall síce fantazírujú a mystifikujú, ale zároveň v prvej polovici prejavujú úctu voči Doyleovmu svetu. Takže ma rovnakou mierou rozosmiali, ako dojali scény, kedy si mladý Watson v antikvariáte náhodou kúpil fajku alebo keď si Holmes len tak zo srandy nasadil baretku. Prvá polovica má krásnu anglickú atmosféru, vrátane štedrej produkcie (výprava, kostýmy, Spielberg tradične nič nepodcenil, filmy z jeho produkcie prakticky vždy vyzerali dobre). Nechýba láska, humor, ani dedukčné Sherlockove schopnosti. Bohužiaľ, druhá polovica ma nadchla menej. Práve jej vinou filmu neudeľujem 4*, ktoré som na začiatku chcel. Druhá polovica je zdĺhavá, dialógy a práca s postavami ustupujú do úzadia a stáva sa z toho „klasický Spielberg“ (akcia, naháňačky, šermovačky, poznáte to). Film drží revolučné historické prvenstvo - oživený rytier zo sklenej maľby je prvá počítačová ľudská postava v dejinách kinematografie. Aj v neskoršom deji sa objaví pár ďalších podobných CGI veselostí, ale zakaždým ide o halucinácie postáv, v skutočnosti je dej, keď sa to tak vezme, prekvapivo realistický. A prvý (filmový) Harry Potter ho dosť pripomína v istých súvislostiach. Je náhodou, že na scenári tak Harryho, ako Sherlocka pracoval Chris Columbus? Určite áno. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Jsem moc rád, že ani po letech to neztratilo nic ze svého kouzla. A protože jsem mezitím přečetl všechny Doylovy příběhy se Sherlockem Holmesem, bavilo mě, jak tvůrci do filmu kladou jednotlivé odkazy na příští, dospělé atributy Sherlocka i Watsona, a mrzelo mě, že nejspíš, aby se dostálo tomu, proč Sherlock neměl rád ženy, dojde k tomu, k čemu nakonec došlo. Potěšil mne i dodatek po závěrečných titulcích, tomuhle říkám správná "konspirace", ne jako nedávno mnou viděný ten ubohý pokus o konspiraci se smrtí Pattona (Brass Target). Ty halucinační scény jsou stále dokonalé, ty jsem si pamatoval nejvíc, pyramida mne oproti vzpomínkám trošičku zklamala, ale nijak významně. Mimochodem, Anthony Higgins mi chvílemi připomínal Hugh Jackmana, ale ten měl v roce vzniku filmu nějakých 16-17 let. Trochu jsem se zpočátku ošíval u těch ateliérových ulic s umělým sněhem, ale příběh mne opět dokázal vtáhnout a napnout tak, že mi to přišlo jedno. Škoda, že podobných dobrodružných a podobně promakaných filmů moc není. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama