Reklama

Reklama

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

  • angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (497)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Budete-li mít chuť někdy vraždit, jen přijďte, tady se vždycky někdo najde.“ S každým dalším zhlédnutím mám tenhle snímek radši a stále víc musím oceňovat jeho nápaditost. Ať už jde o „vymazlené“ hlášky, jednotlivé vtipné situace (jak malý kluk se těším zejména na každé Camelovo otevření dveří) nebo ústřední propojování komiksu s filmem (navíc ty zdařilé reklamy). A samotnou kapitolou je pak casting, resp. herecké výkony, kdy si užívám profláklé komiky i v těch nejmenších roličkách. Na druhou stranu je to pořád velkým dílem crazy komedie, která se pravděpodobně nezavděčí úplně každému divákovi (zejména směrem ke konci, který je plný zdánlivě neřízené anarchie), mně ovšem maximálně (čemuž odpovídá i moje hodnocení). „Ty jsi si opravdu myslel, že bych s tebou mohla něco mít? To bych si připadala jak jednička na desetidolarovce.“ - „Jak to?“ - „Ta za sebou taky pořád tahá nulu.“ ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Vorlíčkovy nebo Lipského parodie, to je samostatná zářná kapitola československého filmu. Čtyři vraždy natočené v počátcích husté normalizace nabízí parodii na americké šestákové detektivky a výtvarná stránka filmu je naprosto úžasná - kresby mistra českého komiksu Kájy Saudka, kulisy nebo kostými herců. Herecké výkony české gardy jsou výborné, svoje roličky si snad všichni zúčastnění užívají na plné koule, což je radost vidět, ať už je to např. Janžurová v roli zabijáka, Filipovský jako vyšetřovatel FBI, Zázvorková v roli prostitutky, Rosůlková jako otravná paní domácí a tak by se dalo pokračovat že. Pokud se necháte unést hláškami, stylem a prostě úžasnou pohodou, která z filmu čiší, užijete si to. Pokud vás to nebere, možná vám bude vadit slabší, trochu suchý příběh a proto pro mě Čtyři vraždy nesahají na nebeskou úroveň Adély nebo Tajemného hradu v Karpatech. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tohle je krapet podobnej pripad jako Adela, taky takova pocta zanru a ackoliv je tu vic skvelejch hercu a vic hlasek, tak mam Adelu proste radsi. Jinak pribeh je fakt skvelej a zaverecna akce v garazich nema v ceskym filmu obdoby. Co se tyce hercu, tak mladej Lipskej v roli trouby nema chybu a dokonce i ta Bohdalova je tu jakz takz snesitelna, ale tady jde hlavne o to neuveritelny mnozstvi vedlejsich postav ztvarneny skvelejma ceskejma hercema, tady je skutecne snad tak cca 20 hvezd, pricemz kazdej ma nakou pamatnou scenu. Ale jak uz sem rek na zacatku, i pres tu haldu kultovnich hlasek a scen mam Adelu radsi. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Á, vida, tak Čtyři vraždy po letech dopadly jako jeden z filmů, které s odstupem času přehodnocuji s již mnohem pozitivnějším dojmy. Pamatuji si, jak se mi před lety protivila ona temná stylizace, brakově komiksové ladění nesedlo, mnoho scén připadalo příliš bláznivých a u závěrečného akčního návalu jsem jen trpěl... Je přímo zážitkem se vrátit k Lipského filmu v době, kdy často dokážu rozpoznat a tím více si vychutnat, jaké prvky z krimi, gangsterek, crazy komedií i akčních bijáků západního střihu zde Oldřich Lipský a jeho spolutvůrci parodují a jak tuto parodii obohacují svými nápady, aby spolu s odkazováním na komiksovou tvorbu vytvořili dost unikátní dílko, nejen po výtvarné a hudební stránce vyladěné do mnoha vtipných či stylových detailů... to vystoupení barové kapely složené z gangsterské party je už totálně absurdní úlet na hranici kakofonického otřesu a mírné geniality, ale nejen na tuhle scénu nelze určitě zapomenout. Je zde pár míst, která mi i dnes připadala pocitově mírně přepálená (přestože jde o parodii) či hysterická. Ale celkový požitek mi tolik nekazí, stejně jako dojem, že víc než režisérův bratr Lubomír (byť typově přesný) ten film daleko víc do roviny jedinečné podívané dotahuje spíše řada herců ve vedlejších až epizodních rolích, ať už Iva Janžurová v dalších nespoutaných převlekových kreacích, polda Libíček (s ručním ventilátorem!), vyloženě funèsovský inspektor Filipovský nebo řada výborných gangsterských figurek v podání Peterky, Kemra a dalších... i to akční vyvrcholení s rozjetými auťáky a přestřelkami mi tentokrát do stylu přesně padlo a ujeté reklamní vložky, nakolik mi původně přišly mimo, k závěru teprve hravě odvrací vyústění s happy endem včetně drobné romantiky od případných klišé. Dneska spokojenost, bavil jsem se, ale čtyři mrtvolky vypadlé ze skříně mi stačí, drahoušci... [80%] ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ak by som musel vybrať iba jednu crazy komédiu spomedzi tunajších klenotov a ponúknuť ju ako vzorku zahraničnému divákovi, boli by to Štyri vraždy. Najvtipnejšie, najoriginálnejšie, najbláznivejšie a asi aj najlegendárnejšie. Všetci, ktorí dávajú menej ako plný počet, by si zaslúžili zastreliť. Vrchol: Improvizovaná pieseň v bare, vzorka novej vlny z Michaga. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (19)

  • Miloš Macourek bol v dobe písania scenára pomerne blízkym priateľom Káji Saudka. Mal komiksy rád a bol so spoluprácou so Saudkom spokojný, preto počas písania scenára pre nový film s výtvarníkovou účasťou priamo počítal. V propagačných materiáloch film charakterizovali ako "komixo komediu". Film bol vymyslený ako žánrový experiment s vizuálne nezvyklou formou. (Raccoon.city)
  • Když se Oldřich Lipský s Milošem Macourkem pustili do psaní scénáře podle detektivky jugoslávského spisovatele Nenada Brixyho "Mrtvým vstup zakázán", pomýšleli na komedii. Že jim z toho ale vyleze taková parodie, sotva tušili. Očití svědkové tvrdí, že Brixy byl po pražské premiéře šokován až rozladěn. Z románu toho ve filmu příliš nezbylo. Když ale viděl divácký ohlas, uznal, že film je dobrý. (alonsanfan)
  • Scéna, ve které si Owens (František Peterka) se svým kumpánem přehazují pana Camela (Lubomír Lipský) přes stůl, byla natočena pozpátku. Cílem bylo zobrazit co nejvěrohodněji fakt, že pan Camel "přeletí" stůl po každé ráně pěstí. Kaskadér samozřejmě skákal rovně přímo na pěst obou gangsterů. (mchnk)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama