Reklama

Reklama

Durch die Wand

  • USA The Dawn Wall (více)

Obsahy(1)

V lednu 2015 američtí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svět svou snahou vylézt cestu Dawn Wall, zdánlivě nelezitelnou kilometrovou stěnu v národním parku yosemity v Kalifornii. Dvojice žila v této vertikální stěně celé týdny a budila tím obrovskou pozornost světových médií. Pro Tommyho Caldwella byla však Down Wall více než lezení. Bylo to jakési logické vyústění jeho životní cesty definované překonávání překážek. Ve věku 22 let ho v Kirgizsku zajali povstalci a drželi jako rukojmí. Krátce na to přišel při nehodě o ukazováček. Když se mu rozpadlo manželství, snažil se utéct před bolestí tak, že si dal vysoký cíl – vylézt volně Down Wall. Byla to tenká hranice mezi odhodláním a posedlostí. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šest let starostlivým vymýšlením a nacvičováním cesty. Při závěrečném pokusu, když je pozoroval celý svět, se Caldwell střetl s okamžikem pravdy. Má opustit svého partnera a konečně si splnit svůj největší sen, nebo riskovat svůj vlastní úspěch v zájmu jejich přátelství? (Mezinárodní horolezecký f. festival Teplice n. Met.)

(více)

Recenze (28)

Blazis34 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv nejsem zapáleným fanouškem lezení, dokumenty o lezení mě baví. Vždy se zamyslím nad výrobou onoho snímku a co vše museli hlavní protagonisté prožít. Tomym Caldwell toto zažil opravdu hodně a jeho příběh je jeden z nejsilnějších. Vytrvalost a odhodlání Jorgensona je také na klobouk dolů. Oběma hlavním hrdinům i tvůrcům dávám pět hvězd - 90%. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

I když v tomhle příběhu ze skalní stěny jde víc o limity lidských fyzických i psychických sil než o holý život jako v příběhu Alexe Honnolda (Free Solo), je jeho obsah neméně strhující a z jistého úhlu pohledu i divácky atraktivnější. Příběh o touze, utrpení, přátelství, vášni až posedlosti, překážkách a konečném vítězství, příběh toho druhu, z jakých v Hollywoodu vznikají středoproudové slzopudné velkofilmy. A já, misantrop a introvert par excellence musím připustit, že lidsky mi je citlivý srdcař Caldwell bližší, než schizoidně odtažitý sfingovitý Honnold, i když Honnoldův výkon na El Capu obdivuju mnohem víc. ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

Dokumenty o lezení jsou pro mě vždycky takovým silným motivačním kurzem, který mi ukáže, čeho všeho jsou lidé schopni, co dokážou pro své sny obětovat, co překonat. Dawn Wall tohle splňuje v každém svém okamžiku a nabízí silný příběh, úchvatné výkony, ale i silné lidské emoce. Skvěle natočené, s funkční dramatickou strukturou, v samém závěru pak mimořádně dojemně vygradované. O fous lepší než Free Solo, kde namísto empatie a přátelství hraje prim nebezpečí a hazardování. 9/10 ()

venca163 

všechny recenze uživatele

Tommy je fakt frajer, že na něj s tou patnáctkou počkal. Lezeckej výkon od obou nepopsatelnej, budu na něj myslet, až zase polezu na zdi horkotěžko ňákou pětku (update: už lezu šestky). Z doku hlediska parádní, mam to rád pojatý takhle přehledně. A ten jeho lidskej příběh je taky reskepta. (90%) ()

Matixed 

všechny recenze uživatele

Motivační myšlenka o tom, že "Co tě nezabije, to tě posílí." tak dobrá, že ji mají jen ty nejlepší filmy. Tato je ale ještě k tomu trochu zvláštní. Je totiž ze skutečného světa a nenapsal jí žádný scénárista. Společně s charakterem Tommyho tvoří skvělou kombinaci. Zdaleka nemusíte rozumět lezení, abyste si snímek užili. Pokud rozumíte, tak je to ještě jedno malé plus. Záběry jsou dechberoucí, zvraty s vámi zamávají, děj jen těžko uvěřitelný. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Jako druhý na světě zdolal pověstnou stěnu Dawn Wall volným způsobem český horolezec Adam Ondra, povedlo se mu to v rekordním čase 8 dní. (LINKIN)

Reklama

Reklama