Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Anderton

Prvá séria je skôr taký fanservis pre fanúšikov, ktorí chceli mať vysvetlené a ukázané všetko, čo sa odohralo pred Pánom prsteňov. Bohužiaľ to hard core fanúšikov skôr rozhodilo, čiže v tomto prípade mám skôr dojem, že si viac užijú seriál práve nie dokonalí znalci Stredozeme a jej histórie, pretože nebudú všade vidieť tie rozdiely. Osobne som sériu príliš neprežíval, užíval si krásny vizuál, akceptoval fakt, že na trilógiu to skrátka mať nebude, že kauzalita nie je najsilnejšou stránkou (asi to mal nakrúcať jeden režisér s jednou víziou) a zbytočne sa kvôli tomu všetkému nerozčuľoval. Ono to potom celkom slušne funguje. Najlepšie castingové rozhodnutie je obsadiť do úlohy Galadriel Morfydd Clark, čo je vzhľadom na fakt, že ide o hlavnú postavu, dobrá správa. ()

NiWi

Prsteny moci bychom mohli rozebírat hodiny a hodiny. Jak kvalitní je to adaptace, jak kvalitní je scénář, jak a jestli pošlapává Tolkienovo dílo nebo Jacksonovu adaptaci.. Nic z toho ale neodpoví na otázku, jestli jde o dobrý seriál. Alespoň zatím. Pro mě osobně má velká pozitiva v rámci vizuálu - vypadá opravdu skvěle a obrovský rozpočet se do něj naplno promítl, také hudba je velmi dobrá. Bohužel ale na to nenavázal příběh, kde si tvůrci opravdu ukousli trochu velké sousto. Všechny dějové linky zkrátka nejsou tak zajímavé, a jejich prolínání není moc dobře vymyšleno. Linka s Chluponohy ač je důležitá, tak je naprosto zbytečná, a dala by se shrnout do jednoho dílu. To samé ostatně i linka s trpaslíky, která je asi nejpoutavější. Tempo místy vázne, především kvůli přeskakování v ději, a ne všechny postavy působí v rámci příběhu opodstatněně, a proto nejsou ani zajímavé. Prsteny moci mají rozhodně svoje kvality, rozhodně mají i svoje nekvality, pozitivní ale je, že zde cítím spíše vzestupnou kvalitativní tendenci, než naopak. První sérii zkrátka bylo nutné kvůli představení všeho přežít, a doufejme, že ty další to potvrdí. Zatím ale střízlivé 3 hvězdy. ()

Martinius

uf, dopozerane a s maximalnym sebazaprenim. a pri tom som tak velmi chcel, aby sa mi to pacilo, kedze milujem tolkienov svet. pokusim sa zhrnut dojmy co najobjektivnejsie, lebo som si uz davnejsie vsimol, ze sa globalna debata okolo serialu zvrhla na prestrelku medzi kokotmi a nekokotmi. kokoti su ti, ktori pistia, vrieskaju a onanuju, ako su vsetci ti, ktorym sa serial nepaci, rasisti. a nekokoti beznym ludom vysvetluju (pricom kokotov ignoruju, kedze strielat ich je stale zial trestne), preco je serial napicu. od sameho zaciatku bolo pri hodnoteniach drvivej vacsiny sledujucich i skalnych fanusikov tolkiena nad slnko jasne, ze cely rasisticky narativ je jeden neskonaly blud, ktory po socialnych sietach siri amazon a hrstka extremistickych aktivistickych imbecilov (medzi nimi aj nejake tie celebritky). lebo obsadenie do roli disy, sadoka ci arondira moze vadit len zarytym rasistickym hovadam, kedze ide patria do hrstky sympatickych a dobre obsadenych postav, ktore robia serial aspon ciastocne pozeratelnym. problemom prstenov je, ze ide o nebetycny scenaristicky fail, kde nesedi asi vobec nic a ktory sa o tolkiena len velmi volne obtrel bez toho, aby nasal hoc i len zlomok jeho inteligencie a geniality. uz cely samotny plot je strasna kokotina, ktora predstiera dej a dramu nabubralou formou prezentacie, realne sa vsak po cely cas neudeje nic vyznamne. pribeh je plytky, plochy a lacny ako balaton po dovolenkovej sezone a postrada co i len jediny silnejsi moment - o dramatickych zvratoch ani nehovoriac. podaktore dejove linie su priam priserne a volajuce po hrdelnom treste pre scenaristov - nekokoti sa tu jasne zhoduju na katastrofalnom stvarneni protohobitov. priserna je galadriel i jej postava, ktora na divakov priam vrha smece z antipatii a patosu (nie dalsie spomalene cvalanie na koni, nieeee!). pokus zaobalit prazdne frazy ci bohapuste tliachanie do vznesene znejuceho prejavu tak zufalo imitujuceho jacksonovho pana prstenov dava serialu punc nedobrovolnej sebaparodie. dalej si ktorykolvek chytrejsi clovek s IQ nad vyskou berlinskeho muru vsimol extremne casove i priestorove disproporcie. tu plave v oceane galadriel zachranena hned 2x za sebou, tam sa numenorci teleportuju z opacneho konca sveta do mordoru v priebehu par dni, aby so sebou priniesli jeden z mnohych deus ex machina momentov. tieto extremne skoky doslova vrazdia akykolvek cit pre ozivenie stredozeme a jej priblizenie ako tomu bolo v LOTR. tu holt nie sme v indiana jonesovi a bodky na mape stvarnujuce cestovanie skor odzrkadluju lajdactvo a mieru bezradnosti tvorcov. tato pribehova lacnota a prazdnota sa navzdory obriemu rozpoctu manifestuje aj celkovou uzkoprsostou scen, ktore postradaju akukolvek masovost, ci hoc len zaludnenost sveta. tu desat ludi bojuje proti dvadsiatim orkom, tam sa minister prihovara obyvatelom numenoru, co je asi 20 ludi na nejakom malom namesti, hentam vyplavaju tri drobne lodicky na pomoc do juznych krajin, pricom vacsinu vojska, koni a proviantu vezu evidentne v paralelnej dimenzii alebo na USB klucoch. tu by sa dalo doslova listovat scenu po scene, pretoze vsadepritomne diletanstvo nezakamufluje ani potemkinovsky dizajn a rozpocet na CGI. prstene moci su jedno giganticky odflaknute dielo srsiace amaterizmom a nekompetentnostou. je priam dych beruce, ze toto v amazone niekto odklepol a zafinancoval. () (méně) (více)

psychoJoa

První série je celkem zklamáním. Vizuál je to jediné, k čemu bych neměla ani nejmenší výhrady. U zbytku se to říct nedá. Vadí mi, s jakou obecnou naivitou je seriál tvořen, když se v dialozích snaží být hloubavý, tajemný a moudrý. Vadí mi dlouhá stopáž, která není opodstatněná, jen tím, že se tam vleze víc prázdných dialogů a slowmo záběrů. Ale abych tu neměla jen seznam… nejvíc, ale fakt niterně nejvíc mi vadí, že tam není jediná postava, která by si diváka získala na svou stranu. Prostě není. A to je za mě ten největší průser. Když není (anti)hrdina, se kterým souzníte, na kterého se napojíte a kvůli kterému pak seriál i přes všechny ty útrapy sledujete… tak to prostě nebude fungovat. A u mě to nefunguje. Na druhou sérii juknu ze zvědavosti a obdivu k Tolkienově tvorbě. A pak se uvidí… ()

kenkaku

Začíná to hodně pohádkově (nemáme slovo pro smrt), naubuřele (stovky let bojovali, tisíc let putovali…) a debilně (někdo jim zhasne strom a oni musí někam úplně do kšá, aby mu vysvětlili, že takhle ne?). Padnou tam známa slova jako Sauron a Středozem. O těch už se povídalo v LOTRovi  před 20ti lety. A tedy víme jak to s nima dopadne. Tedy už v desáté minutě první epizody bylo nutné vypnout a snažit se jen konzumovat. Seriál totiž obsahuje několik (pro někoho celkem pochopitelně těžce stravitelných) zkratek, jako třeba probuzení Balroga, které se celkem nepovedly. Obsazení je také celkem “vachrlaté” (budiž opálený Elf, Trpaslík i Hobit - kde se našel i asiat a samozřejmě), ale hlavně zcela protivná Elfí blond-pipka, která se tváří non-stop nasraně a chová se jako namyšlená pinda. Vyprávění jako takové má slabší chvilky, chvilky co mě doslova vytočilo (idiocií) a samozřejmě také ty, které nadchnuly. Mě osobně se líbí, jak vše do sebe na konci zapadne (nezůstanou žádné trapně otevřené linky). Pokud bych měl srovnat s letošním konkurentem “Draky”, vedou “Prsteny” na celé čáře (a po všech stránkách). Podrobněji u jednotlivých epizod. ()

• Bronwyn (Nazanin Boniadi) řekne, že do bývalé elfské citadely se stáhli lidé ze všech vesnic až po Orodruin. Orodruin je sindarské (elfské) jméno pro horu, která je ve Třetím věku známá jako Mount Doom, kam jde Frodo vhodit prsten. Orodruin znamená něco jako „hořící hora“. (spacemaster)
  • Název třetí epizody Adar je elfské slovo, které znamená „otec“. (spacemaster)
  • Galadriel (Morfydd Clark) řekne Halbrantovi (Charlie Vickers), že jejich setkání nebyla náhoda, ale důsledek práce vyšší moci. Naráží tím na Eru Iluvatara, nejvyššího boha Ardy a celého Tolkienova vesmíru. Ten opravdu události na Ardě občas ovlivňuje, nejznámnějším příkladem budiž to, když poslal Gandalfa zpět do Středozemě jako Gandalfa Bílého. (spacemaster)