Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (99)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Tento snímek už má čtyřiaosmdesát let, ale za sebe můžu říct, že vypadá mladší. Švihák jeden. Příliš jsem si toho od něj nesliboval, ale příjemně mě překvapil, protože mě, i přes některé zjednodušené pohledy na jisté situace, po celou dobu bavil a ani ta romantická část mě nikterak nedeptala. Greta Garbo byla skvělá v uvědomělé i v méně uvědomělé poloze, použitý humor na mě i dnes výborně fungoval, a pokud se budu chtít vyhnout dnešní všudypřítomné politické korektnosti, asi mi nezbude nic jiného, než hledat únik ve starších filmech, které se točily pro diváka a ne pro schvalující komisi. Komunisti byli špatnými vládci, tomuto názoru rozumím a souhlasím s ním, proč ale téměř nikomu nevadí současná cenzura a stále se zvyšující mantinely, které drží stádo na jediné správné cestě, to nechápu. A když mě k takovým myšlenkám přivedl snímek z roku 1939, je jasné, že je stále aktuální, přestože politické větry už vanou z opačného směru. Ale to nebylo hlavním přínosem této záležitosti. Za nejdůležitější považuji to, že jsem se mohl zasmát a na chvilku zapomenout na všechno to, co mě štve. / "Tento pokoj by se vám hodil, ale obávám se, že by neladil s vaším přesvědčením." / "Stydím se v téhle místnosti vyndat fotku Lenina." / Poučení: Každý uvědomělý soudruh musí dbát na to, aby nepodlehl svodům prohnilého, buržoazního západu. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Vtipná a krásná komedie s úžasnou Gretou Garbo v hlavní roli. Reklamní slogan z 30. let "Garbo se směje" je sice kapku zavádějící, ale přesto jde skutečně o její první komediální film a hned napoprvé výborný. I když je zde co vytýkat. Nepřekonatelnými jsou první a poslední třetina filmu, prostředek je trošku (aspoň pro mě) nadnesený, až přehnaný a nedomyšlený. Stručně řečeno se mi nepozdával způsob, jakým se tvrdá a neprostupná soudružka změnila v divákových očích na půvabnou a citlivou dívku... Byl to příliš velký skok na to, abych mu uvěřil, ale to je jen detail, který neubírá celému filmu na kráse. Ninočka je z těch filmů, kterým se obvykle říkává nestárnoucí, a Greta je herečka, kterým se pateticky říká bohyně... Prostě výborné! A ještě něco - miluju Gretin smích a nezáleží na tom, jestli se směje jako soudružka Ninočka nebo jako královna Kristýna či dáma s kaméliemi... ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Láskou voči politike všetkých krajín a zriadení. Bohvie, čo by na to povedal Lenin. Hlavná ženská postava je na pohľad suchárka, ale keďže ju hrá Garbo, tak by ste sa aj tak do nej zaľúbili. A počkajte si, keď sa začne smiať. Hlavná mužská postava ma prekvapila pomerne nezakrývanou láskou k chlastu, ak je problém, tak si dá dvakrát dvojitý panák a ak sa vec nevyrieši, tak tretí je trojitý. Nie je to nonstop bláznivá konverzačka (ale skoro hej), nie je stále vtipná, ale občas veľmi. Povedal by som, že tento film sa kedysi páčil aj najzanietenejším komunistom. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Opět film plný protikladů. Jako komedie funguje Ninotchka výborně. Ve screwball momentech je cítit Billy Wilder na sto honů, ty slapstickové zase baví svojí upřímností. Menší problém jsem měl s linií romantickou, která tempo filmu zpomalovala, nemluvě o tom, že chemie mezi ústřední dvojicí nebyla podle mě nikterak výjimečná. Zásadní nedorozumění se však týká ideologické stránky Ninotchky. Chápu, film vznikl v roce 1939. To mi ovšem nepomůže přenést se přes vnímání očividné propagandy, která na diváka číhá za každým rohem a obrazem. Nemám nejmenší problém s tím, když někdo haní komunismus, nicméně propaganda zabalená do romantické komedie mi vadí z principu. 6/10 ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Vždycky mě v zimě zajímalo, proč vlaštovky odlétají do kapitalistických zemí.“ Tři ruští emisaři v Paříži jsou pověřeni prodejem vzácných šperků pro dobro své vlasti. Dojde ke komplikacím a nastolit pořádek přijíždí soudružka Jakešová, komunistka tělem (nic proti Gretě, i v komunistickém mundúru je sexy) i duší. Jak dopadne střet marxismu a kapitalismu? Vězte, že si užijete romantiku, sentiment i humor. Zpočátku je kadence vtipů nevídaná, film připomíná valící se kámen, pak nutně přichází romantické intermezzo a jisté zvolnění tempa, ale o Ninočce stejně můžeme hovořit jako o filmu vtipném od začátku do konce. Charakteristický je pro ni humor sofistikovaný a spíše konverzační nežli situační. Ačkoli k tomu námět přímo vybízel, autoři (mj. Billy Wilder) se nesnížili k jednostrannému výsměchu ruským poměrům („Fascinuje mě váš pětiletý plán na posledních patnáct let“) a stejně nelítostní jsou vůči západním ideologiím. Úžasná je svižná režie, úžasná je něžná kamera se zálibou v detailech na obličeje, úžasná je od srdce se smějící Garbo. Těžko hledat lepšího zástupce žánru té doby, ač konkurence nebyla pomíjitelná, a těžko hledat lepší důkaz Lubitschova režisérského mistrovství. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, Kass, Machrovic ()

Galerie (85)

Zajímavosti (13)

  • Sovětský svaz považoval odvysílání filmu finskou televizí za přímý protisovětský akt (více informací o této problematice přináší dokument Disko ja tuumasõda). (MeGab)
  • Snímek byl zakázán v zemích Sovětského svazu. (Ded@M@tes)

Reklama

Reklama