Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

DVCAM

Jsem fanouškem původní trilogie a ještě pamatuju na dobu jak jsem se těšil až přijde do kina tenhle film. Zklamání z téhle - ač skvěle natočené - slátaniny bylo obrovské. Jar-Jara Lucasovi neodpustím. ()

Johnner

Původně jsem chtěl Skrytou hrozbu rozkrájet na plátky za prkenný výraz Natalie Portman (nechápu, někdy hraje královsky, někdy je to bída, toto je zrovna ta bída), frackovský výraz Jake Lloyda a nechutnou zeživotněnou infaltilnost, jejíž jméno je asi zbytečné vyslovit. Pak jsem se ale zamyslel a dal vcelku solidní tři hvězdy. Důvody: 1) Liam Neeson, 2) Ian McDiarmid, 3) Obchodní federace- vskutku povedené vyplnění záporáckého vakua, výborní a až mrazivě uvěřitelní padouši, 4) úvodní část filmu věnovaná porobě Naboo. No jo, ale když se nad tím zamyslím znova: Odkazy na jiné žánry nejsou ani tak odkazy, jako spíš vykrádačky (závod), terminace válečné lodi Obchodní federace je neskutečně stupidní ("Oh ne, jsme přehrátí!" Puf, puf "Ztrácíme energii." "Jak je to možné" Bum, bum, BUM!!!)... Raději tohle okno zavřu s těmi třemi hvězdičkami, cítím totiž nutkání si to rozmyslet. ()

J.Bourne89

Trošku až moc zapracované do klasického střihu yuppies hollywodu 90. let. Jasně nejhorší díl série, který mi přišel fakt už jen na efekt. ()

nakamura

Oproti spoustě názorů, kterým první díl Hvězdných válek nevyhovoval hlavně proto, že se lišil od předchozích původních dílů, já mohu říct, že mi styl, kterým byl natočen, velice vyhovoval. Nezaznamenala jsem chybějící napjatou a tajemnou atmosféru, podle mne je správné, že tento díl byl více bezstarostný a pozitivní, než původní tři díly, vždyť v těchto letech se galaxie na ponuré roky nadvlády impéria teprve připravovala a přitom náznaky vzrůstající síly temné strany byly naprosto zřetelné a podle mě dostačující. A ohledně často zmiňované nové postavy Jar Jar Binkse, nemyslím si,že by byla až tak tragická, vždyť kdo říká, že ve vesmíru by nemohlo něco podobného existovat a navíc to po roztomilých medvídcích v epizodě VI - Návrat Jediho rozhodně nepůsobí až tak nepatřičně. ()

h.i.t.c.h.

Kouzlo starých Star Wars zmizelo, nastoupilo nové, digitálnější a mnohem infantilnější. Obsazení Neesona a McGregora se sice Lucasovi povedlo, ale svěřit zásadní roli Anakina "žvatlavámu" Jakeu Lloydovi byla chyba (že z něj bude temný Darth Vader se nechce věřit). K tomu přihodil otravného Jar Jara a stvořil nejslabší článek hvězdného válčení. ()

Adolf47

Tento čtvrtý díl známé ságy každou minutou působí jako film natočený pro děti. Postava Jar Jar Binkse, malý Anakin, závody kluzáků a zlý „čert“ v podobě sithského učedníka Dartha Maula. Je to tím, že to je film natočený pro děti. Je nejhumorněji podaný a patří k asi nejméně temným dílům třídílného prequelu. Z vizuálního hlediska je nejpříjemnější, ukazuje nám nádhernou architekturu Naboo a jeho hlavního města Theedu, poprvé vidíme hlavní město Republiky Coruscant (pokud nepočítáme doplněné záběry v Návratu Jediho), vizuálně rovněž nádherný podmořský svět Naboo a v neposlední řadě rovněž dobře zpracovanou armádu Obchodní Federace. V tomto filmu se vracíme na místo, kde celá sága začala a které, jak se ukazuje, má pro celou ságu mnohem zásadnější význam, na planetu Tatooine. Fanoušci Star Wars nemají tento film zrovna v oblibě, přesto je podle mě nejdokonalejším filmem celé ságy. Neukazuje sice epické bitvy a souboje dalších dvou pokračování, ani charakteristické kouzlo původní triologie (kterou opravdu doporučuji shlédnout dříve než prequely), přesto má tento film naprosto zásadní roli. Seznamuje nás s rytíři Jedi, představuje nám Sithy a zejména Dartha Sidiouse, ukazuje původ člověka, jenž nastolil rovnováhu v Síle a zejména nám vysvětluje faktory, které ovlivnily složitou osobnost budoucího rytíře Jedi Anakina Skywalkera i Temného Lorda ze Sithu, Dartha Vadera. Kromě toho nám ovšem rovněž naplno odhaluje přílišnou přehlíživost a aroganci Jediů, viz např. slova Mistra Jedi Qui Gon Jinna k matce Anakina Skywalkera, když ho žádá o pomoc: „Nepřijel jsem, abych zachraňoval otroky“ i nebezpečnost Sithů, kteří jsou v duchu svých starodávných sithských pravidel pouze dva, ovšem kteří jsou díky své rafinovanosti a svému utajení mocnější a nebezpečnější než celý Řád Jedi, příliš svázaným svými vlastními pravidly. Ukazuje nám rovněž rozklad Republiky, která existuje příliš dlouho bez vnější hrozby a tak jako každá civilizace postupně upadá zevnitř, ukazuje bezmocnost a zkorumpovanost Senátu, který nedokáže potrestat hrabivost velkých korporací a tím ve své podstatě vysvětluje pád Republiky a její nahrazení Galaktickým Impériem. Protože si byl George Lucas vědom, že v případě tohoto filmu věrné fanoušky ságy trochu zanedbává (a přiznejme si, že to mu nikdy vrásky na čele moc nedělalo), věnoval jim na závěr filmu souboj mezi Darthem Maulem a Jinnem a Kenobim, podle mého názoru nejlepší souboj na světelné meče v celé sáze. Představitel Dartha Maula, Ray Park, je skutečným mistrem bojových umění, proto i Liam Neeson a Ewan McGregor museli trochu víc, než jen cvičit choreografii, aby s ním drželi krok a souboj podle toho i vypadá. První souboj mezi Obi-Wanem Kenobim a Darthem Vaderem (o druhém nemluvě) této úrovně zdaleka nedosáhl. Na podobné úrovni je již pouze souboj mezi Darthem Sidiousem a Yodou, tam ale podstatným způsobem hraje roli fakt, že je celý založen na tricích a že se jedná o souboj mezi dvěma největšími mistry obou výkladů Síly. Film je dokonalý, vizuálně nádherně zpracovaný, dějově víc než zajímavý, má dobré dialogy a výkony herců jsou více než perfektní. Pokud chcete vědět, jak to celé začalo a dokážete se přenést přes určitou dětskost filmu, vřele doporučuji. Přesto se ale zkuste nejprve podívat na původní triologii ;-) () (méně) (více)

M0rSalis

Ačkoliv jsou díly IV, V a VI legendární a úžasné, mým nejoblíbenějším je právě Episoda 1. Nádherné efekty, závod kluzáků, Jaja Binks, Keira Knightley a Natalia Portman, mistr Joda, atd. Dalo by se pokračovat až do nekonečna, rozhodně to bylo velice důstojné pokračování starých dílů (teda jestli se to vůbec dá nazvat pokračováním ...). ()

zurivymlok

Jednoznačně nejhorší díl celé ságy. Dvě hvězdičky se mohou zdát příliš kruté ve srovnání s jinými filmy. Bohužel tento film v čele s infantilním Jar Jarem a příliš zdůrazňovaným dětským Anakinem připravil takové zklamání, že to nemohu hodnotit výše. Zvláště nevyužití Darth Maula, který byl sice hlavním marketingovým tahákem, ale ve filmu se téměř neobjeví a jeho choreograficky skvělý souboj na konci je neustále přerušován střihy na Anakina, který jen tak náhodou zlikviduje celou loď. Osobně považuji za chybu, že se Lukas snažil podbízet mladším divákům. Ani nevím, zda tuto generaci podchytil. Každopádně generace Star wars, která tím žila a udělala ze Star wars kult, je dnes již o něco starší a tímto dílem ji obrovsky zklamal. ()

Fabled

Lucas si splnil sen a představil galaxii plnou různých tvorů, technologií, měst a špinavé politiky, která je snad stejná v celým vesmíru. Skalní fanoušky nová trilogie ukrutně nasrala, ale já nevím proč. Je jiná a to je dobře. Ten kontrast mezi nimi je právě to nejlepší. Že je Jar-Jar hrozná postava? To je no, ale to jsou Ewokové taky a nikdo ani nemrkne. Co se týče příběhu, tak nová trilogie podle mě sleduje tu zajímavější část. Samozřejmě spousta věcí šla udělat jinak, netočit všechno před zeleným plátnem, vynechat hloupý postavy (Jar-Jar) a dát prostor zajímavějším (Darh Maul). ()

Tal_Rasha

Môja najobľúbenejšia epizóda. Skvelá záverečná akcia , az na to ze som fandil Darth Maulovi, proti ktoremu nemali zjavne sancu ale nejak sa im to podarilo. ()

Chuckiecz

Tenhle film byl pro mě zklamáním a důvodem, proč jsem se dlouho vyhýbal dalším dílům StarWars. Vizuální efekty jsou zde jistě propracovanější, než v epizodách IV-VI ale tenhle film, jako by byl moc odjinud. A Jar Jar Binks? Komická postavička, a na nic. Když jsem se nakonec odhodlal tenhle díl vidět znovu a celý a v souvislostech s dalšími díly, trochu jsem svůj názor změnil, přesto je to asi nejhorší epizoda z celé hexalogie. ()

veere

"Jar, Jare všichni tě nenávidí jenom já tě miluji." Komixák ze Simpsonů. Jinak taky ho nesnáším, ach kde je poetika původní série?? ()

gizi

Film, u kterého se člověk prostě nemůže nudit - i přes svou délku děj neuvěřitelně rychle plyne, pořád se něco děje, samozřejmě skvělé provedení. 90%. ()

Fufak

Tento diel mi celkovo nesedí do konceptu celej ságy. Úvod, zoznámenie sa s mladým Anakinom, mladším Obi-Wanom a jeho majstrom sa celkovo dal zvládnuť oveľa lepšie. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)