Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

pugs

"Kto se bude snažit utéct - bouchne." Páni a dámy. Tuto to všetko začalo. Nie celá tá mánia okolo ságy, ale celý príbeh. Chlapec, ktorý nastolí rovnováhu dvoch odlišných strán - Dobra a Zla. Po chvíli pozeranie si uvedomíte, že George Lucas aneb otec SW vôbec nie je režisér, ktorý točí pre nenáročných divákov. Vo filme nie je typické americké klišé, nie je tu moc predramatenej stránky a vôbec je to pekné. Nerobí tu efekty, na ktoré upozorňuje... ktoré robil dlho. Neupozorňuje na ne. Tým myslím spomalené zábery a tak ďalej. Toto si na ňom v podstate cením. Je vidieť, že to stálo prachy, je vidieť, že sa na tom nešetrilo ani s efektami a riadne sa na tom makalo. Ale cítiť v tom takú príjemnú skromnosť, že máte chuť si to pozrieť znova. 8/10 ()

spikey1

(kopíruji svůj příspěvek v diskuzi na moviezone a trochu ho upravím pro použití zde) Představte si, že je vám něco kolem 40 let, čekali jste 20 let na to až Lucas konečně žačne točit novou trilogii, a hltali jste každou fotku, každý video, každý článek o SW, který vyšel kdekoliv. Jste prostě SW fanda a žijete původní trilogií. a pak příjde ten film do kin. A není vůbec takový jako ve Vašich snech. místo C3-PO a R2D2 tu nikdo nehláškuje, je tu jen trapný Jar Jar. Místo Luka vás provází malej Anakin nebo Qui Gon? a opravdu to nejlepší na celém filmu jsou dvě scény(závod kluzáků, finální souboj s Darth Maulem). Kde je atmosféra? napětí? Ta naléhavost s jakou je celý příběh odvyprávěn? Já se na ní taky těšil když jsem byl malý, taky mě to bralo a pak jsme se s klackama obtáhnutejma barevnýma izolepama mlátili u kamaráda na dvorku. Ale nedávno jsem viděl jak původní tak novou trilogii a ty pocity, který byli u té staré, mi nová rozhodně nedala. Nacházím zde spíše spoustu a spoustu věcí, které mě štvou a vím že mě štvaly už tenkrát. ()

giovanni3

S touto klasikou v novějším kabátě jsem vcelku spokojen. Sice je zde hodně dětí (hlavně mladý Skywalker) na které je brán zřetel a velkých bitev tu také tolik není. Tudíž člověka neustále baví vlastně pouze vynikající scenérie a různé druhy mimozemšťanů jak samotný příběh (A to příběh není špatně napsaný, ale prostě v tomto kabátě neuchvátí). Bohužel 3z5 ()

Norfice

Jsem zastánce spíše filmů pohybujících se v "realitě" ale bohudíky jsem u tohohle filmu udělal výjimku. Vůbec jsem nebyl zklamám. Zde se mi nejvíce líbil herecký výkon malého chlapce. Ve filmu se objevili fascinující vizuální i zvukové efekty. ()

voleman

Tenhle díl trochu zklamal, ale to je hlavně tím, že očekávání byla opravdu obrovská. Triky jsou výborné a po několikátém shlédnutí jsem si na to už zvykl a už mi to celé přišlo poměrně zdařilé a tak jsem musel jednu hvězdu přidat. Také pomůže když uvidíte celou novou trilogii pospolu, pak vám to všechno do sebe zapadne, a zas takový průšvih to vážně není. Velkým kladem tohoto filmu jsou určitě výborní herci v čele s Liamem Neesonem, a také samozřelmě legendární Williamsova hudba. 85% ()

Trapper33

Tohle byl vlastně můj první díl SW a jelikož jsem ho prvně viděl jako malý kluk a všechny ty laserové meče, vznášedla, droidi, vesmírné lodě a nebo super kostýmy různých vesmírných stvoření mě tenkrát opravdu hodně uchvátily je tohle můj nejoblíbenější díl z nové trilogie. Ewan McGregor je dobrý, ale v tomhle filmu ve stínu Liama Neesona, nicméně to si vynahrazuje v později. Závod kluzáků je nejlepší část a závěrečný souboj s "Duel of the fates" v pozadí je vrchol prvního dílu! ()

venca163

Tenhle díl má spoustu chyb - je to spíš taková disneyovka cílená na mladší publikum (jako kluk jsem to fakt miloval, hlavně ty závody byly na mý VHSce už uplně ošoupaný). Nejsou to jen dětinský vsuvky (který se mi tady nechce vypisovat), fakt je, že i některý části příběhu jsou vyprávěný trochu moc přímočaře a krom toho potenciál filmu ukracuje i práce se střihem (hlavně v 2. půlce filmu). Ale nelze tomu odepřít celou řadu vynikajících prvků. Z příběhu hlavně všechny ty narážky na temnou budoucnost (zcela v souladu s názvem filmu =)) a docela chytře vymyšleným procesem, kterým se z republiky stane impérium. Z filmovýho zpracování se mi líbily světelný i letecký bitky, lokace na planetách, prvky Star Wars světa (robůtci, příšery, vznášedla...) a parádní hudba. A Mace Windu jako největší tvrďák ("Takže bude vycvičen?" "Ne."). A samozřejmě Qui-Gon Jinn jako jednoznačně nejlepší Jedi ever! Btw. Rozhodně doporučuju koukat na sérii v pořadí, ve kterym byly filmy natočený, jinak to prostě nedává smysl. Btw2. Ta stejnojmenná hra vydaná LucasArts asi taky hned v roce 1999 byla prostě bombová! (75%) ()

Georgex

Jelikož se blíží další epizoda, rozhodl jsem se po mnoha letech opět podívat na všechny Star Wars filmy a nestačil jsem se divit, jak neskutečně tato epizoda zestárla. Jsou desítky let staré filmy, které vypadají i v současné době dobře a nikterak neurazí, přestože po trikové stránce je to dnes jiná písnička. Tento toho bohužel není důkazem a po vizuální stránce vypadá opravdu otřesně, nicméně jedno se Georgi Lucasovi vzít nedá, že po příběhové stránce se řadí k těm lepším a je to velmi důstojný začátek celého tohoto universa a to i přesto, že mu chybí to kouzlo původní trilogie. Moje hodnocení 65%. ()

P1tr

Předigitalizovaný maglajz, jehož ošklivý vizuál vlastně velmi přesně reprezentuje stejně nekvalitní obsah. Epizoda I dělá značce Star Wars ohromnou ostudu, která mě nesmírně otravovala a nedokážu si představit, jak emočně zdrcení museli být zarytí fanoušci, kteří tento brak viděli po mnoha letech očekávání v době uvedení. Samotný nápad sledovat růst Anakina Skywalkera je zajímavý, ale bohužel zpracování je neskutečně infantilní a prázdné a za celou dobu nedokáže prezentovat jediný kloudný nápad a již od začátku se vydává špatnou cestou. Jediným světlejším okamžikem jsou závody, ale zbytek je natolik tragický, že jsem nevěděl, zda se mám více smát, či brečet. ()

fiLLthe3DD

Otravné gungany si sice Lucas mohl odpustit, avšak vzpomenu-li na Žvejkala a jeho na nervy jdoucí pazvuky, debilní droidské pípání, přehlídku nevkusu v "Jabbově" paláci, gumídky (ehm tedy ewoky) a nakonec Lukeovo pátrání po největším z Jediů, kterým se ukáže být malá zelená příšerka, jsem ochoten domordce Naboo alespoň částečně akceptovat... Zaměření na mladší publikum mi sice vyloženě nesedlo, avšak v kontextu s následujícími díly jej vnímám jako nesmírné důležité - zde sledujeme Anakinovo dětství, v díle dalším pak vztah mezi ním a Padmé, abychom nakonec byli svědky totálního masakru v epizodě III... Lucasova prequelová trilogii je navíc jedním z mála filmů, kde mi přehršel CGI absolutně nevadí, zkrátka a dobře je cítit, že chtěl Lucas fanouškům dopřát všechno to, co z technických důvodů nemohl v trilogii původní... Herecké výkony (Neeson, Portman, McGregor) pak rovněž převyšují ty, které herci předváděli v trilogii původní. ()

Melios

Epizóda 1 je pre mňa strašne rozporuplný film ,pretože som ho už videl nespočetkrát a čím viac ho pozerám tým viac ho mám rad. Je pravda ,ze to vôbec nie je také dobré akoby som si predstavoval (vlastne najlepšia vec na filme je hudba Johna Williamsa) ,ale aspoň to neničí LORE ako nová trilógia od Disneyho ,kde sú schopní za film zmeniť minulosť viac ako šesť razy . No na druhej strane som dostal všetko ,čo som vlastne chcel: akčný film ,kde sa len striela a nepremýšla. V čom je teda problém? Možno v tom ,ze mi to stále prijde príliš detinské...alebo v tom ,že stále neviem vystáť Jar Jara Binksa. 60% Proste si to kedykoľvek rád znova pozriem i keď to nie je perfektné. Guilty Pleasure....Niektoré veci ocením až po čase... ()

Smileface

Hvězdné války zbožňuju a tenhle díl považuji za neslabší článek jinak úžasné vesmírné ságy.Přijde mi až příliš dětský, ale koneckonců Anakin je hlavní hvězda a spojovací bod celého příběhu a Lucas zřejmě nahlíží na svět jeho zde ještě dětskýma očima. ()

lewwin

George Lucas svým prvním resp. třetím dílem Hvězdných válek nastolil vysokou laťku všem, kteří chtěli přijít s nějakým 'skvělým' nápadem v oblasti sci-fi kinematografie. Téměř mystický příběh, na svou dobu skvělé technické zpracování, kvalitní scénář a přitom klasický souboj dobra a zla okořeněný laserovými meči a vesmírnými stíhačkami, je i teď - po téměř třiceti letech - velkým filmovým zážitkem. Epizody IV - VI se snažím vnímat jako jeden celek, a nemůžu si pomoci, ale IMHO jedna z nejlepších sérií vůbec. Co mě ale mrzí, je to, že Lucas absolutně - promiňte to slovo - zkurvil další díly, a to epizody I - II (III. epizodu jsem ještě neviděl). Suchý scénář, výkony podle mě nic moc, a přehršel triků... a hlavně nepřesvědčivý Anakin Skywalker...velmi nepřesvědčivý. Do toho infantilní Jar-Jar a mnoho dalších 'záplat', které se snaží zalepit díry ve filmu. Tři hvězdičky dávam, proto, že to prostě jsou Hvězdné války a také proto, že to není špatný film. Ale oproti 'oldschoolovým' Hvězdným válkám je to velká slabota. Ale kdoví - třeba třetí epizoda příjemně překvapí. ()

Luksa

„Tohle že byly Hvězdné války???“ byla moje první reakce, jak jsem jako malý vyšel z kina po premiéře nových Star Wars. Spíše jsem dostal pohádku pro nejmenší s malým klučinou v hlavní roli plnou roztomilých mimozemšťánků a robůtků. I s odsupem let jednička z celé série Star Wars zůstává jediným filmem, který nemám moc rád a nezmění to ani fakt, že obsahuje ty nejlepší lightsaber souboje z celé série. Když si vzpomenu na vysvětlení Síly skrz midi-chloriány a megainfantilní humor zprostředkovaný jedním digitálním kašperem, tak to zabolí. ()

DeLaMorte

Jediný film celé Star Wars ságy,který by si zasloužil přetočit...nemíním tím,že je špatný,ale proto,že je to první díl ságy a natočený po tolika letech jako nový vsadil Lucas na takové dětské pojetí filmu a tím mu celkem ubral na vážnosti...takový Darth Maul si opravdu zasloužil více prostoru a ubral bych prostoru Jar Jar Binkse i když nejsem tím co ho tak "nenávidí",ale to právě dělá z tohoto dílu ten nejpohádkovitější.85% ()

BMAJTZ

Pro cloveka neposkvrneny puvodni trilogii (epizodou 4 5 a 6) je to nadherny zacatek teto sagy. Clovek je sice zprvu zmaten protoze je hned vrhnut do deje kdy na vesmirnou stanici dorazi dva rytiri Jedi vyjednavat o zruseni bariery a citi se tak nejak ochuzen o jiste informace, proc vlastne. Pokud ovsem pominete zacatek a vemete to jako fakt rozjizdi se velka show. Clovek je u zrodu mytologie jedne z nejvetsich sci-fi sag a poprve tak zacnete chapat proc se to lidem vlastne tak libi (ted ovsem pominu ty lidi kterym se libila puvoni trilogie a tato pozdejsi druha jiz ne). Nadherne stavby a lokace, spousta rozlicnych mimozemstnu (coz je treba Lucasovi pochvalit protoze tolik oblud rozlicnych tvaru a velikosti jsem v zadnem jinem sci-fi nevidel cimz treba takovy Star Trek je trochu ochuzen) a v neposledni rade pomerne speltity pribeh (hlavne tedy politicke motanicea jeho pozadi me proste chytlo) v cloveku vzbuzuje pocit monumentalnosti a promyslenosti do posledniho detailu. Nutno podotknout ze epizoda 1 je opravdu ukazda dobreho sci-fi u ktereho jsem se ani chvili nenudil a jak napeti pomalu stupnuje a film se blizi konci mate silne nutkani dozvedet se co se delo dal a pustit si dalsi film (coz byl nejspise zamer). Ovsem abych jenom nechvalil je treba pripustit ze saga ma i lepsi dily a proto tenhle na plny pocet rozhodne neni. Dale bych trosku zkritizoval postavu Jar Jar Binkse ktera jakoto komicka postava pusobi docela rusive na to ze jde o docela dulezitou postavu. Nicmene jako zacatek je to opravdu bravurni a nutnost zkouknout dalsi dil prijde hned u prvniho pohledu na titulky. Pro me osobne ve sci-fi zanru za 75% ()

Cejny

Očekávané pokračování kultovní série bylo těžké, protože jeho předchůdci byly natolik opěvování a vynášeny do nebes, že jejich slávu by bylo těžké napodobit. Přeci jen je jiná doba a hlavní generace fanoušk SW nám trochu vyrostla, takže asi očekávala něco jiného. Přišlo mi to takové celé až moc dětské. Jasně celé se to točí kolem malého Anakina, no ale zase na druhou stranu to přeci jen zas tak špatně nedopadlo. Závody kluzáků byly perfektní. // TUTO SÉRII MUSÍM co nejdříve popořadě zhlédnout. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)