Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

Rudinsky

A just nedám vysoké hodnotenie iba preto, aby som si kompenzoval sklamanie z tohto výtvoru. Nemá to pôvodnú atmosféru a rozhodne ani pôvodnú vážnosť. Je to nemastné neslané balansovanie na hranici únosnosti, dokonca aj záverečný súboj pôsobí ako čínske národné divadlo. Pán režisér vstal zo zimného spánku a asi pozabúdal, čo ho naučil jeho kamoš Stívn ..:) ()

bari68

Star Wars nie je síce moja srdcovka,ale uznávam kvality tohto filmu, čo sa týka efektov, zvukov alebo vesmírneho závodu ,ktorý nemal chybu. ()

velkyvezir

Kdysi jsem tento film hodnotil třemi *. Asi po deseti letech jsem se k němu vrátil a kupodivu své hodnocení upravuji na 4*. Pominuli stupidního Jar-Jar Binkse, nabízí Skrytá hrozba skvělou akční podívanou vrcholící podle mne nejlepším souboj hvězdnými meči mezi Qui-Gonem a Obi-Wanem proti Darth Maulovi. Je to úžasná choreografie, kterou se Lucasovi v závěru Pomsty Sithů nepodařilo zopakovat. ()

Ragdoll

Všechny novodobé Star Wars tvoří mou nejoblíbenější sci-fi trilogii (a to tenhle žánr moc nemusím), která mi ve většině věcí přijde dokonalá, ale na druhou stranu jsem ještě neviděl žádný ze starších dílů a celkem se toho i bojím, protože jestliže většina lidí tvrdí, že jsou o hodně lepší, pak by z mojí představy dokonalosti zbyly pouhé doutnající trosky. První díl je vlastně nejhorší v dobrém slova smyslu a v raných letech do té doby, než jsem viděl i ostatní, to byla moje největší srdcovka a byl jsem schopen jí zkouknout i několikrát za den. Miluji všechno od bzučících endergožáků přes blikající roboty a vesmírné lodě až po zvuky laserových mečů a pokaždé, když něco z toho vidím či slyším, jsem hned zpátky v nedotčeném dětství pod peřinou s horkým čajem v ruce sledujíce tuhle akční bombu (ještě více než rok po prvním shlédnutí můj pokoj zdobily plakáty a figurky na motivy Hvězdných Válek). Jakmile skončily moje imitace Walkera, v každé volné minutě jsem si bezstarostně hrál na Jedie a jakmile jsem ztratil naději, že mi kdy přijde dopis z Bradavic, ihned jsem si přál být in a galaxy far, far away... Dodatek: Po opětovném zhlédnutí strhávám hvězdu za Jar Jar Binkse. Více iritujicí stvoření jsem již dlouho neviděl. ()

Chegi

Bohužel zklamání. Skoro dvacet let masáže a příprav na novou trilogii, která objasní první tři filmy. Nové, lepší technologie neznamenají automaticky lepší film. Je mi líto, ale za Star Wars považuji Novou naději, Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Lepší nic, než tohle. ()

Chipsonator

No začátek byl hodně fajn, byl akční a vtipný, a já si ho užíval a doufal jsem že si tak užiji celý film. Bohužel jsem doufal marně. Zatímco tak do poloviny filmu je to hodně fajn popcornova zábava, od druhé půle nastoupí dlouhé a nudné dialogy a film jaksi ztratí tempo a začne nudit a to pořádně. Co se herců týče, tak nemám výhrady. Liam i Natálka potěšily, Ewan tu zatím neměl moc prostoru, ale tak to si vynahradí v dalších dílech, a ani ten Jake Lloyd mi tu nijak extra nevadil, i když k srdci mi taky nepřirostl. A ještě musím zmínit efekty které zaslouží pochvalu a na tu dobu museli být naprostá bomba, a i dnes o 14 let později se na to pořád hezky dívá, akorát že někdy ani efekty nestačí aby udělali z film nadprůměrný. 65% ()

Finskej

Jako celoživotní fanda původních SW a všeho, co s tím fenoménem souvisí, jsem si novou trilogii nemohl neužít *alespoň trochku*, i kdyby jinak na dobrý scénář nebylo. (Jakože není.) Komornost prvního dílu ještě zkousnu. Ale Jar-Jar mi přijde vysloveně dementní – i 10x méně by ho ještě pořád bylo příliš moc. Původní dvojice robůtků coby komický prvek úplně stačila. Tak se halt člověk musí spokojit s paprsky a světelnou šermovačkou, ale na to je film trochu moc dlouhý. (No dobře, ještě s báječnou podvodní cestou do středu planety - pořád moc dlouhé.) Dokonale to vystihl J*A*S*M: "Dvě hvězdy za triky a doufám, že v následujích epizodách bude Jar Jar Binks brutálně zavražděn." ()

HiddenDragon

Sice jeden cas komercne nejuspesnejsi Star Wars titul, ale jednoznacne nejslabsi. Bylo to zrejme zpusobeno hypem, ktery byl dan tim, ze vlastne chtel kazdy vedet "jak to vsechno zacalo". Bohuzel film neprekonal puvodni trilogii a v dnesni dobe ani trikove nepusobi dvakrat nejlip. Take herecky vyber mi trochu vadi(l). Portmanova nebo Jackson jsou fajn, ale Neeson i McGregor mi nikdy nesedeli. Urcite by se misto nich dal vybrat nekdo vice pasujici, minimalne na Obi-Wana. Trademarkem teto epizody je hlavne maly Anakin Skywalker (budouci Darth Vader) a zavody kluzaku a take Gungan Jar Jar Binks. Bohuzel oboje prave dela tento dil zbytecne detskym a malo temnym. Pribeh se toci okolo planety Naboo, kterou okupuje Obchodni federace potaji rizena Sith lordem. Vzhledem k tomu, ze kazdy vi, jak se jmenuje Imperator v puv. trilogii, nic neprozradim, kdyz reknu, ze senator Palpatine a Sith je jedna a tataz osoba. Jeho ucednik Darth Maul je ale temer nevyuzit. Ma zde jen dve akcni sceny, holt je to takova predehra, nez se temnym ucednikem stane v nasledujicim dilu "Attack of the Clones" (2002) sam Anakin. Hudba je uz od dob "New Hope" (1977) klasikou, takze te neni co vytknout, navic ma povedeny choralovy motiv pro souboj s Darth Maulem. Triky uz tak perfektni ale nejsou. Nektere sceny, hlavne mesta z vysky, jsou krasne, ale pak jsou tu mista, z kterych docela cisi zelene platno anebo slaby vykon tehdejsich pocitacu. Napr. bitevni scena s droidy a Gungany na ploche zelene planine jak vystrizene z Windows XP, kde ma clovek neustale pocit, ze urcity vysek sceny jen mnohokrat zkopirovali - vetsina postav vypada totiz velmi podobne. Atmosfere celeho dilu ani nepridavaji zmineni droidi, cili armada Obch. federace. Jsou tak strasne neobratni a pomali az je to k smichu. Natoz aby nahaneli strach z invaze. Chapu, ze je to vsechno jakysi uvod. Stormtrooperi teprve budou, aspon ze stihacky Federace uz vzdalene pripominaji TIE fightery. Nejvic me ale mrzi, ze z filmu se clovek vubec nedovi, co jsou vlastne zac Sithove. Jen ze se onich tvrdi, ze vyhynuli a ze jsou vzdy jen dva, mistr a ucednik. Bohuzel nic vic. Star Wars universum je sice neskutecne siroke a pravdepodobne o nich neco bylo v knihach nebo ve hrach, ale nechapu, proc jejich historii nejak blize nevysvetlili v tom nejdulezitejsim, ve filmove rade. Jako celek tedy slusne sci-fi, jako Star Wars trochu moc kids-friendly (vcetne stylu humoru a hlasek). Kazdopadne i kdyz SW filmy nemaji "dotacky", to funeni na konci titulku je vserikajici ;) ()

iXtr3m3

Objektívne kvôli Jar Jarovi a kvôli detskej postave tak cca 3-4 hviezdy, ale za Qui-Gon Jinna a Darth Maula sa jednoducho inak nedá. Po technickej stránke nová generácia (vtedajšej doby). ()

Miller

Skrytá hrozba má těžký příběh. Je zde poznat rukopis pana Lucase, jenž má skoln k pohádkovosti, ale zde to trošku přehnal, ale stejně se jedná o celkem zábavný snímek, který zabaví na ty dvě a půl hodiny, děj filmu je rozložitý: Planeta Naboo je blokována Obchodní federací, vedenou Nutem Gunrayem. Ta požaduje, aby planeta zaplatila poplatek za obchodování, jinak bude planeta obsazena. Nově zvolená královna Naboo, Královna Amidala požádá kancléře republiky Valoruma o diplomatickou pomoc. Ten vyšle na Naboo dva rytíře Jedi, (Kenobiho a Qui-Gona). Ti jsou však při vyčkávání na audienci přepadeni droidy Obchodní federace a jsou nuceni uprchnout do lodních hangárů. Zde objeví obrovskou armádu droidů, kteří se připravují k výsadku na planetu. Podaří se jim ukrýt v invazních lodích a spolu s vojenskými silami přistávají na planetě. Oba dva rytíři Jedi se poté vydávají požádat o pomoc podmořskou říši, Gungany. Představitel Gunganů však odmítne poskytnout jakoukoli pomoc, kromě lodě pro Jedie na proplutí planety s pomateným průvodcem Jar-Jar Binksem. Mezitím armáda droidů bez náznaku jediného odporu obsadí celou planetu a zanedlouho vstupuje místokrál Obchodní federace do hlavního města a zatýká královnu Amidalu a nejvyšší členy vlády. Jediové mezitím proplují po mnoha nesnázích jádrem planety a vylodí se v hlavním městě. Zde se jim podaří osvobodit královnu, kterou zrovna eskortují bitevní droidi do tábora. Spolu s královninou stráží se pak probojují do hlavního hangáru, kde se jim podaří odletět v lodi typu Nubian 3000. Při odletu z planety jsou však málem zničeni střelami lodí z blokády, ovšem díky hrdinství droida R2-D2 přežijí a odlétají na planetu Coruscant vysvětlit senátu Galaktické republiky, jak se věci mají. Mezitím se však jejich loď porouchá, a tak skupina nuceně přistane na pouštní planetě Tatooine. Ihned po dosednutí se Qui-Gon vydává spolu s Jar-Jar Binksem a královnou Padmé Amidalou (která předstírá, že je svá vlastní služebná) do blízkého města. Zde se snaží najít obchodníka se součástkami na opravu Nubiana. Naleznou pouze jediný obchod, kde je motor k dostání, ale tam nemůžou zaplatit, protože Qui-Gon má jen republikové peníze a ty obchodník nehodlá přijmout. Musí tedy najít jiný způsob, který se mu ale brzo dostane pod ruku. Je to mladík Anakin Skywalker, který slouží jako opravář v zmiňovaném obchodě. Nabídne se, že poletí závod kluzáků se svým tajně postaveným kluzákem. Qui-Gon v Anakinovi ucítí velkou Sílu a proto svolí. Ten den večer také zjistí, že Anakin má největší množství midichlorianů v těle, jaké kdy bylo ve vesmíru zjištěno. Následujícího dne se koná závod, ve kterém Anakin po lítém boji se svým sokem Sebulbou zvítězí a tak vyhraje peníze na nakoupení součástek. Zároveň je díky Qui-Gonovi osvobozen a může s ním letět na Coruscant. Během několika dnů je loď připravena ke startu. Ve chvíli, kdy k ní Qui-Gon přichází spolu s Anakinem, napadne mistra Jedi neznámý mimozemšťan, humanoidního vzhledu s červeným světelným mečem, známý jako Darth Maul. Qui-Gon sice unikne i s Anakinem, ale je z nenadálého setkání velmi překvapen a rozhodne se o něm informovat radu Jediů. Po příletu na Coruscant jde královna (ve skutečnosti služebná, která je dvojnicí královny) okamžitě do republikového senátu upozornit na porušení práv své planety, ale celý senát je podplacený Obchodní konfederací, tudíž služebná nedosáhne žádného výsledku. Celá zoufalá uposlechne rady senátora Palpatina, aby se pokusila hlasovat o nedůvěře senátu kancléři Valorumovi. Hlasování skončí kancléřovým odvoláním a začne se vybírat nový kandidát. Mezitím informuje Qui-Gon s Obi-Wanem o podivném incidentu na Tatooine a zároveň se snaží, aby rada začlenila Anakina do řádu Jedi. Rada to však odmítá, protože se jí zdá, že malý chlapec je příliš nebezpečný. Qui-Gon je velmi pobouřen, ale nechce radě příliš odporovat a tudíž se podvolí. O několik dní později už královna Amidala nevydrží čekat a rozhodne se odletět zpět na Naboo, aby se pokusila získat vládu do svých rukou. Opět ji doprovází Qui-Gon s Obi-Wanem a nakonec také Anakin. V rozhodující chvíli se královna Amidala odhalí před Gungany, aby odlákali armádu Obchodní federace od města, zatímco ona v nehlídaném městě vpadne s malým oddílem do paláce a pokusí se zajmout místokrále. O pár dní později je plán proveden. Armáda Gunganů čelí na pláních nedaleko od města přesile armády droidů, která, řízena z velící lodě na orbitě planety, dosahuje rychlého vítězství. V hlavním městě však v té chvíli dvě malé skupinky (jedna pod vedením královny a druhá pod velením služebné) vpadnou do paláce společně s oběma rytíři Jedi a Anakinem. V paláci však narazí na Dartha Maula, který se pusti do boje s oběma Jedii. Anakin mezitím omylem odstartuje ve stíhačce za ostatními bojovníky na oběžné dráze. Podaří se mu proniknout až do hangáru řídící lodě droidů, kde odpálí několik střel do hlavního generátoru, čímž loď zničí a armáda droidů se tím deaktivuje, tudíž jsou Gungani zachráněni. Mezitím královna zajme místokrále. Avšak Qui-Gon a Obi-Wan neustále svádějí tuhý souboj s Darthem Maulem. Po lítém souboji Maul zabije Qui-Gona, ale Obi-Wan ho následně s velkým štěstím zabije, přičemž jasně potvrdí, že tajemný muž byl Sith, o kterých se myslelo, že už dávno zmizeli z vesmíru. Následně doběhne k umírajícímu mistrovi, kterému dá slib, že vychová Anakina jako svého padawana. Yoda zprvu odporuje, ale poté, co se dozví, že Obi-Wan dal slib, rozhodne Anakina do řádu přijmout. Královna Amidala tak opět získá moc na Naboo spolu s Gungany. Na Coruscantu se zvolí nový kancléř, jímž se stane nečekaně Palpatine, který také okamžitě přilétá na Naboo, aby oslavoval vítězství demokracie a také aby se zúčastnil pohřbu Qui-Gona. Nový kancléř tedy může být spokojen, ale rada Jediů ne. Do galaxie se vrátili Sithové. Síly dobra a zla se opět blíží k střetu. Mé hodnocení této, skoroklasiky je 75% "Největší problémem vesmíru je to, že si nepomáháme" () (méně) (více)

Zagros

Eh... bylo to vcelku velké zklamání, částečně sice bylo způsobeno až neúměrným očekáváním, ale z větší části za něj mohli sami tvůrci. Až moc se nechali strhnout technickými možnostmi a zapomněli na to důležitější: příběh, atmosféra, postavy... Přes nadějné obsazení ve mě postavy nedokázaly vzbudit takové emoce jako v původní trilogii. Některé mě dokonce vytáčely, například naprosto zbytečný Jar Jar Binks, který stahuje celý film k akčním animákům pro děti. Vůbec se mi zdálo, že je mnohem více cíleno na mladší publikum. Pro mě je to nepochopitelné, neboť díky původní trilogii měla celá sága fanoušky především mezi dospělými. Co se dá dělat, Epizoda I si u mě stěží vysloužila dvě hvězdy, tu třetí přidávám jen z lásky k celému univerzu a budu doufat, že druhá a třetí epizoda budou mnohem lepší. ()

Vajonek

Nejsem znalec a fanousek Star Wars (a sci-fi obecne), kazdopadne vzhledem k tomu, jaky jsou hvezdne valky kult, beru jako urcitou povinnost filmoveho fanouska alespon jednou za zivot nejaky snimek z teto serie (a idelane celou serii) zhlednout. No a tak jsem zacala. A vlastne jsem byla celkem mile prekvapena. Nemuzu rict, ze by me film nejak nadchl, pribeh sam o sobe mi vlastne neprisel nijak extra zajimavy a popravde jsem se v nem zacala brzy trochu ztracet. Byla tu ale spousta veci, ktera me bavila a zaslouzi si podle meho ocenit. Napr. velmi zabavna mi prisla postava Jar Jar Binkse, kterou tu spousta lidi kritizuje, i nektere dalsi prisery mi pripadaly mile, efektni boje se svetelnymi meci, to, jak samozrejme se jednotlivi herci pohybovali ve vsech tech neskutecnych, nerealnych situacich. Take nevim, zda jsem kdy videla tak dobry vykon detskeho herce, jako zde predvedl Jake Lloyd v roli maleho Anakina. Uvazovala jsem, zda nedat dokonce ctyri hvezdicky, nakonec nechavam silne tri. A jsem zvedava, jak budu tento film hodnotit zpetne v kontextu s dalsimi snimky hvezdnovalecne serie (jestli ji tedy dam celou). ()

Hopper

Evidentne to už nie je celkom to pravé orechové. Verím tomu, že Lucas sa snaží ale zrejme aj tu platí, že do jednej rieky nevstúpiš dvakrát. ()

matthew.d

Lituju těch, kteří na tohle faux pas čekali více jak patnáct let. Nulový scénář, trapné dialogy a ubohé herecké výkony, kterým dominuje Liam Neeson. A co víc záporák úplně na pytel. Skvěle vypadá, dobře bojuje, ale to je tak vše. Vader byl skvělým záporákem - věděli jsme něco o jeho minulosti a osudu a dokonce mluvil (!!!). Udělejte Hvězdné války v exteriéru, voďte si Tie Fightery třeba na lanku, ale vraťe mi můj příběh, jeho sílu a jeho ducha. Seru na blockbustering, seru na děti, já chci vidět film ne jen vizuální slátaninú. Paradox je, že jsem na té slátanině byl třikrát v kině. Pkud by však původní série neexistovala, a já neměl při sledování flashbacky, byl by tenhle "film" prachsprostý odpad. ()

DocBrown

Jedno z největších zklamání v dějnách filmu. Jestliže Epizodu IV jsem viděl tak v čtrnácti, což byl zhruba idealní věk, tak ke sledování tohoto bych musel tak o 6 let omládnout. Jar Jar a jeho "nešikovnost" celé dílo sráží někam na intelektuální úroveň medvídka Pů. Není tu žádná postava, která by dokázala film táhnout, jako třeba v prvním dílu (ne epizodě) Han Solo. Qui-Gon i Obi-Wan jsou nevýrazní a Yoda je tu příliš zřídka. Takže možná nejzajímavější je tu intrikán Palpatine. Druhá zásadně špatná věc jsou digitální efekty. Nejsou technicky špatné, ale snaha za každou cenu je cpát všude, dělá z filmu film animovaný s několika živými herci. Efekty nejsou zdaleka tak dokonalé, aby člověk nerozeznal hranici mezi hercem a modrým plátnem. Navíc animovaní roboti nebo lodě nedosahují stále kvality starých dobrých modelů, před 15 lety vypadal Číslo 5 daleko reálněji. Děj tu vypadá jen jako lepidlo na to, jak všechny ty efekty slepit dohromady, viz napříklat zbytečný závod kluzáků. Tuhle slátatninu odmítám spojovat s původní trilogií, stejně jako odmítám, že C-3PO postavil budoucí Darth Vader. Vše navíc podrthuje otřesný český dabing, kdybych hodnotil i ten, tak je to na hranici odpadu. ()

cab

Trosku infantilni a barevne kycovite, ale hudebne i trikove dobre zvladnute. Kdyz k tomu pripoctu poslednich dvacet minut, jez jsou napinave, souboj s Darth Maulem a zvlastne kouzelny zavod vznasedel musim hodnotit nadprumerne. Navic k tomu pripomenu obsazeni (Natalie Portman) a je vymalovano. 85% ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)