Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

Paldiny

Tak tu máme začiatok ságy, začiatok veľkého dobrodružstva. Lenže to sa nerodí ľahko a minimálne do príchodu malého Anakina pôsobí viac-menej rozpačite. Udalosti spojené so spormi v senáte majú asi takú razanciu ako tie o polnoci na Dvojke a celkovo film čoby samostatná kapitola neobstojí. Zachraňuje ho silné obsadenie a najmä znalosť predchádzajúcej trilógie, keďže sa tu a tam zjaví dôležitá postavička. Mnohé nové prírastky majú pre príbeh zbytočný význam (Jar Jar a jeho rasa) pričom sám menovaný s výnimkou jedného vydareného fóru pôsobí viac menej silene a iba ako pozvánka do hračkárstva v štýle Ewokov. Za miliardovú tržbu môže Lucas ďakovať veľkej reklamnej bubline, na akú vyskladal snáď viac núl ako na triky a tie boli úžasné. Najmä preteky klzákov či záverečný fight je balzam. Zážitok v týchto pasážach tiež posilňuje Williamsova tvorba akého chorálový doprovod je pri finálnom strete svetelných mečov priam dych berúci. Epizoda I. čoby typický moderný blockbaster je jasný príklad toho, keď forma predčí obsah, no zároveň je podaný v tak krásnom balení, že vás od sledovania ďalších minút neodradí ani obsahové prázdno. ()

Patrik256

Rozpočet_ 115 milionov dolarov // Tržby _ 1.027 miliardy dolarov // Tržby v ČR* _ 2 118 802 Kč (83 kin) // Tržby v USA* _ 64 820 970 $ (2 970 kin) ()

TERRORDROME

Roku pána ( myslím tým samozrejme Lietajúce Špagetové Monštrum ) 1999 reklamná kampaň na Lucasov návrat ku Star Wars dosiahla tak obludné rozmery, že v každých potravinách nás vítal kartónový Jar Jar Binks. Po premiére sme si neboli tak úplne istý čo sme to vlastne videli, po rokoch už s odstupom hovoríme o najhoršom diely a to aj konským pričinením práve toho stupídneho prda Jar Jara ( a Gunganov vôbec ) šliapajúceho do hovien a hovoriaceho "to fúúúj"! Farebná infantilita v kombinácii s politickou zápletkou, zasranými midichlorianmi ako organickým vysvetlením vesmírnej Sily, nepoškvrnenému počatiu Anakina Skywalkera a vizuálom budiacim často dojem hračkárstva nedodávajú filmu veľa dôvodov prečo si ho pozrieť znova, okrem prípadu keď sa človek rozhodne dať si celú ságu celú naraz odznova ( tiež mám tie chvíle ). Dokonca ani všeobecné vrcholy filmu, teda Ben Hurovské závody klzákov a "Duel osudu" už na mňa dnes moc nepôsobili. A taktiež naserie že oproti stupídnym klaunským číslam Jar Jara dostane tak ikonický záporák ako Darth Maul tragicky málo priestoru. Dovolím si tvrdiť že keby tam chodil a brutálne masakroval väčšinu všetkých postáv, ľudia by mu len tlieskali. Ale napriek všetkému to nie je úplná sračka, len veková hranica diváckej spokojnosti je posunutá výrazne nadol. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "We must accelerate our plans. Begin landing your troops." "My lord, is that legal?" "I will make it legal."     "Star Wars" rozhodne nie sú mojou krvnou skupinou a celý ten šialený humbug okolo nich ide totálne mimo môjho chápania. A to mám rád fantasy i sci-fi, takže predpoklady by tu boli, lenže Lucas na mňa hovorí akousi zvláštnou cudzou rečou. Hlavný problém, ktorý so "Star Wars" ako takými mám, je to celkové infantilné vyznenie (absolútnym extrémom je v tomto ohľade Jar Jar aj s celým jeho plemenom a tým "žabacím kráľom", ale to je kapitola sama o sebe). To je niečo, čo sa tiahne celou ságou, pričom mám ešte veľmi čudný pocit, že sa to celé zároveň berie aj smrteľne vážne a chýba mi tu nejaký humor na odľahčenie (ak nerátam ten detinský typu "prdiace zvieratko"). Nebyť takejto pre mňa ťažko stráviteľnej štylizácie (do ktorej počítam aj hračkársky vzhľad, nezodpovedajúci dobe vzniku, prihlúplych robotkov a komicky pôsobiace súboje rytierov so svetelnými mečmi), zrejme by som aj dokázal oceniť príbeh, ktorý má niečo do seba, aj so všetkými tými rozmanitými svetmi a pomerne zaujímavými nápadmi (snáď až na ten pôvod Anakina s komickým odkazom na nepoškvrnené počatie: "There was no father. I carried him, I gave birth, I raised him. I can't explain what happened."). Našťastie má film aj pár zložiek, ktoré zvyšujú jeho úroveň a robia pre mňa jeho sledovanie ešte celkom znesiteľným. Takou je určite aj hudba Johna Williamsa (aj keď tá nová hudba nie je až taká výrazná) a niekoľko výborných hercov, najmä mladučká Natalie Portman (Padmé) a Liam Neeson (Qui-Gon Jinn). Naproti tomu je Jake Lloyd (Anakin) síce zlatý chlapček, herecky ale strašne toporný. Medzi pozitíva by som ešte mohol zaradiť štýlového diabolského bojovníka Dartha Maula (Ray Park) a napokon i vizuálnu stránku so špeciálnymi efektami, na ktorej sa ten vysoký rozpočet proste musel miestami prejaviť (preteky).     "Go back? Qui-gon told me to stay in this cockpit, so that's what I'm gonna do." ()

Spectre

Z kina som síce odchádzal patrične vydunený od Dolby Surroundu, ale okrem dojmu z počítačovo spracovaných trikov a pekne urobenej zvukovej stránke sa nakoniec nič iné nedostavilo. Ťažko povedať, čo by som hovoril, keby nebolo pôvodnej trilógie ale v kontexte práve na tie pôvodné filmy, ktoré boli tak roztomilé je toto tak trápne, infantilné, atď. ..... , že nemôžem hodnotiť inak. Okrem iného je Lucas nepoučiteľný a nechápe základný fakt, že réžia mu proste moc nejde. Bohužiaľ, 2* ()

willis

Pro dospělé moc dětské, pro děti moc složité. Pět hvězdiček si zaslouží ILM, zbytek bída. (19.5.2005) ()

Jeržik

Malý i velký mimozemský otrapa filmu škodí, naštěstí ne tolik, aby pohřbili i jeho kladné stránky. Ve zpětném pohledu je EI unikátem, protože se v celé sáze jako jedinná vymyká a nabourává tak stále totožný koncept. Komornější měřítko filmu mi sedlo, uměl bych si představit příběhy ze světa SW, kde nejde o záchranu celičké galaxie.;) ()

M.I.K.E.

Nevim co se komu nelibi,myslim z se jedna o povedeny snímek s excelentními dig.efekty,a take..jako milovník Star wars musim skvele ocenit zaverecny souboj na svetelne meče. ()

AIMÉE

Taková jedna sci-fi pohádka. Mezi 4 a 5 *, ale nakonec hodnotím podle 2. půle filmu, která má konečně svůj spád, především závěrečný souboj Qui-Gon X Darth Maul X Obi-Wan za doprovodu Williamsova "Duel of the Fates" je zkrátka výborný. Vizualní efekty roku 1999 také klasa. Bohužel dabingová verze film utápí. ()

Yardie

No, po vizuální stránce opravdu povedené. Co se týká děje - konečně vím, jak to začalo. Nicméně u tohoto dílu je toho opravdu až zbytečně moc - hlavně Jar Jar Binks byl úplně k ničemu, po chvíli mi už lezl na nervy a spíš degradoval tento díl k nějaké "pohádce" pro děti, což si určitě Star Wars nezaslouží. Toto bylo opravdu asi jediné, ale opravdu veliké, mínus prvního dílu. Jinak celkem spokojenost, samozřejmě na III. díl to nemá. Howgh! ()

Zombi

Neesona jsem díky tomuto filmu jeden čas dost nesnášel, dabovaná verze to ještě umocňuje, ve filmu 96 hodin si ale spravil reputaci. Celkově mě Epizoda I moc nepřesvědčila, taková nabušenější pohádka. ()

geimz

Bezprostredne po zhliadnutí starej trilógie sa jednoducho nedá tolerovať tá premena z epickej a osudovej sci-fi ságy na rozťahaný detinský blábol, postrádajúci poriadny príbeh a bitky. Jediné, čo stálo za to, je súboj s Darth Maulom, ale ani ten nedokáže zmyť kyslú pachuť z tej vyloženej úbohosti, odohrávajúcej sa predtým. ()

Marys

Na tejto časti som síce bol v kine hneď po tom, ako bola odpremiérovaná, ale skutočnú podstatu a vášeň pre hviezdne vojny som pochopil až teraz, keď som si pustil všetkých 6 krásne po sebe. A tento prvý bol veľmi chutný. Aj vďaka Vaderovi ako ešte malému chlapcovi, či Obi Wanovi, ako dospievajúcemu Jedi učňovi. ()

Dallas

Pre mňa najočakávanejší film môjho života, ktorý ma zobral ešte trochu dávnejšie do jednej preďalekej galaxie. Galaxie, v ktorej som strávil kus svojho života a stále ju občas navštívim. Áno aj ja mám radšej pôvodnú trilógiu, ale tá nová dokázala niečo o čom som si myslel, že je nemožné. Dokázala, aby som mal pôvodnú ešte radšej. V podstate všetky charaktery majú v nej teraz väčšiu hĺbku, motiváciu, majú jednoducho históriu (osudovosť). Perfektne vybraný herci (samozrejme McDiarmid, McGregor najviac), dokonalý vizuál, dokonalá hudba. Nechápem tých, čo tak strašne nadávajú, ale nič im nebudem vyvracať, nebudem ich presviedčať, aj keď v podstate všetci kameňujú, len kvôli jednej postave. Mne NEVADÍ. Ja ti Georgi Lucasi ĎAKUJEM za začiatok príbehu príbehov. 91% ()

Ollie235

Jar Jar Binks ani jiné netypické postavy mi vůbec nevadily. Škoda toho závodu kluzáků- půlka filmu tak byla zbytečně promrhána přesto, že už na začátku bylo dost jasné, jak to dopadne. Výsledné hodnocení tak u mě z velké části zachránil závěrečný souboj s Darth Maulem. Pocity mám mírně rozporuplné, ale začátek ságy určitě důstojný. ()

Martin_W

První polovina stála dalo by se říct za prd. Nuda, závody blonďatého usmrkance a vlastně celé mi to připadalo jako dělané pro mladší publikum. Druhá polovina si udržela tvář, na kterou jsem celou dobu čekal. Konečně se na scéně objevily světelné meče, akce a parádní efekty. Otravného Jar Jara mohlo být o polovinu méně, ale whatever. Snad bude pokračování ve stylu druhé poloviny. 72% ()

Milky.

Tady je vidět, že ať to tvůrci vzali z komerčního hlediska a snažili se přilákat hlavně mladší diváky a nebo se snažili o co největší kontrast před temnými časy ke kterým děj směřuje, tak Skrytá hrozba je asi ze všech SW nejmíň StarWars. Hraje se tu občas i na vážnou strunu a je třeba směřovat k následujícímu ději, ale já tak nějak nejsem schopný tohle považovat za část ságy. Jako samostatný akční sci-fi se mi to však líbilo. ()

ekomo

Po druhém shlédnutí musím přidat o hvězdičku víc, o akci, napětí, i ději netřeba mluvit, ale i herecké výkony nejsou vůbec špatné, a mně jakožto diváku, který měl možnost shlédnout tuto část ságy jako první, připadá tento neobyčejný snímek překvapivě vyspělý a nadmíru zábavný. ()

Harapes

Viděl jsem film asi třikrát a dnes 11.2.2012 jsem zašel do kina na verzi 3D a musím poznamenat,že názor na film se nezměnil,slabý průměr...a to 3D,to je jen chyták na fanoušky.Jde dobře poznat,že film byl překonvektován z 2D do 3D a film ve 3D nijak více nevyzní. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)