Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

Petyas

Tenhle film je asi lepší hodnotit s ohledem na dobu, ve které byl natočen. Film je zajímavý již svou jednoduchostí a zpracováním. Na dnešní dobu několika-vteřinových záběrů neuvěřitelné několika-minutové plynulé sekvence. Natočit dvanáct herců v jedné místností tak, aby se divák po dobu více jak půldruhé hodiny nenudil - výborné. Velmi se mi líbily různé typy postav. Každá postava byla zahrána špičkově a v místnosti nebyly dvě, které by se sobě podobaly - úžasné. Nejvíce se mi líbil ledově chladný a velmi fakticky a konstruktivně zahraná postava E.G. Marshalla. 80% ()

Killingjoke

V americkém soudním systému má porota stejný a nelehký úkol jako v našem právním systému soudní senát. Tímto úkolem není nic menšího, než rozhodnout o vině či nevině obžalovaného na základě velmi pečlivého zvážení známých faktů a důkazů. Závažnost takového rozhodnutí je pak o to větší, pokud obžalovanému hrozí trest smrti, stejně jako je tomu ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů režiséra Sidney Lumeta. Zde na malém prostůrku za soudní síní můžeme sledovat rozhodovací proces dvanácti povolaných porotců z řad obyčejných a bezúhonných občanů. Karty jsou rozdány a hra, pokud to tak lze vůbec označovat, může začít. Výsledek prvního hlasovaní zní 11:1 ve prospěch viny, pouze jeden z porotců má důvodné pochyby o vině mladíka, obžalovaného z vraždy vlastního otce. Aby byl výsledek jednomyslný a tedy pravomocný, musí skupinka mužů podstoupit proces rekapitulace důkazů a svědectví, potažmo souboj s vlastními předsudky a unáhlenými závěry. Může člověk rozhodnout o vině druhého aniž by nad tím nějak více přemýšlel? Může takový člověk dále normálně žít i s onou palčivou bolestí za očima, kdy se ozývá špatné svědomí? Zkusme si při sledování tohoto filmu na tyto otázky odpovědět. Sidney Lumet natočil bravurní soudní drama a nastavil tak zrcadlo americké společnosti. Skvěle napsaný scénář obsahuje velmi rozdílné charaktery jednotlivých porotců, kdy každý má jiný způsob vystupovaní a morální hodnoty. K tomu, aby se domohli spravedlivého rozhodnutí tak mnozí z nich musí částečně popřít vlastní podstatu a založení. Z obsazení bych vypíchnul jistě největší hvězdu filmu Henryho Fondu nebo českého rodáka Jiřího „George“ Voskovce. Dvanáct rozhněvaných mužů je tím druhem filmu, který vás dostane svou chytrostí a je jasným důkazem toho, že i na minimálním prostoru lze natočit jedno z nejlepších dramat filmové historie… ()

albionlady

Geniálne vykreslené rozdielne ľudské charaktery, každý sa v niektorom z nich nájde. V rukách máte osud človeka, môžete rozhodnúť o jeho živote alebo smrti. Dôkazy nestačia, hoci na prvý pohľad máte pocit, že je v celej veci jasno. Rozhodnete sa podľa svojich predsudkov? Podľa väčšiny? Podľa toho, či sa vám chce nad niečím takým sedieť a rozmýšľať, alebo nie? Alebo sa budete rozprávať a skutočne sa zamýšľať nad zodpovednosťou, ktorú teraz máte a pozriete sa na vec z tých uhlov pohľadu, ktoré sa spočiatku zdali nemysliteľné? Bravúrne dialógy a silný námet - stáť sám proti všetkým a vedieť si obhájiť a zdôvodniť svoj názor. ()

Desmond000

Ke zhlédnutí jsem se musel přemáhat delší dobu, protože mám bohužel mírný odpor k černobílým filmům, ale byl jsem nadšen. Brilantní, dokonalý to vše tenhle snímek vystihuje. Čiší nápady, ve všech osobách poznáte důkladně jejich charakter, slyšíte zajímavé úvahy, jste svědkem neschopnosti lidí, vše do sebe zkrátka zapadá jak má jako Davisova obhajoba. V místnosti se snad nacházejí všechny typy osobností, od cholerika až po flegmatika. To jsem ani nezapočítal dvanáct výborných herců, úchvatný scénář a mnoho dalšího. Většina lidí v místnosti chtěla, aby byl proces, chcete-li, debata, ukončena co nejdříve, já však chtěl, ať trvá na vždy. :) 93/100 ()

zipoo

Jak pravil Archimédes "Dejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí". A Lumet na něj navázal "Dejte mi tenhle bezkonkurenční scénář a já pohnu filmovou historií." Povedlo se. A teď mě prosím nerušte, jdu si to pustit asi po desáté :) EDIT: po bambilionáté. ()

anulka

12 Angry Men je špičkový film. Je dôkazom toho, že skvelý film nepotrebuje rozsiahle scenérie, prepracované kostýmy alebo drahé špeciálne efekty - proste len vynikajúcich hercov a originálny príbeh. ()

Amyi

Ked sa porotca nachadza v stave nerozhodnosti...ktora volba je lepsia: pustit na slobodu vraha alebo zabit nevinneho? ()

Mukunda

Přes to, jak strhující snímek je, přes to, že vlastně obhajuje určitý právní princip, který stále není samozřejmý, se autor na konci nedovede vyrovnat s rolí hodnotitele tohoto principu, a tak jej nehodnotí a nechá to na divákovi. Kromě této výhrady je to ale dobré dílo s vynikajícími výkony, které by se mělo připomínat. ()

Schlierkamp

Americký geniální film, jehož kouzlo spočívá ve scénáři, jenž veškerý děj přesunul do jedné místnosti, dialogy jednotlivých postav tvoří jeden dlouhý rozhovor a délka příběhu odpovídá stopáži snímku. Dvanáct navzájem neznámých mužů různých profesí a věku tvoří nezávislou porotu, jenž rozhoduje o životě mladíka podezřelého z vraždy. Zpočátku se jedná o zcela jasnou záležitost, kromě jednoho pozoruhodného muže (H. Fonda) o vině nikdo nepochybuje. Nastává nejlepší část snímku, kdy se postupně nalézají argumenty pro zproštění viny obžalovaného, vyplývají najevo důvodné pochybnosti, odkrývají se skutečné charaktery jednotlivých porotců a ukazuje se tak naprostá jedinečnost snímku. Není důležité, jestli jen onen mladík skutečně vinen, snímek pouze zachycuje relativnost původně skálopevného přesvědčení o vině. Jednoho z porotců, zdvořilého emigranta si zahrál J. Voskovec a určitě svým výkonem nezklamal. Domnívám se, že se jedná o unikátní snímek, jemuž bych se pro jeho originalitu a neobyčejné dramatično odvážil dát i šest bodů. ()

redwik

Aj keď staré filmy nepatria medzi obľúbené, film z TOP20 musí vidieť snáď každý, kto sa o filmy ako-tak zaujíma, a preto som sa tento film rozhodol pozrieť. Čiernobielosť mi nevadila, veď aj v takom Schindler's List farby neboli, a je to film hodný plného hodnotenia. Keď si to tak zoberiem, film sa mi celkom páčil, aj keď na udržanie mojej pozornosti je treba asi trošku viac ako hodinu a pol strávenú iba v jednej miestnosti. A ešte by som mohol vytknúť fakt, že asi od pätnástej minúty musí aj najväčší ignorant vedieť ako presne celý film skončí. Martin Balsam - 1 /:/ John Fiedler - 2 /:/ Lee J. Cobb - 3 /:/ E.G. Marshall - 4 /:/ Jack Klugman - 5 /:/ Edward Binns - 6 /:/ Jack Warden - 7 /:/ Henry Fonda - 8 /:/ Joseph Sweeney - 9 /:/ Ed Begley - 10 /:/ Jiří Voskovec - 11 /:/ Robert Webber - 12 ()

horovska

Velmi nenápadně začíná film - televizní hra - možná spíše divadelní kus. Jedna místnost, kterou zvenku zamkne něčí ruka a zůstává dvanáct soudců z lidu. Dusná atmosféra, šero, přicházející bouře. Nedostatek kyslíku, těsnost místnosti. To jsou jediné kulisy dramatu. V počátku vlastně o nic nejde. Odhlasuje se a pak se půjde domů. Ta drobnost, o kterou se tu jedná a která přítomné zdržuje od dalšího programu dne je pouze elektrické křeslo pro osmnáctiletého chlapce ze "špatné čtvrti". Bezvýznamný proces. Téměř jednohlasné odsouzení poroty však narušuje jeden rýpal... Ten obrovský kontrast mezi pár minutama zdržení, pro který se vyostřují konflikty a hodnotou lidského života není zdaleka jediným silným momentem. Přicházejí další a další tvrdé rány ješitnosti, sobectví, předsudkům, rasismu i pouhému slabošství. Takový tanec na tak malém jevišti jsem asi ještě neviděla. Opravdu výjimečný film! ()

tranquill

Perfektně zkonstruované konverzační psychologické drama. Je opravdu zajímavé sledovat, jak jednotlivci dokáží obrátit stav věcí. Přitom stačí jen zavzpomínat, zamyslet se a dedukovat. Vždyť jde o lidský život! ()

ozeki

Soudní drama, které rozhodně nestárne, naopak má stále co nabídnout a s pokročilou dobou se stává čím dál trefnější. Ukázka toho, jakou moc má stádo ovcí a jak nepopulární je tomuto stádu čelit. V lecčems to připomíná aktuálně probíhající kauzu Kramný. Na první pohled jednoznačná vražda, ale důvodných pochybností je více než tlačítek na qwerty klávesnici. Troufám si tvrdit, že 12 rozhněvaných mužů Sidneyho Lumeta by případ dokázalo zhodnotit lépe než celý náš soudní systém. Ta porota, jakožto všechny možné charaktery ze všech možných sfér, má něco do sebe. Tady jsou navíc hodně dobře vyobrazené a celou dobu mě baví, jak na sebe Fonda nabaluje další a další mozek zapojivší kolegy porotce. Ne náhodou funguje tenhle téměř 60 let starý klenot jako velmi častá předloha pro divadelní inscenace. Nelze rovněž nezmínit českou stopu v podobě George Voskovce. Povinná "četba" pro všechny. ()

Critic

Dlouho jsem si tenhle slavný a skvěle hodnocený film nechtěl pustit. O to víc mě pak dostal. Některé filmy zestárnou už během pár let, tenhle snímek bude mít stejný dopad na lidi i třeba za sto let. Prostě opus o tom, že demokracie je pořád nejlepší zřízení co známe. Jen kéž by na světě chodilo víc takových Henry Fondů a Voskovců... ()

grosek

Genialita tohoto počinu se nedá ani vyjádřit. Když má dvanáct mužů rozhodnout o něčím životě, a jedenáct z nich předpokládá, že toto rozhodnutí potrvá maximálně deset minut, je asi něco špatně. Film je velice silný. Není bohatý na exteriéry, hudbu, a kdoví jaké další záležitosti, které beztak většina z nás ani neumí pojmenovat. Jeho poklad je v příběhu a scénáři. Nic víc ani není v tomto případě potřeba. ()

MissSimm

Snímek dokonale odhaluje lidský charakter, lidi, kteří jdou se stádem, lidi, kteří jdou proti němu a lidi, kteří hlásají velké pravdy, kterým nerozumí a neví, proč je hlásají. K zamyšlení je také otázka trestu smrti - jak rychle může být rozhodnuto o osudu člověka. Plus prostředí a způsob, jakým byl film natočen... Zkrátka ani na chvíli jsem se nenudila. ()

KafuR

Film stojící pouze a jenom na hereckých výkonech a scénáři. Nic víc k tomu nepořebuje, pouze jednu místnost, kam všechny ty nerváky posadit. Velmi sugestivní film, u kterého je sice jasné, jak to nejspíš mezi nimi dopadne, a přesto je však člověk ochoten poslouchat každé slovo, každý detail případu, který se sice ve filmu neobjeví ani v jednom záběru a přesto má člověk pocit, že vraždu přímo prožil. Geniálně vyskládaná kompozice, která pomalu a postupně skrze různé detaily vrhá na případ tak trochu jiné světlo. A navíc film neslouží pouze sám sobě (zdravím Tarantina), ale má výrazný společenský přesah a polemiku o vině a nevině a kompetenci člověka o tom vůbec rozhodnout. ()

dandy11

Jak lze z minimálního prostoru vytěžit maximální zážitek....nutno vidět s původním českým dabingem z roku 1961 ()

Razzor_82

"Vinen nebo nevinen." V jednoduchosti je krása. Skvělé konverzační  soudní drama, kterému vévodí Henry Fonda. Ten exceluje v roli pochybujícího rozvraceče poroty. Jeho pomalé nahlodávání ostatních porotců je báječně propracované. Famózní nízkorozpočtový herecký koncert v jedné místnosti. Vzájemné hádky a perfektní dialogy odkrývají charakteristiky postav. Potěší česká stopa Jiřího (George) Voskovce ve filmu. 8/10 ()

FeriusParfax

12 rozhněvaných mužů. Další klasika. Ještě, že tam byl jeden pán při smyslech. Nevím. Myslím, že americké rozhodování o vinně a nevinně je dost mimo. Nepřeji si ale být za tento názor ukamenována, tak mě prosím šetřete, až budete přemýšlet nad touhle dokonalou recenzí. Celkově se mi líbí více přemýšlení mužů, takže jsem si přišla na své. Postupné rozplétání problému a nejasností se může zdát jako nuda. Opak je pravdou. Mrkněte na to a uvidíte, že vás to bude bavit, i když tam „jen“ mluví. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film