Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

dO_od

// První hraný seriál ze světa Star Wars a co jsme dostali? Baby Groota 2.0, spin-off Hvězdné brány, který si nikdo nepřál a tři nebo čtyři skvělé momenty, kdy to skoro vypadalo, že alespoň někdo chápe potenciál toho světa. Poslední epizoda včetně božího úvodu (Taika Waititi prostě komedii umí) sice pachuť zklamání zmírnila, nakonec se ale stejně nemůžu zbavit dojmu, že to bylo odfláknuté (ten půlhodinový pilot je furt na pěst), neuvěřitelně jednoduché, a zasloužili jsme si snad po všech stránkách víc. Druhá série má rozhodně co napravovat, blbý je, že se z toho pod Disneym stává tak trochu pravidlo. Neustálá snaha dohnat, co se minule nepovedlo. Tak si tak říkám, kdy se to konečně zlomí... ()

Lacike

No ja neviem, ale začínam mať obavy, že bez rodu Skywalkerovcov (alebo aspoň ikonických postáv akou je Han Solo) je pre mňa vesmír Star Wars nezaujímavý. Všetky tie typické gadgety a rasy sa mi síce páčia, ale sami o sebe mi k spokojnosti nestačia. Príbeh bez poriadneho napojenia na staré udalosti ma proste nezaujal. Veľkou mierou kvôli novým postavám. Aj keď vďaka seriálovej stopáži mali tvorcovia dostatok času ich poriadne prepracovať, tak sa im to príliš nevydarilo. Hlavný hrdina je celý čas len málovravný drsniak s bandaskou na hlave, takže sme ukrátený aj o jeho grimasy. Tým pádom sa nedá ani odhadnúť čo v jednotlivých scénach cítil alebo si myslel. No a ostatné postavy sú len do počtu vrátane mončičáka mini Yodu. Vizuál a technická stránka sú špičkové, ale zároveň pôsobia strašne sterilne. Chýba tomu skutočná špinavosť. Celý čas to pôsobí tak divne umelo. Naviac mi nesedela ani gradácia jednotlivých epizód. Vďaka netypickej stopáži sme často vrhnutý do deja bez nejakého vysvetlenia a tým pádom som bol z toho skôr zmätený. Ďalšie série Mandaloriana s veľkou pravdepodobnosťou vynechám. Pre mňa je to rovnako nezaujímavé dobrodružstvo s nudnými postavami akým bolo Rogue One. 5/10. Edit 2024: Tak som si zopakoval prvú sériu a dal som aj druhú a tretiu. Stále za hlavný problém považujem nulovo charakterizované hlavné postavy. Skoro až nerozumiem tomu, že na postavy tak dlabú. Jediné čo o nich viem je to, že Mando má averziu na robotov a mončičák gúľa očami. Chýba tu aj nejaké zmysluplné smerovanie seriálu, ktoré by neustále gradovalo. Máme tu len miestami viac, ale väčšinou menej zaujímavé epizódky. Zachraňuje to len technicky špičkovo prevedená akcia a cameo výstupy postáv. Jak z filmov, tak zo seriálov. Pokiaľ ich ale nemáte napozerané, tak tie cameá sami o sebe nijak nefungujú a pri epizóde s Ahsokou som nechápal vo co go a prečo mám fandiť jej a nie tej druhej postave, ktorú som tiež videl prvýkrát, ale evidentne mali medzi sebou dlhú históriu. Najviac ma bavilo finále druhej série v ktorej sa do deja zapojil aj Boba Fett s Fennec Shand alebo drsná Cara Dune. V tretej sérii ma najviac bavila epizóda s doktorom Pershingom, kde sme sledovali prevýchovu bývalých stúpencov Impéria. Tá mi svojou temnotou pripomenula skvelého Andora. Takáto dospelá epizóda je v tomto seriály ale len výnimkou. Väčšinou sledujeme jednoduché dobrodružstvá plné akcie. ideálny seriál pre mládež. Za mňa stále to najslabšie z hraných Star Wars seriálov. P.S: Sk dabing sa mi páčil. Aj bandaska Din Djarin znie o trochu charizmatickejšie ako v originály. 6/10. ()

El Pistolero

Spaghetti westernem řízlá sci-fi ze světa Star Wars s epizodickými dobrodružstvími ve stylu zaklínačských povídek? Zní to dost nesourodě, ale je to ve výsledku perfektní. Mando je mega týpek a Baby Yoda snad nejroztomilejší seriálová postava ever. Kéž by podobně skvělé byly i poslední SW filmy. Pro fanoušky je toto naprostá lahůdka. ()

Fr

„TOHLE JE CESTA ...“ /// Svět Star Wars, plnej zvláštních a zajímavých postaviček a osamělý lovec odměn Mando, Din Djarin… Pohádkový sci-fíčko nebo vesmírná kovbojka chcete-li. Hodně střílení i osobních soubojů, všechno bez krve a hlavně za asistence malýho (Pokémona nebo Gremlina?) Yody. Zábava pro celou rodinu – pokud teda čekáte to, co tyhle krátký díly nabízejí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nemám rád, když mně berou hlášky. 2.) Vzpomínám na „Noc tisíců slz“. 3.) Thx za titule „Kratos91“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ * /// 2.SÉRIE PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Jako nefanoušek SW musím říct, že se seriálovým Mandalorianem jsem spokojen. Pedro Pascalův hlas v Mandalorianovi má kouzlo,Gina Carano po delší době hraje, baby Yoda je roztomilý a bavil mě i IG droid. Má to hezký vizuál, slušnou dávku obstojné akce a každý díl je o něčem jiném, takže seriál neomrzí a drží si fajn tempo. Hardcore SW fanoušci zřejmě budou slintat blahem a já si to alespoň hezky 8 týdnů užíval. 8/10. ()

• V průběhu streamování 2. série vyjádřila herečka Gina Carano (Cara Dune) na Twitteru své sympatie prezidentu Donaldu Trumpovi. Ve svém příspěvku dala jasně najevo, že věří ve volební podvody, kterými se po porážce Trumpův tým neustále oháněl, aniž by existovaly jakékoliv důkazy. Zároveň na sociálních sítích zveřejnila příspěvek, v němž přirovnala republikánství ve Spojených státech k zacházení s Židy během holocaustu, přičemž Lucasfilm uvedl, že tento příspěvek byl „odporný a nepřijatelný“. Fanoušci se rozdělili na dvě strany. Jedna požadovala okamžitý hereččin vyhazov ze seriálu a nabídnutí její role někomu jinému. Druhá ale silně stála za herečkou, přičemž kritiky považovala za hysteriky, které chtějí cenzurovat vše, co se jim byť jen trochu nelíbí. Společnost Disney poté uvedla, že Carano byla propuštěna, protože její příspěvky nebyly v souladu s hodnotami společnosti. (CrypzzXD)
  • Keď Mandalorian (Pedro Pascal) vedie v úvode svojho zajatca, ten poznamená: „Dúfal som, že budem voľný na Deň rodiny a zájdem domov za rodinou.“ To priamo odkazuje na The Star Wars Holiday Special (1978), v ktorom sa domov na Deň rodiny (čo je obdoba Vianoc) snaží dostať Chewbacca (Peter Mayhew). V tomto filme nám navyše bol vôbec prvýkrát predstavený člen klanu Mandalorianov, konkrétne Boba Fett. (ČSFD)
  • Seriál bol natočený cez Unreal Engine pôvodne vytvorený na tvorbu hier. Propagačnému tímu knižnice skenov Quixel sa podarilo vytvoriť práve cez Unreal Engine čisto animované video, ktoré vyzerá ako natočené kamerou, napriek tomu, že bolo vytvorené na nadpriemerne silnom hernom počítači v reálnom čase. To bol jeden z motívov vytvorenia verzie špeciálne pre tvorenie filmov, čoho využili tvorcovia Mandaloriana. Vďaka tomu animácia prvýkrát mohla vznikať priamo pri natáčaní záberu a teda režisér mohol vidieť, ako bude záber vyzerať priamo v seriáli. (Krnac)

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu