ivan_drago

Film by asi fungoval lépe bez linku na postavu přeslavného Jokera a pro mé chápání postavy s takovou historíí komiksů, videoher a filmů je tohle prostě mimo mísu.... Jinak Joaquin je démonický až až... a pohublý... a hodně se tedy směje... Ty šokující odhalení nejsou až tak šokující a i Gotham působí příliš obyčejně... DeNirův "Džej Leno" je příkladný a po všech stránkách správný americký entertainer... Jako psychologická studie šikanovaného jedince a obžaloba bohatých by to lépe fungovalo bez právě ikonického Jokera... mimochodem mi právě došlo, že Joker je Poker s J... není to Jarádní... ()

Qitek

Scéna Arthura s mladým Bruce Waynem u brány sídla Waynů, považuju za nejbrilantnější setkaní dvou nejvýraznějších postav komiksového vesmíru vůbec. Všechno šlape jak má, protože scénář bere všude, kde to samé již jednou fungovalo, což není nutně pochvala. Herecky vynikající, režijně ok, hudebně skvělé. Jen po druhém shlédnutí jsem si uvědomil , jak se moc tlačí na pilu v těch sračkách co se děje Arthurovi. Proměna do Jokera formou tance na schodech či osvobození sebe sama po násilí na toaletách působivé. ()

Ryuuhei

Jsem spíše na děj, ve kterém se víc děje a víc odsýpá, namísto protahovaných, leč působivých pasáží. Ale jinak? Velká spokojenost. Čerstvý vánek do jinak takového toho klasického výplachu, jaký superhrdinské filmy přinášejí. A ne, neříkám, že to je špatně, ale přijít s něčím hodně jiným, v tomto případě i naturalistickým, byla trefa do černého! Kdo by nedokázal s Arthurem sympatizovat, naprosto jej pochopit a celou dobu mu držet palce? Propojení s klasickou Batmanskou ságou důmyslné a potěšující. Film jsem si užil hlavně po kulturní stránce. ()

Johnny.ARN

Vedel by som si tento film pozrieť prvý krát aj mimo kina. Úplne v pohode a asi by som o nič neprišiel. Na druhej strane, tá hudba a zvuk tomu dáva ďalší rozmer, ktorý doma na reprákoch nezažijete. Nikdy. Fénix si kráča tanečným krokom po sošku, dúfam. Snáď príde namaľovaný a s prekvapením. A snáď ho nepostihne osud iného Žolíka. Dal to na pána, všetko, od začiatku, cez prerod až po monológ v závere. Veľmi zaujimavý origin, podaný realisticky, bez jeblého DC-ovského bordelu. Joker je proste psychouš, ktorého ale stvorila doba a ľudia. To všetko je tam tak pekne medziriadkovo podané, že sa divák niekedy pristihne pri zamyslení, kolko toho scenáristi vyfúkali, že im to tam tak pekne zapadlo, jedno do druhého. Dej je tu trochu v úzadí, skôr je to Fénixov koncert, na ktorý si len treba zvyknúť a na konci už len žasnúť. Dám zatial ako dám, uvidím po opadnutí emócií. 5 z 5 ( CinemaCity Eurovea ) ()

LEGACY

Za prvé chci říct, že Phoenix je fenomenální a já to vždycky říkal, zároveň doufám, že neuslyším žádné poznámky ve spojitosti s jeho vyhublým tělem a jeho veganstvím. Za druhé musím ocenit hudbu, která člověka zkrátka porazí, děj plyne pomaličku, ale celkem nenudí.Bohužel se neubráním nějakému vnitřnímu srovnání s Temný Rytířem a Jokerem zahraným Ledgerem, v tomto ohledu má Nolanův kousek u mně navrch (srovnávání není úplně na místě, protože filmy jsou typově naprosto rozdílné). Zde se vyvíjí postava, a v tomto příběhu se pomalu obrací k tomu k čemu byla stvořena, nebo co ji bylo vtisknuto v dětství, každopádně s hlavním protagonistou celku dobře snášíte všechny rány života, všechny trapasy a nepochopení, a opravdu se vše pohybuje někde mezi nekontrolovatelným smíchem, nebo něčím, co už hraničí s hysterickým křikem a příslibem anarchie. Z každýho z nás byl uloupnut kousek z naší lidských deformací a sklíčeností a ve výsledku mohl vzniknout Joker, každopádně tam někde hluboko v nitru to bude něco víc než jen psychopat, kterého svět miluje. tento koment neberte vážně ()

Dado

Nespomínam si, že by som niekedy v živote videl film tak odpudivý a zároveň podmaňujúci; film, ktorý by v mojom podvedomí vyvolával nutkanie odvrátiť zrak, no zároveň mi to svojím dianím ani na sekundu nedovolil. Také vyhrotené pocity vo mne snáď nevyvolával ani ponurý Taxikár, inšpiráciu ktorým Todd Phillips otvorene priznal a s ktorým je jeho najnovšia snímka zákonite porovnávaná (hoci mne sa pri sledovaní vynárali skôr spomienky na Klub bitkárov). Joker sa dá po obsahovej stránke opísať všelijako, no označenie komiksový predvoj zrodenia Batmana by bol u mňa asi až na poslednom mieste. Je predovšetkým drsným, priam extrémnym nastavením zrkadla spoločnosti, jej stavu, fungovaniu a tomu, kam až môže jej postoj dotlačiť jedincov, ktorí z rôznych dôvodov - v tomto prípade kvôli mentálnej chorobe - vytŕčajú. V rámci filmového umenia je toto vyobrazenie takmer bezchybné a tvorí stavebný kameň skvelej drámy, ktorá si, rovnako ako aj excelentný Joaquin Phoenix, všetky ovácie zo strany kritikov i divákov nepochybne zaslúži. Za hranicami umenia by som si však dovolil označiť film aj za potenciálne nebezpečný. Nielen kvôli tomu, že spontánny, radikálny čin jednotlivca je to posledné, čo by dokázalo viesť k pozitívnym sociálnym zmenám, ale najmä vzhľadom na to, že čoraz viac ľudí reálne vidí najideálnejšiu cestu z údajného spoločenského marazmu v podobne extrémnych riešeniach. To však pri výslednom hodnotení Jokera zohľadňovať nemôžem a ani nechcem. (85%) ()

Papa Wu

“Hutné drama” pro základní školy. Jóhannssonová svěřenkyně Hildur duní mocně a Joaquin si to povodil fenomenálně. Ostaně jako vždy. Je to pán (Ale Ledgera nezastínil. S čímž asi ani nikdo nepočítal) Zbytek zabijí obvzlášt v druhé polovině tupě zkratkovitý scenář a slabá režie. Jako by se o realistické drama pokoušel někdo kdo měl zatím na starost jen pohlupavé americké komedie. Oh wait... ()

dzanda_vi

Encyklopedie zrodu psychopata, encyklopedie společnosti, encyklopedie o každém z nás, encyklopedie mistrovského hereckého umění... WOW! ... The lunatic is on the grass... The lunatic is on the grass... ... The lunatic is in the hall... The lunatics are in my hall... ...The lunatic is in my head... The lunatic is in my head! https://youtu.be/_mHJ5wYu59Y (Rezonace závěrečné scény a všech těch nastřádaných emocí) ()

Mrkvič

Taková drsná podívaná bez kladného hrdiny by dřív k vidění jen tak nebyla. Občas kritizované spojení tématu se světem Gothamu dle mě není vůbec na škodu. Thomas Wayne, banda rabujících občanů a vyvíjející se arcipadouch, to všechno krásně zapadá do známého komiksového světa. ()

viperDavid

Přiznávám, že Joaquin Phoenix, mladší bratr Rivera, je možná větší herec než River. Jeho filmy jsou vždy kusem opravdového umění. Joker je na druhou stranu normální psychopat, co v mládí trápí zvířádka a to mě moc nebere. Film je založe na této zvrácené osobnosti a já po pravdě čekal přávě to řádění v době batmana a ne před. Asi trošku škoda. ()

Samuel7

Je skvělé, že nějaký film opravdu realisticky vyobrazil, jak člověka dokáží poznamenat traumata z dětství. O psychologických traumatech se obzvlášť v Česku příliš nemluví, PTSD je i pro většinu psychiatrů naprosto cizí záležitost, takže krom nesporných kinematogragických kvalit tento snímek přináší i jistou osvětu náhledem do nitra jednoho extrémně silně traumatizovaného člověka. Smutnou realitou je, že dítě se tomu nemůže bránit, nemá k tomu prostředky, a následky si navíc nese celý život. Bylo opravdu nepříjemné vidět, jak Arthur rozveselí dítě v autobuse, jen aby mu matka, která svého syna doposud ignorovala, řekla, aby přestal otravovat její dítě... Zrcadlo je tu nastavováno řekl bych většině společnosti, protože kdo je dnes jednoduše milý na druhé, kdo druhému pomůže, obzvlášť pokud člověk v nouzi působí jako "druhořadý" občan (jak Joker řekl, jeho by klidně nechali umřít na ulici, ale protože ti zastřelení mladíci byli spojováni s Waynem, jde o tragédii, a nezáleží na tom, jak odporně se chovali), kdo se na chvíli zastaví a představí si, jaké to musí být v kůži někoho méně privilegovaného (místo toho nešťastné a nemocné lidi prostě odsoudí jako blázny, vyloučí je ze společnosti a ještě je rádi ponižují, ideálně veřejně; že Murray?)... Z těchto důvodů si myslím, že Joaquin Phoenix se na tuto roli hodil i ideologicky - zarytý aktivista, obzvlášť si na něm cením jeho propagaci veganství, protože v čem jsou odlišné velkochovy od koncentračních táborů, krom toho, že v tom prvním jsou "jen" zvířata - jako kdyby necítila stejnou bolest jako my. Ničí se tím celá planeta. A proč? Zase jen pro uspokojení privilegovaných. I ten, komu záleží jen na lidech, a ne na zvířatech, by se měl nad spotřebou živočisných produktů zamyslet, protože se dostanou jen k těm nejbohatším, zatímco miliardy lidí hladoví, zatímco lesy v chudých zemích jsou káceny, aby tam vznikla pole, pro účely uživení ne člověka, ale zvířat na jatka, což opravdu není úsporné řešení... Joker a Joaquin zkrátka upozorňují na palčivé problémy ve společnosti a i proto tento film asi nemůže úplně zarezonovat u mnoha diváků, kteří se nad nastaveným systémem úplně nechtějí zamyslet. Nezapochybují o tom, že jak jsme těmi nahoře naprogramováni a vycvičeni nám nemusí být úplně k užitku (např. pracovat min. 8 hodin, 5 dní v týdnu za mizerné platy, zatímco nejbohatší 1% má peněz, které ani nejsou schopni utratit, nebo i ty nesmysly o nutnosti masa v jídelníčku, jen aby producenti nepřišli o zisky). Naštěstí i čistě příběhově je film velmi poutavý, takže i pokud si z toho divák neodnese žádné poselství, pořád šlo o velmi imerzivní podívanou se sympatickým, a velkou část filmu opravdu milým, (anti)hrdinou, který rozhodně nezabíjí pro potěšení, ale jen dle svého morálního kódu - jen ty, kteří jsou zodpovědní za to, že lidé jako on trpí. Proto mě nepřekvapuje vysoké hodnocení, ale byla by opravdu škoda v takto hlubokém filmu nehledat vůbec žádné poselství. Film nabízí mnoho a mnoho dalších problematických otázek než ty mnou zmíněné, avšak ty byly pro mě nejrelevantnější, i když se možná mohou někomu zdát poněkud vzdálené filmu. Paralely tam však jistě jsou, obzvlášť když vezmeme v potaz Joaquinovu aktivistickou činnost. () (méně) (více)

JimmyII

Mindblowing studie vydědění a zoufalství, která víc než trefně komentuje a hlavně kritizuje dnešní svět. Silné poselství navíc Phillips zahrnul do strhujícího vizuálního hávu, který mě nejvíc upomenul na pocity zažíváné kdysi při sledování Sedm. Celé je to komiskem jen mytologicky líznuté, a to je dobře. Joaquin Phoenix podává jeden z nejlepších hereckých výkonů posledních let (myšleno obecně, ne svůj), který je ještě znásoben geniální hudbou Hildur Guđnadóttir. Zasloužené Oscary a jeden z vrcholů roku 2019. ()

Helmutek

Děsivej film o tom, kam až může vést zoufalství člověka, ke kterýmu se jako k člověku nepřistupuje - o zrodu šílenství v někom, kdo zlym neni ani z podstaty, ani se tak nenarodil, kdo byl ale dotlačenej neosobnim Systémem a přezíravou Společností do kouta bez možnosti výběru nebo úniku. O beznaději někoho, kdo na to jde ze začátku vlastně správně a přesně tak, jak by měl a jak se od něj očekává, stejně to ale v očích ostatních nikdy nebude stačit. O bodu, ze kterýho neni návratu - a zároveň ale o neexistenci alternativy nebo cesty, která by vedla jinam. Phoenix to hraje strašidelně opravdově a dovedl z tohodle přerodu osobnosti udělat něco, na co se fakt kouká nepříjemně - tady si snad nedokážu představit sugestivnější nebo syrovější podání, to všechna čest. Za mě mezi 4 a 5* - rezervu pro tu 5. si ale zatim přecejenom nechám na příští zhlídnutí. // Absolutně nerozumim Filově WTF prohlášení, že tohle je film, kterej nemůže mít pokračování - jen takhle z fleku mě napadá asi tak 168 cest, kterejma by to šlo rozvádět dál. ()

KRYSIOPICE

Phoenix si oscara zasloužil právem a zkrátka je to po všech stránkách výborný film i když se místama trochu vleče. Když si představím jak, na tohle přišli do kina lidi v očekavani, že to bude jako ostatni filmy s batmanovskeho universa. Asi čekali že to bude Joker takový jak ho zahral Heath Ledger srandovní týpek, co dela random šílenosti a proto je cool. Jak čekali jednoduchou naivní zábavu se superhrdiny jako ve všech ostatních stupidních blocbusterech. A misto toho dostali surový psychlogický thriller ve stylu Taxi Driver, který nemá s Batmanem naprosto nic společného :D. ()

Tereszka33

Upřímně jsme od toho nic neočekávala a o to více jsem byla nadšená. Nebo spíše čekala jsem, že to bude dobré, ale že až tak, to ne. Ještě pořád před sebou vidím všechen ten smích, tu špínu Gothamu, tančicího rachitického Arthura...Šílená rozpolcenost celým filmem, která se mi odehrávala v hlavě: “chudák, je mi ho líto”, “ježiš, ale teď už to bylo moc!”, “ale tak vždyť já ho vlastně chápu”, “no ne, tak to už ti neodpustím”....čistá magořina v nejlepším slova smyslu. ()

tnp101

Nikdy není jednoduché vydat se do kina s naprosto čistou hlavou bez sebemenšího očekávání, o to víc na filmovou událost, o níž se aktivně hovořilo už dlouho před vstupem do „normálních“ kin. Nevzpomínám si na jiný snímek, který jsem v dohledné době viděl, u něhož bych naprostou nepřipravenost uvítal více než zde, jelikož se mi zdá, že díky sociálnímu tlaku, který mi chtě nechtě ovlivňuje subjektivní dojmy, dost možná plně nedoceňuji, čím Joker vlastně je. Mám dojem, že se nesnaží být dokonalým filmem, jako spíše něčím, o čem bude divák i dlouho po projekci přemýšlet a odnese si z něj něco charakteristického pro sebe samotného. Jak zazní ve filmu, vkus každého člověka je subjektivní a společenská norma diktující mít na všechno přesně vyhraněný názor, kterým se individuum zařadí do určitého tábora jedinců, je špatné. Ačkoliv jde o periodický snímek, v souvislosti s globálním děním v současnosti je velice aktuální. Joaquin Phoenix by měl za tento výkon dostat Oscara, na tom se určitě shodneme všichni. ()

mickyreed

Fůze temného Nolanova komiksového realismu a Scorseseho psychologického dramata, takovej Taxi Driver pro dnešní generaci a sedl mi trošku víc než ten z roku 1976 ... Vyzdvihl bych super retro feeling, skvělej Phoenix a hodně cinefilních momentů. Na 5* to pro mě ale nebylo a Ledger je pro mě i nadále nejlepší Joker. ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu