Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Z pražského Hlavního nádraží vyjíždí na Moravu běžný rychlík, ovšem tentokrát se zvláštní zásilkou, kterou v poštovním voze hlídá stráž Veřejné bezpečnosti pod velením poručíka Lenka (R. Brzobohatý). Zásilku tvoří zbrusu nové bankovky, určené do oběhu. Během cesty však dojde na krátkém úseku trati ke dvěma tragickým událostem. Na 196. kilometru je zavražděna mladá žena, o pět kilometrů dál dojde k explozi poštovního vagonu. Případu se ujímá major Kalaš (J. Sovák) s mladým spolupracovníkem Karlíčkem (J. Hanzlík). Prvním podezřelým je právě poručík Lenk, který výbuch jako jediný z ostrahy přežil. Ovšem záhy se ukáže, že Lenk zůstal naživu jen díky tomu, že jej skutečný pachatel omráčil, a že stopy k rozuzlení záhady vedou zpět do Prahy… Tento film ze série o majoru Kalašovi jako jediný nenatočil režisér Petr Schulhoff, jenž stál za filmy Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966), Po stopách krve (1969) a Diagnóza smrti (1979) nýbrž Josef Mach. V tomto filmu si hlavní roli taktéž nezopakoval Rudolf Hrušínský, jako ve zbývajících, ale Jiří Sovák. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (197)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Svižná, dobře natočená a slušně vymyšlená detektivka. Major Kalaš (Jiří Sovák) coby zkušený lidský detektiv má po boku mladého nezkušeného Karlíčka (Jaromír Hanzlík) a s skvěle se doplňují v záležitosti vybouchlého vlaku, který vezl novou sérii bankovek. A že ten vlak dobře bouchnul! [4612. hodnocení, 166. komentář, 75%] ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Souvislosti, Karlíčku!“ Na kolejích obvykle čekává sebevrah, ale pokud vlak převáží 5 melounů, je potřeba postoje přehodnotit.. Dnes již televizní klasika s majorem Kalašem, který směrem ke snaživému elévovi Hanzlíkovi pronáší bonmoty s kadencí zbraní svého ruského skoro jmenovce, mravenčí pílí skládá puzzle důkazů a občas vyzkouší Karlíčkův postřeh náznakem úderu do podbřišku. Neříkám, že jsem přímo začal trpět příznaky narkolepsie, ale nějaká gradace příběhu v poslední půlhodině by třeba zvedla z lůžka i Ráďu Brzobohatého.. ()

Reklama

Sonnery 

všechny recenze uživatele

Ze všech "majorkalašovek" mě tahle příjde nejslabší. Možná mi chybí Ruda Hrušínký, který do role Kalaše maximálně seděl a přispíval tak k zatuchlé atmosféře. A možná mi tam chybí děsivá zápletka...Přiznám se, jak tam chybí zákeřnej mord, tak u mě detektivka postavená na atmosféře ztrácí kouzlo. Ale i tak tyhle filmy byly zlatý časy ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Někdy mě překvapí, jak dobré filmy tu máme schované. Nebo schované, spíš je to tím, že jsem na ty české a československé prostě dlouho nekoukal. Jiří Sovák tu naprosto skvěle hláškuje, i když myslím, že Rudolf Hrušínský, který Kalaše většinou hrál, mohl být v tomhle ohledu ještě lepší. Měl bych někdy dohnat. Překvapivě ani děj nebyl vůbec špatný a jsou zde výborné momenty. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Detektívky Eduarda Fikera som pred mnohými rokmi rád čítal a Serii C-L z nich najradšej. Na film som si už príliš nepamätal a tak som využil príležitosť pozrieť si ho opakovane, aby som sa definitívne rozhodol medzi dvoma a troma hviezdičkami. Je už na ňom vidno kam sa počas normalizácie bude uberať filmová tvorba. Nahradenie Rudolfa Hrušínského chalupárom Jiřím Sovákom nepovažujem za dobrý ťah. Ostal Sovákom, aj keď mal byť Kalašom. Jeho fanúšikom to určite neprekáža, ale ja som sa pri záverečnom manažovaní policajnej akcie v štýle Tommyho Lee Jonesa smial, ako pri dobrej veselohre. Pri spomienke na detektívky Petra Schulhoffa som si uvedomil, že aj v tej neľahkej dobe bolo možné ich nakrútiť tak, aby pretrvali, ale to by na režisérskej stoličke nesmel sedieť tvárný Josef Mach. Nedokážem dať filmu s esenbákmi odetými v slušivých šušťákoch a plnom trápností viac, ako dve hviezdičky. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (26)

  • První záběr filmu je na lokomotivu řady 477.0 (Papoušek) inventárního čísla 38. Lokomotiva byla vyřazena 16. 3. 1976 a sešrotována o čtyři roky později... V době natáčení jí tak chybělo 6 let do „důchodu“. (alanwilder)
  • Trefit bez míření, od pasu pistolí ČZ 52 na vzdálenost 30 metrů dívku do čela, je totální utopie. Snad by to šlo při hodně přesném míření, ale od pasu je to vyloučeno. V tomto případě musel mít vrah jistotu, že svědkyni skutečně zabil, proto by musel mířit a neriskovat špatný zásah. (pjotri)

Reklama

Reklama