Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Holčička Zazie přijíždí poprvé do Paříže a má jedno přání, tak veliké jak dokážou být jedině dětská přání, vidět pařížské metro. Jejím průvodcem a ochráncem při jejím pařížském pobytu je strýc Gabriel, který ji seznámí se svými přáteli, k nimž se malá Zazie chová s otevřeností a půvabem sobě vlastním. Takže, hurá do metra! Ale metro je zavřené, protože zaměstnanci stávkují a Zazie musí tedy vzít za vděk taxíkem Charlese, Gabrielova kamaráda. Ráno čeká strýce Gabriela nemilé překvapení: Zazie si vyšla poznat Paříž. A spolu s ní, jejím pohledem, poznávají Paříž a její obyvatele i diváci. Toto velké dobrodružství holčičky Zazie trvá třicet šest hodin a probíhá v překotném tempu a úžasné legraci.
Filmová adaptace slavného románu Raymonda Queneaua je ve filmu tím, čím je tento román v literatuře: je vynalézavá, směšná, plná gagů, s lehkostí i plnou vážností si pohrává s různými formami, zvuky, hudbou a barvami, stejně jako si literární text hraje se slovy, syntaxí a pravopisem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (65)

Machrovic 

všechny recenze uživatele

Posledních 15 minut (nebo kolik) ten film zbytečně zabíjí. I když musím přiznat, že ÚPLNEJ závěr, byl pro mě docela překvapivý. // "SPOILEROIDNÍ" HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Líbí se ti v Paříži? - Prdlajz dědku plesnivej. // Proč cheš být učitelkou? - Abych do pětašedesáti mohla buzerovat malé děti. // ... Tak budu kosmonaut. ... A budu buzerovat Marťany. // Anglický bomby zabíjely jen Němce. // Jmenuju se Pedro Přebytečnej. // Já jsem skutečná slečna. A navíc vdova. // Je radost vidět vás řídit. - Opravdu? // Nevíte která bije! - Čtvrt na pět. // Dospělé nesmíš týrat. // Kde je Albertina? - Pryč. - Jde se na cibulačku! // Tak to jste pitomec. - To se policajtům stává. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Bizarní pestrobarevní groteska, u které jsem neměl nejmenší tušení, jaké překvapení vytasí z rukávu tvůrci za okamžik. Jenže ani šílené zpracování nedokáže zastínit základní nedostatky v jednoduchém scénáři. Ač je snímek krátký, nedokáže - byť je opravdu zpracováním velmi zajímavý - zabavit diváka na celou dobu. Nevypne-li jej kvůli bolesti z hlavy, kterou několik scén opravdu dokáže vyvolat, bude mít co dělat, aby přetrpěl neustále se opakující motivy nebo otřesnou dívčinu v hlavní roli. Je třeba si uvědomit, že něco podobného ovšem není k vidění příliš často, takže dokážu pochopit, že tenhle snímek pro někoho bude příjemným překvapením, které přinese osvěžení mezi všechny ty stejnorodé snímky, které teď máme v televizi možnost zhlédnout. S propracovanější dějovou linií mohla být tahle bezduchá hříčka minimálně zábavnou komedii s inovativním přístupem k látce, takhle se ale jedná jen o zpočátku laskavou taškařici, u které pomalu opadá okouzlení režijní hravostí a na povrch prosvítá její prázdnota. [TOP 19/6 70%] ()

Reklama

janek85 

všechny recenze uživatele

Tak po delší době jsem zhlédl filmový klub a musím říct, že mě tento film hodně potěšil. Byl velice svižný, chvíli pomalý, chvíli rychlý. Ve většině scén byl viděl dobrý francouzský humor, skoro pořád jsem se smál. Taky by bylo dobré ocenit výkony herců, obzvlášť výkon malé holky, ten byl nadmíru vynikající. I hudba mi připadala k filmu dobrá. Z tohoto filmu mám velice dobrý pocit.83% ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Anarchie. Superimpozice, trikové záběry, různé rychlosti natáčení, skok poskočný, aluze (jiné novovlnové filmy, groteska hraná i animovaná). Pestrobarevná učebnice stylistických postupů nouvelle vague. Minulo mne to stejně jako kniha (které se Malle, pokud jde o přímou řeč, drží s obdivuhodnou věrností). 60% Zajímavé komentáře: Fabienne, Machrovic ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Úvodnú túžbu dievčatka uvidieť metro vzápätí strieda bláznivo rozparádená jazda Parížom, obsahujúca v sebe prvky grotesky, bláznivej tancovačky, milostnej komédie a ktoviečoho všetkého ešte v tak razantnej mäteži až sa z toho hlava točí. Rovnomenná literárna predloha Raymonda Queneaua je skvelá, jej ducha skvele vystihol Malle narúšaním zdanlivého poriadku a životných schém s použitím náhlych vpádov, trikov, zrýchlenia a spomalenia obrazu, zmiznutiami a objaveniami postáv, sekmi v dialógoch, dejovými zvratmi. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (3)

  • Futuristický dvoupatrový prosklený autobus je Citroën U55 Currus Cityrama z roku 1959. Linkový autobus se zeleným pruhem je Chausson ANG z roku 1956. (sator)

Související novinky

Zlín Film Festival s vůní  Francie

Zlín Film Festival s vůní Francie

04.05.2016

Filmové cestování po Evropě pokračuje letos výletem do provoněné Francie a Zlín Film Festival odtud přiveze návštěvníkům více než 40 archivních i nejnovějších filmových počinů. Sekce Dny francouzské… (více)

Reklama

Reklama