Nelítostný souboj

• USA Heat (více)

Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

Lukoboss

No je to takový zvláštní. Místama skvělý scény, dialogy a nápady, někdy trochu slabší místa (zvlášť konec je pro mě trochu rozporuplnej, i když vlastně ne vyloženě špatnej, jen bych si představoval trochu jiný provedení). Samozřejmě, co se týče hereckýho obsazení, tak tam není moc co dodat. To je hvězdná plejáda, která prostě chytla opratě filmu do svých rukou a dovedla tenhle kočár do zdárnýho konce. A když vezmu v potaz rok natočení, musím uznat, že je to hodnocení oprávněný. S výhradama, ale oprávněný... ()

Kaceris

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktoré kedy vznikli. Film má síce 170 minút ale tie mi vždy zbehnú ako pri nejakom hodine a pol dlhom filme. Je vážna škoda že nevzniklo v týchto rokoch spolu De Niro a Al Pacino až tak nehrali, pretože ten film ponúka jednu z jedinečných chémii medzi postavami. Neil je zlodej ktorý rešpektuje Vincenta, a naopak, Vincent je je policajt ktorý rešpektuje Neila i keď obidvaja robia v úplne odlišnom obore, myslím si že scéna v reštaurácii hovorí za všetko. Film ponúka vynikajúce herecké výkony, legendárne scény a miestami aj nejakú tu hlášku.Tento film podľa mňa definuje "Heist filmy" a celkovo Krimi žáner ako taký. Stará dobra klasika. ()

Circumscriptor

Vidieť Roberta De Nira a Al Pacina bok po boku v akčnej kriminálke je samozrejme nezabudnuteľné a preto si tento zážitok tak veľmi ctím. Keď som videl hlavnú akčnú scénu po prvý krát, pôsobila na mňa neuveriteľne realisticky, hlučne a plná akcie, ako to býva aj pri skutočných prestrelkách. Práve tú hlučnosť si fanúšikovia prestreliek pri tomto filme naplno užijú, ktorá mi pri predabovanom Scarface veľmi chýbala. ()

Kelly2502

Dnes som to videl po druhýkrát a iba som sa utvrdil v tom, že je to jednoznačne najlepší krimi film čo som videl...dokonale vykreslené postavy, každý dostal priestor, úžasný de Niro a Pacino dokonca aj Val Kilmer sa do postavy hodil dokonale. Tomuto filmu nie je možné takmer nič vytknúť. Každý záber dokonale vypointovaný, každá scéna má v mozajke svoje miesto.... Zhrnul by som to len takto: Ak by som natočil film ako Heat a potom do konca života už len váľaľ šunky, aj tak by som si povedal, že som v živote niečo dokázal. Mám chuť ho pozrieť hneď zajtra znova a do mojej TOP 10 ide okamžite. ()

Arkanoid

„What you doing here? You crazy? This ain’t Disneyland.“ Som rád, že pri rozstrieľaní auta pri preberaní prachov od okradnutého auto nevybuchlo. Film možno vnímať aj ako uctenie si profesionálne odvedenej práce skupiny chlapov, ktorí si rozumejú, uznávajú vlastnú hierarchickú štruktúru, dokonca majú medzi sebou priateľské väzby so znakmi plnohodnotne fungujúcej komunity. Partnerský sharing nie je úplne ono, keď ste chlap a vyšetrujete vraždy, čo je tu výborne opísané. Ženy aj tak nechcú počuť veľa negativizmu, boli by z neho otrávené. Schopnosť otočiť sa behom 30 sekúnd a vycúvať z nevýhodnej situácie pripomína nezávislosť na výsledku, kedy človek neostáva v neriešiteľnej situácii, neplytvá energiou, ale zoberie to ako skúsenosť a skúša inde. Už úvodná zadymená vlaková stanica robí atmosféru. Vystupuje z neho sústredený Robert De Niro, ktorý sľubuje kvalitný herecký výkon. Podáva ho ako pečať svojich minulých hrdinov pri oslovení ženou na večeri, napríklad Taxi Driver. Jeho vypočúvací štýl balenia mi zase pripomína jeho rolu v New Your, New York. Val Kilmer s copíkom tu zasa poctivo hrá vtedajšieho Brada Pitta. Al Pacino vychutnáva ženu namiesto nekalostí a partia ide lúpiť. Herecký ansámbl je ozaj vydarený a film spája mnoho fanúšikov hviezd. Tom Sizemore, najelegantnejší Danny Trejo a priestor si ukradla dokonca mladá Natalie Portman, no dôležitosť úlohy z Leona neopakuje. Henry Rollins má výnimočnú formu, ale priestoru mal oveľa viac v neskoršom Sons of Anarchy. Wes Studi hrá policajta, čo je škoda, keď má na to zahrať záporného hrdinu. Jeremy Piven si zahral len doktora. Jon Voight má dôležitejšiu rolu, ale jeho herecký talent nedosiahol maxima. William Fichter je nevyužitý, jeho vrcholná rola je v neskoršom Prison Breaku. Al Pacinova originálna mimika a gestika v roli policajta dodáva scénam vyšetrovania humor a dynamiku, pri vypočúvaní zasa nezabudne na cholerické výstupy. Prekvapí vykĺznutie amatéra profesionálom. LAPD v hoteli je tiež mimo. Poteší vidieť priateľstvo, ako je zobrazené tu De Nirom a Kilmerom, ktoré je naplnené v profesnom aj osobnom živote. Zápletka s tajomstvom kamošovej ženy by si však zaslúžila seriálový vývoj. Detektívovi Hannovi hovoria o podozrivom, čo si odsedel trest v Attice, ale Al Pacino to tentoraz nekričí ako v Dog Day Afternoon. Jeho vzťahová scéna o sharing bad events je tiež výborná a poučná. Pri dialógu „Who?“ „Who? Are you fucking owl?“ ma napadol Kamaru Usman. Mojahed má asi napozerané. Pri „It is what it is.“ zasa Max Holloway. Slávna scéna bankovej lúpeže a úteku je adrenalínová, ale dalo sa z nej vytrieskať aj viac. Každopádne, lepšia scéna tu nie je a baví lepšou zohranosťou lupičov ako policajtov. Mobyho hudba dodala scénam Hannovho maniackeho prenasledovania cool napätie. Je vtipné, že Al Pacino rozkopne zamknuté dvere až vtedy, keď mu ich Wes Studi v rohoch nastrelí. Michael Mann má tradične kvalitnú kameru, ktorou vie dynamicky zachytiť akciu. Je to síce hlavne o tej akcii, ale bez výborného vykreslenia charakterov by nešlapala tak dobre. Tu zase ide viac menej len o hlavnú dvojicu postáv. Inteligentného zločinca s mravnými zásadami, tímového hráča, ktorý však nevie, kedy prestať. Je potom jasné, akým smerom sa bude dej uberať. Symbolický odlet lietadla už len podčiarkuje jeho rozpoloženie. Jeho rovnocenný súper, detektív Hanna, tiež nevie, kedy prestať, o čom svedčia jeho rozpadnuté manželstvá. Rád však robí to, čo mu ide, a to je chytanie zločincov. Obsadiť týchto dvoch Robertom De Nirom a Al Pacinom je nielen reklamný, ale aj najrozumnejší ťah, ktorý prináša filmu luxus hereckých výkonov. Posledné výstrely neľútostného súboja by som riešil aj záberom na väčšiu plochu ako z westernov, nech vidíme celý priestor, kde sa osudný stret odohráva, no dráma sa končí krásne bratsky, ľudsky a s veľkým rešpektom. Jazykové okienko: drop of a hat; knock-back; jacket (prisoner meaning); cut and dried. „Give me all you got!“ -"Dont waste my motherfucking time!" -„Charlene’s gonna leave me.“ Why?“ „Not enough steaks in the freezer.“ –„Don‘t ask him where he got it.“ –„What do you want to be when you grow up?“ I don‘t know.“ „Just like me. I don‘t know either.“ –„The bank is worth the risk. I need it brother.“ –„I roll with you, Neil. Whatever.“ -„For me, the action is the juice.“ –„How you doin‘?“ –„Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner.“ „You know, we are sitting here, you and I, like a couple of regular fellas. You do what you do, and I do what I gotta do. And now that we've been face to face, if I'm there and I gotta put you away, I won't like it. But I tell you, if it's between you and some poor bastard whose wife you're gonna turn into a widow, brother, you are going down.“ –„There is a flip side to that coin. What if you do got me boxed in and I gotta put you down? Cause no matter what, you will not get in my way. We've been face to face, yeah. But I will not hesitate. Not for a second.“ –„When it rains, you get wet.“ –„I'm angry. I'm very angry, Ralph. You know, you can ball my wife if she wants you to. You can lounge around here on her sofa, in her ex-husband's dead-tech, post-modernistic bullshit house if you want to. But you do not get to watch my f***ing television set!“ –„I say what I mean, and I do what I say.“ –„I know life is short. Whatever time you get is luck.“ –„You were good. I‘m going to the hotel. I’m going to take a shower and I’m going to sleep for a month.“ -Home free.“ –„I gotta take care of something.“ –„ I say what I mean, and I do what I say.“ –„Look at me.“ () (méně) (více)

jondoe

Najlespia krminalka aku som kedy videl. Vinikajuci scenar z perfektnumi dialogmy doplna dobra kamera. Hviezdne obsadenie hra na vybornu kazdemmo som jeho postavu uveril ci uz bola velka alebo mala.100% ()

casioa....

Vrchol M.M., čo sa modernej doby týka. (Posledný Mohykán je zasa kráľom tej "staršej" doby-u mňa síce aj M.M. kráľom absolútnym-vďaka OST, ale o tom, potom...na inom mieste.) ()

DavidS.

Absolutní špička žánru!!! Nejlepší Mannovo dílko. Skvělé herecké obsazení, kterému vévodí pochopitelně duo Pacino-de Niro, ale výborně jsou obsazeny i vedlejší role (Kilmer, Sizemore...) Chytré, nápadité, napínavé a závěrečná přestřelka v ulicích Los Angeles je nezapomenutelná... ()

Tjaden

Délka 171 minut sice vypadá hrozivě, ale zase nevím, co by se mělo z filmu vystřihnout. Žádná scéna mi nepřišla zbytečná. Dvě charismatické postavy spolu svádí nelítostný souboj, stejně jako jejich skvělí protagonisté-Al Pacino a Robert De Niro. Záleží pouze na divákovi, kterému z nich bude držet palce. Já se přiznávám, že se mi víc líbil De Niro. Film obsahuje sice jen jednu pořádnou akční scénu (úník z banky), ta je však zvládnutá tak brilantně, že by se před ní měli sklonit všichni tvůrci mnohem akčnějí ražených snímků. Příběh je napínavý a neúprosně graduje do úplného konce. Happyend se nekoná, v nelítostném souboji může přežít jen jeden... ()

iXtr3m3

Špička ale naozaj špička svojho žánru. Nechcem len sucho citovať a opakovať slová, ktoré tu už napísal "POMO", ale v prípade tohto snímku to naozaj inak nejde. Človek pri jeho sledovaní splynie s hlavnými postavami natoľko, že na konci nevie, komu má viac držať, či klaďasovi, alebo záporákovi, alebo najlepšie obom. SPOILER: tá úžasná a dychberúca akcia v meste v najväčšej špičke so streľbou aj cez okoloidúcich ľudí, bola asi najvernejšie spracovaná v rámci tohto žánru. ()

bari68

Mann znovu a znovu ukázal, že jeho filmy po stránke kamery sú jasnou jednotkou na trhu.Vidieť Al Pacina a Roberta De Nira spolu(teda proti sebe) je v režisérovom prevedení kvalitnou krimi drámou plnou akcie a napätia.Možno len trocha menej tej Hollywoodskej osnovy a je to na plný počet. ()

wikus

Výborné.Výborné.A ešte raz výborné. Od prvého momentu až po samotný koniec filmu. Má to akciu, atraktivitu, štýl. Al Pacino a Robert de Niro sú výborní. Nemám čo vytknúť. ()

bruceman7

Vynikající herci a vynikající děj. Těžko říct, komu jsem fandil víc, páč to charizmatem přetejká. A ta přestřelka s fízlama ve městě, to jsem snad ještě neviděl. Co víc k tomu dodat. 90% ()

Jaccobos

Spíše 4,75*. Parádní obsazení, v posledních scénách by se napětí dalo krájet. Velmi dobře zachycená psychika postav, jak chtějí změnit svůj život, jak se rozhodují a jejich vnitřní boj. De Niro je pro mě v tomto filmu jednička. ()

cachina

Tak tohle je šálek mýho kafé..To já můžu... Al Pacino, Robert De Niro a především Michael Mann rozehrávají hru, ve které nikdo z nich nemůže udělat ani jednu chybu. Jen nevím komu z nich fandit a držet palce, snad všem třem! Film s vynikajícím hereckém obsazením patří k tomu nejlepšímu, co nám může daný žánr poskytnout. ()

divak84

to jak po sobě jdou, aby si pak "spolu" zašli na snídani ... a pak zase po sobě jdou. to je něco geniálního. avšak na muj vkus až příliš dlouhé a rozvlačne. je to dobrej film ale docenit ho neumim, protože mannův styl mi prostě nesedí ()

Mistickzz

Al Pacino a De Niro spolu, tešil som sa, ale ostal som trocha sklamaný. Film bol super, obaja hlavný protagonisti boli neskutočný, tak isto aj scenár a akčné prestrelky, ale na mňa to bolo až moc dlhé a miestami nudné. Apropo, posledná banková lúpež bola ukážka ako sa to má robiť.Škoda, tento film mohol byť v mojich očiach oveľa vyššie bez nejakých tých suchých miest. 84% ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu