Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Damielka

Jeden z mála amerických filmů, na který nedám dopustit. Film, který vás vtáhne pod hladinu tak rychle, že se ani nestačíte nadechnout. Nádherná hudba a skvělý Daniel Day-Lewis. ()

Cong

Tak takhle si představuji dokonalý dobrodružně-romantický film. Naprosto geniální hudba Trevora Jonese, krásné exteriéry, bezchybný casting - Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe a Wes Studi se snad pro tenhle film narodili. Nejlepší ze všeho je ale samozřejmě závěr, který je tak skvělý, že bych si ho mohl pouštět každý den znovu. Poslední Mohykán byl, je a asi ještě dlouho zůstane na mém seznamu nejoblíbenějších filmů. ()

Eldoth

Film u kterého jsem se ani na okamžik nenudil ...má strhující děj, excelentně hrající herce, velmi, ale opravdu velmi silný příběh a doslova omračující, nezapomenutelnou hudbu. Tady není co dodat, 5* ...jen to švihne. ()

dehlie

sa priznám, že na indiánske filmy veľmi nie som. ale aby som bol spravodlivý- skvelá hudba, krásna madeleine stowe. ()

Dragonlanc

Filmov o poslednom mohykánovi som videl niekoľko, ale tento na mňa pôsobí historicky najpresvedčivejšie, zrejme preto, že nemá nič spoločné s typickými americkými sračkami o indiánoch, ktorých sú stovky a nestoja ani za korunu. Neobľubujem veľmi filmy o divokom západe a indiánoch hlavne preto, že pôsobia väčšinou úplne smiešne a všetky sú na jedno kopyto - zlí vraždiaci indiáni a dobrí kovboji a šerifovia, ktorí ich musia zastaviť. K tomu ešte nekonečne strieľajúce pištole a pušky, ktoré stačí nabyť na začiatku filmu a potom strieľajú celý film a indiáni, ktorí netrafia ani stodolu a americká sračka (pardón film) z divokého západu je hotový. To, že 200 rokov vládnou politikou USA bola genocída a systematické vyvražďovanie pôvodných obyvateľov - indiánov (podľa rôznych odhadov ich takto povražťdili 60 -100 miliónov) zvyčajne nikde ani slovo. Chvalabohu, tento film je výnimkou. ()

gumolit

Super krasný film,nezostarol nikdy!!Najlepší soundtrack aký som počul a zase najsmutnejši koniec pojatý dosť brutalnym spôsobom aký som videl no lenže aj fakt rychle konečné finále pri ktorom ma stále mrazí!! ()

KatRi

Předlohu neznám a na základě filmu docházím k závěru, že asi nejsem romantická duše, nebo alespoň ne tímto naivním způsobem. Umím si představit, že by to na mě působilo v patnácti, ale dnes už ne. Bohužel? Bohudík? Jenže pořád nevím, kde je chyba, hudba byla víc než dobrá, výprava i kamera také dobré, ale jako celek to na mě působí naprosto nezajímavě, tuctově. Harlekýnkově. ()

amokey

Vůbec nevím, co na to mám říct, protože to bylo strašně... skoro strašné. Podivně sestříhaný film, kde jako by části děje chyběly a jediné, co na něm stálo za to byla hudba. ()

AIMÉE

Z tohoto filmu jsem si odnesla už před lety silné pocity a objeví se při každém shlédnutí, což nasvědčuje, že pro mě má vždy význam ho vidět, když je možnost. Je až k neuvěření jak precizně a především s jakým nasazením celý filmařský tým zpracoval příběh podle knižní předlohy. Pro Day-Lewise mám slabost, ale tady je celá plejáda skvělých hereckých výkonů. Výborná výprava a kamera vykouzlili úchvatné záběry a tím pádem dojem, který se dostavil mi dlouhou dobu utkvěl v paměti. Takže ač nejsem velký fanoušek velkofilmů, tady je výjimka skoro nutná. (spoiler): Pokaždé když mi přijde The Last of the Mohicans do cesty vybaví se mi dvě zásadní scény; v první půli kdy vojsko táhne lesem a Magua (skvělý výběr castingu, Wes Studi Maguu nehrál, on se jím zkrátka stal !) kuchá otce hlavní hrdinky... Druhý a silnější zážitek je rozhodně to závěrečné tragické "defilé" na útesech za doprovodu té úžasné hudby od T. Jonese a R. Edelmana. ()

jasse

Myslím, že vše už tu bylo řečeno a souhlasím s názorem, že 5 hvězdiček je málo. Osobně považuju Edelmanův a Jonesův soundtrack za naprosto fenomenální. Za svůj život jsem snad neslyšela nic lepšího. ()

kamigava

Čekal jsem mnohem více od tohoto filmu. Asi si půjdu přečíst knižní předlohu, která mě asi pobaví víc. Už jsem viděl lepší historické filmy než je tento. Např. Patriot, Statečné srdce, to byly panečku kousky. Tady nevím jestli to vůbec za to podívání stálo. Líbila se mi hudba, která tomu dávala trochu plus ale jinak mě to nebavilo. Žádná velkolepá akční kreace se tu neobjevila, místo ní je tu spoustu zbytečných řečí. Přijde mi to tak celé o ničem. Dávám 50%. ()

patrik221

Ako začať.....Nuž som sklamaní a nasratí. Slávni, ospevovaní, vysoko hodnotení mohykán na mna nazapôsobil tak ako mal. Čakal som niečo v štýle Tanec s vlkmi, Statočné srdce alebo Posledný samuraj, nedostalo sa mi...Ano film to nie je zlí - je celkom dobrý, hudba je v nom excelentná, výprava krásna a herci hrajú dobre ale chýba tomu srdce. Proste mi to pripadalo uplne bez srdca a bez duše - či už akčné alebo konverzačné scény. Ale čo ma najviac nasralo je neprirodzenosť a neuveritelnosť jednotlivých scén - boje natočené bez akéhokolkvek zápalu, láska ktorá nastane v zlome sekundy a patetické až telenovelné dialogy. To čím si ma získali filmy ktoré som menoval v druhom riadku tu proste chýba a všetko je to vina Michaela Manna(ktorého okrem iného zbožnujem) a scénaristi ktorý tento nezáživný a presladený bluvajs napísali. Tri hviezdy dávam za celkom dobrý film, nádhernú prírodu a Lewisa zo soudtrackom. Brutálne som sa nudil. ()

kritiklon

Pro mě největší role Daniela Day-Lewise a jeho nejlepší herecký výkon v roli bílého indiána jehož jako dítě adoptoval náčelník kmene Mohykánu a vychoval jej k obrazu svému. Nechybí zde boj, akce, příběh a láska! V tomto dokonalém ztvárnění poměrů bojů o americký kontinent v době jeho osidlování si každý najde to své. Ať už jde o romantiku, historii, boj či nádhernou přírodu. Atmosféru celého filmu navíc doprovází vynikající soundtrack který patří k mým nejoblíbenějším a myslím že ho lze zařadit mezi ty nejlepší vůbec. Vše ve filmu je ztvárněno tak aby co nejvíce odpovídal realitě tehdejší doby a jeho děj má velmi silný příběh u ktrerého se budete bavit od začátku do konce! S blížícím se koncem film graduje až na samý vrchol. Klenot tohoto žánru!!! Zaslouží 5 hvězd a víc... ()

H4ku11

Film som si pozeral po dlhej dobe a uvedomil som si, že nezabudnuteľnou je pre mňa iba hudba a tak posledných pár minút pred koncom, ten zvyšok zabudnem hneď ako dopozerám. ()

Santino7

Film, ktorý ma nezaujal v čase prvého zhliadnutia a nebolo tomu tak ani teraz. Daniel Day-Lewis bol vo svojej roli vynikajúci a to je asi tak všetko. Bodka. Ak by som to mal však aspoň čiastočne zdôvodniť, za tento môj nezáujem môže asi najmä taká moja všeobecná averzia voči podobne stavaným drámam-veľkofilmom, ktoré profitujú na svojom megalomanstve, klišé a tak ďalej. Skrátka nedokážu ničím prekvapiť, majú takú tú otrepanú schému, predvídateľný dej (ako napísal gudaulin: už dopředu můžete bez znalosti předlohy kalkulovat s tím, jak všechno dopadne a kdo přežije) a to ma na tom priam ubíjalo. Dané hodnotenie dávam aspoň pre akú-takú objektívnosť s prihliadnutím na fakt, že žánrovo ma to absolútne minulo a v žiadnom prípade nejde o moju "šálku kávy", či tiež za už spomínaný výkon Day-Lewisa a isté filmárske kvality, ktoré sa Mannovi uprieť v žiadnom prípade nedajú. Ale inak je to bieda. 3/5 ()

Movie Gourmet

Legendární příběh a působivý (i když možná až moc dlouhý) film, který Vás zaujme silným příběhem (samozřejmě s podtextem romantiky) a HLAVNĚ VÝBORNÝM SOUNDTRACKEM pod taktovkou Trevor(a) Jones(e) a Randy(ho) Edelman(a). Verdikt: 5* a 80 - 85 %. PS A to finále... to opravdu stojí za to. ()

Ollie235

Takhle nějak jsem si to představoval. Velkofilm se vším všudy - epická hudba, dobré herecké obsazení, láska, válka, smrt a poměrně velké množství silných scén. A to všechno ve vyváženém poměru, bez přehnané dávky patosu a s fungujícím důrazem na emoce. Poslední Mohykán navíc tohle zvládá během necelých dvou hodin a v tom má oproti dalším filmům tohoto žánru obrovskou výhodu. Bohužel ale trochu selhává v celkové zajímavosti příběhu, který nemá moc čím překvapit a nepříliš zajímavými pasážemi, kdy se nebojuje. Můj dojem po zhlédnutí je ale rozhodně kladný - 4*. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)