Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

pavont

Uzasny pribek, ktori ale trpi niekolkymi chybami. Reziser sa akoby nevedel rozhodnut, aky zaner vlastne toci. To nemusi byt na skodu veci alwe bohuzial straca dych tam kde to cakate najmenej. T. j. akcne sceny, ktore su dost odflaknute a aj lubostny trojuholnik nieje taly iskrivy ako by sa dalo cakat. Proste chcelo to sa s niekolkymi scenami viacej vyhrat. ()

Jarosh66

Pro mě nejhezčí dobrodružný film všech dob. Tak si mě již po prvním shlédnutí získal, že titulní píseň z tohoto filmu jsem si ještě hodně dlouhé hodiny a dlouhé dny broukal v hlavě. Hudba, scenérie, herci a silný příběh a dech beroucí hlavně poslední 15 minutovka tohoto filmu z něj dělají mistrovský kousek, na který se budu muset co nevidět podívat znovu :-) ()

Monini

Hudba je duchem filmu, vhání slzy do očí a je nezapomenutelná. Troufám si tvrdit, že nejlepší soundrack co jsem slyšela. Příběh nádherný, herci skvělí. Film nemá chyby a drží skvělé napínavé tempo. Co mu můžu vytknout? ()

zekon

Jeden z nejlepších Mannův film. Atmosféra, skvělá hudba, herci, zábava. Asi jeden z mála filmů s indiány, který je víc historický než pohádkový Vinetů. ()

sospik

Krásný příběh, krásný sountrack, krásná krajina, krásný vodopád.. jen škoda, že na konci všichni umřou :D ()

kondomxxl

Nie je to vyložene zlý film, ale dalo sa z neho vymačkať viac. Pretože výprava a hudba boli skvelé, tak ako aj herecké obsadenie, stále tam chýbal ten šmrnc. ()

chosan

Jeden z nejlepších filmů o indiánech dokonce natočen lépe než Vinnetou já dávám 95%. A je to můj opravdu hodně oblíbený film! Hudba co vás vezme za srdce! ()

Sindymindy

Silný zážitek, zejména díky hudbě, která rve za srdce a vytváří dokonalou atmosféru pro hrdinské činy rudých i bílých válečníků. K tomu dvakrát podtrženo romantickým příběhem. ()

petrastrela

Když jsem tento snímek viděla poprvé, nemohla jsem ani usnout, jak moc mě dostal. Vše brilantní, včetně nádherné hudby! Pro mě další obrovská srdcovka. Tak kruté a tak krásné. ()

Luciaaas2

Jeden z nejkrásnějších filmů co znám, je to má srdeční záležitost a viděno nejméně 200x krát :-) Hned v úvodu vás strhává krásná kamera za doprovodu jednoho z nejlepších soundtracků vůbec. Film, který vás chytí za srdce a nepustí. Wes Studi ve své nejlepší roli huróna Magui, je přímo ďábelský. Daniel Day-Lewis patří mezi nejlepší herce a jeho roli bílého indiána uvěříte. Michael Mann dokazuje, že patří mezi nejlepší režiséry a jeho smysl pro cit, syrovost a detaily je nezapomenutelná. ()

Jevablo

Nezapomenutelná hudba, dobře zvládnuté válečné scény, to se pak i ten romantický příběh snese. Film má opravdu skvělý soundtrack. ()

Tomulka

Už je to dávno co jsem to viděl, ale pořád mi v hlavě zní ta nezapomenutelná melodie a některé scény, které jsou touto podmanivou hudbou podbarveny jsou nesmazatelně zapsány v mé hlavě. Daniel a Madeleine jsou nádherný romantický pár. Vůbec celý film působí spíše na emoce a to velmi dobře. Režie Michaela Manna bez chybiček. Takové filmy jsou TOP filmové historie. ()

Alister

Neviděl sem celé, nebudu proto hodnotit kvalitu příběhu. Kamera možná kvalitní je, ale já byl znechucen, protože Nova Cinema vypustila něco na způsob 700mb divx...., ještě nemužu opomenout, že v některých dialozích ve francouzštine vypadávaly titulky, a tak né že by je tam laskave dopsali, ale rozhodli se překlad donamluvit nějakým amatérem a jelo se dál ( hochy z novy evidentně nic nezastaví...) Opravdu pozoruhodné, jak dokáže nova svoji pitomosti zkazit zřejmě kvalitní film. Z těch několika málo postřehů se mi zdálo, že film doplácí na nevyrovnané tempo, a taktéž poněkud sterilní bojové scény. Nepříjemně mě zaskočil tolik opěvovaný soundtrack, který mi prostě a jednoduše nesedl. ()

BigbyWolf

edit: Přidávám na 5*. Můj problém se zkratkovitostí není po dalších shlédnutí ani zdaleka tak silný, výborný velkofilm. ()

hyde1987

Strašně jsem se bál, že to Amíci zprzní jako všechny ostatní historické filmy co natáčejí. Ale chyba lávky! Hudba je majestátní, přestože je to trošku kelťárna, tak sem pasuje, výprava nemá absolutně chybu, angláni jsou správně nabubřelí, Daniel Day-Lewis je klaďas největší, Madeleine Stowe je k sežrání a Magua je fakticky nášupníček. Wes Studi je ošklivý, tvrdý, chladný, pomstychtivý...Nenašel jsem ve filmu ani jedno hluché místo, mnohokrát mě zamrrazilo v zádech. Pro mne je Poslední Mohykán nejlepší indiánkou co znám. Cooperovu předlohu jsem jako klučina hltal a tento film ji nijak neshazuje. ba naopak. Sokolí Oko jsem si tehdy představoval tak nějak jako Day-Lewise. Plný počet je málo, jeden z mých nejoblíbenějších kusů, které můžu vidět třeba devadesátkrát a stejně se mi neomrzí. HOWG ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)