Tiché místo: Část II

• USA A Quiet Place Part II (více)

Neví se, odkud přišli, ale okamžitě po invazi na naši planetu se postavili na vrchol potravního řetězce. Reagovali na jakýkoliv zvuk a jeho původce bleskově zlikvidovali. Abbottovi přežili i díky tomu, že se kvůli nejstarší dceři naučili všichni komunikovat posunkovou řečí. Jenže ani to jim nakonec nepomohlo, otevřený střet s vetřelci nepřežil otec Lee (John Krasinski) a matka Evelyn (Emily Blunt) zůstala se třemi dětmi (z nichž jedno je novorozeně) úplně sama. Pragmatické ženě je jasné, že přežít dokážou jen s pomocí dalších přeživších. Právě tak začíná příběh druhé části Tichého místa. Abbottovi opouštějí svou farmu, díky systému přísných pravidel relativně bezpečné útočiště.  Vydávají se na extrémně nebezpečnou pouť, na jejímž konci snad čeká někdo, kdo jim pomůže. Během svého putování si však uvědomí, že stejně velké nebezpečí jako od nezvaných hostů z jiné planety, jim může hrozit od jejich vlastních lidí, k nimž se upínali jako k poslední naději na záchranu. Jak říká cynický drsňák (Cillian Murphy), ke kterému se přidají: „Lidi, co zůstali, si zachránit rozhodně nezaslouží.“ (Cinemart)

Dallon

Tiché místo (2018), je pro mě výjimečný počin. John Krasinski dokázal něco neskutečného. V jedničce funguje skvěle atmosféra, herecké výkony, které jsou tu naprosto specifické, jelikož se tu vlastně hraje mimikou v obličeji, nikoli slovy. Celí film je naprosto precizně natočen, hlavní plus je samozřejmě to, že se ve filmu prakticky nemluví, to je skvělý a originální nápad, a hlavně docela neokoukaný. Hudba byla taky super ale nebyla to ta nejsilnější část, jelikož skladby se ve směs pořád opakovali, a nehráli tak často. Jednička je tedy pro mě nádherných 8/10, byl to dar z nebe který přišel z ničeho nic. Takže jsem byl dost zvědavý jak si Krasinski poradí s pokračováním. No a je to tady. Druhý díl obecně sbírá velmi pozitivní ohlasy, dokonce tady na csfd má víc než jednička, což mě po shlédnutí dvojky docela překvapilo. Ne že by byla dvojka špatná to vůbec, ale mám sní jeden zásadní problém. Dvojka funguje naprosto skvěle ve všech ohledech, stejně dobře jako jednička, někdy i lépe, třeba v již zmíněné hudbě, funguje dvojka o dost lépe. Je tu klasická znělka z prvního dílu, která se tu často opakuje, ale je o dost intenzivnější a lépe zapadá do pasáží. Obrovská pochvala je kamera, ta je naprosto skvostná, speciálně opennig kdy Krasinski jde po ulici, a celou dobu je na něj upnut jeden dlouhý záběr, to byla nádhera. A takových scén je tu mnoho, a jsou vážně perfektní. Celkový vizuál filmu je taky parádička. Pro mě osobně nejlepší část z celého filmu je samotný začátek, ještě před událostí jedničky. Celá pasáž trvá asi 10minut, ale funguje perfektně. Jediná věc co mě trochu překvapila, byla, že nevysvětlili vlastně vůbec lore. Čekal jsem že se alespon něco víc dozvím o záhadných stvůrách z jedničky, ale nikoliv. Ale asi to nebudu brát jako mínus, přeci jen, když si vzpomenu na posledního vetřelce, ten pohořel na tom že se Ridley Scott snažil vysvětlit lore, který vlastně nikoho nezajímal, a nakonec z toho vyšla docela nudná fraška, která měla vetřelce který byl spíš nudný než děsivý. No ale zpátky k Tichému místu. Dvojka je za mě tedy dost slušné pokračování, které funguje prakticky ve všem stejně (v něčem i lépe) jako jednička. Ale ten zásadní problém který s tím mám, je že ten film vlastně nemusel vzniknout. Jeho existence je pro mě vlastně zbytečná. Chápu že po šíleně úspěšné jedničce, logicky museli udělat pokračování. Ale když se na to ted podívám, tak si vlastně říkám že dvojka je docela zbytečná. Je skvělá ale celkově příběh, a posun v ději a postavách, je pro mě vlastně o ničem, a je zbytečný. Kdyby vše skončilo jedničkou, byl bych vlastně spokojenější. Ale jinak dost solidní práce, Krasinski se opět předvedl, a ukázal že není jen dobrý herec ale i vynikající režisér. Jsem zvědavý jak si poradí s třetím dílem. 7,5/10. ()

iXtr3m3

Jednotka bola lepšia. Takto by som mohol začať aj skončiť. Na druhú stranu, prečo bola jednotka lepšia? Jednoducho v dvojke sme už museli zabudnúť na ten WOW efekt z prvej časti, takže zostával len klasický prístup k látke a to viac všetkého z jednotky, t.j. viac príšer, viac cestovania, viac ohrozovania tej istej rodiny rozdelenej na dve miesta. Film vlastne nemá začiatok, nakoľko bez jednotky by človek nič nevedel a film nemá ani koniec, nakoľko s trojkou sa rátalo a skončilo to "kvázihappyendom"? Vlastne nevieme, pretože koniec prišiel neočakávane skoro. Ale svet je to pútavý a ďaleko lepší, ako jemu podobné napodobeniny, ktoré sa pokúsili zviesť na vlne popularity prvej časti ako napr. Silence so Stanleym Tuccim. To napr. taký Bird Box šiel podobnou a predsa svojou cestou a zakomponoval do toho menej WOW efektu, ale tonu osobnej a rodičovskej drámy. Som zvedavý, ako to skončí, aj keď si myslím, že ak to zarobí, tak to neskončí pri trilógii, ale aj pri nejakých prequeloch či spin-offoch, lebo potenciál to má obrovský. WOW efekty už nikdy nezískame ako pri prvej časti, ale je stále čo objavovať a nosná myšlienka je široká a je čo objavovať (kto sú, čo sú, odkiaľ sú, prečo prišli, čo vlastne chcú? Lebo okrem zabíjania som ich nevidel nič žrať atď.). Vedel by som si predstaviť opäť komornú survival drámu, vedel by som si predstaviť pokračovanie v army štýle ála Aliens, fakt to má obrovský potenciál a keby tvorcovia chceli, tak by sa mohli priblížiť statusu novodobého Aliena. ()

Kienast

RE_CY_KLA_CE ! To co fungovalo v jedničce, funguje i ve dvojce, jenže největší problém je v tom, že se to absolutně nikam neposune. Má to parádní momenty ( molo) a Krasinski umí skvěle budovat napětí, jenže to v celku jede jen na volnoběh a když se objeví závěrečné titulky, tak si řeknete: "aha, to je všechno?" 6/10 ()

Han22

To nejlepší nakonec. Tiché místo 2 navazuje na první díl, rodinka nachází dalšího přeživšího a rozbíhá se několik dějových linií. Díky tomu to není tak zdrcující a sevřené jako první díl, ale stále to stačí v pohodě na pět hvězdiček. Tiché místo totiž nabízí s přehledem ty nejděsivější a nejlepší monstra za mnoho mnoho let a druhý díl ač opatrně nastiňuje svět ve větší šíři (první den invzae, komunita přeživších i parta zmrdů u přístavu), stále se drží v jádru komorního hororu. Nejlepší scény jsou tak ty, kdy je ohrožena rodina nebo někdo jiný v malém prostoru jedním neúnavně kroužícím a pátrajícím monstrem. Finále na dvou místech je tak opět infarktové a jsem schopen odpustit i to, že jsem se opět nedočkal žádné z odpovědi, například jak probíhal boj armády s monstry a zda armáda ještě někde bojuje, nebo je zaplavený celý svět. Pro příští díl už by to opravdu chtělo trošku větší šíři děje a pár vysvětlujících flashbacků, jinak se z toho brzo stane brzo nekonečná kopírující série. Zatím 5* a horor roku 2020. ()

Wally

Jiné než první film, ale stejně dobré. Tentokrát s mým oblíbencem C. Murphy, který tu zahrál opět vítečně. Pokud je J. Krasinski rozumný, tak tímto skončí a nebude to dál pokoušet. Třetí díl už by se nemusel tak povést... ()

Janega

Pokračovanie uvarené z vody, ktoré vzniklo, lebo jednotka mala úspech, bez toho aby tvorcovia vôbec mali nejakú víziu ako pokračovať. Príbeh sa nijak zásadne neposúva, stále je to o tom držať hubu, aby nás nezjedli príšery z kométy. Ťažko držať palce postavám, ktoré sa chovajú vyslovene kreténsky. Zaujímavé veci dajú do úzadia a naopak naťahujú čas zbytočnosťami. A predvídateľné ľakačky sú už len klišé čerešničkou. ()

AdamesWWE

[8/10] Tak na toto pokračovanie som bol dosť zvedavý, prvá časť ma oslovila svojím príbehom a spracovaním, dvojka za svojím predchodcom nezaostáva, skôr naopak, povedal by som že je táto časť ešte o niečo lepšia. Porovnávať jednotlivé aspekty filmov asi nemá veľký význam, nakoľko jednotka bola v pokornejšej atmosfére a dvojka je už podľa traileru viac akčnejšia, kde sa v príbehu začína túra rodiny v snahe nájsť civilízáciu. Musím uznať že je to dobrý príbeh, je tu veľa zaujímavých scén, v ktorých je aj dobrá dávka napätia, všetko je to podčiarknutým dobrým výberom filmových lokácií a stále sa je načo pozerať. Výber hercov je dobrý, rodinka je v pohode a aj muzšký "hrdina" filmu ma bavil. Veľmi musím vydvihnúť aj "flashback" úvod filmu. Film by som zhodnotil ako veľmi dobre natočený thriller, aj tie digitálne triky, spracovanie príšer je na vysokej úrovni. Režisér / herec JOHN  KRASINSKI  vytvoril niečo nové v tomto žánri, je to dobré oživenie, aj ked samozrejme stereotypné klišé prvky sú aj tu, ale všetky iné stránky filmu tu dominujú oveľa viac. Myslím, že táto séria má vysoký pontenciál aspoň na 1 - možno až na 2 pokračovania. ()

Litvicek

Tak sám nevím. Špatný to vyloženě nebylo (i když by se dalo dost věcí vypíchnout) ale příjde mi, že po skvostné jedničce, jsme dostali pokračování, které předchozímu dílu nesahá ani po kotníky a působí tedy dost zbytečně. A to je ten konec ještě otevřený.. no do prdele, že by pokračování? Krasinski měl natočit pouze první díl a mnout si ruce, co skvělého dokázal. ()

ChrisBa

Nadšenie z prvého dielu vystriedalo sklamanie z toho druhého. Dvojka sa pohodlne môže zaradiť medzi béčkové horory, kde scenár je slabučký a postavy sa správajú hlúpo, len aby bolo napätie (chlapec, ktorý vylezie z úkrytu bez motivácie a logiky ani nevieme prečo, len aby skomplikoval situáciu?.. wtf?) Škoda, pretože začiatok bol veľmi sľubný a rovnako niektoré scény sú napínavé.. ale nič nové tento film nepriniesol a je úplne zbytočný.. priemer 3* ()

Hanys_

Dvojka už nemohla bodovat tím momentem překvapení, navíc se zdála být už od ohlášení vlastně zbytečná... jenže Krasinski to zase zvládl. Nervydrásající thriller, kdy zase sice zůstává dost nezodpovězených otázek, ale na to asi bude dost času v dalších dílech. 8/10 ()

Corpsegrinder

První díl byl rozhodně lepší, tady už se to znatelně rozpadá. Postavy se chovaj nelogicky a neopatrně, pravidla o hluku se ohejbaj tak jak potřebuje scénář a pak když se konečně začne něco dít tak film najednou skončí. Mohl to bejt slušnej road movie o přežívání v "divočině" no ale bohužel. Líbila se mi úvodní scéna i když to samozřejmě vykrádá Válku světů (stejně jako historka o evakuaci lodí ke konci filmu). Myslim že dělat z tohohle franšízu nebyl dobrej nápad, nechápu proč samostatnej film prostě nemůže mít úspěch aniž by se pak nedělalo dalších 10 pokračování. ()

mclenin

Prinajmenšom tak dobré ako prvý diel. Je zrejmé, že príbeh musel pokračovať jeho otvorením sa vonkajšiemu svetu a "putovaním" hlavných protagonistov, aj napriek tomu si však udržiava istú komornosť v lokalitách a množstve postáv čo však nie je na škodu. Nové lokácie osviežujú vizuál, prinášajú rozdielne podnety a situácie nepostrádajú tieseň a napätie. Obzvlášť (približne) prostredná časť v zobrazení troch rozličných miest a dejov vo vzájomnej synergii je okulahodiaca a dômyselne napísaná (natočená, nastrihaná). Trúfam si povedať, že v tomto prípade druhý diel netrpí "prekliatím druhých dielov", a spolu s jednotkou tvoria pomerne kompaktný celok. ()

Ingtar2

Prvý výlet do kina po roku nedopadol až tak zle ako mohol. Avšak Krasinski podľa mňa túto sériu zle pomenoval, pretože po zhliadnutí oboch filmov môžem s čistým svedomím prehlásiť, že som síce pozeral Miesto, ale nie Tiché, nýbrž Dementné. Dej oboch filmov v podstate vychádza z absolútne dementných rozhodnutí postáv, z ktorých sa jedna rozhodne niečo spraviť a následne to doserie, čím spôsobí reťazovú reakciu. Pri niektorých momentoch sme sa v kine až smiali na vážnych situáciach. Strašidelné je to asi ako handsome Squidward len s tým rozdielom, že to obsahuje pár lacných jump scareov. Na druhú stranu musím uznať, že niektoré zábery sú artovo naozaj vymakané čo je po vyberaní hercov asi jediná vec, ktorá Krasinskemu naozaj vyšla. Jo a tiež zvukové efekty tých divných chodiacich slepých hovád. Ovšem zaujímalo by ma, prečo musia Hamburgerožrúti pchať do každého filmu Baseball. A tiež by ma zaujímalo, ako sa vlastne to hovado ktoré vyzerá ako Demogorgon z vykrádačky (čítaj Stranger Things) dostalo na ostrov. Celkovo sa to snaží pôsobiť pekne a zároveň inteligentne a to sa tu veľmi nedarí. 55%, 3*. ()

Warhorr

Naprostá pecka. Co se mainstreamu týče, prozatím jednoznačně nejlepší letošní horor. Ani bych nečekal, že mě druhý díl bude bavit více než předchozí. Atmosféra je tady tak hutná, že by se dala jen krájet. To napětí v některých scénách je prostě dechberoucí. Takhle si představuji horor, u kterého se držím zuby nehty a čekám co přijde. Vše je samozřejmě podtrženo skvělou Blunt a Murphym. ()

Třetí Tiché místo mění režiséra

Třetí Tiché místo mění režiséra

12.01.2022

Po komerčním úspěchu hororu Tiché místo z roku 2018, který s rozpočtem 17 milionů dolarů vydělal celosvětově 350 milionů, i jeho loňského pokračování, které stálo 60 milionů a utržilo i navzdory… (více)

Z Black Widow je megahit

Z Black Widow je megahit

12.07.2021

Navzdory přetrvávajícím dopadům pandemie Covidu začínají kina pomalu ale jistě ožívat. Důkazů byste jen za poslední dva měsíce našli hned několik, ať už souboj legendárních monster Godzilla vs. Kong,… (více)

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

28.06.2021

Reynolds a spol. diváky do kin nepřitáhli

Reynolds a spol. diváky do kin nepřitáhli

21.06.2021

Do amerických kin tento víkend vtrhlo pokračování Zabijáka & bodyguarda s názvem Zabijákova žena & bodyguard v hlavních rolích s Ryanem Reynoldsem, Samuelem L. Jacksonem a Salmou Hayek – na… (více)