Nastáva deň súdu, ktorý má jednoduchú úlohu. Nájsť hrdinu černobyľského príbehu a jeho vinníkov. Hlavnými svedkami pred súdom sú Valery Legasov, Boris Shcherbina a Ulan Khomyuk. (Aktuality.sk)

Anderton

Záverečná časť kombinuje súdny proces s rekonštrukciou udalostí osudnej noci. Takže pokiaľ ste boli mierne sklamaní z toho, že ste si v úvodných scénach celého seriálu poriadne neužili výbuch, tak tu si ho poriadne užijete pekne zblízka. Či pochopíte z vedcovej prednášky na súde, o čo presne šlo, na tom až tak nezáleží, pretože scenár to dokázal podať celkom v skratke a pomerne pochopiteľne, detaily asi nebudú až tak dôležité. Jedno z najlepších finále histórie seriálovej produkcie vôbec. ()

Evander

Pátý a poslední díl je výborným vyvrcholením celého seriálu, jeho děj jsem však z velké části trochu čekal v díle prvním. No, jsem rád, že jsem se dočkal. Zároveň je na tomto díle nejvíce patrné, že se jedná o seriál a nikoliv dokument, což je třeba mít na zřeteli a o to více pak při hodnocení tohoto díla. Filmařsky se jedná nepochybně o vynikající počin hodný vavřínů, mírou autentičnosti však nikoliv… ()

the_weaver

Nemôžem si pomôcť, ale mám zásadné pochybnosti o prezentovanej motivácii Ďatlova (a jeho nadriadených) na "úspešné" dokončenie skúšky reaktora. Ak by ňou malo byť povýšenie, neodflákla by sa tak, ako v skutočnosti. Navyše šlo o vedecký experiment, ktorý by sfušovaný nemal žiadnu výpovednú hodnotu, nieto potenciál na povýšenie.↵  Už vôbec nežeriem prezentovanú príčinu, prečo nedošlo skôr k náprave chyby RBMK reaktorov v ZSSR. Trúfam si napísať, že miesto neochoty priznať nedostatky reaktora boli príčiny prozaickejšie, ako napr. podcenenie nebezpečenstva nedostatkov, časová náročnosť vývoja či cena prípadnej nápravy, ktorú upadajúci ZSSR nebol ochotný zaplatiť.↵  Napriek tomu plné hodnotenie za jasné, trefné a pútavé vysvetlenie príčin, ktoré viedli ku katastrofe. Must-see pre každého obyvateľa bývalého ZSSR! ()

Kouba007

Přidat komentář....horory se hodnotí jinak, ale tohle byl ten pravý horor, to nikdo z nás nechce zažít a obdivuje ty pravé hrdiny i když by na jejich místě nikdy nechtěl být. Dlouho mě nic tak nedostalo. Když si člověk najde autentické záběry a dojde mu, že to bylo ve skutečnosti ještě horší, je to opravdu děsivé...Politiku nemá cenu řešit, ta byla na film zvlášť. 5* ()

Trevor

Prehnané hodnotenie pokračuje aj v záverečnej časti, súdna sieň je iba miestom kde prebieha o čosi emotívnejšia fyzikálna prednáška, ťažko porovnávať s 12 rozhnevanými mužmi...Prestrihy do elektrárne pred a tesne pred výbuchom a záverečný sumár trochu na kvalite pridali, ale opakujem, scénar napísal život a preto to u mňa vyššie hodnotenie mať nemôže. ()

• Jedna ze scén, která se má odehrávat v Moskvě, je natočena v Kyjevě. (jakubweber)
  • Když je Valerij Legasov (Jared Harris) po své soudní výpovědi odveden do prázdné místnosti, velice opatrně se rozhlédne a podívá se i za otevřené dveře. KGB totiž na toto místo ráda umisťovala popravčí, aby vězně zezadu zastřelili. (vojtaruzek)
  • Profesor Valerij Legasov (Jared Harris) počas súdneho procesu povie, že černobyľský reaktor 4 sa stal jadrovou bombou. Toto tvrdenie je značne zavádzajúce, keďže nie je možné, aby v jadrovom reaktore nastal jadrový výbuch. (koba)