Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Detektivní komedie podle románu Sira A. C. Doyla, napsaná přímo pro zámecký park v Českém Krumlově. Pes baskervillský Sira Arthura Conana Doyla patří k detektivní klasice, která vždycky potěší. Vedením zápletky, půvabně aranžovanými strašidelnými scénami a suchým humorem. A tohle všechno zůstalo v divadelní adaptaci Petra Zelenky a Olgy Šubrtové zachováno. Napsali ji přímo pro zámecký park v Českém Krumlově, kde se hraje před Otáčivým hledištěm. Premiéru měla v červnu roku 2015, na počátku letní festivalové sezóny. Česká televize Psa baskervillského zaznamenala na konci léta 2018 s Karlem Rodenem jako Sherlockem Holmesem, Viktorem Limrem jako Doktorem Watsonem a Jiřím Suchým z Tábora jako Sirem Henrym Baskervillem. A jistě není bez zajímavosti, že krumlovský Sherlock Holmes je první divadelní rolí Karla Rodena, která se dostává na obrazovky. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Představení jsem viděl už v roce 2015 přímo v Českém Krumlově a z asi dvacítky jiných, které jsem tam do té doby navštívil, mi připadalo jako druhé nejslabší (ještě o úroveň horší kdysi byla zmodernizovaná Babička). V tehdejší recenzi pro jeden literární server jsem o tomto Psu baskervillském mj. napsal: „V programu se uvádí, že jde o detektivní komedii, ovšem režisér jako by se nemohl rozhodnout pro žádnou z těchto poloh, takže to nakonec nebyla ani komedie ani detektivka, jen cosi mezi tím, beztvarého a poměrně nudného. Ani ryba ani rak. Celkově představení chybělo jakékoliv napětí či naopak opravdu inteligentní humorný ráz. Celé to na mě působilo, jako by profesionální ansámbl režíroval ochotnický režisér, a ačkoliv měl k dispozici kvalitní spolupracovníky (herci, scéna, kostýmy, hudba atd.), nedokázal celku vtisknout žádnou osobitější tvář. Připomínalo mi to spíš násilně poslepované scénky, tu méně, tu více povedené, které však jako celek dohromady příliš nefungovaly. Když se vyčerpal účinek vnějškových efektů, jako Rodenových nervových tiků, občasného pobíhání živých zvířat, strašidelného vytí psa z močálů apod., byla to už jen dosti obyčejná nuda a na konci se mi docela ulevilo, že už se budu moci jít vyspat.“ Proto mě udivilo, že si ČT vybrala pro svůj záznam právě toto představení a byl jsem zvědav, zda v televizi nebude můj dojem přeci jen o něco příznivější. Nebyl – k pocitu o ochotnické režii jsem z detailních záběrů naopak získal ještě i pocit o ochotnickém způsobu hraní většiny herců, včetně Rodena samotného. Naprosto křečovité přehrávání přidalo celé frašce v televizním nasnímání až téměř nesnesitelný punc. Škoda – na točně v Českém Krumlově se totiž jinak většinou hrají mnohem kvalitnější představení s neopakovatelnou atmosférou přírodního amfiteátru. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Jedna za otáčivé hlediště. Před časem mi bylo líto, že jsem nesehnala lístky, dnes jsem ráda, že jsme peníze projedli a propili v krumlovském pivovárku, kam jame připluli od Myší díry na voru, před lehkou bouřkou jsme se schovali pod dřevěným mostem, pivovarský gulášek strčí do kapsy i guláš origoš maďarský, tedy perkelt, neboť pod pojmem guláš vám v Pešti naservírují polévku. Sice gulášovou, ale polévku. Kdežto v pivovaru krumlovském, tam je guláš senzační, pěkně s feferónkou, knedlíčkem, pivko jako křen, po té nadýchaný lívaneček, pak kafíčko v pivovorské zahradě, poetické psaní pohledů, vltavíny se houpou na ušních boltcích, vůně řeky a výhled na Latrán a taky na Parkán a na věž.. Nezapomenutelné.. Je možné, že jsem si dosud nevšimla, že Roden neumí hrát divadlo? Že neumí mluvit? Že nemá přednes? Přehráli ho všichni. I ti nejslabší. Kostrbaté, uhýkané, dialogy nula, scénář ubohý, kdejaký ochotnický soubor by zazářil spolehlivě. Obávám se, že špatná režie. Raději tedy o jídle. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na změněnou předlohu v některých bodech a hlavně na Karla Rodena jako Holmese, který je tu takový ... no jiný. Po půl hodině už jsem přivykl a našel si i pár vskutku vtipných momentů, což se v tomto díle A. C. Doyla nedá moc čekat. Nakonec to vše do sebe hezky zapadlo a musím i bodově ocenit, že se to režisérům podařilo ukočírovat. Rozhodně zajímavá alternativa k dalším a zcela odlišným zpracováním. Hudba: Daniel Šubrt ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Českokrumlovské otáčivé hlediště má díky jedinečným přírodním a historickým kulisám pověst něčeho, co se prostě musí vidět. Nemám to daleko, takže dosavadní míjení má na svědomí pohodlnost a vyšší cena vstupenek. Konec konců s fenoménem otáčivého hlediště jsem se seznámil prostřednictvím vltavotýnských ochotníků a ti patří ve své kategorii mezi ceněné soubory. Po shlédnutí záznamu jsem rád, že mi Česká televize umožnila vyhnout se zklamání a nerozumné investici. Záznamy divadelních představení bývají sázkou na jistotu, protože z pochopitelných důvodů ČT volí obvykle to nejzajímavější, co soubor dokáže předvést. Dost dobře nechápu volbu Psa baskervillského, protože představení nevyniká v žádném ohledu. Selhávají především dialogy a režie, ale ani herecké výkony se pochválit nedají, a to včetně Karla Rodena coby hostující hvězdy. Pitvoření ještě nedělá dobrý humor. Příznačné je sledovat reakce publika. Hra, která si dělá ambice být komedií, vyvolává převážnou většinu času lhostejné mlčení. Diváci se odvázali až v poslední desetiminutovce. Celkový dojem: 40 %. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Pes baskervillský je slavný román a slavný film. Docela jsem se těšil na divadelní záznam, tím spíše s Karlem Rodenem v hlavní roli, protože na divadle jsem ho nikdy neviděl. Představení z otáčivého hlediště v Českém Krumlově je pak dalším láladlem. Možností otáčivého hlediště a tím pádem využití zámeckého parku je široké. Předně mají ulehčenou situaci kulisáci. Postaví se několik scén na více místech a pak se jen otáčí hlediště k místu, kde se právě něco odehrává. Do děje také vstupuje okolí, které si netřeba jen představovat na jevišti, ale stává se realitou. Jenže to má také své nevýhody. Například hapruje akustika a herci se nejvíc soustředí na to, aby je bylo slyšet. Takže se vlastně spíše překřikují než že by hráli. Na druhé straně má podobné představení výhodu také v tom, že si v něm zahrají skuteční živí koně a i další zvířata. Ve mě ale stejně zůstávají smíšené pocity ohledně celkového dojmu. Rozhodně je to podle mě zážitek to vidět na živo, ale jinak to spíše beru jako oživení divadelních záznamů mezi těmi ostatními, které se na Čt art vysílají. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama