Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nejmocnější loď nacistické válečné flotily musí jít za každou cenu ke dnu... Bitevní loď Bismarck představuje chloubu nacistického válečného námořnictva. Jeho slavnostního spuštění na vodu se 14. února 1939 v Hamburku zúčastnil samotný Adolf Hitler. Ocelový kolos o výtlaku na svou dobu nevídaných padesáti tisíc tun, s trupem obepnutým půlmetrovým pancířem a s osmi hlavními děly ráže 381 milimetrů znamená vážnou hrozbu pro jakékoliv plavidlo, které by se mu chtělo postavit. Jeho sílu si samozřejmě dobře uvědomují i Britové, kteří pečlivě sledují každý jeho pohyb. V květnu 1941 vše nasvědčuje tomu, že se Bismarck připravuje k vyplutí. Rozehrává se smrtící šachová partie. Němci se pod velením admirála Lütjense a kapitána Bismarcku Lindemanna pokusí nepozorovaně proklouznout do Atlantiku, kde chtějí napadat spojenecké konvoje, na nichž je Británie životně závislá. Britové jim v tom naopak hodlají za každou cenu zabránit. Koordinace složité operace spočívá na bedrech nově jmenovaného velitele operačního oddělení britského námořnictva, kapitána Sheparda... Britský válečný film natočil v roce 1960 na motivy knihy C. S. Forestera anglický režisér Lewis Gilbert. Hlavní roli kapitána Sheparda ztvárnil tehdy populární Kenneth More. Nacistického admirála Lütjense si s gustem zahrál brněnský rodák Karel Štěpánek. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (45)

tahit 

všechny recenze uživatele

Toto válečné drama má všecky předpoklady zaujmout některé diváky i dnes. Už jen proto, že oproti současným filmům zde nedominuje žádná akčnost, ale spíše historická fakta s vynikající polodokumentární atmosférou. Nutno dodat, že na svou dobu vzniku je toto filmové dílo technicky zdařilé a má cit pro věrohodnost. Možná nebude od věci si připomenout jednu malou kuriozitu nebo příhodu zvláštního typu, která samozřejmě ve filmu nebyla. Na palubě lodi Bismarck se plavil jako maskot černobílý kocourek údajně jménem Oskar, který přežil potopení lodi. Následně se ho ujali britští námořníci z torpédoborce Cossack a pojmenovali zachráněného kocourka jménem Sam. Poté když Cossack byl také potopen jako zázrakem opět přežil. Do třetice všeho dobrého nezničitelný Sam přežil i potopení Ark Royal (letadlové loďi), na které se plavil. Svoji životní etapu kocour štěstěny dožil v naprosté spokojenosti v penzionu pro vysloužilé námořníky v Belfastu, kde roku 1955 skonal sešlostí věkem. Ale zpět k filmu, filmové obdivovatele černobílých starších filmů určitě nezklame. I když je nesporné, že v dnešním pojetí by film vypadal úplně jinak. ()

sigf07 

všechny recenze uživatele

Škoda, že se válečné snímky v poslední době omezují téměř výhradně na přestřelky pěchoty či stíhačů. Přitom druhá světová válka byla válkou totální a všechny složky ozbrojených sil si sáhly až na dno svých sil. Jednou z nejzásadnějších akcí (přinejmenším na atlantském válčišti) byl hon, jež uspořádala Royal Navy na německou superloď Bismarck. Režisérovi se skvěle daří udržet film na hraně dokumentu a klasického hraného filmu, k čemuž přispívají i autentické záběry Bismarcku pořízené britských leteckým průzkumem. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Kus historie, který je ovšem z filmového hlediska britským jak to jen jde. Dokonale suchý, dokumentární a smrtelně nudný film. Většina filmu je žvanění z operační místnosti postav, které Vám budou naprosto ukradené. Ten zbytek tvoří "akce" na lodi, bohužel vizuálně absolutně nezajímavá. Na vině jsou kombinace modýlků, zadních projekcí, dokumentární záběrů nastříhaných do každé scény. Američani tyhle námořní filmy už v té době zvládali, Britové bohužel ne. Dvě hvězdičky jen za poslední akci, která s potápějící se lodí má trošku grády. V nulové konkurenci válečný film roku 1960. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek začíná dokumentárním úvodem slavnostního spuštění německé válečné lodě Bismarck na vodu, a to za použití skutečných záběrů z dané doby. A následuje dějová rekonstrukce z operačního střediska divize, kde vznikaly plány na potopení lodě a odkud se to všechno řídilo. Patriotismus jako obvykle nechybí a to na obou stranách barikády. Německá nacistická hrdost se neustále projevuje slovy, ta americká hlavně činy. Převážná část příběhu se tedy odehrává v operačním středisku divize, kde je hned zpočátku připomenuta veškerá vojenská disciplína a řád. A neustále se jedná, čtou se depeše a vymýšlí strategie. Snímek tedy převážně konverzační, ale ani tak není snímek nezajímavý. Spíše naopak. Příběh je založen na skutečných lidech, jen postava Sheparda je postavou fiktivní. Proto se do příběhu přidala emoční stránka ohledně jeho syna, která se zdá být nadbytečná, ale dejme tomu.Vlivem této postavy není koncept snímku věrným vyprávěním historické události tak, jak se to skutečně odehrálo. Motiv pomsty právě Sheparda za to, že velitel Bismarcku potopil jeho loď, je jen vypravěčskou vizí za použití skutečné válečné události. Avšak i tak na snímku zůstává silná stránka charakteru dálkového boje mezi bitevním loďstvem. Válečné scény bojů jsou i na dnešní dobu až mrazivé. Krveprolití po zásahu torpéd každé zasažené lodě se dá z každičkého honosných výbuchů a ohně plně představit. Snímek však celkově není ani tak válečný, jako spíše strategický a i v tom má své kouzlo. Po technické stránce se na svou dobu natočil poměrně dobře. A to se obzvlášť týká námořních válečných scén, u kterých byly opět použity přímé dobové záběry. Ani ne tak lodí, jako letadel. Mohlo to být o něco lepší, ale jen tak pro představu, co se děje a jak to probíhá ve velíně, takový koncept postačí. ()

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Spousta unikátních záběrů a pěkně popsaná situace. Samozřejmě si myslím, že byl Bismarck trochu zveličován, samozřejmě jedna jediná loď , většinou plující sama, nemohla potopit celou britskou flotilu. Jediné co bych vytknul, byla chvilková nepřehlednost některých scén. Pro laika bylo chvílema těžké odhadnout kdo po kom přesně střílí a kdo to dostal. Celková spokojenost. 75% ()

Galerie (18)

Zajímavosti (11)

  • Záběry spouštění Bismarcku na vodu (z úvodních titulků) byly pořízeny v roce 1939 v loděnici v německém Hamburku. (sigf07)
  • Potopení Bismarcku přežilo z 2 092 mužů na palubě pouhých 115. Těžký křižník Dorsetshire a torpédoborec Maori vzaly na palubu 110 námořníků a lodního kocoura Oscara. Poté se Britové stáhli kvůli obavám z možného ponorkového útoku. Ve vodě zůstalo asi pět set trosečníků. O několik hodin později nalezla německá ponorka U 74 tři přeživší muže na voru. Dne 29. května zachránila meteorologická loď Sachsenwald další dva členy posádky. (Marek06)
  • V závěrečné bitvě stál Bismarck sám proti 13 spojeneckým lodím – letadlové lodi, dvěma bitevním lodím, třem křižníkům a sedmi torpédoborcům. (Marek06)

Reklama

Reklama