Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh Anglie jako jiných zemí tvoří historie a legendy. Zbaveny svých legend by dějiny světa byly suchopárné jako slova bez poezie, květy bez vůně, mysl bez imaginace. Děj této legendy, jedné z nejslavnějších i nejhanebnějších zároveň, vížících se k anglické koruně, zavádí svého diváka do druhé poloviny 15. století. Do doby, které předcházela stoletá válka mezi dvěma nejmocnějšími feudálními rody, usilujícími o získání dědičného práva na anglický trůn. V bojích mezi přívrženci Lancasterů (kteří měli ve znaku červenou růži) a Yorků (bílá růže), se stará nejvyšší šlechta Anglie téměř zlikvidovala. Zvítězil Edward IV. (1461-83) z rodu Yorků. Opíral se v duchu raného kapitalismu o města a snažil se vybudovat moc po vzoru renesančních vládců. Po jeho smrti se však na scéně objevuje jeho bratr Richard, muž s duší znetvořenou stejně jako jeho tělo, který se neštítil k dosažení osobních cílů nejodpornějších zločinů... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (45)

sud 

všechny recenze uživatele

Ze začátku jsem k filmu přistupoval s nedůvěrou, obávaje se nudy (přestože si libuji v monumentálních historických velkofilmech). Ovšem všechno bylo zbytečné. Laurence Olivier, ať před kamerou či za kamerou, mě nedonutil nudit se ani na chvilku a já se jen kochal strhujícími hereckými výkony v pestrobarevných kostýmech a kulisách. Možná jde o nejlepší převedení Shakespearova díla na plátno, to nemohu posoudit. Ovšem mohu říci, že vy všichni, kteří se bojíte divadelní nudy, bojíte se neoprávněně. "Richard III." je strhující historický velkofilm se skvělou výpravou (i když ne zas tak drahou), který by žádného milovníka historických filmů neměl zklamat. P.S.: Richard v podání Laurence Oliviera je jeden z nejcharismatičtějších záporáků, kteří se kdy objevili na filmovém plátně. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Koně! Dám království za koně!“ Obdivuji promyšlenou práci s kamerou, která činí každý dialog mimořádně „akčním“. Obdivuji velkorysost výpravy, nejznatelnější během závěrečného střetu (k němž fakticky vzato nakonec nedojde). Obdivuji i po letech strhující převedení Shakespearovy hry, jež zůstává Shakespearovi ve většině ohledu věrné. Ale ze všeho nejvíc obdivuji herecký výkon Laurence Oliviera. Ten sám sebe obsadil do role pazgřivého skřeta, jehož lži mají mimořádně obratné nohy, a jakkoli velká byla má nenávist vůči podlé Richardově osobě, kdykoliv promluvil (natožpak, promluvil-li přímo do kamery), visel jsem mu na rtech. S takovým charismatem by si jeden mohl podmanit svět. 80% Zajímavé komentáře: mortak, Andronikos ()

Reklama

Javert 

všechny recenze uživatele

V prvé řadě souhlas s plechulkou - tak charismatického hajzla a intrikáře jsem už dlouho neviděl. Shakespearovy hry mě vždy spíše nudily. U tohoto filmu je tomu úplně naopak. Z některých výkonů (hlavně Larry) jde až mráz po zádech a musím se přiznat, že ač byl Richard sebevětší hajzlík, fandil jsem mu jak to šlo. Můžu s klidem prohlásit, že Larry je nejlepší "shakespearovec" všech dob. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Kto má rád divadlo, teatrálne výkony, mdlé interiérové kulisy a kvanta slov, nielen s inými, ale aj sám so sebou, a to aj do kamery, tomu sa tá divadelná hra bude asi páčiť. Pre mňa ale toto nie je film, ale divadlo na filmovom plátne. Záverečné scény v exteriéri nemôžu zachrániť celý film, ktorý je veľmi uťahaný, nesúrodý. Musím však priznať, že som sa tiež strácal v tých menách, tituloch, príbuzných a pod. Možno viac znalý histórie...ale nie, to spracovanie išlo mimo mňa. Hodnotenie: 40% ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Olivierův Hamlet mě vůbec nenadchnul, takže jsem od Richarda III. čekal podobnou nudu, ale naštěstí jsem se nedočkal. Jedná se o strhující dílo a když se na scéně poprvé objevil Richard z Gloucesteru zatajil se mi dech a to se opakovalo pokaždé, když byl na plátně, takže jsem skoro celý film nedejchal :-) ()

Galerie (70)

Zajímavosti (4)

  • Skutečný Richard III. zemřel ve 32 letech, zatímco Laurenci Olivierovi bylo během natáčení filmu 47 let. Král Edward IV. zemřel ve 40 letech, ale byl ztvárněn Cedricem Hardwickem, kterému bylo během natáčení 61 let. (Stanislaus)
  • Snímek byl nominovaný na Oscara za Nejlepšího herce v hlavní roli (Laurence Olivier) za rok 1957. Dále vyhrál tři ceny BAFTA za rok 1956 - Nejlepší britský herec (Laurence Olivier), Nejlepší britský film a Nejlepší film z jakéhokoli zdroje. Z udělování Zlatých glóbů za rok 1957 si film odnesl jednu cenu za Nejlepší cizí anglicky-mluvený film. (Stanislaus)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno