Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Detektiv John McClane má potíže se svou dcerou Lucy, a když ji vytáhne v noci z přítelova auta, jejich vztah se tím rozhodně nezlepší. Hned nato je John vyzván nadřízeným, aby vyzvedl hackera Matta Farrella a dopravil ho do Whasingtonu na oddělení počítačové bezpečnosti FBI. John najde Matta doma, ale než stačí byt opustit, jsou napadeni ozbrojenými muži a dojde k přestřelce... Matt je počítačový génius, ale ze střelby je vyděšený. Navíc mu nedochází, že se někdo snaží zabít jeho. McClane mu to vysvětlí a dopraví ho na FBI do střediska počítačové bezpečnosti. Z médií se zatím hrnou zprávy o problémech s počítačovým systémem a padá jedno odvětví za druhým. Matt zjistil, že se jedná o takzvaný kybernetický výprodej. Velitel bezpečnostního oddělení Bowman Matta umlčí, ale McClane je zvědavý, a tak mu Matt po cestě do jiného střediska FBI vysvětluje, oč jde. Jejich auto je však cestou napadeno a řidič zabit. McClane začíná být hodně naštvaný, ale nechápe, co všechno se děje... Mattovi už je jasné, že se někdo naboural do systému – ne jen do jednoho odvětví, ale do všech –, aby mohl určovat pravidla hry. Kromě vyřazení počítačové sítě jako takové je už vyřazena celá dopravní infrastruktura i komunikační sítě. Podle Matta bude teď na řadě ovládnutí východního uzlu, který zajišťuje dodávky elektřiny... (TV Prima)

(více)

Videa (6)

Trailer 3

Recenze (1 410)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

U příležitosti 4. dílu smrtonosné pasti by stála za zmínku drobná rekapitulace. V prvním díle John McClane zachraňuje skupinu lidí ve výškovém domě, v druhém díle několik tisíc osob na letišti, ve třetím obyvatele velkoměsta a ve čtvrtém celé Spojené státy. Pokud by se hypoteticky natočil pátý díl, pak bude chrabrý policista nepochybně zachraňovat celý svět. Už z toho výčtu je vidět, že tato série splňuje veškerá pravidla pro pokračování, tedy větší rozpočet, bombastičnost a více akce. Čtyřka určitě není špatný film, nicméně si dovolím tvrdit, že ze všech čtyř dílů je z filmařského hlediska nejslabší a je tady vidět zřetelný kalkul producentů. Schází ona syrovost prvního dílu, určitý nadhled a sebeironie, kterou nahrazuje práce trikařů a pyrotechniků. Nadsázka, která byla sérii vždycky vlastní, tady předchází do kontraproduktivní absurdity, viz McClanův vítězný souboj se stíhačkou. Taky je vidět nedbalejší práce scénáristy, z některých soubojů čiší určitá béčkovitost, viz střetnutí McClanea s Maggie Q v elektrárenském velíně, kde oba soupeři jeden druhého vyřídí a dál si ho nevšímají, aby vzápětí došlo k zázračnému oživení, přesně ve stylu tisíckrát obehraných klišé špatných filmů. Taky hlavní padouch je přece jen méně charismatický než jeho předchůdci, zejména nepřekonatelný Alan Rickman. Kladem filmu je výborný výkon Bruce Willise, na kterém léta nejsou téměř znát. Příznivce alternativní scény potěší drobná role Kevina Smithe, který by dle mého názoru měl začít vážně uvažovat o dietě... Celkový dojem: 70 %. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Noční můra všech IT techniků. Nebo spíše nejlepší komedie jejich života, jak se to vezme :o).....Ale jo. Wiseman to totálně nezpackal. Je to určitě nadprůměrný akční film, ale to je tak bohužel všechno. Být hardcore fandou série ´Die Hard´, musel bych se ptát: Kde jsou ty suché cynické hlášky, tak typické pro Johna Mcclanea? Kde jsou ty nečekané dějové zvraty, které tak zdobily ´dvojku´a ´trojku´? Svojí přímačarostí se Wisemanův film nejvíc blíží jedničce, ale na rozdíl od ní postrádá napětí, protože Willis má kostru asi z titánu a nezastavilo by ho, ani kdyby na něj spadnul Boeing. Jinými slovy - ta až komiksová nadsázka tenhle film zabíjí. To platí zejména o McClaneových protivnících - mrštý frantík, nepochybně starší bráška Spidermana, spadne z 10 metrů z helikoptéry na beton a pohodička. Ale to není nic proti Maggie Q - tu můžete několikrát praštit pěstí (aniž by se jí narušil make-up), fláknout s ní několikrát o stěnu (make-up pořád drží) a následně do ní napálit v plné rychlosti autem a s ní to ani nehne a ještě vám klidně nakope prdel. Sorry, Wisemane, ale na ´Aeon Flux 2´nejsem zvědavej, mě tyhle feministické superhrdinky už maličko nudí :o) ()

Reklama

imf 

všechny recenze uživatele

Když už se John vrátil, tak s pořádným rachotem! Trailery naznačovaly mnohé a Len Wiseman se nakonec pochlapil a získal bobříka explozí, bobříka hlášek a bobříka odvahy. Když odhrnete digitální filtry z obrazu, spatříte opět toho starého dobrého Johna McClanea. Přibylo hlášek, ubylo vlasů, ale pořád se zatraceně snaží odvádět tu nejlepší práci. Občas si rýpne do předchozích dílů, podiví se nad těmi technologickými hejblátky, které musí rozstřelovat nacimprcampr, ale už po pár minutách zjistíte, že se nic nezměnilo, ať už jde o uhlazeného Olyphanta v černé košili od Gucciho, kung-fu mrchu Maggie Q nebo francouzského spider-boye Cyrila Raffaelliho (je absolutně vynikající, snad si ho některý z producentů všimne... takového protivníka John potřeboval), vyprovodí je McClane s úsměvem na rtech, hláškou v rukávu a nábojem v komoře. Funguje to skvěle, je to našlapané a během dvou hodinek budete tak-tak popadat dech. Určitě vás napadne, že už to není jako za starých dobrých časů... ne, není... 80. léta jsou pryč, 90. léta jsou pryč, ale tohle taky není špatný a já věřím, že naši potomci budou jednoho dne mluvit úplně stejně o naší filmové éře... Lepší už to nebude, smiřte se s tím, oslavujte a vězte, že série zůstala tam kde je... na vrcholu akčního žánru. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Die Hard for the Kids. Historie se opakuje. Stejně jako v jedničce musí John získat zpět ztracenou důvěru jedné ženy (a opět v tom sehraje roli použití toho kterého příjmení), stejně jako ve trojce je bludištěm, do něhož se dostal a v němž si s ním zlosyn pohrává, celé město (namísto New Yorku Washington) a stejně jako ve všech třech filmech čelí bandě teroristů z celého světa (Francie, Itálie, USA). Nově ale kvůli dětskému ratingu mnohem méně kleje a zabíjí jen tak, aby při tom nestříkalo moc krve (tzn. někdy nápaditě, někdy jako v počítačové střílečce z minulého století). Tempo je oproti předchozím filmům výrazně mírnější, John ani lidé okolo něj nejsou neustále ve stresu, není opakovaně rozvíjeno několik paralelních akcí (v čem excelovala zejména trojka) a celkem dost času vyplňuje poněkud sentimentální povídání. Jistě, hlavním Johnovým cílem je - kromě likvidace zlosyna - předvést se jako schopný otec (přičemž cvičným objektem před opětovným shledáním se s dcerou je pro něj Matt), ale nebylo akčních tatíků v jiných filmech už dost? ___ Jako v každém buddy movie, i zde je vyprávění dynamizováno střety protikladných povah. Johna a Matta dělí několik generací i rozsah vědomostí o moderních technologiích a populární kultuře (jeho dialogy s Kevinem Smithem, guru všech nerdů, patří k vrcholům filmu). Jedině spojením sil mohou zvrátit nepříznivý běh událostí, což je ze současného pohledu, kdy již analogoví hrdinové za geeky jasně zaostávají, příjemně nostalgická skutečnost. Informace ještě nebyly vším. Občas se muselo přestat civět do monitoru a něco udělat. John veškeré potřebné "skills" má, chybí mu jenom ony informace. Svalnatí lameři jeho typu jsou ukázáni jako neocenitelní. Od světa reálných (nikoli virtuálních akcí) odstřihnutí hackeři oproti tomu dostávají jeden mravní políček za druhým, a zatímco John svému mladšímu parťákovi uděluje důležité životní lekce ("face your fear"), sám zůstává na konci stejným BFU jako na začátku. ___ Čtvrtá Smrtonosná past je nejzábavnější tehdy, odkazuje-li k některému ze svých (lepších) předchůdců, případně k akčnímu žánru jako takovému (padouchovo pobízení "Say somethin' funny", finty, které John používá). Šlo by o tuctovou hi-tech akci (s akčními momenty občas na hraně parodie typu Pravdivých lží), nebýt její schopnosti sebeshazování... a Johna McClanea, samozřejmě. Protože vlasy už tenhle staronový americký spasitel sice nemá, ale koule pořád ano. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, H34D, lachim, Chrustyn, rowdy's, FrankieCZ ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

"Yippie-ki-yay, motherfu..." Solidní akční snímek? Zcela určitě. Jenomže není to vzhledem ke kvalitě jakou nabízely předchozí části poněkud málo? Popravdě ani ne... Bez jednoho roku vzniklo k dvacetiletému výročí Smrtonosné pasti její čtvrté pokračování. A ač John McClane kvůli sníženému ratingu poněkud vyměkl, díky věku nosí místo tílka mikinu a v akčních pasážích mu musí zdatně vypomáhat střihař, tak i nadále s úspěchem hláškuje, střílí, řádně krvácí, dostává do těla a nakonec všechny převálcuje. Je s podivem, že Len Wiseman, který do teď nedokázal natočit byť jen průměrný snímek se natolik pochlapil. Pravda sem tam to drhne, scénář je tupý (obvzláště po technické stránce), konec až moc nadsazený a všudypřítomné filtry zbytečné... Jenže někde pod tím je naprosto jasně cítit duch starých dobrých Pastí. Vše zde odsýpá jak má, akce střídá akci, hluchých momentů moc není, pomocníček Johna vůbec nevadí (ba právě naopak), akční pasáže jsou většinou nápadité, a protivníci jsou výborní. Hlavně charismatická a dobře se ohánějící Maggie Q. Co více od letního akčního blockbusteru chtít, než-li vypnout mozek a nechat se strhnout návratem jedné z legend akčního stříbrného plátna? I po těch letech si dokázala tato série udržet svůj nadstandard co se týče kvality, jenže od příček nejvyšších to strhává ani ne desetiminutová pasáž Johna s tyrákem na dálničním nájezdu versus stíhačka. V áčkovém akčňáku tato upgradovaná verze nechvalně známé směšné scény z béčkového Ramba III nefunguje o to více. Zato úplný konec potěší, jelikož hlavní záporák v sympatickém podání Timothy Olyphanta odejde ve velkém stylu. Mnozí v to doufali, málokdo tomu opravdu věřil a ono se to podařilo. Tento díl není nejlepší - je nejhorší, ale stále nadprůměrně dobrý, byť z postavy Johna udělal přesně to čím se v minulých dílech vyhradila oproti ostatním akčním charakterům. Buďme rádi alespoň zato. Když kvůli ničemu, tak proto, že dobrých akčních snímků ve stylu těch "starých dobrých" z konce osmdesátek a počátku devadesátek loňského století již mnoho nevzniká. Půjde-li to tak dál, tak za pár let dojde i na dvanáctku. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (59)

  • Postprodukcia filmu trvala len 16 týždňov. Pri podobných filmoch to obvykle zaberie 30 týždňov. (Greenpeacak)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. června 2007 v Tokiu. (Varan)
  • Film vznikl ve dvou verzích – s ratingem R (mladiství pod 17 let pouze v doprovodu rodičů či dospělého poručníka) a s ratingem PG-13 (některé scény mohou být nevhodné pro děti pod 13 let). Z komerčních důvodů byla do kin uvedena verze s ratingem PG-13, která se stala prvním filmem série bez ratingu R. DVD obsahuje jak kinoverzi, tak necenzurovanou „unrated“ verzi, která do filmu vrací většinu vulgarismů a násilí. (imro)

Související novinky

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

05.08.2013

Už asi víte, že Mumie se dočká dalšího remaku. Tento se bude odehrávat v současnosti, bude o něco temnější a strašidelnější, scénář napsal Jon Spaihts a produkovat hodlá duo Orci / Kurtzman.… (více)

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru

19.11.2012

Ale tentokrát to nebude taková sranda. Alespoň pokud nemáte hodně morbidní smysl pro humor a nedokážete se smát třeba u komiksu Lobo. Jeho tvůrci Keith Giffen a Alan Grant totiž stojí za komiksovou… (více)

Režisér Total Recallu zprzní i Mumii

Režisér Total Recallu zprzní i Mumii

26.09.2012

Už od začátku to neznělo jako dobrý nápad, přestože za ním stála úspěšná scenáristicko-producentská dvojice Alex Kurtzman a Roberto Orci (M.I:III, Star Trek). Studio Universal se rozhodlo… (více)

Brutální Nikita se vrací

Brutální Nikita se vrací

23.02.2010

A tentokrát bude nejen krásná a smrtící, ale bude mít i dobré kung-fu. Maggie Q se sice narodila na Havaji (americkému otci a vietnamské matce), ale jméno si udělala v hongkongských filmech plných… (více)

Reklama

Reklama