Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

TonoM

Mnoho z vás podotýká, že film je podle nějaké předlohy souboj Achilles vs. Hektor je však to nejvíc nepochopitelné z filmu, že by si Achilleus opravdu dovolil dojít až před bránu Troji a a vyzval Hektora? že by on opravdu přišel a že by lukostřelníci po výhře Achillea nezasáhli na to, když si odvážel tělo? Jak naivní. No to bylo jen tak z ruky.... Film parádní skvělý hlavně Brad pitt 70% ()

kacer4

Áno, sú tam úsmevné až trápne scény a dialógy (Patroclus, Paris, náboženstvo, ...) ale tie bojové scény ... To sú jedny z najkrajších zážitkov. Najmä súboj Hectora a Achilla (vždy mi bolo tak ľúto Hectora - jediný rozumný vo filme a musel zomrieť). ()

swenyx

Řecko v plné parádě, obrovské bitvy kdy se vojáci doslova brodí mrtvými těly, prostě krutopřísná řezba. Tenhle film mám fakt rád už od mala, a i když teď s odstupem času vidím ty nedostatky, tak na to stejně nedám dopustit. Brad to ale teda tahá neskutečně, bez něj by to byl propadák. Líbí se mi že tu není ani žádné hluché místo a 3 hodiny (directors cut) se furt něco děje. Souboj Achilles a Hector top. ()

PTuranyi

Výborný hollywoodsky veľkofilm so skvelou produkciou, nádhernými masovými scénami a veľmi dobrými hereckými výkonmi. Len samotné vylodenie Grékov pripomína vylodenie v Normandii a deň D. Legendárny príbeh dobytia Tróje sa však sústreďuje na postavu Achila a samotný hlavný hrdina Illiady a Odysey, je tu jeho priateľom. Odhliadnuc od historických nezrovnalostí je atmosféra veľkolepá a hoci zabŕda do rôznych osobných vzťahových drám neklesne na úroveň melodrámy. 75% ()

Hicks

Velkofilm jenž nesplnil velká očekávání. Vizuálně působivé dílo, nicméně žádná bojová scéna nedosahuje bombastičnosti úvodní bitvy ve Scottově Gladiátorovi a na vině je také nevýrazný hudební doprovod. Myslím, že tento typ filmů potřebuje jednoznačného hrdinu, za kterého budou diváci v kině dýchat, ovšem Achilles tímto hrdinou nebyl. Mohl jim být Hektor, Eric Bana ho zahrál opravdu skvěle, ale z plátna zmizel moc brzo. Petersen zůstal na půli cesty, čtyři hvězdy dávám díky mé slabosti pro sandálové velkofilmy. ()

SMajklart

Nechápu proč si tvůrci vzali jako předlohu Iliadu a pak se na ni ůplně vykašlali a nechali z ní jenom pár jmen. Zajímalo by mne kde se vzal ten nápad zkrátit desetiletou válku na měsíc a udělet z Achila takovýho nafoukanýho hňupa a hlavní postavu(alespoň že nápad na past v podobě koně nechali Odysseovi a ten si mohl užít třetí scénu ve filmu). Věci jako výkony herců, režie nebo hudba, škoda mluvit. ()

Joee

Boje jsou tak špatně sestříhány, že není vůbec vidět, co se děje, jsou i špatně natočeny a celkově je film děsná nuda a OST je tak zmrvenej, že i kdyby vše ostatní bylo perfektní (jakože není ani ve snu), tak by to byl shit a proto je to ještě větší shit. ()

Sublog

Nepříliš vydařený velkofilm s kupodivu špatným scénářem (a to ho psal David Benioff), který zachraňují efektní bitevní scény a několik slušných hereckých výkonů (např. Eric Bana, Peter O´Toole). ()

Maverick

Tak kde mám začít. Opravdu nevím, kde by to bylo dobré. Od kud a z jakého pohledu bych měl film okomentovat. No tak řekněme, že začnu spíše od konce. Četl jsem zde pár komentářů a dozvěděl jsem se, že několik z nich přímo fanaticky kritizovalo hudbu tohoto snímku. Abych řekl pravdu nemám k tomu co říct. I když je hudba u filmu velice, velice důležitá a výrazně zvětšuje dějové aspekty a mimo to říká divákovi co bude následovat nebo co se právě stalo, jak má divák vnímat to co právě vidí, jak má reagovat. U Tróji jsem si hudby všiml jen málo. Opravdu narovinu, hudba v tomto filmu jen příjemně podkreslovala to co se na plátně zrovna dělo. A já si myslím, že je to to, co by mělo být samozřejmostí. Hudba by neměla na diváka působit jinak nežli příjemně podkreslovat scény, které se zrovna odehrávají. Nevím jestli mně dobře chápete, nevím jestli jsem to dobře napsal. Jinak řečeno, pokud zůstane divákovi po filmu v hlavě jen hudba, která neustále nepříjemně řvala do uší, pak je to špatné. Ale pokud mu zůstane v hlavě film, který dokoukal a hudbu vnímal, jen jako podkreslení scén na které se díval, pak je to správné, a tak by to podle mého názoru být. Občas se mi po shlédnutí dobrého filmu vybaví melodie, nebo dokonce celá píseň určité scény. Já si potom na tuto scénu vzpomenu a tiše si melodii zpívám. To je ještě lepší. Ale vrátím se k Tróji. Tady byla hudba přesně taková jak jsem ji už popsal. Nepamatuji si ji. Opravdu si ji nepamatuji, jen si vzpomínám, že tam byla a že hezky umocňovala děj a zpříjemňovala scény. A tak nějak podobně by to mělo být. Dále mně ve filmu zaujala velice malá propracovanost bojových scén. Teda už jsem viděl lepší a detajlnější bitvy. A teď tím neříkám, že toužím po krvi, vůbec ne. Jen jsem si myslel, že si v takovém velkofilmu dají více záležet, přecejenom jde o Tróju a to byla jedna velká bitva. Ale radši se nebudu pouštět do detailů, protože nejsem zrovna dobrý historik, takže dost kritiky na toto téma. Na začátku jsem nevěděl kde začít a z jakého pohledu komentovat. Vyčerpal jsem objektivní část a pustím se do té subjektivní (asi je to špatně napsáno, ale budiž). Na tento film jsem se těšil hlavně kvůli mému oblíbenému herci. Spoustu lidí ho kritizuje, nemá ráda nebo nesnáší. Ale já ho mám prostě rád. Ať už je jakýkoliv pro mě je to výborný herec. Těšil jsem se na jeho herecký výkon. Neříkám, že nebyl dobrý. Achilea zahrál dobře, ale ne nijak oslnivě. Prostě jeho výkon v tomto snímku byl normální a to říkám i přesto a nebo právě proto, že jsem jeho fanoušek. Zkrátka dobrý výkon nikoliv ale vyjjímečný. Nicméně v Tróji nezahrál nikdo nějak oslnivě, byly to spíše průměrné výkony, ale nechci nikoho urazit. Různí lidé mají různé názory. Abych to celkově shrnul a přiliš dlouze se zde nerozepisoval. Film se mi líbil. Příběh byl danný a bylo na režisérovi a scénáristovi, jak se k tomu postaví a do jaké míry budou zachovávat fakta. Bojové scény z nichž se skládal film byly odfláknuté. Výkony herců průměrné. Ale i přes toto všechno dávám za 4. () (méně) (více)

Treble

Sračka májová je to. DO tohohle filmu sem šel s tím že to bude - Plochá kravina s dobrýma soubojema a efektama. No nic, kravina je to ještě větší než sem čekal. Kdybych nezanl ty pověstě tak za celej film nepoberu kdo je dobrej a kdo špatnej. Nehlědě na to že se v těch postavách člověk prostě neorientuje. No a souboje - na ty sem se těšil - no teda odfláknutá hrůza. Čekal sem něco novýho, nebo aspoň precizní atmosféru nebo tak něco - a vono nic. Je to celý plochý jak ruská gymnastka.... ()

Váša

Úžasný příběh. Několik rovin děje a spletité vztahy lidí v tragické a všem známé válce. Scénárista si vychutnal kruté zvraty, které dali filmu neskutečný náboj. ()

cz.arlie

Řemeslně to může být pěkné sebevíc a Pitt může hrát jak z partesu (což hraje), ale pokud mi sáhnou na moji milovanou Iliadu, libovolně si ji překroutí a já pak narazím na jedince, kteří si myslí, že to tak vážně bylo, to mě opravdu vytáčí. Stěžovat si na to by bylo asi jako nosit sovy do Atén nebo dřevěné koníky do Tróje, ale jen pro úplnost alespoň pár hlavních věcí - Heleně Meneláos tolik protivný určitě nebyl, už jen proto, že si ho sama vybrala, Parida zabil hrdina Filoktétes šípem z luku, který mu daroval Héraklés (nebo taky latinsky Herkules - jo, ten, kterého hrál Kevin "tohle-není-Jim-Beam" Sorbo), Hektor zcela jistě nezabil Velkého Aianta, krále Tróje Priama zabil syn Achillea Neoptolemos a nikoli Agamemnón, Paris a Hektor se jako malí neznali (ledaže by spolu pásli dobytek), Meneláos nezemřel, ale naopak dal v souboji pořádnou deku Paridovi, kterého před smrtí zachránila Afrodita tak, že ho odčarovala pryč. Nakonec to byl on, kdo získal Helenu a při jejich cestě zpátky domů (která taky netrvala chvíli) vypili oba kouzelný odvar od manželky egyptského vládce, který jim dal zapomenout na předchozí trápení, posílil jejich původní lásku a pak žili ještě dlouho happily ever after, načež se dostali po smrti na Elysejské pole a prostě celkově děsnej doják. Dalo se z toho vytřískat tolik (a nejen z hlavní linie), že by to až rozum nebral. Navíc scénář - včetně dialogů - už detailně popsaný Homérem. Co byste chtěli víc? Pan Petersen by jistě na něco přišel... ()

Rafa

Plusy: Predovšetkým herecké výkony Pitta a Banu, celková pútavosť, pekne napísaná postava Achilea a jeho súboj s Hectorom. Vyzdvihujem taktiež zakončenie filmu, ktoré mi prišlo vskutku dojemné Mínusy: Nie najvhodnejší výber hudby, stvárnenie neschopného, zbabelého Parisa Orlandom Bloomom ()

lapatata

Z filmu vyzařuje neskutečná atmosféra a síla a postavy nejsou tolik odlidštěny jako např. v knižní předloze, ale naopak jsou divákovi velmi blízké. Brad Pitt i Orlando Bloom jsou vynikající, Eric Bana úplně nejlepší. Skvělá výprava, kamera, režie i hudba. Vynikající scénář. ()

aliajas

V obsahu filmu sa dočítate, ako sa Paris dohodol s Afrodithé a tak ďalej a tak ďalej... Popravde o tomto tam nič nie je. Paris uniesol Helenu, priviedol si ju domov a... Vlastne partnerské vzťahy sú u všetkých trochu hlavných hrdinov prezentované v cca rovnakej miere, dokonca práve Achilov vzťah k Bríseovne omnoho viac než ten Parisov k Helene, ktorý to všetko začal. Ale ak by chceli skutočne hovoriť o vzťahoch, mali by napísať: Paris uniesol Helenu a tým rozpútal trójsku vojnu a pomohol tak zavŕšiť osud Achila. Ten prišiel hladať slávu a nesmrteľnosť. Našiel však lásku a smrť. A kedže som romantik, práve tieto scénky som si pozrela najčastejšie. Vzdala sa mu síce trochu príliš rýchlo, ale ak to malo byť v skutočnosti desať rokov, tak možno ani nie... :-D Čo sa hudby týka, je super!!! Mám ju na MP3! A videli ste videoklip? ()

Texas

Keby Petersen natočil namiesto Tróje film o tragédii z jedenásteho septembra, ako podobnú Hollywoodsku zlátaninu dalo by sa to nazvať zneuctenie. Takto viac ako tri tisíc rokov po páde Tróje a smrti všetkých zúčastnených ako aj samotného Homéra to sám Petersen nazval historický veľkofilm a poslal do kín. Príbeh má zložitosť a hĺbku priemerného porna - Grécka armáda j*be Trójsku a zo samotnej Iliady nezostalo až na pár mien a dejiska konfliktu takmer nič. Po hereckej stránke to nie je o nič lepšie. Bloom pôsobí ako keby mal počas celého nakrúcania zápchu a charismu Banovi zrejme zabavili colníci niekde na hraniciach Mexika kde sa nakrúcalo. O ostatných hercoch až na Beana radšej taktne pomlčím. Jediným plusom Tróje tak zostáva skvelý Achilles v podaní Brada Pitta a jeho súboj s Hektorom. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole