Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Rozmarýna

Nevím proč, ale tomuto filmu jsem přišla na chuť až při jeho druhém shlédnutí, kdy ho dávali v televizi. V kině s titulkama jsem se u něho bůhví proč nudila. Skvělý výkon podal Eric Bana, kterého jsem tímto filmem objevila. Podle mého názoru zastínil i Brada Pitta. Výborný byl i O´Toole, i když měl jen malou roli. Protože jsem fanoušek řecké mytologie, tak mi dost chyběly zásahy bohů do trojské války. ()

Neel

Historický velkofilm, už jenom při vyslovení tohoto slovního spojení se mi vybavuje bůhví kolik nominací na Oskara, bůhvíjaký zázrak, ale je pravda, že největším tahákem bylo asi jen obsazení herců. Z hlediska historických faktů je to chvílemi úplně mimo a kdyby se to smrsklo na hodinu a půl, možná bych u toho ani neusínala. A neusnula jsem jen z jediného důvodu: Souboj mezi Achillem a Hectorem byl zkrátka nepřekonatelný. ()

Iroquois

Tomuto filmu se dá vyčítat ledasco, často se uvádí to, že se Homéra drží jen minimálně, ale co my víme, jak to bylo. I Homér žil možná stovky let po trójské válce...Přesto si nemůžu pomoct, ale mně se ten film líbí, dokonce hodně líbí. Souboj Hektor-Achilleus je pak naprostá lahůdka...váhal jsem jestli nedám plný počet, ale přeci jen mi tam občas něco vadí, takže 85 %. ()

Lailath

Jednu hviezdičku dávam za snahu, druhú len kvôli Bradovi Pittovi- aj keď neviem prečo sa na toto dal nahovoriť. Podal veľmi dobrý výkon, ale ostatné čo sa filmu týka je katastrofa. Tak ako som sa naň tešila, tak ma to nadšenie po pol hodine prešlo. Toto že má byť tak dlho očakávaný historický veľkofilm?? Veď je to hotová pohroma, chudák Homér... Ja mám veľmi rada historické filmy, no musia sa aspoň trošku histórii približovať, ale toto šlo na míle ďaleko. Pre mňa veľké sklamanie... ()

Slouby

Dle mého názoru Troja nezklamala. Achilles (Brad Pitt) byl velice věrohodný a co se mě týká tak si Troju vždy rád pustím. ()

rozum i cit

Megalomanský kinohit, nic víc mě nenapadá. Ano, Achilles byl uvěřitelně arogantní a Hektor sympatický, technická stránka filmu možná dobrá, ale toť vše. Pominu otázku dějové přesnosti, k níž se tu již vyjadřovali jiní. Nicméně by mě zajímalo, kdo jim dělal historického poradce. Architektura směska řecko-egyptsko-předovýchodního stylu, do toho obří skulptury (navíc zlaté) a snad nejlepší ze všeho bylo zasazení helénistických šperků do pozdní doby bronzové. Ovšem co je to pro Američany pár set let, a co je to proti věčnosti, že?:) ()

Naby

Po historické stránce se to prý nepovedlo. Já jako "velký" historik jsem to nepoznal ;-). Kazdopadne je tam rozhodně pár dobrých nápadů a záběrů které stojí za to vidět. ()

zekon

Otázka je zda to mělo být jakože reálný pohled nebo Petersen na božstvo zapomněl. To mě přišlo jako otazník ve vzduchu. Bitvy jsou takové zmatené a chaotické. Myslím že by v reálu kolem sebe mlátili i spolubojovníky. Ale výprava, souboje jednotlivců, triky, velmi velmi dobré. Je to ale táááááák dlouhé. Škoda. Takže 3,5* ()

Rado1988

výborní herci, slušný scénář , samozřejmě holywoodsky upraveno. Celkem bych se těšil i na nějaké pokračování v podobě putování Odysea nazpět :-) ()

schindler

Na první pohled je Troja film, kde nemám co vytknout. Rozpočet byl dostatečný, herecké osazenstvo v čele s Bradem Pittem nezklamalo, bitvy jsou fajn, hluché místo neexistuje. Problém spočívá v tom, že to je natočeno neutrálně, dobro a zlo není definováno a tudíž jsem se do filmu nevžil tak jako třeba u Pána Prstenů. Tak například: perfektně natočený souuboj mezi Achileem a Hektorem, i když je předem známo kdo zvítězí, tak i kdyby to bylo naopak je mi to šumafuk. ()

sidthekid

Typický Holywoodský velkofilm ze vším všudy. A mě se ty velkofilmy líbí. Ano, kdyby to Homer viděl, asi by se otáčel v hrobě, ale celý film je jedna velká povedená bitva. Všemu tomu vévodí souboj Achilles vs. Hector. ()

Horácius

Nafoukaný a namachrovaný Achilleus mě neskutečně sral. V tomto filmu to byl v podstatě jen frajírek sázející na svoji nezranitelnost. Co se mě týká, nasázel bych do něj z hradeb Troje tolik šípů, kolik by se vešlo. On už by nějaký to správné místo našel. A i kdyby ne, s metrákem materiálu navíc by se mu sakra špatně bojovalo, no a pak bych ho rozstřílel ještě jednou. To by bylo hezké zakončení filmu, který je v podstatě jen naleštěným prdem, jak se říká. Pak by to byly čtyři. ()

Tomulka

Jediné co stojí za zmínku ohledně tohoto filmu je herecké pojetí Brada Pitta, jeho Achilles je úžasně a trefně zahrán. Jediný další klad tohoto filmu je snad jen v tom, že některé jeho kulisy byli použity pro film 300 (a dál to už znáte). Jinak je bohůžel film jen monstrózní záležitost na kterou chce člověk raději zapomenout. Raději nemyslet na to kolik tento film stál doláčů a kolik vynikajících filmů by si zasloužilo zvednout rozpočet. ()

Antonymi

Mohl to být vážně skvělý historický film. Potenciál byl obrovský - solidní rozpočet, skvělí herci, dobrý scénář, pěkné lokace a především velmi kvalitní režisér. Ve skutečnosti to dopadlo průměrně. Achillovou patou celého snímku je překvapivě Achilles sám - scénáristé na Pittovi nešetřili a ačkoliv jeho hlavní role má nejvíce prostoru, Pittův herecký výkon není nijak uhrančivý a místy až obtěžuje, že nesleze z plátna. Mnohem více proto zamrzí, že více prostoru nedostal třeba Sean Bean, jeho Odysseus trousí vtipné chytré propovídky a lišácky se usmívá a perlí v každé scéně, ve které se objeví. Eric Bana jako Hector je velmi sympatický, jeho bratr v podání Orlanda Blooma by nicméně zasloužil šíp mezi oči a nejinak jeho herecká partnerka Diane Kruger, které tu nejkrásnější ženu světa prostě neuvěříte - páreček k pohledání. Film to není špatný a soubojové scény (zvláště pak dvojice Hector vs. Achilles) jsou výborné, nicméně na to, aby byl film nezapomenutelný to chce trochu víc šťávy. Filmové magie. Něčeho, co vás přiková k sedadlu. Trója to nemá. Nicméně za shlédnutí rozhodně stojí... ()

Bouffon

Tento film opravdu nezklamal. Plejáda celebrit, výprava za ranec a špice, efekty…no paráda. Horší je to už s obsahem. Čekal jsem, čím překvapí a dočkal jsem se. Achilles opravdu nepadl na dvorku v Tróji a někteří z hrdinů, kteří ve filmu padli (např. Meneláos…asi se už na to nemohl dívat) tam nepadli a jiní, kteří měli padnout….dost. Je zde mnoho odlišností (tzn. ptákovin) od klasické verze. Některé scény jsou tak lyricko-cajdákovské, že by člověk vyskočil z kůže. Pokud by to tvůrci nazvali např. Žbróňa a umístili děj jinam, s výkladem, že se jedná o příběh, který se nezakládá na žádné antické legendě…dalo by se to. Takhle ovšem nelze než s velkým přemáháním udělit slabých 30%, a to pouze za viz začátek. Vzkaz do minulosti : "Homére vydrž, oni natočí určitě dvojku (Odyssea) a pak ti teprve můžou bouchnout saze." ()

Motyuek

Je obecně známým faktem, že Hollywood vezme krásný klasický příběh a totálně ho zprzní. Je ovšem překvapivým faktem, že výsledek je často koukatelnější než výtvory jiných produkcí, které se držely skutečnosti, nebo předlohy. Typickým příkladem nudného dodržení předlohy je francouzský Vercingetorix a typickým příkladem koukalného zprznění je Trója. Scénáristi se na tomhle opravdu vyřádili. Vždyť kde jinde si v klíčovém souboji přejete aby hlavní hrdina nezvítězil? Kde jinde z duše nesouhlasíte s jednáním kladných hrdinů a v podstatě kde jinde až do konce nevíte kdo je vlastně ten kladný hrdina? Oceňuji režiséra, který dokázal ukočírovat tolik hereckých hvězd a vytvořit barvitou výpravnou podívanou. Dal filmu tempo a spád a často se mu daří diváka přímo uchvátit. Oceňuji scénáristy, že kromě originálního pojetí dali postavám charakter a to tak šikovně, že nikdo není vlastně ani dobrý, ale ani zlý, oceňuji výkony herců, kteří postavám vdechli život. Nicméně přes všechno tohle dohromady mi výsledek prostě k srdci nepřirostl. Asi potřebuju mít v příběhu nefalšované hrdiny. ()

sysoj psojic

Toliko diskutovaná a kritizovaná Troja. Mně se na filmu zamlouvá jeho realističnost. Vše je natočené krásně přehledně, včetně bitevních scén, scénář se dá poslouchat bez větších potíží a herecké obsazení je vynikající (Pitt, Bana rules!). Postavy ve filmu jednají logicky, film pracuje se symbolikou. Petersenovi bych vyčetl občasně nevhodné použití hudby, která místy, díky poměrně nevyváženému smíchání s obrazem, ubírá filmu tempo. Nicméně Hornerův soundtrack je slušný, i když s originálním Yaredovým v porovnání odchází jako poražený. Páni producenti musí trpět naprostou ztrátou sluchu v důsledku přílišného hrabání peněz, když zavrhnou něco tak nádherného jako byla právě původní Yaredova hudba. Přesto potlesk pro Hornera jak se dokázal s tak složitou situací poprat. Souboj Achilla a Hectora je natočený parádně a film jako celek působí konzistentně. (83%) ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole