Režie:
Wolfgang PetersenScénář:
David BenioffKamera:
Roger PrattHudba:
James HornerHrají:
Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Brian Cox, Sean Bean, Peter O'Toole, Julie Christie, Saffron Burrows, Brendan Gleeson, Julian Glover (více)VOD (3)
Obsahy(1)
Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)
(více)Videa (1)
Recenze (1 142)
Wolfgang Petersen se rozhodl převést na plátno bájný Homérův příběh. Rozpočet,který mu byl dán k dispozici, je na tomto "sandálovém" velkofilmu opravdu vidět. Velkolepé scény, kostýmy, orientální hudba, herecké hvězdy (největším lákadlem je samozřejmě Brad Pitt, který nezklamal)... Troje ale něco schází... Celý příběh vypadá asi takhle : začátek, bitva, smrt Menelaa, pohřeb Menelaův, bitva, smrt Patrokla, pohřeb Patrokla, smrt Hektora, pohřeb Hektora, bitva, smrt Achilla, pohřeb Achilla... Samozřejmě že je vše prokládáno více či méně duchaplnými rozhovory, ale ty nejsou zas tak duchaplné, aby byl film (alespoň pro mě) zajímavý. Neznám detaily Homérovy Iliady, ale je jasné, že scénář je notně pozměněný (např. Achilles měl být zabit již před stavbou trójského koně, ale nechte zemřít hlavního hrdinu deset minut před koncem...). Mně osobně příliš nevadí, když scénárista podobným způsobem mění příběh, ale přeci jen mě jedna změna značně zarazila. Řekové dobývali Tróju téměř deset let, zde se tak stane asi za dva týdny!! Myslím, že by bylo zajímavé pozorovat beznaděj řeckých vojáků... Achilles se rozhodl jít do války kvůli nekonečné slávě. On ani ostaní hrdinové nebyli zapomenuti, obávám se, že Petersonova Trója bude... (PS: Všimli jste si momentu, kdy Paris předává muži jménem Aeneas trójský meč? Myslím, že je to hrdina Vergiliova eposu Aeneis, který se Homérem inspiroval. Aeneas uprchl z hořící Tróje, později položil základy římskému státu... To jen tak, pro fanoušky literatury :) ) ()
Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()
"Ať bohové drží vlky v horách a ženy v našich postelích." S tím souhlasím, ale na rovinu říkám, že k válčení mě nedonutí Bohové, Helena a ani Troja. Jsem totiž pacifista. Přesto oceňuju nekonečné armádní šiky, parádní bitvy i skvělé souboje, ale nebyl jsem tam. Stál jsem opodál, nejednou jsem si našel chvilku zkontrolovat uplynulý čas a občas mě to nutilo podrbat se na achilovce. ()
Jedna vlaštovka jaro nedělá. Upřímně, nějak mi došla trpělivost a odmítám dávat filmům hvězdičku za určité prvky, když se ukazují jako celek absolutně nevydařené. Téměř tři hodiny dlouhá nuda o ničem. A hodnotit extra herce, vizuální stránku a hudbu, tak to pardon, ale od filmu tak nějak očekávám, že tohle všechno bude fungovat na jedničku. Scénáristický výkřik do prázdna, kterému ani Wolfgang Petersen nedodal grády. ()
V žádném případě nemůžu souhlasit s některými kritiky. Troja je vysoce profesionálně udělaný film, jemuž se možná dají vytknout některé detaily, ale nelze jej šmahem označit za průšvih. Možná už začínám být nakažený filmovou komercionalitou, ale nemohu si pomoci - ne každá hollywoodská komerce je špatná a ne každý nezávislý film je dobrý. Smiřme se s tím. Btw. Eric Bana je skutečně v tomto filmu výraznější, než ostatní jeho herečtí kolegové. A Brian Cox je sympaticky nesympatický. :-) ()
Galerie (139)
Zajímavosti (76)
- Kvůli hlavní bitvě bylo třeba vyrobit spoustu usekaných hlav a končetin či probodnutých hrudníků. Mezi použitými materiály byla např. pryskyřice, pěna, vosk, silikon, ale také kečup nebo vodní meloun. (HappySmile)
- Garrett Hedlund dostal roli Patrokla měsíc poté, co si přijel do Los Angeles hledat práci. (don corleone)
Reklama